STERLIN
39,4796
DOLAR
31,1828
EURO
33,7760
ALTIN
2.033,33
BIST
9.194,65
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Biden, Enflasyon Düşürme Maddesi’ni imzaladı

Biden, Enflasyon Düşürme Maddesi’ni imzaladıABD Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlenen merasimle Enflasyon Azaltma Maddesi’ni imzaladı …

Biden, Enflasyon Düşürme Maddesi’ni imzaladı
Akacan The Mall
17.08.2022 04:22
0
A+
A-

Biden, Enflasyon Düşürme Maddesi’ni imzaladı
ABD Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlenen merasimle Enflasyon Azaltma Maddesi’ni imzaladı. Biden, Maddeyi “ABD tarihindeki en kıymetli maddelerden biri” olarak nitelendirdi.

ABD Lideri Joe Biden, iklim kriziyle uğraş etmek, sıhhat ve bakım maliyetlerini düşürmek için yüz milyarlarca dolarlık Enflasyon Azaltma Maddesi’ni imzaladı. Biden, Beyaz Saray’da düzenlenen imza merasiminde yaptığı konuşmada, Enflasyon Azaltma Maddesi’ni “ABD tarihindeki en kıymetli maddelerden biri” olarak nitelendirdi. Biden, “Şimdi tarihimizin en değerli maddelerinden biri olan Enflasyon Azaltma Yasasını imzalıyorum. Bu kanunla Amerikan halkı kazandı ve özel çıkarlar kaybetti. Bir müddetliğine beşerler bunların olup olmayacağından kuşku duydular, lakin değerli bir devirdeyiz. İmza atmak yalnızca bugünle ilgili değil yarınla ilgili. Amerikalı ailelere ilerleme ve refah sağlamakla ilgili. Amerika’da demokrasinin varlığı göstermekle ilgili.” tabirlerini kullandı.

Enflasyon Düşürme Yasası, yenilenebilir kaynaklara geçişi hızlandırmayı amaçlayan güç ve iklim programlarına yatırım yapmak, büyük ve karlı şirketlerden en az yüzde 15’lik kurumlar vergisi almak ve reçeteli ilaç fiyatlarını düşürerek sıhhat maliyetlerini azaltmayı hedefliyor.

Akacan The Mall

REÇETELİ İLAÇ FİYATLARINA ÜST HUDUT

Biden, Beyaz Saray’dan yaptığı konuşmada, yasa ile birinci defa belli reçeteli ilaçların fiyatlarının düşürüleceğini söyledi. Biden, “Bu reçetelerin nedeni ne olursa olsun, ne kadar reçeteniz olursa olsun ilaç maliyetlerine yılda en fazla 2 bin dolarlık bir üst hudut koyulacak. Yılda 2 bin dolardan fazla ödemeyeceksiniz. Enflasyon Azaltma Yasası sayesinde 13 milyon insan sıhhat sigortasından yılda ortalama 800 dolar tasarruf edecek.” halinde konuştu.

BÜTÇE AÇIĞI 10 YILDA 300 MİLYAR DOLAR AZALTILACAK

Yasayla gelecek 10 yıl içinde bütçe açığının 300 milyar doların üzerinde azaltılacağını söyleyen Biden, yasa ile mevzuat açığının azaltacağını ve büyük şirketlere yüzde 15’lik bir taban vergi uygulanacağını söyledi. Biden, “Önümüzdeki on yılda enflasyonu düşürme kanunuyla, açığı 300 milyar dolar daha azaltacağız. Güçlü ve büyük şirketler sonunda adil hisselerinin bir kısmını ödemeye başlayacak. Büyük şirketler en az yüzde 15 vergi ödeyecek. Yılda 400 bin dolardan az kazanan hiç kimse federal vergilerde bir kuruş fazla ödemeyecektir.” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE GAYRET İÇİN 369 MİLYAR DOLAR

Biden’ın imzaladığı Enflasyon Düşürme Maddesi’nin, güç güvenliği ve iklim değişikliğiyle uğraşa yönelik yatırımlar için 369 milyar dolarlık bütce ayrılacağı belirtildi. Biden, kanunla iklim krizi uğraşı, karbon emisyonlarını düşürme, ekonomiyi güçlendirme ve güç güvenliği için yatırım yapılacağını söyleyerek, Amerikan halkına güneş gücü üzere yenilenebilir güç sistemlerini kullanmalarını desteklemek için indirimler sağlanacağını söyledi. Biden, “Bu tasarı, iklim konusunda şimdiye kadar atılmış en büyük adımdır. Ön saflarda pak güç fırsatları oluşturmamızı ve kirlilikle uğraş etmeyi sağlayacağız” dedi. Tasarının bu noktada ayrıyeten elektrikli araç almak isteyenlere ise 7 bin 500 dolarlık vergi indirimi sağlayacağı belirtildi.

ABD Lideri Biden’ın imzasıyla maddeleşen tasarı daha evvel hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato’da onaylanmıştı. Biden’ın ilerleyen süreçte yasa hakkında daha fazla detayları paylaşmak üzere çeşitli eyaletleri ziyaret etmesi bekleniyor. Öte yandan, Enflasyon Düşürme Yasası, Kasım ayında yapılacak orta seçimler öncesinde Biden idaresi için “zafer” olarak bedellendiriliyor.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.