STERLIN
29,6039
DOLAR
23,3780
EURO
25,4003
ALTIN
1.478,23
BIST
5.554,00
SON DAKİKA
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER
Euro Bölgesi teknik resesyona girdi! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı! – KIBRIS HABER
KGS- 2 Cumartesi günü gerçekleştirilecek! – KIBRIS HABER
Cinsel gücü artırıcı jel çaldı! – KIBRIS HABER
Gözler Bakanlar Kurulu’nda alınacak kararlarda! – KIBRIS HABER
Akaryakıt fiyatlarına büyük bir zam gündemde! – KIBRIS HABER
Büyük kazada yaralıların ismi açıklandı! – KIBRIS HABER
KKTC, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlık bayrağını devraldı! – KIBRIS HABER
2024-2026 Dönemi Orta Vadeli Mali Planı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER

Yunanistan’da gündem Erdoğan’ın mektubu: Türkiye’den dostluk atağı!

Türkiye ve Yunanistan’da yaşanan felaketler sonrası Ankara ve Atina ortasındaki buzlar süratle eriyor. Birbirine yardım eli uzatan iki ülke uyuşmazlıkları çözmek için adımlar atarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazdığı mektup Yunanistan’da gündem oldu.

Yunanistan’da gündem Erdoğan’ın mektubu: Türkiye’den dostluk atağı!
CyborNFT
26.03.2023 10:36
0
A+
A-

Yunanistan’da gündem Erdoğan’ın mektubu: Türkiye’den dostluk atağı!
Türkiye ve Yunanistan’da yaşanan felaketler sonrası Ankara ve Atina ortasındaki buzlar süratle eriyor. Birbirine yardım eli uzatan iki ülke uyuşmazlıkları çözmek için adımlar atarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazdığı mektup Yunanistan’da gündem oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kutlanan 25 Mart Yunan ulusal bayramı nedeniyle Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e kutlama mektubu gönderdi.

Yunan hükümeti ve halkının 6 Şubat sarsıntılarından sonra gösterdikleri dayanışmadan ötürü teşekkür eden Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan ortasındaki bağların daha da gelişeceğine inandığını belirtti.

CyborNFT

Yunan basını Erdoğan’ın mektubuna geniş yer ayırdı. ’25 Mart ulusal bayramında Türkiye’den Yunanistan’a dostluk atağı’ başlığı ile okurlarının karşısına çıkan Protho Thema ‘Türk siyasi liderliğinin tavrı etkileyici ve eşi gibisi görülmemiş görünüyor’ dedi.

Haberde iki ülke ortasında buzların eridiği ve bunda Türkiye zelzelesi ve Yunanistan’daki tren faciasında başkanların attığı adımların tesirli olduğu vurgulandı.

Kathimerini haberinde Erdoğan’ın kelamlarına yer ayırdı. Yunan gazete Erdoğan’ın ‘Ülkelerimiz ortasındaki münasebet ve işbirliğinin önümüzdeki devirde ortak dönemlerimizle daha da gelişeceğine inanıyorum’ kelamını öne çıkardı.

Ethnos ‘Erdoğan’ın Miçotakis’e 25 Mart kutlama mektubu: Ülkelerimizin bağları daha da gelişecek’ başlığını attı. Haberde şu sözler yer aldı;

‘Recep Tayyip Erdoğan, 25 Mart Ulusal Günü münasebetiyle Başbakan Kiriakos Miçotakis’e tebrik mektubu gönderdi. Daha evvel Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, komşu ülkedeki ölümcül sarsıntılar ve Tempe faciasının akabinde Yunanca-Türkçe iklimin süratle değiştiğini doğrulayarak tıpkı hamleyi yapmıştı.’

To vima ise ‘Türkiye cumhurbaşkanı, yıkıcı sarsıntılardan sonra dayanışma gösteren hükümete ve Yunan halkına da teşekkür ediyor’ dedi.

Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da birebir gün Proto Thema gazetesine mülakat verdi.

Yunan bakan gazeteye yaptığı açıklamada şu tabirlere yer verdi;

‘Türkiye’nin Yunanistan’a açtığı diyalog kapısını kapatamayız. Türkiye’nin bize karşı olan parametreleri beklenmedik bir biçimde değişti. Ege’deki ihlaller durdu. Adalar üzerinden uçuşlar yapılmıyor. Tehdit edici tabirler kullanılmıyor. Yani bizim herzaman diyalog için istek ettiğimiz bir ortam karar sürüyor. O halde Türkiye’nin bu olumlu davranışlarına bizim de birebir oranda bir karşılık verme yükümlülüğümüz var.’

 

Dendias ayrıyeten ‘Türkiye’nin uzattığı mutabakat elini Yunanistan’ın reddetmesi mümkün değildir. Bunun aksi, Yunanistan’ın her vakit istek ettiği bu ortamı inkar etmiş oluruz, Türkiye ile bağlantılarımızda artık farklı bir süreç başlatıldı. 22 Martta Ankara’da gerçekleşen 4.Pozitif Gündem toplantısından sonra ortak bildiri ve benim, Türk meslektaşım Çavuşoğlu ile Brüksel’de yaptığım görüşme bu gerçekleri yansıtıyor’ görüşünü savundu.

‘GÖZ ARKASI EDİLEMEYECEK SEMBOLİZM’

Dendias, Türkiye’nin , Yunanistan’ın BM Güvenlik Kurulu süreksiz üyeliğine vereceği takviyeye karşı Yunanistan’ın , Memleketler arası Denizcilik Örgütü (IMO) genel sekreterliğine Türkiye’nin gösterdiği adaya dayanak vermesini de buna örnek gösterdi.

Dendias bu bahiste “Türkiye’nin Yunanistan’ın adaylığına takviye vermesinin çok kıymetli bir sembolizmi var. Bu, göz arkası edilecek bir sembolizm değildir. Bizim de Türkiye’nin IMO genel sekreterliği için gösterdiği adayı desteklememiz bunun farklı bir örneğidir” formunda konuştu.

Denidas son olarak, Yunanistan’ın Mısır, İsrail, İtalya ve Arnavutluk ile başlattığı deniz yetki alanlarının belirlenmesine yönelik mutabakatların birebirini Türkiye ile de yapmak istediği dileğini motamot sürdüreceğini kelamlarına ekledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.