STERLIN
33,1575
DOLAR
27,3199
EURO
28,7616
ALTIN
1.647,87
BIST
8.213,76
SON DAKİKA
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti KKTC’ye geldi! – KIBRIS HABER
Başa bela olan matematik sorusu! Cevabı çözebilir misiniz? – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel’den, Turizm mesajı! – KIBRIS HABER
Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 960’a yükseldi! – KIBRIS HABER
KKTC’ye kaçak gelen Suriyeliler polise teslim oldu! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye dönmek istemeyen eşini dövdü! – KIBRIS HABER
Çalıştığı iş yerine ait 31 bin TL parayı çaldı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, bir takım eylem planları hazırladıklarını ifade etti! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafı olarak görüşmeye hazır olduklarını vurguladı! – KIBRIS HABER
Başbakan Tatar, siyasi partileri bilgilendirdi! – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili dün gece idrak edildi! – KIBRIS HABER
“Ülkemizde spor da adeta soykırıma uğratılmış”! – KIBRIS HABER
Yeni yasama yılı başlıyor! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, bugün önemli görüşmeler gerçekleştirecek! – KIBRIS HABER
Brent petrol güncel fiyatı! – KIBRIS HABER
27 Eylül Güncel Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Azerbaycan’ın Guba şehri, “Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Başkenti” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Yunanistan’da sokağa çıkmama uyarısı yapıldı! – KIBRIS HABER
Haspolat-Hamitköy yolunda kaza! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
3 ayrı bölgede hırsızlık, 6 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Girne ve Güzelyurt’ta asayiş ve trafik denetimi! – KIBRIS HABER
Genç kızın odasına zorla girdi ve ona tecavüz etti! – KIBRIS HABER
Polis’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
3 kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Hıfzı Topuz hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
İbrahim Benter, mesaj yayımladı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Benzine indirim! – KIBRIS HABER

Esnaftan dayanak tarifesi: Ticaretin kalbi Eminönü’den depremzedeye güzellik köprüsü

Anadolu’nun toptan ticaret merkezi Eminönü, 6 Şubat’tan bu yana sarsıntı bölgesi için mesai yapıyor. Depremzedelerin soba, elektrikli ısıtıcı hatta oyuncak gereksinimlerini gidermeye odaklanan esnaf bir yandan kendi TIR’larını yüklerken bir yandan da bağış için alınan eserleri sıfır kâr ile satıyor. ticaretin kalbindeki zelzele seferberliğini yerinde izledi…

Esnaftan dayanak tarifesi: Ticaretin kalbi Eminönü’den depremzedeye güzellik köprüsü
CyborNFT
02.03.2023 07:24
0
A+
A-

Esnaftan dayanak tarifesi: Ticaretin kalbi Eminönü’den depremzedeye düzgünlük köprüsü
Anadolu’nun toptan ticaret merkezi Eminönü, 6 Şubat’tan bu yana zelzele bölgesi için mesai yapıyor. Depremzedelerin soba, elektrikli ısıtıcı hatta oyuncak gereksinimlerini gidermeye odaklanan esnaf bir yandan kendi TIR’larını yüklerken bir yandan da bağış için alınan eserleri sıfır kâr ile satıyor. ticaretin kalbindeki zelzele seferberliğini yerinde izledi…

Kahramanmaraş zelzelesinin açtığı yaraları sarmak için büyük bir seferberlik var. Depremzedelerin çadır ve konteyner muhtaçlıkları için büyük projeler ortaya konulurken kış koşullarının devam ettiği bölgede gerekli soba, elektrikli ısıtıcılar da esnafın eforlarıyla ulaştırılıyor. Ticaretin kalbinin attığı Eminönü ve Şişhane’deki esnaf, 6 Şubat’tan bu yana elindeki eserleri zelzele bölgesine ulaştırmak için fazla mesai yapıyor. Hürriyet olarak Eminönü ve Şişhane’deki seferberliği izledik. Konuştuğumuz esnafların tamamı zelzele bölgesine özel fiyat tarifesi uyguladığını söyledi. Bağış hedefiyle soba, ısıtıcı almak üzere gelenlere kimi ziyanına satış yaptı, kimi de maliyetine.

Eminönü Sobacılar Çarşısı esnafı Tarık Çelik, zelzele bölgesi için özel indirim yaptıklarını belirterek, bin 100 TL’ye sattıkları sobanın fiyatını 800 TL’ye indirdiklerini söyledi. Çelik, “İlk 10 gün çok önemli bir talep vardı. Fabrikalar ellerinde materyal olmadığı için üretim yapamadı. Biz elimizdeki tüm stokları bitirdik. Artık o talep biraz azaldı” dedi. Sobacı Avni Çakır da sac sobaları 450 TL’ye, emaye sobaları ise 600 TL’ye sattıklarını belirterek, “Depremin ikinci günü dükkânımı açmadım. Kendim de 3 bin 500 liralık soba gönderdim” diye konuştu.

CyborNFT

‘ÖRNEK OLSUN’

Han’da elektrikli ısıtıcı satan dükkân sahibi “Türkiye’ye örnek olsun” diyerek şunları anlattı: “Maliyetten alıyoruz maliyetin altından çıkış yapıyoruz. Bizden satın alanlara ayrıyeten kendimizden de eser koyuyoruz. Ziyan üstüne ziyan ediyoruz lakin içimiz rahat.”

Fiyatları yüzde 30 düşürdüğünü belirten esnaf, “Yeni gelen eserlerin maalesef maliyeti arttı, 350 TL’den satıyoruz” dedi. Elektrikli eşya satıcısı bir öbür esnaf ise anlaştıkları bir dokumacılık firmasıyla bölgeye battaniye gönderdiklerini anlattı.

‘TALEBİ KARŞILAYAMIYORUZ’

Şişhane’de ısıtıcı satan Aydın Aydın Elektrik’ten Hasan Aydın, bölgeye 3 bin ısıtıcı hibe ettiklerini ve sarsıntıdan evvel 280 TL olan fiyatı da 250’ye indirdiklerini belirtti. Aydın, “Elimizde çok az stok kaldı. Hammadde olmadığı için üretemiyoruz ve talebi karşılayamıyoruz” dedi. Seçkin Elektrik’in Sahibi Nadir Kurt ise her eserde fiyatı 50 TL indirdiklerini anlatarak, “Maliyetine veriyoruz. 20 bin adet satış yaptık fakat şimdilerde satışlar durdu” halinde konuştu.

 

‘TARAFTARA OYUNCAKLARI BİZ SATTIK’

Depremzede çocuklar için yapılan oyuncak yardımlarına bir takviye de Mercan Yokuşu’ndaki esnaftan geldi. Bilhassa peluş oyuncakların satıldığını anlatan esnaf yüzde 30’luk indirim yaptıklarını ve kâr almadıklarını anlattı. Peluş oyuncakların fiyatları 20 TL’den başlıyor 200 TL’ye kadar çıkabiliyor. Buradaki esnaf, Beşiktaş maçında taraftarın depremzede çocuklar için alana attığı oyuncakları da kendilerinden aldığını anlattılar. Sancak Oyuncak yetkilisi satışlardaki yoğunluğun azaldığını söyledi ve daha çok çocuk sevindirmek için uygun fiyatlı 20 TL’lik peluş oyuncakların tercih edildiğini belirtti. Ayıcık Dünyası yetkilisi Murat Demir de birçok oyuncağı hibe olarak gönderdiklerini ve zelzele bölgesine almak için gelenlere ise kâr almadan verdiklerini söyledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.