STERLIN
22,6028
DOLAR
18,6325
EURO
19,5026
ALTIN
1.061,25
BIST
5.000,14
SON DAKİKA
Resmi Gazete’de bugün (07.12.2022)
Son dakika haberi: Zincir mağazalar kararı Resmi Gazete’de! Bilgiler Ticaret Bakanlığı’na aktarılacak
BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine 1,53 milyar dolarlık bağış
DÜNYA KUPASI 2022 | Portekiz’den İsviçre’ye yarım düzine gol! (Çeyrek finalde rakip Fas)
Galatasaray’da Okan Buruk’un Yunus Akgün kaygısı: “İnşallah kötü bir haber almayız”
Anadolu Efes, Büyükçekmece Basketbol’a kaybetti
AB-Batı Balkanlar Zirvesi sona erdi
Dünyanın en büyük radyo teleskobu Einstein’in teorilerini test edecek
İtalya ekonomisinin 2023 büyüme tahmini düşürüldü
Dünya Kupası’ndaki İspanya – Fas maçında Beşiktaşlı yıldız göz doldurdu! Kötü rekor sonrası istifa sinyali…
Galatasaray 3-4 Villarreal / Maç sonucu
Sırbistan AB-Batı Balkanlar Zirvesi’nde Rusya’ya karşı hazırlanan ortak bildiriye imza atmadı
Macaristan AB’nin Ukrayna’ya yönelik 18 milyar euroluk destek paketini veto etti
Kosova’nın kuzeyinde patlama ve silah sesleri! Seçim görevlilerine ve polise ses bombalı saldırı
İngiltere Kralı Charles’a ikinci yumurtalı saldırı
Özge Ulusoy’dan duygulandıran paylaşım! – KIBRIS HABER
Tarım Bakanlığı’ndan Mustafa Naimoğulları’nın açıklamasına yanıt! – KIBRIS HABER
Bütçeler onaylandı! – KIBRIS HABER
İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan Masha Amini protestolarını planlı terör
Hırvatistan’da Mig-21 savaş uçağı düştü
Almanya’da bıçaklı saldırıya uğrayan 14 yaşındaki Türk çocuğu hayatını kaybetti
Metin Feyzioğlu; “500 yataklı hastanenin temeli atılacak”! – KIBRIS HABER
Hamile taklidi yapan kadının karnından çıkanlar hayrete düşürdü…
Özer; “Mesarya hak ettiği her şeyi almak zorunda” – KIBRIS HABER
Amcaoğlu; “Gerçekçi ve gerek kısa sürede, gerekse orta vadede hayata geçirilebilecek proje çalışmaları yaptık”! – KIBRIS HABER
Ataoğlu; “Turizmde farkındalık yaratılıyor” – KIBRIS HABER
Nidai Güngördü, Girne Çarşı Merkezi’ni ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Gardiyanoğlu; “Biz kendimize güveniyoruz, proje bizim işimizdir”! – KIBRIS HABER
Metin Feyzioğlu, Maliye Bakanı Alişan Şan’ı ziyaret etti! – KIBRIS HABER
İngiliz istihbaratı: Rus uçaklarının Ukrayna üzerindeki sorti sayısı azaldı

‘Tersine’ vefat mü geliyor? Bilim insanları meyyit organlardaki hücreleri tek bir solüsyonla canlandırdı!

‘Tersine’ vefat mü geliyor? Bilim insanları meyyit organlardaki hücreleri tek bir solüsyonla canlandırdı!Bilim dünyasında ve buna paralel olarak …

‘Tersine’ vefat mü geliyor? Bilim insanları meyyit organlardaki hücreleri tek bir solüsyonla canlandırdı!
CyborNFT
04.08.2022 12:37
0
A+
A-

‘Tersine’ vefat mü geliyor? Bilim insanları meyyit organlardaki hücreleri tek bir solüsyonla canlandırdı!
Bilim dünyasında ve buna paralel olarak da tıpta yaşanan gelişmeler insanlığın var oluşundan beri deva aradığı ‘ölümlülüğü’ ortadan kaldırabilir mi? Dünyanın en saygın bilim mecmualarının başında gelen Nature’da, dün yayınlanan makale, tabir yerindeyse dünyayı ayağa kaldırdı.

