STERLIN
33,2443
DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
SON DAKİKA
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER
Evcil hayvan beslediği için taşındıktan iki hafta sonra ev sahibi tarafından evden kovuldu! – KIBRIS HABER
Göçeri’de yangın! – KIBRIS HABER
İnşaattan demir kesme makinesi çaldılar! – KIBRIS HABER
Ombudsman İlkan Varol’un Roma’da yapacağı konuşma engellendi! – KIBRIS HABER
Nikos Hristodulidis ile Antonio Guterres görüşecek! – KIBRIS HABER
“Dünya Bankası ile 895,7 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladık”! – KIBRIS HABER
22 Eylül Brent petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
Murat Sarı, Özdemir Berova’yı makamında ziyaret etti! – KIBRIS HABER
22 Eylül Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Bu Lise’de yarın eylem yapılacak! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden 7 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Temizliğe gittiği evde hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü kaza yaptı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, UBP Merkez Yönetim Kurulu’nu toplantıya çağırdı! – KIBRIS HABER
25 yaşında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
İki farklı yerde orman yangını! – KIBRIS HABER
Harnup fiyatının açıklanması için çağrı! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta ek mesai skandalı! – KIBRIS HABER
Dolu yağışı tarım arazilerinde zarara yol açtı! – KIBRIS HABER
“Devletimize Sahip Çıkmak, Geliştirmek ve Yüceltmek Hepimizin Asli Görevidir”! – KIBRIS HABER
Güney Kore’ye ait savaş uçağı düştü! – KIBRIS HABER
Tatar ve Erdoğan New York’ta görüştü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
21 Eylül Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde, içki içip uyuyakaldı! – KIBRIS HABER
“Kimse bizden haklarımızdan vazgeçmemizi beklemesin”! – KIBRIS HABER

Toplumsal medya şirketlerine yönelik düzenleme yürürlükte

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu’nun (BTK) toplumsal ağ sağlayıcılara yönelik kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna nazaran Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı toplumsal ağ sağlayıcılar, yetkili en…

Toplumsal medya şirketlerine yönelik düzenleme yürürlükte
CyborNFT
01.04.2023 11:20
0
A+
A-

Sosyal medya şirketlerine yönelik düzenleme yürürlükte
Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu’nun (BTK) toplumsal ağ sağlayıcılara yönelik kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna nazaran Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı toplumsal ağ sağlayıcılar, yetkili en…

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK), Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı toplumsal ağ sağlayıcılarının, yetkili en az bir gerçek yahut hukukî kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemesini zarurî hale getirdi.

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Şurası Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

CyborNFT

Kararla, toplumsal ağ sağlayıcının yükümlülükleriyle bu yükümlülüklerin uygulanmasına ait tarz ve asıllar belirlendi.

Buna nazaran Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı toplumsal ağ sağlayıcılar, yetkili en az bir gerçek yahut hükmî kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemekle yükümlü kılındı.

Temsilcinin, BTK, Erişim Sağlayıcıları Birliği, isimli makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim yahut taleplerin gereğini, toplumsal ağ sağlayıcının içerik yahut yer sağlayıcının olmasından doğan sorumluluk ve kanun kapsamındaki öteki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekecek.

Sosyal ağ sağlayıcıların, temsilcinin Türkiye’deki tebligata fayda adresi ile e-posta adresine, kolay kolay götürülebilecek ve direkt erişilebilecek formda internet sitesinde yer vermesi zarurî olacak.

Başvurular 48 saat içerisinde cevaplandırılacak

Söz konusu toplumsal ağ sağlayıcıları, şahıslar tarafından yapılacak müracaatların çarçabuk alınabilmesi ve müracaatın Türkçe lisan seçeneği kullanılarak yapılabilmesini sağlayacak.

Ağ sağlayıcılarının, müracaatları, müracaattan itibaren en geç 48 saat içerisinde olumlu ya da münasebetini belirtmek kaydıyla olumsuz cevaplaması gerekecek. Türkçe yapılan müracaatlar Türkçe cevaplanacak.

Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların bilgilerini Türkiye’de barındırma tarafında gerekli önlemleri alacak.

Temsilci belirlenmezse idari para cezası kesilecek

Temsilci belirlenmesine ait yükümlülüklerini yerine getirmeyen toplumsal ağ sağlayıcıya, BTK tarafından bildirimde bulunulacak.

Bildirimden itibaren 30 gün içinde temsilci belirlemeyen toplumsal ağ sağlayıcıya 10 milyon lira idari para cezası verilecek. Verilen idari para cezasının bildirisinden itibaren 30 gün içerisinde temsilci belirlenmemesi halindeyse 30 milyon lira daha idari para cezası kesilecek.

Kişiler tarafından yapılan müracaatların karşılıklandırılması yükümlülüğünü yerine getirmeyen toplumsal ağ sağlayıcılarına ise 5 milyon lira idari para cezası verilecek. Raporlama yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere ise 10 milyon lira idari para cezasına çarptırılacak.

