STERLIN
23,3584
DOLAR
18,7991
EURO
20,4881
ALTIN
1.166,27
BIST
5.231,02
SON DAKİKA
Resmi Gazete’de bugün (27.01.2023)
Trump’a zehirli mektup gönderen zanlı cürmünü kabul etti
IMF’den Ukrayna’ya yardım paketi hazırlığı
Ronaldo 90 dakika oynadı, Al Nassr elenmekten kurtulamadı!
ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Afrika temasları
Çukurova’dan kritik zafer
Adana Demirspor’da ayrılık! Berk Yıldız’ın sözleşmesi feshedildi
Bangladeş’te başlayan saklambaç oyunu Malezya’da bitti
Biden, ABD’deki Hong Kongluların vize süresini 2 yıl uzattı
Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırılarda 11 kişi öldü
Son dakika: ABD Wagner’i resmi olarak “uluslararası suç örgütü” ilan etti
Türkiye’den 750 adet akıllı tahta! – KIBRIS HABER
Kayseri İl Millî Eğitim Müdürü değişti
2.5 yıl takip etti sonra internet sitesinden katil sipariş etti! Akılalmaz bir ‘stalker’ hikayesi….
Ünal Üstel; “Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz”! – KIBRIS HABER
16 yaşındaki Helin’in cenazesinde gözyaşları sel oldu! – KIBRIS HABER
Tavuğa da zam geldi! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Şan’dan Regaip Kandili Mesajı! – KIBRIS HABER
Selin Ciğerci anne oldu! – KIBRIS HABER
Türk lirasına fotoğrafı basılan ilk kadın hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur’un otopsi raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Almanya süre verdi: “Leopard tankları Mart sonu Ukrayna’da olabilir”
İngiltere ve Yeni Zelanda Başbakanlarından esprili paylaşımlar
Ukrayna Savunma Bakanlığı duyurdu: 55 füzenin 47’si vuruldu
Almanya’da Rus ajan depremi: Film gibi operasyon… Havalimanına baskın!
Denktaş heykeli 31 Ocak’ta açılıyor! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (26.01.2023)
TCMB: Azalan dış talebin üretim üzerindeki etkisi izleniyor
Son dakika: Bakan Çavuşoğlu’ndan İsrail’e tepki
Ukrayna’ya gönderilen tanklar için Kremlin’den yeni açıklama

Ünal Üstel; “İstifçiliğin önüne geçilecek”! – KIBRIS HABER

Ünal Üstel; “İstifçiliğin önüne geçilecek”! – KIBRIS HABER
CyborNFT
30.11.2022 19:39
0
A+
A-

Başbakan Ünal Üstel, vatandaşın fiyat artışlarından etkilenmemesi için gerekli tedbirler alındığını kaydetti…

“Fahiş fiyat artışlarının önüne geçilecek, suistimaller önlenecek” ifadelerine yer veren Üstel, Yaş Sebze Ve Meyve Referans Fiyatları Belirleme Komitesi’nin de kurulduğunu kaydetti.

İşte o açıklamanı tamamı şöyle;

Hükümet olarak önceliğimiz bir yandan üreticiyi koruyarak üretimi artırmak, diğer yandan da vatandaşların mağdur edilmesinin önüne geçmektir. Çalışmalarımızı halkımızın yaşam kalitesini yükseltmek, refah seviyesini artırma temel yaklaşımı ile sürdürüyoruz. Ekonomik sorunların aşılması, vatandaşın alım gücünün korunması yönünde kararlar üretmeye devam ediyoruz. İşte bu çalışmalarımız kapsamında hükümetimiz fiyat artışlarından vatandaşın olumsuz etkilenmemesi ve suistimalerin önüne geçilmesi için yeni tedbirler alıyor. Bu çerçevede yaş sebze ve meyve fiyat artışını önlemek, üretici ve tüketicileri koruyacak fiyat oluşumuna katkı sağlamak, erişebilir gıdaya ulaşılması için tavsiye sebze  fiyatını belirlemek üzere yaş sebze ve meyve referans fiyatlarının belirlenmesi amacıyla bir komite oluşturulması kararı alındı. Bu kararlara önümüzdeki dönemde yenileri eklenecek.

CyborNFT

İthalatta fiyat artışlarının önüne geçilmesi için de önemli bir adım atıldı.

Türkiye ile KKTC arasındaki ticaretin 5 Aralık’tan itibaren TL ile yapılması zorunlu hale geldi.  Bizzat benim girişimlerim sonucunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ihracat genelgesinde yapılan değişiklik ile KKTC ihracatlarında 5 Aralık’tan itibaren gümrük beyannamesinde ihracat bedelinin Türk Lirası olarak beyan edilmesi ve bedelin Türk Lirası olarak tahsil edilmesi zorunlu hale getirildi. Bu önemli bir adımdır.

İSTİFÇİLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLECEK VE SUİSTİMALLER ÖNLENECEK

Bu atılan adıma ek olarak, piyasada suistimallerin önüne geçmek için Mal ve Hizmetler (Düzenleme ve Denetim) (değişiklik) yasa tasarısını Bakanlar Kurulumuza götürülmek üzere hazırladık. Bu Değişiklik Yasa tasarısı ile 1997 Mal ve Hizmetler yasasına fahiş fiyat artışı tanımı eklenerek, bunun suç olarak düzenlenmesi öngörülmüştür. Hazırlanan değişiklikle ayrıca istifçilik suçunun hem denetimli malların ötesinde uygulanabilmesi; hem de bu suçun işlenmesi ile ilgili normal mesai tanımının netleştirilmesi amaçlandı.  Bunların sonucunda; Bakanlık ve/veya Bakanın yetkili kılacağı kalite ve fiyat denetim memuru tarafından fahiş fiyat denetimi yapabilecek ve olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri ile diğer acil durumlar da dahil herhangi bir zaman satışa sunulan mal ve hizmetlerin maliyet fiyatlarındaki artış gibi haklı bir sebebe dayanmaksızın ve/veya maliyet fiyat artışını aşacak şekilde yapılan aşırı ve adil olmayan fiyat artışının cezalandırılabilmesinin yasal zemini oluşturulmuş olacaktır. Bu tasarıyı en kısa sürede hayata geçireceğiz.

HER ZAMAN ÜRETİMİN VE ÜRETİCİNİN YANINDAYIZ

Son dönemlerde kamuoyunun gündeminde en ön sırada yer alan et fiyatları konusunu da Bakanlar Kurulunda değerlendirdik. Hükümet olarak her zaman üretimin ve üreticinin yanında olmayı üretimin devamlılığını bir politika olarak görmekte, bu çerçevede üretim sektörlerini desteklemeye devam etmekteyiz. Bu anlayışla hayvancılık sektörüne destek veriyoruz.  Ekim ayından itibaren süt fiyatlarında yapılan iyileştirme yanında küçükbaş hayvan üreticisine kg başı 1.25 TL ile büyükbaş hayvan üreticisine kg başı 0.25 TL arpa desteği uygulaması yapılmaktadır.  Ayrıca bu desteklerin devamlılığı konusunda hükümet olarak çalışma ve çabalarımız devam etmektedir. Yine girdi maliyetlerinde önemli yer tutan elektirik desteği konusunda 10 kuruş olan destek 70 kuruş’a çıkarılmıştır. Bunlar ve bunun gibi desteklerin amacı üretimin devamlılığı, girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve bunun neticesinde halkımıza daha uygun fiyatta süt ve et ürünlerinin ulaştırılmasının sağlanmasıdır.

ET FİYATLARI NORMALLEŞMEZ İSE KARKAS ET İTHALİ YAPILMASI DEĞERLENDİRİLİYOR

Son günlerde özellikle canlı hayvan fiyatlarında gözlenen artış ve bu alanda oluşan haksız rekabet koşulları ciddi sorunlara neden olmuş olup, sektörleri birbiri ile çatışma noktasına getirmiştir. Bu konuda ilgili birliklerin iyi niyetlerine rağmen maalesef fiyat istikrarının sağlanamadığı görülmüştür.

Bu gelişmeler ışığında yapılan maliyet hesaplamaları çerçevesinde canlı hayvan fiyatlarının küçükbaş 70 TL/Kg ve büyükbaş 80 TL/Kg olarak üreticilerden alınması ve buna göre kasap ve marketlerin  perakende fiyat oluşturması yönünde piyasaya katkı konulması ancak bu çerçevede hareket edilmemesi durumunda, Toprak Ürünleri Kurumu tarafından yerel üretim maliyetleri de dikkate alınarak piyasa ihtiyacına ve fiyat istikrarına yönelik karkas et ithali yapılması konusu da değerlendirilmiştir.

HAYVAN ALIM SATIMINDA OKKA KULLANIMINA CEZA GELİYOR

Ayrıca ülkede yıllardan beri hayvancılar ve kasaplar tarafından kullanılan ve şikayet konusu olan hayvan alım satımındaki okka ölçü biriminin kullanılmasının önüne geçilecektir. Okka kullanımının yasak olduğu ve bunun yasal cezası bulunduğu gerçeğinden hareket ederek, Aralık ayından itibaren metroloji yasası kapsamında ticaret dairesi ve hayvancılık dairesi tarafından kilo kullanımı denetlenecektir.  Okka kullanan kasap veya hayvancılara yasa kapsamında gerekli cezalar uygulanacaktır.

‘YAŞ SEBZE VE MEYVE REFERANS FİYATLARI BELİRLEME KOMİTESİ’ KURULUYOR

Hükümetimiz yapılacak  piyasa denetimlerine ek olarak yaş sebze ve meyve fiyat artışını önlemek, üretici ve tüketicileri koruyacak fiyat oluşumuna katkı sağlamak, erişebilir gıdaya ulaşılması için tavsiye sebze  fiyatını belirlemek üzere yaş sebze ve meyve referans fiyatlarının belirlenmesi amacıyla bir komite oluşturulması kararı aldı. Bu kapsamda yaş sebze ve meyve fiyat artışını önlemek, üretici ve tüketiciyi koruyacak fiyat oluşumuna katkı sağlamak bağlamında, toptancı satış fiyatı belirlenmesine katkı koymak amacıyla Bakanlık ve Birlik temsilcilerinden oluşacak olan ‘Yaş Sebze ve Meyve Referans Fiyatları Belirleme Komitesi’nin kurulması kararı alındı. Bu komite önümüzdeki haftadan itibaren düzenli olarak her hafta toplanacak ve gerekli çalışmaları yapacaktır.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.