STERLIN
22,8827
DOLAR
18,6484
EURO
19,7338
ALTIN
1.076,14
BIST
4.855,92
SON DAKİKA
Brezilya’da sol bek krizi çözüldü mü? Hırvatistan’da eksik var mı? Dünya Kupası haberleri, iddaa oranları…
Almanya’da Başbakan Scholz, eyalet başbakanları ile bir ortaya geldi
AB ve BM’den İran’a “idamları durdur” daveti
Turizm Bakanı Ersoy: Yıl sonu maksadımız 46 milyar dolar
Resmi Gazete’de bugün (09.12.2022)
ALBA Berlin 75-104 Fenerbahçe Beko (Euroleague maçı)
Çukurova, tartışmalı düdüklerle kaybetti
Bakan Alim’den EYT açıklaması
Adana Demirspor Lideri Murat Sancak ameliyat oldu
Vitor Pereira’nın yeni adresi belli oluyor! Kulüpten açıklama: ‘İnanıyorum’
Son Dakika: TFF, Göztepe ve Altay’ı hükmen yenik saydı! Olaylı derbi sonrası…
ABD 2023 savunma bütçesi Temsilciler Meclisi’nde onaylandı
Credit Suisse 4,3 milyar dolarlık sermaye artırımını tamamladı
Rekor satın almaya Federal Ticaret Komisyon freni
Blinken: İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin endişelerini gidermek için somut adımlar attı
ABD’de 18 yaşındaki öğrenci belediye başkanı seçildi
Satrançta gururumuz. Hüseyin Can Ağdelen – KIBRIS HABER
DP’liler Dayanışma Gecesi’nde bir araya geldi! – KIBRIS HABER
Borsa yükselişte! Dövizde son durum – KIBRIS HABER
Güney’e para kaçıran zanlıya 1 yıl hapis! – KIBRIS HABER
AB’den Hırvatistan’a onay, Bulgaristan ve Romanya’ya ret
Ceyhun Kırok; “İddialıyız, kazanacağız”! – KIBRIS HABER
Almanya’daki darbe planı iddiası! Prens Heinrich de tutuklandı – KIBRIS HABER
Merkez Bankası’ndan uyarı! – KIBRIS HABER
Mimarlar Odası; “İnşaatların projelendirilmesi yerel mimar ve mühendislerle birlikte yürütülmelidir”! – KIBRIS HABER
Mehmet Harmancı; “Paylaşım Mutfağı yanında Paylaşım Bakkal’ının hizmet ağını genişletip kalıcı hale getireceğiz” – KIBRIS HABER
Güney Kore’den vatandaşlarına yeni yıl hediyesi: 1 yıl daha gençleşecekler
Son dakika: Amerikalı basketbol yıldızı Brittney Griner esir takası kapsamında serbest bırakıldı
Sınır Tanımayan Doktorlar’ın kurtarma gemisinde sürpriz doğum!
Putin’den Ukrayna’da görev yapan askerlere “Altın Yıldız” madalyası

Bakan Ersoy: TÜRKSOY kısa müddette memleketler arası toplulukta saygın bir pozisyon kazandı

Bakan Ersoy: TÜRKSOY kısa müddette memleketler arası toplulukta saygın bir pozisyon kazandıKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy …

Bakan Ersoy: TÜRKSOY kısa müddette memleketler arası toplulukta saygın bir pozisyon kazandı
CyborNFT
05.11.2022 14:37
0
A+
A-

Bakan Ersoy: TÜRKSOY kısa müddette memleketler arası toplulukta saygın bir pozisyon kazandı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milletlerarası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) kısa müddette Türk dünyasında ve milletlerarası toplulukta saygın bir pozisyon kazandığını belirterek, “Bu pozisyonuyla da kültür ve sanat alanlarında kıymetlerimizin, varlıklarımızın ve dinimizin yüceltilmesi için Türk dünyasının ortak aklı ve sözcüsü haline gelmiştir. Coğrafyamızın jeopolitik pozisyonu göz önüne alındığında TÜRKSOY’a bundan sonraki periyotta de kıymetli misyonlar düştüğü ve düşeceği açıktır” dedi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Kültür Bakanları Daimi Kurulu 39’uncu Devir Toplantısı Bursa’da gerçekleştirildi. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde açılış oturumu yapılan toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Anar Karimov, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor, Kültür Komitesi Lideri Roza Karibzhanova, Kırgızistan Cumhuriyeti Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Siyasetleri Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, KKTC Başbakan Yardımcısı Turizm, Kültür, Gençlik ve Etraf Bakanı Fikri Ataoğlu, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, TÜRK-PA Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er, Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Türk Dünyası Kültür Başşehri Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş katıldı.