Türkçe hazırlanmış raporlar 6 aylık devirlerle sunulacak

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan bu toplumsal ağ sağlayıcıları, kendilerine bildirilen içeriğin çıkartılması ve/veya erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına ve şahıslar tarafından yapılacak müracaatlara ait istatistiksel ve kategorik bilgileri içeren Türkçe hazırlanmış raporları 6 aylık periyotlarla BTK’ya bildirecek.

Raporda, içeriğin çıkartılması ve/veya erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına ve bireylerden gelen müracaatların alınması, kıymetlendirilmesine yönelik teknik altyapıya ve kararları uygulayacak işçi niteliklerine ve idari kapasiteye dair bilgiler, kararların uygulanma müddeti ve biçimi ile coğrafik kapsamına dair ayrıntılı süreç bilgileri, şahıslardan gelen müracaatların sayısı, tipi, olumlu yahut olumsuz kıymetlendirilmesi, karşılıklandırılması, olumsuz cevaplandırılanların münasebetleri, sonuçlanma mühletleri üzere sürece ait kategorik ve istatistiksel bilgiler, isimli yahut idari makamlarca gönderilen kararlara ait olarak kararı veren ve kararı gönderen merci, kararın gönderilme hali, kararın tipi, karara destek mevzuat kararı, kararların gereğinin yerine getirilme müddetleri üzere kategorik istatistiksel bilgiler yer alacak.

Ayrıca, kullanıcılara eşit ve tarafsız davranılması konusuna yönelik alınan önlemlere dair bilgiler, kullanıcılara önerilen içeriklere ait tercihlerin güncellenmesine ve kullanıcıların ferdî bilgilerinin kullanılmasını sonlandırma seçeneği sunulmasına yönelik alınan gerekli önlemlere dair bilgiler, başlık etiketleri, öne çıkan yahut erişimi azaltılan içeriklere ait algoritmalar ve şeffaflık ve reklam siyasetlerine ait bilgiler, reklam kütüphanesi oluşturulmasına ve internet sitesinde yayınlanmasına ait konulara da raporda yer verilecek.

Reklam kütüphanesi oluşturulacak

Sosyal ağ sağlayıcıları reklam kütüphanesi oluşturmakla yükümlü tutulacak. Bu kütüphanede, reklamı veren, reklamın içeriği, çeşidi, yayında kaldığı devir, gaye kitlesi ve maksat kitlesinin belirlenmesinde kullanılan parametreler ile ulaştığı kişi ve küme sayısı yer alacak.

Sosyal ağ sağlayıcı, reklam kütüphanesine basitçe görülebilecek ve direkt erişilebilecek formda internet sitesinde yer verecek.

Adli mercilere bilgi verilmesi

Çocukların cinsel istismarı, halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, anayasal nizama ve bu tertibin işleyişine karşı cürümler, devletin sırlarına karşı cürümler ve casusluk kabahatlerine bahis internet içeriklerini oluşturulan yahut yayan faillere ulaşmak için gerekli olan bilgiler, soruşturma etabında Cumhuriyet savcısı, kovuşturma basamağında yargılamanın yürütüldüğü mahkeme tarafından talep edilmesi üzerine, ilgili toplumsal ağ sağlayıcının Türkiye’deki temsilcisi tarafından isimli mercilere verilecek.

Çocuklara mahsus ayrıştırılmış hizmet sunulacak

Sosyal ağ sağlayıcıları çocuklara mahsus ayrıştırılmış hizmet sunma konusunda gerekli önlemleri alacak.

Sosyal ağ sağlayıcıları çocuk olduğu anlaşılabilen kullanıcılara sunulan içerik, reklam ve öteki hizmetlerde çocuğun yaşı, üstün faydasının gözetilmesi, fizikî, ruhsal ve duygusal gelişiminin korunması, çocuğa yönelik cinsel istismar ve ticari risklerin önlenmesi, çocuğa ilişkin şahsî verilen korunmasında yüksek seviyede zımnilik ayarları ile minimum seviyede data işlenmesinin sağlanması, kontrat, kullanıcı ayarları ve bilgi siyasetleri üzere konuların çocuğun anlayabileceği formda sunulması konularını dikkate alacak.

Bu ağ sağlayıcılar, ele geçirilen yahut diğerini taklit eden hesaplara yönelik Türkçe, açık, anlaşılır ve çarçabuk ulaşılabilir bir müracaat düzeneği kuracak ve müracaatları makul müddette sonuçlandıracak.

Sosyal ağ sağlayıcı, kamu güvenliğini ve kamu sıhhatini etkileyen inanılmaz durumlara ait kriz planı oluşturmakla ve bunu BTK’ya bildirmekle yükümlü olacak.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.