STERLIN
23,2931
DOLAR
18,8150
EURO
20,4802
ALTIN
1.167,41
BIST
5.125,40
SON DAKİKA
İsveç’in ikiyüzlülüğü İsrailli diplomatın paylaşımı ile deşifre oldu
Hisarcıklıoğlu: Vize sorunu ciddi boyutlara ulaştı
Mars’ta bir ‘Ayı’ keşfedildi! – KIBRIS HABER
EYT düzenlemesi için saat verildi
Eczacılardan ilaç sıkıntısına çözüm önerisi
IAEA: Zaporijya Nükleer Santralinin çevresinde şiddetli patlamalar oluyor
Gelişen piyasalara rekor fon akışı
Sıktığı deodorant sonu oldu! 14 yaşında kalp krizinden öldü
İMEAK/Bayrak: Mersin limanı durgun, konteynerler boşta bekliyor
Dursun Oğuz; “Etleri marketler yerine kasaplardan almak daha doğru”! – KIBRIS HABER
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: İZBAN’ın yüzde 70’i bakanlığımızca yapılmıştır
İTO Başkanı Avdagiç: 2023 üretim yılı olacak
Nükleer enerji alanında lise kurulacak
ABD’de 100 milyon dolar gasp eden fidye yazılım örgütüne operasyon
Haiti’de polislerden Başbakan Henry’nin özel konutuna saldırı
Azerbaycan Büyükelçiliğine silahlı saldırı!1 kişi hayatını kaybetti, 2 yaralı – KIBRIS HABER
Avdagiç: 2023 üretim yılı olacak
Zehie Helin Reessur cinayetinin zanlısına 7 gün tutukluluk! – KIBRIS HABER
İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Stoltenberg ile görüştü
Bakan Kirişci: Tarımsal destekleme ödemeleri bugün çiftçilerin hesaplarına aktarılıyor
BIST’ten iki şirkete tedbir kararı
Ailesi ve hayranları şokta! Ünlü ismin cansız bedeni bavulun içinde bulundu
İsrail savaş uçaklarından Gazze Şeridi’ne hava saldırısı
Rekabet Heyeti’nden tüketicilere 39,3 milyar liralık yarar
Türk akademisyene memleketler arası vazife
Bakan Dönmez: Avrupa’ya gaz sevkiyatı yapabiliriz
55 öğretmenden “Eğitim Ƞ Sanat” standı
Brent Petrol Varil Fiyatı! – KIBRIS HABER
Altında düşüş! – KIBRIS HABER
Altına ABD bilgilerinden takviye geldi

Turizmde yeni yarış

Turizmde yeni yarışTürkiye’nin turizmde en büyük rakiplerini geride bıraktığını ve artık ‘süper lig’de olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı …

Turizmde yeni yarış
CyborNFT
25.11.2022 07:25
0
A+
A-

Turizmde yeni yarış
Türkiye’nin turizmde en büyük rakiplerini geride bıraktığını ve artık ‘süper lig’de olduğunu söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde sürdürülebilirliğin değerine dikkat çekti. Ersoy, “Artık finans veren kuruluşlar bunlara dikkat edecek. Rezervasyonlarda bu sertifikalara sahip tesisler öncelikli olacak. Hatta sürdürülebilirlik mevzularına dikkat etmeyen tesislerde kalan turistlerden dönüşte ekstra vergi alınacak. Tüm tesislerin bu kriterlere tam ahenkle hareket etmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye turizminin oyuncuları dün Antalya’da ‘Geleceğin Turizmi Turizmin Geleceği’ ana teması ile başlayan 12’nci Resort Turizm Kongresi’nde bir ortaya geldi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (AKTOB) tarafından düzenlenen ve turizm kesiminin değerli finansman sağlayıcılarından biri olan DenizBank’ın ana sponsorluğunda gerçekleşen kongrede en kıymetli gündem unsurlarından biri de sürdürülebilir turizm uygulamaları oldu. Kongrenin açılış konuşmasında Türkiye’nin son aylarda yükselen ivme ile turizmdeki amaçlarını daima revize ettiğini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Son revizemizi 50 milyon turist, 44 milyar turizm geliri olarak yaptık. Yıl bittiğinde bunları aştığımızı göreceğiz. Böylelikle turizmde rekorlar yılı olan 2019’u kişi sayısında yakalayacağız ve turizm gelirinde de geçmiş olacağız. Biz artık turizmde muhteşem ligdeyiz. Amacımıza uygun doğrultuda ilerliyoruz” dedi.

