STERLIN
23,3690
DOLAR
19,0166
EURO
20,4051
ALTIN
1.209,97
BIST
4.975,47
SON DAKİKA
Resmi Gazete’de bugün (21.03.2023)
Çavuşoğlu: Bağışların 4,3 milyar eurosu uygun kredi
Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’nda 7 milyar euroluk yardım taahhüdü
Suudi Arabistan’dan Marmarabirlik’e ilgi
Azerbaycan’dan deprem bölgelerine 100 milyon dolarlık konut
A Milli Futbol Takımı’nda Ermenistan ve Hırvatistan maçlarının hazırlıkları başladı
Sakaryaspor sahasında kazandı
Adebayor, futbolu bıraktığını açıkladı
MHK Başkanı Lale Orta: “Hiçbir şekilde, hiç kimseye baskı yapmadım”
Depremin maliyeti 104 milyar dolar! – KIBRIS HABER
“Hükümet hiç kimseye vergi muafiyeti yapamaz”! – KIBRIS HABER
Stoltenberg, Türkiye’nin Finlandiya kararından memnun
ABD’den Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Batı, Rusya ve Ermenistan’ın arasını bozmaya çalışıyor
Zerrin Üstel’den anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Bakan Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias’la görüştü
Tayland’da parlamento feshedildi, seçim tarihi belli oldu
Sahil Güvenlik Komutanlığı’na tedarik edilen botların hizmete giriş töreni gerçekleştirildi! – KIBRIS HABER
Kadına şiddet bitmek bilmiyor! – KIBRIS HABER
“İyilikte Yarışalım” sürdürülmeye devam ediyor – KIBRIS HABER
45 bin öğretmen atanıyor
Gökbey’in motorları testleri geçti
Meteoroloji Dairesi, Çarşamba gününden Cumartesi gününe kadar yağış beklediklerini duyurdu! – KIBRIS HABER
22. Hafta Programı! – KIBRIS HABER
Dünyanın en mutlu Ülkeleri! – KIBRIS HABER
Bundesbank, Alman ekonomisinde resesyon bekliyor
İsias Otel kusurlu çıktı! – KIBRIS HABER
Goldman’dan Fed tahmini
Finartz ve Aktif Tech’ten önemli iş birliği
Bakan Çavuşoğlu, Brüksel’de AB ve BM temsilcileri ile görüştü

Truss’ı bekleyen 5 sıkıntı başlık

Truss’ı bekleyen 5 güç başlıkKraliçe’nin görevlendirdiği Liz Truss artık başbakan. Boris Johnson idaresini ‘Brexit’ ve ‘pandemi’ şekillendirirken …

Truss’ı bekleyen 5 sıkıntı başlık
CyborNFT
07.09.2022 07:37
0
A+
A-

Truss’ı bekleyen 5 güç başlık
Kraliçe’nin görevlendirdiği Liz Truss artık başbakan. Boris Johnson idaresini ‘Brexit’ ve ‘pandemi’ şekillendirirken Truss periyodunu belirleyecek söz ‘enflasyon’ olacak.

1- KRİTİK HUSUS ENFLASYON

İngiltere’nin AB’den ayrılması (Brexit) ve pandemi kaynaklı aksiliklere Ukrayna savaşı eklenince İngiltere’de enflasyon yüzde 10 ile 40 yılın tepesine, vatandaşın aylık güç masrafı de evvelki yılın 3 katına tırmandı. Truss, fiyat artışları ve resesyonla gayret için vergi indirimleri vaat ediyor. Truss’ın birinci iş, güç faturalarında sabit fiyat ilan etmesi bekleniyor. 67 milyonluk ülkede ayrıyeten demiryolu, liman, paklık ve posta çalışanları fiyat artış talebiyle grevde. Hemşireler ve öğretmenlerin de emsal talepleri var. Daha az vergi toplayarak büyümeyi hızlandırmak isteyen Truss’ın bu talepleri nasıl karşılayacağı da izleniyor.

