STERLIN
22,5577
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
SON DAKİKA
ÖSYM sınav takvimini geri çekti! – KIBRIS HABER
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıymetli açıklamalar
Acı Haber! 1 Şehit 3 Yaralı – KIBRIS HABER
İstanbul Havalimanı en ağır havalimanı oldu
Deve Gribi Alarmı! Koronavirüsten daha ölümcül – KIBRIS HABER
Dr Ceren Kabukçu ve grubu, dünyanın en eski pişirilmiş yemek kalıntılarını keşfetti
8 aylık bebeğini emzirirken öldürdü… Cinayet kuşkusu ile tutuklandı
Esaslı kurumda 55’inci yıl gururu
Son dakika: İtalya’da heyelan: 8 kişi hayatını kaybetti
Eğiste Hadimi Viyadüğü faaliyete geçiyor
Şırnak’ta 20 bin uçak yolcusu
Trodos’ta kar! – KIBRIS HABER
Serhat Akpınar; “Şimdi bir ve biz olma zamanı. Mührümüze sahip çıkalım”! – KIBRIS HABER
Squid Game oyuncusuna cinsel taciz suçlaması
Ukrayna’da elektrik kesintisi jeneratör satışlarını arttırdı
Yusuf Yazıcı, Dünya Kupası ortasında performansını üst çekmeye çalışıyor
Fiyat İstikrarı Komitesi’nin kurulmasını içeren kanun yürürlüğe girdi
Esnaf kışa hazırlık yapıyor
DÜNYA KUPASI 2022 | Tunus Avustralya maçı ne vakit saat kaçta hangi kanalda?
İngiliz istihbaratından dikkat çeken rapor…
Fatih Terim’in annesi Nuriye Terim sol seyahatine uğurlanıyor…
7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?
1966’da çalınan (ve bir köpek tarafından bulunan) Dünya Kupası’nın gizemli kıssası…
NBA’de Gecenin sonuçları: Philadelphia’dan 10. galibiyet! Furkan Korkmaz…
Çin’de arka arda üçüncü gün olay rekoru
Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov’dan Türkiye’ye taziye iletisi
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek vazifesine başladı
Spor Toto 1. Lig’de İzmir Derbisi! Ezeli rekabette 64’üncü randevu…
Metin Feyzioğlu, Türkiye’den KKTC’ye sağlanacak yatırımların sonuçlanması için KEİ ile çalışma yürütecek – KIBRIS HABER
Uyuşturucu zanlıları 7 gün tutuklu kalacak! – KIBRIS HABER

TMO, hububat alım ayrıntılarını belirledi

TMO, hububat alım ayrıntılarını belirlediCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022’ye ait hububat alım fiyatlarını açıklamasının akabinde Toprak …

TMO, hububat alım ayrıntılarını belirledi
CyborNFT
06.06.2022 06:52
0
A+
A-

TMO, hububat alım ayrıntılarını belirledi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022’ye ait hububat alım fiyatlarını açıklamasının akabinde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım ayrıntılarını belirledi. TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 200 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı…

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğünce, ülke genelindeki yaklaşık 200 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda hububat alımı yapılacağı bildirildi.

TMO Genel Müdürlüğünden, 2022 periyodu hububat alım fiyat ve siyasetlerine ait yazılı açıklama yapıldı.

CyborNFT

Türkiye’de hububat hasadına geçen ay başlandığı hatırlatılan açıklamada, ülke genelinde hasadın, bugün prestijiyle arpa, buğday ve kırmızı mercimekte yaklaşık yüzde 5 düzeyinde olduğu kaydedildi.

TÜİK bilgilerine nazaran, bu yıl üretimin buğdayda geçen yıla nazaran yüzde 10,4 artışla 19,5 milyon ton, arpada ise geçen yıla nazaran yüzde 48 artışla 8,5 milyon ton olacağının beklendiği tabir edilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hububat alım fiyatlarını duyurduğu anımsatıldı.

Açıklamada, ofisin, üreticilerin iş yerleri önünde uzun müddet beklemelerini önlemek emeliyle uyguladığı randevulu alım sisteminin devam edeceği belirtilerek, şu bilgiler verildi:

“TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 200 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (yaklaşık 190 nokta) alım faaliyeti gösterecek. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayımlanmakta olup lisanslı depolara eser teslim eden üreticiler, bu depolar üzerinden eserini elektronik eser senedi (ELÜS) ile TMO’ya satabilecekler. TMO iş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacak. Eser bedeli ödemeleri, eserin TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak.”

