STERLIN
26,3256
DOLAR
21,0837
EURO
22,6277
ALTIN
1.318,61
BIST
5.114,97
SON DAKİKA
Nazım Hikmet ölümünün 60. yılında Moskova’daki mezarı başında anıldı – KIBRIS HABER
Evkaf İyilik Gönüllülerinden çevre temizliğine bir katkı daha – KIBRISS HABER
Taçoy: İhtiyat Sandığı birikimlerine yüzde 20 kar payı yatırıldı – KIBRIS HABER
25 Haziran Ara Seçimleri için ad çekme yarın – KIBRIS HABER
Ali Başman, Lefke’de vatandaşlarla bir araya geldi – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar: Ölümlü trafik kazaları Avrupa ülkelerine göre 4 katı, ivedilikle tedbir alınmalı – KIBRIS HABER
Ataoğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla mesaj yayımladı – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Ankara’da temaslarda bulundu – KIBRIS HABER
Dışişleri Bakanlığı, Sudan’da mahsur kalan KKTC vatandaşının tahliye edildiğini açıkladı – KIBRIS HABER
Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, görevi Nureddin Nebati’den devraldı – KIBRIS HABER
Meclis yarın toplanacak – KIBRIS HABER
Özuslu: Bugüne kadar yazdığım-söylediğim sorunları Meclis’e de taşıyacağım – KIBRIS HABER
4 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Başman: Gönyeli’nin gücüyle, esnafımızın güçlü desteğiyle, daha güçlü ekonomi yaratacağız – KIBRIS HABER
KIB-TEK uyardı! Elektrik borcu olanlar dikkat – KIBRIS HABER
Kumarhaneye girmesi yasak 10 kişi hakkında yasal işlem – KIBRIS HABER
Horoz dövüştürmek için toplanan 48 kişiye yasal işlem – KIBRIS HABER
97 yaşındaki kadını kızı ormanda bırakıp kaçtı! – KIBRIS HABER
Araştırma: Kalp krizi beyin hasarını hızlandırabilir – KIBRIS HABER
Bebeğinin cinsiyetini beğenmeyen baba partiyi birbirine kattı! – KIBRIS HABER
Komşusunu hava tüfeği ile yaraladı – KIBRIS HABER
Belinin kum saati inceliğinde olduğunu göstermek istedi! Altına hiçbir şey giymeden poz verdi – KIBRIS HABER
Atlantik Okyanusu’nun dibinde tam 93 gün geçirdi! Şimdi 10 yaş daha genç görünüyor – KIBRIS HABER
Guterres’in Kıbrıs’la ilgili raporları hazırlanıyor! – KIBRIS HABER
Adaylara itiraz süresi sona eriyor! – KIBRIS HABER
ABD’yi yasa boğan olay! Anne kuğuyu yediler – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; “Gücümüze güç katacağız”! – KIBRIS HABER
Elektrik borcu olanlar, bu tarihe dikkat! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yemin edecek! Bütün isimler Ankara’da toplanıyor – KIBRIS HABER
Kendisini döven kocasını öldürüp dere yatağına attı! – KIBRIS HABER

Çavuşoğlu: Bağışların 4,3 milyar eurosu uygun kredi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 6 Şubat’taki zelzelelerin akabinde Brüksel’de düzenlenen Milletlerarası Bağışçılar Konferansı’nda yapılan bağışlar hakkında “Bakan Çavuşoğlu, “Kabaca bir hesap yaptık. Bu sayının 4,3 milyar eurosu aşağı üst, uygun…

Çavuşoğlu: Bağışların 4,3 milyar eurosu uygun kredi
CyborNFT
21.03.2023 01:22
0
A+
A-

Çavuşoğlu: Bağışların 4,3 milyar eurosu uygun kredi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 6 Şubat’taki zelzelelerin akabinde Brüksel’de düzenlenen Milletlerarası Bağışçılar Konferansı’nda yapılan bağışlar hakkında “Bakan Çavuşoğlu, “Kabaca bir hesap yaptık. Bu sayının 4,3 milyar eurosu aşağı üst, uygun…

Çavuşoğlu, Brüksel’de AB Kurulu ve AB Periyot Lideri İsveç’in, Türkiye ve Suriye’de sarsıntılardan etkilenenler için düzenlediği Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’nın akabinde AB Kurulunun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile İsveç Memleketler arası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Konferansın düzenlenmesine öncülük eden AB Kurulu ve İsveç ile konferansa dayanak veren tüm ülkelere teşekkür eden Çavuşoğlu, “Konferansa 65 ülke, 26 memleketler arası teşkilat ve finans kuruluşu katıldı.” dedi.

