SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Uzmanlar yıkımları kıymetlendirdi: Sarsıntı de büyük kusur da…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 vilayette yıkıma yol açan büyük zelzele felaketi binlerce can kaybına neden oldu. 85 milyonun yüreği yandı, yaşanan acının tanımına sözler yetersiz kaldı. Ortaya çıkan tablo hüznün yanında öfkeyi de beraberinde getirdi. “Neden bu kadar kayıp verdik? Bu binaları kim yaptı, nasıl denetlendi?” soruları sorulmaya başladı. Sorulara karşılık veren uzmanlar “Kader değil ihmal” vurgusu yaptı. “Tek neden zelzelenin şiddeti değil” diyen uzmanlar yerden, materyale, uygulamadan kontrole kadar birçok noktada kusurlara dikkat çekti.

Uzmanlar yıkımları kıymetlendirdi:  Sarsıntı de büyük kusur da…
Akacan The Mall
10.02.2023 07:26
0
A+
A-

Uzmanlar yıkımları kıymetlendirdi: Zelzele de büyük kusur da…
Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 vilayette yıkıma yol açan büyük zelzele felaketi binlerce can kaybına neden oldu. 85 milyonun yüreği yandı, yaşanan acının tanımına sözler yetersiz kaldı. Ortaya çıkan tablo kederin yanında öfkeyi de beraberinde getirdi. “Neden bu kadar kayıp verdik? Bu binaları kim yaptı, nasıl denetlendi?” soruları sorulmaya başladı. Sorulara karşılık veren uzmanlar “Kader değil ihmal” vurgusu yaptı. “Tek neden sarsıntının şiddeti değil” diyen uzmanlar tabandan, gerece, uygulamadan kontrole kadar birçok noktada yanılgılara dikkat çekti.

İŞTE SARSINTININ AĞIR BİLANÇOSU KARŞISINDA UZMANLARIN YORUMLARI

TEK NEDEN SARSINTININ BÜYÜKLÜĞÜ DEĞİL

Akacan The Mall

– TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İdare Heyeti Lideri Taner Yüzgeç: 12-15 milyon insanı etkileyen çok büyük bir afet yaşadık. Lakin biz gerekli hazırlıkları yapsaydık yıkım bu oranda olmayabilirdi. Yaşananların tek nedeni zelzelenin büyüklüğü ve yıkıcılığı değil. Bir bina ayakta, yanındaki yıkılıyorsa buna mukadderat denilemez. İnşaatların projelendirilmesi ve imal süreçlerinde problemler var. Yeni binalar da yıkıldı. Bu yapılara iskân, yani kullanım müsaadesi verildi. Mahallî idare ya da ilgili kurum bu müsaadesi verirken der ki; “Ben tabandan inşasına, çatıdaki son kiremite kadar kefilim, oturabilirsin.” Şayet bu dokümandan sonra yurttaş kolon kesmediyse, uygunsuz tadilat yapmadıysa sorumluluk devletindir. Denetlemek de devletin vazifesidir. Bugüne kadar yapı inşa süreçleri müteahhit ve kâr odaklı ilerledi, yapı güvenliği ve kamu sıhhati ön planda olmadı. Bir örnek vermek gerekirse; bir şantiye şefi beş binadan sorumluydu, mevzuat buna müsaade verdi. Yürüyen bir inşaat düşünün, beş şantiye var lakin bir yetkili. Betonun, demirin uygunluğuna bakması mümkün değil. Kâğıt üzerinde sorumlu var mı var. Birebir durum yapı kontrol için de geçerli. Hatay ve Osmaniye’de yaptığım incelemelere nazaran yıkımın tek bir nedeni var diyemem. Tek başına materyal ya da firmanın sorumsuzluğu değil neden. Birçok sorunun bir ortaya geldiği ihmaller zinciri kelam konusu.

RİSKLİ YAPI NEREDE?

Gelelim eski yapılara… Ülke genelinde 6-6.5 milyon riskli yapı var deniliyor. Bunların nerede ve hangi şartta olduğunu bilmiyoruz. 2011-2012 yıllarında ulusal zelzele strateji aksiyon planı hazırlandı. 2023’te Türkiye’yi sarsıntıya hazır hale getirmek hedeflendi. Yıl 2023 ve görünüm karşımızda… Kaynak yetersiz olabilir, tüm binalar yenilenmemiş olabilir fakat biz riskli konutların nerede ve hangi derece sıkıntılı olduğu biliyor olmalıydık. Maalesef bu yaşananlar tedbir alınmazsa, İstanbul zelzelesinde nelerle karşılaşacağımızı da gösteriyor.