‘BAKANLIK OLARAK HER TÜRLÜ TAKVİYESİ VERMEYE HAZIRIZ’

CyborNFT

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “TÜRKSOY toplumları ortak bir çatı altında buluşturan, geçmişin güçlü bağlarını bugüne ve geleceğe taşıyan kültür ordusunun temelleri üzerine kurulmuştur. Teşkilatımız ortak kültür ve sanat zenginliğimizle, Türk dünyasını kucaklamak, halklarımız ortasında birlik, beraberlik ve kardeşlik hislerini geliştirmek ve tıpkı vakitte dost ve kardeş ülkelerin sanat yapıtlarını, sanatkarlarını, kültür adamlarını öteki ülkelerde tanıtmak misyonunu yerine getirmek çabası içindedir. Ayrıyeten kültürümüzün sevgi, anlayış ve müsamaha prensiplerine dayandığının şuuru içinde Türk kültürünün memleketler arası seviyede tanınması ve yaygınlaştırılması için çalışmaktadır. Kültürel dezenformasyon ve çarpıtmalarla gayret ederek, uygarlığa, dünya barışına ve insan haklarına katkıda bulunmaktadır. Böylesi değerli bir vazifesi icra eden TÜRKSOY, kısa müddette Türk dünyasında ve memleketler arası toplulukta saygın bir pozisyon kazanmıştır. Bu pozisyonuyla da kültür ve sanat alanlarında kıymetlerimizin, varlıklarımızın ve dinimizin yüceltilmesi için Türk dünyasının ortak aklı ve sözcüsü haline gelmiştir. Coğrafyamızın jeopolitik pozisyonu göz önüne alındığında TÜRKSOY’a bundan sonraki periyotta de kıymetli misyonlar düştüğü ve düşeceği açıktır. Her birini muvaffakiyetle ifa edeceğinden hiç kuşkumuz yoktur. Bugünkü birlikteliğimiz vesilesiyle gelecek periyotlarda mevzuat üzerinde yapılması beklenen düzenlemelere, bakanlık olarak her türlü dayanağı vermeye hazır olduğumuzu da burada bilhassa belirtmek isterim” diye konuştu.

’15 ARALIK ÜZERİNDE MUTABAKAT SAĞLANDI’

Türk lisanlarına memleketler arası gün ilan edilmesi için UNESCO ile çalışmaların da sürdüğünü söyleyen Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

“Malumunuz olduğu üzere geniş bir coğrafyada farklı lehçeleri konuşan Türk lisanlarına UNESCO nezdinde memleketler arası gün ilan edilmesi için, UNESCO ulusal kurullarımız tarafından özverili çalışmalar yürütülmektedir. Bu doğrultuda Türk tarihinin eşsiz yazılı kaynakları olan Orhun Kitabelerinin lisan bilimci William Thomson tarafından çözülüşünün ilan edildiği 15 Aralık günü üzerinde mutabakat sağlanmıştır. Kelam konusu günün UNESCO nezdinde kabulünün Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü olan 2023 yılında ilan edilmesini umuyoruz. O vakte kadar ülkelerimizin UNESCO Ulusal Kurulları ortasındaki işbirliği ve eşgüdümünde güçlenerek artacağına, çok uluslu ortak çalışmalarımızın çoğalacağına ve Memleketler arası Türk Lisanı Günü ilanı sonrasında düzenlenecek etkinliklerde işbirliğimizin sürdürüleceğine olan inancım tamdır.”

‘TÜRKİYE KÜLTÜR YOLLARI FESTİVALİ’NDEKİ VİLAYET SAYISINI 10’A ÇIKARIYORUZ’

Konuşmasında Türkiye Kütür Yolları Festivali’ne de değinen Bakan Ersoy, şenliğe dahil olan vilayet sayısının 10’a çıkarılacağını söyleyerek, “Benzer biçimde 2021 ve 2022 yıllarında olduğu üzere bakanlığımızın kıymetli projelerinden birebir vakitte da dünyanın en kapsamlı kültür, sanat etkinliklerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri kapsamında önümüzdeki yıl da sizlerle ve değerli sanat gruplarınızla bir ortaya gelmekten memnuniyet duyacağız. İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır, Konya’ya önümüzdeki yıl İzmir ve Adana’yı da ekleyerek, binlerce sanatçıyı ve aktifliği, halkımıza ulaştırmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl İzmir ve Adana dışında biliyorsunuz Gaziantep’i, Erzurum’u ve Trabzon’u da ekleyerek Kültür Yolu Şenliklerinin dahil olduğu vilayet sayısını 10’a çıkarıyoruz. Bu yıl düzenlediğimiz 7 şenlik kapsamında 20 binden fazla sanatkarımızın, 362 farklı yerde gerçekleştirdiği, 4 binden fazla aktifliğe 33 milyondan fazla sanatkarımızın katıldığını söz etmek isterim” tabirlerini kullandı.