CyborNFT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da konferansa çevrim içi katıldığını anımsatan Çavuşoğlu, kendisinin de Türkiye’nin zelzele sonrası toparlanma vizyonu hakkında iştirakçilere bilgi verdiğine işaret etti.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Konferansta, bugüne kadar yapılanlar hariç, ülkemiz için 6 milyarın üzerinde bir taahhütte bulunuldu, 6 milyar eurodan fazla bir taahhüt gerçekleştirildi. Türkiye, biliyorsunuz her vakit dünyanın neresinde olursa olsun güç durumda kalan ülke ve insanlara yardıma koşan birinci ülkelerden birisi olmuştur. Tıpkı dayanışma ve hassaslığı, artık AB ve memleketler arası toplumdan görmekten elbette memnuniyet duyuyoruz”

“Yeni yerleşim yerlerimizi daha inançlı, sağlam, kapsayıcı, yeşil ve akıllı olarak inşa edeceğiz”

40 gün üzere kısa müddette AB, BM Kalkınma Programı (UNDP), Dünya Bankası ile Türkiye Sarsıntı Toparlama ve Yine İmar Kıymetlendirme Raporu’nun hazırlandığına işaret eden Çavuşoğlu, en ileri memleketler arası standartları temel alan rapora nazaran Türkiye’nin hasar ve kayıplarının 103,6 milyar dolar olduğunu söyledi.

Afet Yine İmar Fonu’nun kurulmasına ait kanun teklifinin de TBMM’de kabul edildiğine değinen Çavuşoğlu, “Bu fon, yine imar çalışmalarının finansmanını kolaylaştıracak.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’ye yapılan yardım taahhütlerine ait şunları söyledi:

“Öncelikle gerek bugün konferansta vadedilen dayanaklar, gerekse memleketler arası finans kuruluşlarının Türkiye ile bugüne kadar yaptığı işbirlikleri ki, AB Kalkınma ve Tekrar İmar Bankasının, AB Kurulu Kalkınma Bankası üzere kuruluşların en büyük müşterilerinden birisi Türkiye olmuştur. Konuşmamda da bahsettik, bir fon oluşturduk. Aslında buna AB, BM Kalkınma Fonu (UNDP) ve Dünya Bankasının da tavsiyesiyle birlikte karar verdik. Hasebiyle Türkiye’ye yapılacak her türlü dayanak, devletimizin tıpkı biçimde ayırdığı bütçe, milletimizin gerek yurt içinde gerek yurt dışından verdiği dayanaklar, kampanyalar sebebiyle şeffaf açık bir formda, kontrole de açık bir formda sarsıntı bölgesinin yine inşası, imarı için ve sarsıntıdan etkilenen insanların muhtaçlığı olan dayanakları için kullanılacak. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.”

Bağışların 4,3 milyar eurosu uygun kredi, 1 milyar 750 milyon eurosu hibe

Bakan Çavuşoğlu, “Kabaca bir hesap yaptık. (Konferansta taahhüt edilen rakam) Bu sayının 4,3 milyar avro civarında aşağı üst, uygun kredi olarak Türkiye’ye aktarılacak. 1 milyar 750 milyon euro da hibe olarak bugün taahhütte bulunuldu.” dedi.

Macaristan’ın 2 yıkılan kilise ve 1 hastaneyi yapacağını söylediğini ve bunun için de Türkiye’den proje beklediklerini aktaran Çavuşoğlu, birtakım ülkelerin proje bazlı taahhütte bulunduğunu bunun da açıklanan ölçülere dahil olmadığını belirtti.

“Hibe olanların bir an evvel aktarılmasında yarar var”

Çavuşoğlu, taahhütlerin ne vakit ve nasıl ödeneceğine ait “Şu anda süreksiz barınma gereksinimi devam ediyor. Acil muhtaçlıklar var. Bir kısmı bunlara harcanacak, kendileri ile de görüştük ve onların bir an evvel gönderilmesinde yarar var.” değerlendirmesinde bulundu.

Proje bazlı verilecek takviyeler için de projelerin ortaya çıkması gerektiğine ve yine inşa sürecinin süratli başladığına işaret eden Çavuşoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“650 bin civarında bağımsız ünite, yani konut ya da daire inşa edeceğiz ve altyapısıyla birlikte okullarıyla, hastaneleriyle, işte öbür altyapısıyla bir arada. Elbette kimileri da proje bazlı olduğu için bu projeler hayata geçtikçe paralar aktarılacak. Biz de birebir şeyi yapıyoruz aslında. Projelerimizi hayata geçirdikçe kendi bütçemizden ya da öteki vatandaşlarımızın ya da öbür ülkelerden gelen dayanakları de bu formda kullanacağız. Yani hibe olanların bir an evvel aktarılmasında yarar var. Yeniden kredi mutabakatları da alışılmış bu uygun koşullarda, onu ilgili kurumlarımızla taahhütte bulunan finans kuruluşlarıyla yapacakları mutabakatların bir an evvel hayata geçirilmesine bağlı.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.