STERLIN
23,1895
DOLAR
18,8060
EURO
20,4557
ALTIN
1.165,58
BIST
4.976,55

Yunan basınında skandal kelamlar: İstanbul’u alacağız! Prof Caşın’dan sert reaksiyon: ‘Yuh yani yuh’

Yunan basınında skandal kelamlar: İstanbul’u alacağız! Prof Caşın’dan sert reaksiyon: ‘Yuh yani yuh’Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Siyasetler …

Yunan basınında skandal kelamlar: İstanbul’u alacağız! Prof Caşın’dan sert reaksiyon: ‘Yuh yani yuh’
CyborNFT
20.06.2022 17:37
0
A+
A-

Yunan basınında skandal kelamlar: İstanbul’u alacağız! Prof Caşın’dan sert reaksiyon: ‘Yuh yani yuh’
Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Siyasetler Heyeti Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Yunan medyasında çıkan skandal haberlere CNN Türk canlı yayınında sert reaksiyon göstererek, “Bugün Yunan medyasında ‘İstanbul’u alacağız’ diyorlar. Öteki bir görüntüde ‘ABD ordusu 6 günde Türkiye’yi alır diyorlar.’ Yuh yani yuh. Bunlara kim cüret veriyor? ” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Siyasetler Heyeti Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın CNN TÜRK canlı yayınında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE YALNIZ BIRAKILIYOR

CyborNFT

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinde son durumu pahalandıran Caşın, “Türkiye İsveç ve Finlandiya için diyor ki, NATO’da müttefik üzere hareket edeceksin ve terörü desteklemeyeceksin. Türkiye başından beri genişlemeyi destekleyen bir ülke olmasına karşın bu noktada yalnız bırakılıyor.” dedi.

AVRUPA KENTLERİNDE BÜYÜK BİR FİYASKO VAR

İsveç’te geçtiğimiz gün ortaya çıkan skandal manzaralara de değinen Caşın, “Avrupa kentlerinde büyük fiyasko kelam konusu. Terör örgütünün bayrakları ve Öcalan posterlerine polis müsaade ediyor. Bu milletlerarası hukuk açısından siyasi bir dayanaktır ve bunu bizim müttefiklerimiz yapıyor. ” ifadelerini kullandı.

YUNAN BASININDAKİ KELAMLARA REAKSİYON: YUH YANİ YANİ

Müttefiklerin Türkiye’yi yalnız bırakmasına reaksiyon gösteren Caşın, Yunan medyasında çıkan habere dikkat çekti ve şunları söyledi;

“Bugün Yunan medyasında ‘İstanbul’u alacağız’ diyorlar. Diğer bir görüntüde ‘ABD ordusu 6 günde Türkiye’yi alır diyorlar.’ Yuh yani yuh. Müttefik ülkenin basını ve devlet adamları Türkiye düşmanlığını bu kadar yayabiliyorsa bunun ardında ABD var.  ABD olmasa bunu yapabilirler mi? Bu türlü meydan okuyabilirler mi? Ben bir askerim asla yapamazlar. Bunlara kim cüret veriyor?

UÇAKLARI SAPANLA MI DÜŞÜRECEĞİZ?

ABD diyor ki ‘F-16 veremem F-35 veremem’ Biz sapanla mı düşüreceğiz uçakları. S-400 aldık. Almayın diyorlar. Birebiri Yunanistan’da var. Bu türlü bir iki yüzlü bir dış siyaset kabul edilemez. Muhalefete sesleniyorum. Yunanistan’ın bu terbiyesizliğini ve Türkiye düşmanlığına reaksiyon verin”

YUNAN MEDYASI TÜRKİYE’Yİ MAKSAT ALIYOR

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki bağlar Yunan Başbakanı Miçotakis’in ABD’deki skandal açıklamaları sonrası gerilmişti. Yunanistan’ın Ege’deki adaları memleketler arası hukuka muhalif bir formda silahlandırması tansiyonu tepeye çıkarırken Yunan medyası son günlerde yaptığı haberlerle Türkiye’yi amaç almaya devam ediyor.

MİÇOTAKİS NE DEMİŞTİ?

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ABD ziyareti sırasında ismini vermeden Türkiye’yi kastederek ‘Yunanistan komşularına dostluk elini uzatıyor. Lakin egemenliğimize, egemenlik haklarımıza yönelik ihlallere ve derhal son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. Siz Kongre üyelerinden, bölgede silah satışları ile ilgili kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı istiyorum’ demişti.

Miçotakis, bu kelamlarıyla dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini talep etmiş oldu.

Yunan Başbakanın ‘Siz Kongre üyelerinden, Helenizmin 48 yıldır büyük acı çektiği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki akın ve adanın şiddetle ikiye bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs’ta iki farklı devleti, kimse hiçbir vakit kabul etmeyecektir’ kelamları ise ayakta alkışlandı.

ERDOĞAN ‘BENİM İÇİN MİÇOTAKİS YOK’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Türkiye aleyhindeki kelamlarına çok sert reaksiyon göstermiş ve Miçotakis’in “Türkiye’ye F-16 vermeyin” talebine karşılık şunları söylemişti;

“Bu yıl Stratejik Kurul Toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye biri yok. Görüşmeyi yapmayacağız. Biz kelamında duracak, onurlu siyasetçilerle yola gideriz. Biz kendimize yeteriz. ‘F-16’ları Türkiye’ye vermeyin’ diye ABD’ye telkinde bulunan bir Yunanistan ile karşı karşıyayız. ABD herhalde Yunanistan’ın lafına nazaran hareket etmeyecektir.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.