MÜTEAHHİT BİNADAN SORUMLU

– TÜRKİYE Hazır Beton Birliği (THBB) Lideri Yavuz Işık: Deprem mukadderat değil, zelzele değil binalar insanları öldürüyor. 1999 yılında çıkan zelzele yönetmeliği ve yapı kontrol kanunu milat oldu. Sonrasında gerekli revizyonlar da yapıldı. 10 vilayetimizde yıkılan binaları yüzde 90-95’i 2000 yılı öncesinde inşa edilenler. Ancak yeni bina da var. Bir binada evvel taban etüdü ve raporu hazırlanır. Buna nazaran nasıl uygulama yapılacağı belirlenir, proje çizilir. İmar durumuna nazaran katı, tekniği tespit edilir. Daha sonra statik hesaplarla materyal cinsi seçilir. Daha sonra projenin hakikat uygulanıp uygulanmadığıdenetlenir, uygunsa yapı kullanım müsaadesi yani iskanı verilir. Yıkılan yeni binalar gösteriyor ki; yerde problem olabilir, gereç yanlışlı olabilir ya da proje uygulaması kâğıt üzerinde kalmıştır. Yapılması gereken numune alarak incelemek. Hem inşaat, hem ruhsat hem de denetleyenler mercek altına alınacak.Müteahhit yaptığı binadan sorumludur. İhmali olanlar hukuk önünde hesap verecek.

80 BİN TABUT BİNA

Beklenen İstanbul ve Ege sarsıntısı de unutulmamalı. Türkiye’nin elinde konut kalite envanteri yok. Bir an evvel bu çalışma yapılmalı. İstanbul’da 70-80 bin tabut bina var. Ayakta durması bile mucize bunların. Bu konutlar boşaltılmalı ve yenilenmeli.

YENİ BİNALAR DA ÇÖKTÜ

– SARSINTIDA yalnızca eski yapılar değil, yeni yapılar da yıkıldı. Hatay’da zelzele yönetmeliği sonrasında yapılan, 12 katlı 250 daireli dev bina ‘cennetten bir kare’ diye tanıtılmıştı, yerle bir oldu. Malatya’da ‘rezidans’ olarak pazarlanan, birkaç yıllık binalar çöktü. Şimdi bir yıllık Asur Sitesi’nin bir blokunda yıkım olması büyük yansılara yol açtı. Konutun satış ilanında ve inşaat firmasının sitesinde ‘son zelzele yönetmeliğine uygun’ denilse de sonuç aksini gösterdi. Tenkitler üzerine İshak İnşaat isimli firma evvel internet sitesini kapattı, sonra sitesinden açıklama yaptı. 13 yılda 75 yapı inşa ettiğini belirten firma, öbür yapılarında yıkım olmadığını argüman ederek kendini savundu. Firmanın sitesinde ‘kentsel dönüşüm’ ve ‘deprem gerçeği’ üzere başlıkların olması da dikkat çekti. Adana’da ise yeni bir binada oluşan hasarların sıva yapılarak gizlemeye çalışılması imajları ortaya çıktı. Toplumsal medyada paylaşılan imajlar bu kadarına pes dedirtti.

‘KOLONLAR KESİLMİŞ’

– İZMİR İktisat Üniversitesi Hoş Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Kısmı Öğretim Vazifelisi ve inşaat mühendisi Onur Alpago, binaların yıkılış konumlarını kıymetlendirdi. Alpago, “Binalar yer katta patlıyor, üstü dağılmadan tabana çöküyor. Bu durum binanın yer katı ile oynandığını gösteriyor. Konut olan yer katın ticarethaneye çevrildiğini ortaya koyuyor. Orada olması gereken taşıyıcılığa takviye olan duvarların kaldırıldığını anlıyoruz. Tekrar yer katlarda kolon kesildiğini de kestirim ediyorum. zelzele, birinci geldiğinde bu yerde onu durduracak, yapı elemanı kalmıyor bu durumda. Birinci tip çöken yapılar böyle” dedi. İkinci tip yapıların ise devrilen binalar olduğunu belirten Alpago, “Bu ‘temel-zemin’ bağının düzgün çözülmediği ya da âlâ uygulanmadığını ortaya koyuyor, ya projede ya uygulamada sıkıntıdan kaynaklanıyor. 30 yıllık deneyimimle uygulama yanlışı olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.