STERLIN
22,5577
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
SON DAKİKA
İstanbul Havalimanı en ağır havalimanı oldu
Deve Gribi Alarmı! Koronavirüsten daha ölümcül – KIBRIS HABER
Dr Ceren Kabukçu ve grubu, dünyanın en eski pişirilmiş yemek kalıntılarını keşfetti
8 aylık bebeğini emzirirken öldürdü… Cinayet kuşkusu ile tutuklandı
Esaslı kurumda 55’inci yıl gururu
Son dakika: İtalya’da heyelan: 8 kişi hayatını kaybetti
Eğiste Hadimi Viyadüğü faaliyete geçiyor
Şırnak’ta 20 bin uçak yolcusu
Trodos’ta kar! – KIBRIS HABER
Serhat Akpınar; “Şimdi bir ve biz olma zamanı. Mührümüze sahip çıkalım”! – KIBRIS HABER
Squid Game oyuncusuna cinsel taciz suçlaması
Ukrayna’da elektrik kesintisi jeneratör satışlarını arttırdı
Yusuf Yazıcı, Dünya Kupası ortasında performansını üst çekmeye çalışıyor
Fiyat İstikrarı Komitesi’nin kurulmasını içeren kanun yürürlüğe girdi
Esnaf kışa hazırlık yapıyor
DÜNYA KUPASI 2022 | Tunus Avustralya maçı ne vakit saat kaçta hangi kanalda?
İngiliz istihbaratından dikkat çeken rapor…
Fatih Terim’in annesi Nuriye Terim sol seyahatine uğurlanıyor…
7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?
1966’da çalınan (ve bir köpek tarafından bulunan) Dünya Kupası’nın gizemli kıssası…
NBA’de Gecenin sonuçları: Philadelphia’dan 10. galibiyet! Furkan Korkmaz…
Çin’de arka arda üçüncü gün olay rekoru
Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov’dan Türkiye’ye taziye iletisi
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek vazifesine başladı
Spor Toto 1. Lig’de İzmir Derbisi! Ezeli rekabette 64’üncü randevu…
Metin Feyzioğlu, Türkiye’den KKTC’ye sağlanacak yatırımların sonuçlanması için KEİ ile çalışma yürütecek – KIBRIS HABER
Uyuşturucu zanlıları 7 gün tutuklu kalacak! – KIBRIS HABER
Market Hırsızları Teminata Bağlandı! – KIBRIS HABER
Birebir gün içinde hem kanser teşhisi aldı, hem tedavi edildi! ‘Sadece 3 gün boyunca ağrı kesici aldım’
Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nden HIV ile ilgili açıklama! – KIBRIS HABER

TSB Lideri Benli: BES enflasyonun üzerinde kazandırıyor

TSB Lideri Benli: BES enflasyonun üzerinde kazandırıyorTürkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri Atilla Benli, “Emeklilik yatırım fonları orta ve uzun …

TSB Lideri Benli: BES enflasyonun üzerinde kazandırıyor
CyborNFT
02.09.2022 11:07
0
A+
A-

TSB Lideri Benli: BES enflasyonun üzerinde kazandırıyor
Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri Atilla Benli, “Emeklilik yatırım fonları orta ve uzun vadede TÜFE ve BIST-100 endeksinden daha başarılı bir performans sergiledi. 2022 yılında bilhassa pay senedi yüklü fonlar yılbaşından bu yana yüzde…

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri Atilla Benli, Kişisel Emeklilik Sistemi’nin (BES) sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Emeklilik yatırım fonları orta ve uzun vadede TÜFE ve BIST-100 endeksinden daha başarılı bir performans sergiledi. 2022 yılında bilhassa pay senedi yüklü fonlar yılbaşından bu yana yüzde 74’e yakın getiri sağladı.” dedi.

TSB’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Atilla Benli, 19 yılda büyük başarılara imza atan Ferdi Emeklilik Sistemi’nin (BES) akla gelen birinci tasarruf araçlarından biri olduğunu söyledi.

CyborNFT

BES’in cazip bir tasarruf aracına dönüşmesinde uzun vadeli yatırım enstrümanları ortasında BES fonlarının dikkat cazibeli getirilerinin ve devletin sisteme olan inancı ile yeni teşvikler sunmasının rol oynadığını belirten Benli, 2023 yılı sonu için belirledikleri 17 milyon iştirakçi ve 500 milyar TL fon büyüklüğü gayesini daha da erkenden yakalayabileceklerini vurguladı.

Benli, BES’in, iştirakçilerin orta ve uzun vadeli yatırım yapmasını destekleyen ve risk profillerine uygun fonları tercih etmelerine imkân sağlayan bir özel emeklilik sistemi olduğunun altını çizerek, emeklilik periyodunda refah kaybını önlemek için tasarruf yapan iştirakçilerin kısa vadeli getiriler yerine, BES’in uzun vadeli getirilerine odaklanmalarının değerini hatırlattı.