CyborNFT

2- BREXIT’TEN KALANLAR

Eylül 2021’den beri Dışişleri Bakanı olan Liz Truss, Avrupa Birliği ile ilgili süreçlere hâkim. 2016’da Brexit aykırısı kampanyaya takviye verse de referandumun akabinde taraf değiştiren Truss, başta balıkçılık ve Kuzey İrlanda ile ticaret olmak üzere bir dizi bahiste Brüksel’i ikna etmeye çalışacak. Bakanlığı devrinde “egemenlik haklarından” odunsuz bir duruş sergileyen Truss’ın 27 ülkeli Birlik ile ticaret savaşına girmesinden telaş ediliyor.

3- FRANSA İLE İLİŞKİLER

Paris ve Londra bağlantıları, birden fazla sorun başlığıyla ayrıyeten ele alınmayı hak ediyor. Truss, galibiyeti açıklanmadan çabucak evvel Fransa başkanı Emmanuel Macron için “Dost mu düşman mı şimdi karar vermedim” diyerek beyaz sayfa umutlarını zayıflattı. Bu kelamlara Macron’un cevabı “Bazen başkanlarına rağmen” İngiltere’yi dost gördükleri formunda oldu. İki ülke TIR sürücülerinin tabi olacağı kurallar ve balıkçılık üzere Brexit kaynaklı problemlerin yanı sıra sayıları bu yılın birinci sekiz ayında 27 bini bulan Manş Denizi’nden kaçak göçmen geçişi üzere hususlarda karşı karşıya geliyor.

4- UKRAYNA’YA TAKVİYEYE DEVAM

İngiltere’nin Ukrayna’ya verdiği dayanağı ikiye katlama kelamı veren Truss, nisan ayında yaptığı bir konuşmada “Rusya’yı Ukrayna’nın tamamından çıkarmak için çalışacaklarını” söylemişti. Truss, başbakanlık konutundaki birinci akşamında Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’yi arayarak, işgalin başından beri 3 defa Kiev’e seyahat eden Johnson’ın kararlı tavrını sürdüreceği sinyalini verdi.

5- GENEL SEÇİMLER

Erken seçim olmazsa sandıklar Ocak 2025’te kurulacak. Anketlere nazaran Truss’ın Johnson’dan daha güzel bir iş çıkaracağını düşünenlerin oranı yalnızca yüzde 14. Johnson, selefi Theresa May’in yapamadığını başararak Brexit muahedesini parlamentodan geçirmişti. Pandemi yasaklarına karşın düzenlediği cümbüşler iktidarına mâl olan süreci başlatsa da başarılı aşı kampanyası Johnson hanesine artı yazdı. Artık Truss, enflasyonla çabada yetersiz kalırsa Muhafazakârlar, seçimlere bir öteki isimle gitmeyi kıymetlendirebilir.

İLKLERİN KABİNESİ

Liz Truss, kabinesini vakit kaybetmeden şekillendirdi. Kwasi Kwarteng birinci siyah maliye bakanı, James Cleverly birinci siyah dışişleri bakanı oldu. Hindistan kökenli Suella Braverman ise içişleri bakanı olarak atandı. Ukrayna savaşı devam ederken Savunma Bakanı Ben Wallace koltuğunu korudu.

İLK KERE LONDRA’DA DEĞİL

96 yaşındaki Kraliçe, rahatsızlığı seyahat etmesine imkân vermeyince birinci kere yeni başbakanı Londra’daki Buckingham Sarayı’nda değil, tatil için bulunduğu İskoçya’daki Balmoral Malikâne’sinde görevlendirdi. Liz Truss, 2’nci Elizabeth’in atadığı 15’inci başbakan oldu.

PARTİLİLERE KEDİ KÖPEK UYARISI

“Siyasete geri döneceği” yorumları yapılan Boris Johnson (58) veda konuşmasında halefine tam takviye kelamı verdi. Kendisini, iktidarından vazgeçerek bir çiftliğe yerleşen Roma hükümdarı Cincinnatus ile kıyaslayan Johnson, partisinden ayrılıkları bir kenara bırakarak seçimlere odaklanılmasını istedi. Köpeği Dilyn ve başbakanlık kedisi Larry’nin bile uygun geçindiğini söyleyerek, “Muhafazakâr Parti de birebirini yapabilir” dedi.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.