‘KENTLER KÜLTÜREL MARKA BEDELİ KAZANDI’

TÜRKSOY’un Türk Dünyası Kültür Başşehri uygulamasıyla kentlerin kültürel birer marka bedeli kazandığını söyleyen Ersoy, kelamlarına şöyle devam etti:

“2013 yılında Eskişehir’de, 2018 yılında Kastamonu’da konut sahipliğini yaptığımız Türk Halkları Kültür Şöleni’nin sonuncusunu Bursa’da bir sefer daha gururla hayata geçirdik. Dünyanın dört bir yanından sanatkarlar, akademisyenler ve entelektüeller kültürel etkileşimde ve deneyim paylaşımında bulundular. Memnuniyetle söz ediyorum ki mahallî idarelerimizin ve bakanlığımızın iş birliği ve siz bedelli kardeşlerimizin iştiraki ile Türk Dünyası Kültür Başşehri projesi bu yolda gayesine ulaşmıştır. Medeniyetler kenti ve Osmanlı’nın başşehri Bursa layıkıyla taşıdığı Türk Dünyası Kültür Başşehri sancağını 2023 yılında Azerbaycan kültür ve sanatının en değerli merkezlerinden Şuşa kentine devredecektir. Şuşa varlıklı tarihiyle Azerbaycan halkının geleneklerinin sembolü niteliğindedir. Türk dünyasının işgalden kurtarılan bu kadim kültür beşiği tekrar diriltilecek ve dünyayı kendine hayran bırakacaktır.”

‘SANAT ALANINDAKİ KARDEŞLİĞİMİZ PERÇİNLENDİ’

Bu yıl 2’ncisi Bursa’da düzenlenen Korkut Cet Türk Dünyası Festivali’nin sanat alanındaki kardeşliği perçinlediğini söyleyen Ersoy, “Bu yıl daimi kurul toplantımızla eş vakitli gerçekleştirilen Korkut Cet Türk Dünyası Sinema Şenliği’yle de sanat alanındaki kardeşliğimizi perçinlediğimize inanıyorum. Türk milletinin özünü oluşturan insani ve kültürel bedelleri asırlardır lisandan gönüllere nakşeden Türk’ün bilge atası Dede Korkut anısına düzenlediğimiz şenlik sayesinde ortak lisan ve gönül coğrafyamızın sinema sanatını profesyonellerin yanı sıra genç nesillerin da ilgisine sunuyoruz. Türk dünyasının kültürel kodlarını taşıyan yapıtları izleyiciyle buluşturup müşterek tarihi, kültürel ve toplumsal kıymetlerimizi sinema sanatı vasıtasıyla güçlendirmeyi ayrıyeten bölümde işbirliği imkanlarının arttırılmasını amaçlıyoruz. Geçtiğimiz yıl şenliğe katılan siz pahalı dostlarımız ile sinema alanında ortak bir deklarasyona imza atmıştık. Önümüzdeki devirde de işbirliğimizi somut projelerle hayata geçirmemize imkan verecek ortak imal mutabakatlarının imzalanması için müzakerelerimizi en kısa müddette sonuca vardırmayı arzuluyoruz” sözlerini kullandı.

‘CANLA, BAŞLA ÇALIŞIYORUZ’

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ise yaptığı konuşmada, şu sözlere yer verdi:

“TÜRKSOY Daimi Kurulu bizim en yüksek toplantımızdır. Birebir vakitte bu toplantı bizim esaslı bir geleneğimizdir. Burada çalışmalarımızı konuşacak ve önümüzdeki devir programımızı oluşturacağız. Son 7 aylık çalışma devrimizde ulusal ve milletlerarası biz dizi temaslarda bulundum. Eğitim kurumlarımız ve teşkilatımız ortasında pek çok mutabakata imza attım. Devlet liderlerimizle, bilim insanlarımızla ve sanatçılarımızla görüştüm. Çok yararlı teklifler aldım. Türk dünyasının kültür iş birliği kuruluşu olarak TÜRKSOY neredeyse 30 yıllık bir geçmişe sahip. Bugün geldiğimiz noktada Türk kültürünün gelişimi, aktarılması ve tanıtılması konusunda direkt katkı sunmaktan onur duymaktayım. TÜRKSOY, halkımızın ortasında bir köprüdür. Manevi ihtivamızı hayata geçirirken geleneklerimizi, kültürümüzü yüceltmek için aldığımız sorumluluğun farkındayız. Bu sorumluluğu yerine getirmek için canla başla çalışıyoruz. Türk Dünyası Kültür Başşehri Bursa’da siz bakanlarımızla bir ortada bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Daimi kurul toplantımız hayırlara vesile olsun, çok taraflı iş birliğimiz daha da derinleşsin, verimli sonuçlar ortaya çıksın.”

Toplantının akabinde 2023 yılında Türk Dünyası Kültür Başşehri unvanını Bursa’dan devralacak olan Azerbaycan’ın Şuşa kentinin tanıtıldığı, Azerbaycan Kültür Bakanlığı Şuşa Sergisi’nin açılış merasimi gerçekleştirildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.