ORTALAMA 90 DOLAR

CyborNFT

Turizmde en kıymetli datalardan birinin kişi başı gecelik gelirler olduğuna değinen Bakan Ersoy, “2022 ortalaması 90 dolarlara geldi. 2022 ile 2019’un 7 aylık bilgilerine baktığımızda en büyük rakiplerimizden İspanya turist sayısında yüzde 18 geride, İtalya yüzde 29 geride, Yunanistan yüzde 12 geride. Türkiye ise yalnızca yüzde 7 geride. Gelirlerde de İspanya yüzde 6, İtalya yüzde 13, Yunanistan yüzde 4 geride. Türkiye ise gelirlerde tıpkı devirde yüzde 12 artıda. Yıl sonu beklentimiz yüzde 18” diye konuştu. Ersoy, Türkiye turizmcisi için turizmde çeşitliliğin arttırılmasının ve turizmin 12 aya yayılmasının değerine vurgu yaptıktan sonra sürdürülebilirlik konusunda yeni bir yarışın da altını çizdi.

‘İLK ÜLKE OLDUK’

“Küresel Sürdürülebilir Turizm Kurulu (GSTC) ile Milletlerarası Sürdürülebilirlik Turizm Programı geliştirmek için anlaştık” diyen Bakan Ersoy, “Dünyada hükümet nezdinde bunu yapan birinci ülke olduk. Toplamda 42 kriterden oluşan 3 evreli bu programın 2030’a kadar tamamlanması gerekiyor. 1 Ocak 2023 prestijiyle işletme evrakı almak isteyenlerin 14 kriterlik 1’inci evreyi yerine getirmesi gerekecek. Bugüne kadar 80 tesis ön kontrolden geçti. 27 tesis sertifika almaya hak kazandı. Bu neden değerli zira artık finans veren kuruluşlar bunlara dikkat edecek. Rezervasyonlarda bu sertifikalara sahip tesisler öncelikli olacak. Hatta sürdürülebilirlik mevzularına dikkat etmeyen tesislerde kalan turistlerden dönüşte ekstra vergi alınacak” halinde konuştu. Bakan Ersoy, tüm tesislerin bu kriterlere tam ahenkle hareket etmesi gerektiğini söyledi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZME TALEP ARTIŞI YAŞANIYOR

Kongrede ‘Dünya ve Türkiye İktisadına Bakış’ isimli bir sunum yapan DenizBank Finansal Hizmetler Kümesi CEO’su Hakan Ateş de konuşmasının kıymetli bir kısmını ‘sürdürülebilirlik’ başlığına ayırdı. Dünyada sürdürülebilir turizme talep artışı olduğunu anlatan Ateş, “Türkiye’de ise etrafa hassas konaklama tesislerinin oranı yalnızca yüzde 9.4. Meğer yapılan araştırmalarda turistlerin yüzde 81’i sürdürülebilir seyahatin kendileri için kıymetli olduğunu söylüyor. Yüzde 78’i ise sürdürülebilir bir tesiste kalmak istiyor. Ben bunu artık bir mecburilik olarak görüyorum” dedi. Küresel iktisatta yeni bir tertibe girildiğini, bunun Türkiye için fırsatlar sunduğu kadar riskler de barındırdığını belirten Ateş, dünyada büyümenin yavaşladığı bir ortamda daha dikkatli adımlar atmanın değerine vurgu yaptı.

Arz dengesizliklerinin ve jeopolitik gelişmelerin enflasyonu körüklediğini anlatan Ateş, “Finansman maliyetleri çok arttı. Risk primimiz yüksek olduğu için bu da olumsuz etkiledi. Yatırımcılar için önemli bir zorluk var. Bizim dövize gereksinimimiz yüksek. 90 milyar dolar bir ticaret açığımız var. Dış ticatetin ebediyen libarel bir sistemde devam etmesi gerekiyor. Sermaye hareketlerinin ebediyen hür olması mecburiliği vardır. Atılan adımlarda bunlara dikkat etmek gerekir” dedi. Ateş, şöyle devam etti: “Ciro üzerinden ödenen yüzde 2’lik Konaklama Vergisi Ocak 2023’e ertelenmişti. Dal temsilcileri ile konuştuk. Ocak 2025’e ertelenmesinin daha yeterli olacağını söylüyorlar. Uçak ve koltuk başına yakıt takviyesi üzere teşvik edici tedbirlerin tekrar uygulanması bekleniyor. ”

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.