Eserini lisanslı depolar üzerinden ELÜS olarak TMO’ya satanlara ödemelerin peşin yapılacağının vurgulandığı açıklamada, “Lisanslı depolara eser teslim edilmesi halinde; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, ton başına 25 lira nakliye takviyesi, araç başına 25 lira tahlil takviyesi, depo kira fiyatı takviyesinin yanında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden eser bedelinin yüzde 75’ine kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkanı bulunuyor.” tabiri kullanıldı.

Prim için son tarih 1 Eylül

Açıklamada ayrıyeten bu yılki buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale alımlarında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerin, cins ve kota sınırlaması olmadan bu eserlerini TMO’ya satabilecekleri belirtildi.

İşyerleri yahut lisanslı depolar üzerinden TMO’ya buğday ve arpa satan üreticilere ton başına buğdayda 1000 lira, arpada ise 500 lira ek hububat alım primi verileceğinin kaydedildiği açıklamada, üreticilerin bu uygulamadan yararlanmaları için eserlerini 1 Eylül’e kadar TMO’ya satmaları gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada, hububat alım priminin, Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen ortalama randıman ile ÇKS’de kayıtlı alana nazaran oluşan üretim ölçüsünün 2 katına kadar, TMO’ya satılan buğday ve arpa için verileceği aktarıldı.

Hububat Alım Primi ödemelerinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu yıl sonbahar hububat ekim devrinde yapılacağına dikkat çekilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“TMO iş yerlerine satılan eserin Borsa tescil fiyatı TMO tarafından karşılanacaktır. Boşaltma fiyatı alınmayacaktır. Evvelki yıllardan farklı olarak süreksiz alım merkezlerinde hizmet bedeli kesintisi yapılmayacaktır. Ayrıyeten üreticilerimiz her yıl Bakanlık tarafından verilen fark ödemesi, mazot, gübre ve sertifikalı tohumluk takviyelerinden de faydalanacak. Münasebetiyle üreticilerimizin eserlerini TMO’ya satmaları menfaatlerine olacaktır. TMO, altyapısı uygun olan ticaret borsalarında hububat alımı yapacaktır. Ticaret borsası üzerinden alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de direkt iş yerlerine gelerek eserlerini TMO’ya satabileceklerdir. Borsa üzerinden lisanslı depoya eser teslim etmek isteyen üreticilerimiz, randevuya gerek kalmadan eserini teslim ederek ELÜS yoluyla TMO’ya satabilecektir.”

TMO’nun alım fiyatları şöyle oldu:

Cinsi Ton (TL)
Makarnalık buğdaylar Makarnalık buğday (2. grup) 6 bin 500
Düşük vasıflı makarnalık buğday 6 bin 250
Ekmeklik buğdaylar Sert ekmeklik buğday (2. grup) 6 bin 50
Başka ekmeklik buğday (2. grup) 6 bin 25
Düşük vasıflı ekmeklik buğday 5 bin 975
Arpa, çavdar, yulaf, tritikale 5 bin 500

Açıklamada, sert ekmeklik buğday, makarnalık buğday ve arpa fiyatına kalitesine nazaran (1. Grup) ton başına 100 lira ek fiyat verileceği söz edilerek, bu formda sert ekmeklik buğday fiyatının ton başına 6.150 lira, makarnalık buğday fiyatının ton başına 6.600 lira, arpa fiyatının ise ton başına 5.600 lira olacağı belirtildi.

Öte yandan açıklamada, TMO’ya eser teslim edecek üreticilerin, alım noktalarında rastgele bir zorlukla karşılaşmamaları için ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevularını kesinlikle almaları ve eserlerini randevu alınan gün getirmeleri, mutabakatlı bankalardan alınacak eser kartı yahut banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerektiği kaydedildi.

Lisanslı depolara eser teslim edeceklerin, bankadan ELÜS süreç buyruğuna müsaade veren yatırım hesabı açmaları ve en yakın Türkiye Eser İhtisas Borsası’na başvurarak üye olmaları gerektiği belirtilen açıklamada, eserin, iş yerlerine/lisanslı depolara eser sahibi tarafından yahut vekalet verilerek getirilmesi gerektiği vurgulandı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.