“BES’te uzun vadeli yatırım kazandırıyor”

Emeklilik yatırım fonlarının sağladığı karlara bakıldığında, fonların enflasyonun üstünde bir getiri sağladığını aktaran Benli, BES’in, dünyada gibisi olmayan teşviklerle klasik tasarruf araçlarından ayrıştığını vurgulayarak, “Her türlü risk profiline uygun fonun bulunduğu sistemde kısa vadeli yatırım tercihleri ekonomik dalgalanmalardan etkilenebilse de uzun vadeli fonlar sayesinde önemli kazanımlar elde edilebiliyor.” tabirlerini kullandı.

Benli, sistemin uzun vadeli yapısına uygun tercihlerin iştirakçileri koruduğunu ve birikimlerini önemli manada büyüttüğünü vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu:

“BES’te uzun müddet kalan kesinlikle kazanıyor. 5 ve 10 yıllık periyotlara bakıldığında, emeklilik yatırım fonlarının ortalama getirisi, TÜFE ve BIST-100 endeksinden daha yüksek. 2022 yıl başından itibaren ise piyasa gelişmeleri çerçevesinde BES fonlarının yüklü ortalama getirisi 26 Ağustos 2022 prestijiyle yüzde 34 civarında. Yaklaşık 8 aylık devirde, bilhassa pay senedi yüklü emeklilik fonları başarılı performans sergiledi ve yılbaşından bu yana yüzde 74’e yakın getiri sağladı. Öte yandan, 26 Ağustos 2022 prestijiyle BES fonlarının yüklü ortalama getirisi, geçtiğimiz yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 78 civarında gerçekleşti. Geçen yılın birebir periyoduna nazaran pay senedi yüklü fonların getirisi ise yüzde 120’yi aştı.”

“BEFAS ve robotik uygulamalar sistemi büyütüyor”

1 Temmuz 2021’de hayata geçen BEFAS ile birlikte, iştirakçilerin BEFAS’ta sunulan tüm emeklilik şirketlerinin fonlarına direkt erişip, birikimlerini istedikleri fonda yatırıma yönlendirebildiklerine değinen Atilla Benli, “BEFAS’ın hayata geçmesi ve robotik uygulamaların kullanımının yaygınlaşmasıyla 2019 yılından bu yana fon dağılımı değişikliği hakkının kullanım oranı istikrarla artarak yüzde 21’e yükseldi. Fon dağılım değişikliği hakkının yılda 6’dan 12’ye çıkarılmasıyla iştirakçilerimiz, birikimlerini gelişen piyasa dinamiklerine uygun olarak farklı fonlara yönlendirebiliyorlar. Bu sayede BES iştirakçilerinin memnuniyetlerinin de katlanarak arttığını görüyoruz.” açıklamasında bulundu.

BES’li olmanın birçok avantajı olduğunu tabir eden Benli, şunları aktardı:

“Devletimiz siyaset dokümanlarında ve iktisat paketleri içinde kesinlikle BES’e değiniyor. Devlet katkısının yüzde 30’a çıkarılması, 18 yaş altının sisteme girişine imkân sağlanması, vakıf ve sandıklardan BES’e transferi, Döviz yatırımları karşılığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı imkânı, birikimlerin kısmen çekilmesi ve sistemdeki birikimlerin temlik edilmesine yönelik getirilen düzenlemeler ile BES’i çok daha âlâ düzeylere taşıyabileceğimizi düşünüyoruz. Ülke iktisadına katma paha sağlamak, sigorta kesimini büyütmek, eserlerimizi sigortalılar lehine geliştirmek ve eserlerimizin kullanımlarını yaygınlaştırmak, Birliğimizin var oluş nedenleri. Her çalışmamızda olduğu üzere BES için de bu gayeler doğrultusunda gerekli adımları atmaya, gelişim alanlarını tespit ederek, gerçek iyileştirmeleri yapmaya devam edeceğiz.”

Bugüne kadar BES’ten emekli olanların sayısının 187 bini aştığını açıklayan Benli, sistemin 2022 yılı başından Ağustos ayına kadar önemli bir büyüme yaşadığının altını çizdi.

Açıklamaya nazaran ise, 2021 yılı sonunda BES ve OKS’de devlet katkısı dâhil 244 milyar TL düzeyindeki fon büyüklüğü, 26 Ağustos 2022 tarihi prestijiyle devlet katkısı dahil olmak üzere 342 milyar TL’ye ulaştı. Toplamda 775 bine yakın yeni iştirak ve 1,1 milyonun üstünde mukavele sayısı ile iştirakçi sayısında 14 milyon eşiği aşıldı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.