Domuzlar bir saattir laboratuvarda meyyit halde yatıyorlardı. Bedenlerinde kan dolaşmıyordu, kalpleri hareketsizdi, beyin dalgaları düzdü. Daha sonra bir küme Yale bilim insanı, kalp-akciğer makinesine emsal bir aygıtla meyyit domuzların bedenlerine, özel olarak üretilmiş bir solüsyon pompaladı.

Daha sonra olanlar, bilimin ömür ve vefat ortasındaki duvar olarak gördüğü şeyi sorgulamamıza sebep oluyor.

CyborNFT

ÖLÜ HÜCRELER CANLANDI!

Domuzlar hiçbir biçimde şuurlu olarak kabul edilmese de meyyit görünen hücreleri tekrar canlandı. Bilim insanlarının OrganEx ismini verdiği solüsyon, domuzların damarlarında ve atardamarınlarda dolaşarak kalplerini attırmaya başladı.

Kalp, karaciğer, böbrekler ve beyin dahil olmak üzere organlarındaki hücreler yine çalışıyordu ve hayvanlar asla tipik bir meyyit domuz üzere katılaşmadı.

Daha evvel meyyit domuzlarda kimi beyin hücrelerini canlandıran araştırmacılar, süreci daha fazla organda tekrarlamayı başardılar.

Bir saatliğine meyyit olan başka domuzlar, bedenlerine kan pompalayan bir makine olan ECMO ile tedavi edildi. Sertleştiler, organları şişti ve hasar gördü, kan damarları çöktü ve sırtlarında kanın biriktiği mor noktalar vardı.

Araştırma kümesi, çalışma sonuçlarını çarşamba günü Nature’da yayınladı.

HEDEF: ORGAN NAKLİNDE ÇIĞIR AÇMAK

Araştırmacılar, gayelerinin, tabiplerin vefattan uzun mühlet sonra canlı organlar elde etmelerine müsaade vererek, nakil için insan organlarının arzını bir gün artırmak olduğunu söylüyorlar.

Ve teknolojilerinin, yıkıcı bir kalp krizi sonrasında kalplerde yahut büyük bir felçten sonra beyinlerde önemli hasarı önlemek için kullanılabileceğini umduklarını söylüyorlar.

Ancak, Yale Üniversitesi’nde kümeyle yakın çalışan bir biyoetikçi olan Stephen Latham, bulguların yalnızca bir birinci adım olduğunu söyledi. Teknolojinin “insanlarda kullanımdan şimdi uzak” olduğunu vurguladı.

Yale School of Medicine’de nörobilim, mukayeseli tıp, genetik ve psikiyatri profesörü Dr. Nenad Sestan liderliğindeki küme, solüsyonun hücreleri canlandırma yeteneği karşısında hayrete düştü.

Yale’de nörobilimci ve makalenin muharrirlerinden biri olan Dr. David Andrijeviç, “Ne bekleyeceğimizi bilmiyorduk” dedi. “Başarabildiğimiz her şey bizim için inanılmazdı.”

Çalışma, birkaç yıl evvel kümenin bir mezbahadan alınan meyyit domuzların beyinleriyle benzeri bir deney yapmasıyla başladı. Domuzlar öldükten dört saat sonra küme, BrainEx ismini verdikleri OrganEx’e benzeri bir solüsyon aşıladı ve ölmesi gereken beyin hücrelerinin tekrar canlandırılabileceğini gördü.

Yale takımının bir diğer üyesi olan Dr. Zvonimir Vrselja, bunun tüm bir bedeni canlandırıp canlandıramayacakları sorusunu sormalarına neden olduğunu söyledi.

Fotoğraf Yale Üniversitesi’nin sayfasında, araştırmacıların buluşlarını anlattıkları sayfada yer alıyor

ORGANEX, HÜCRELERE HAYAT VERDİ

OrganEx solüsyonu, besinler, iltihap önleyici ilaçlar, hücre vefatını önleyen ilaçlar, hudut blokerleri – nöronların aktivitesini azaltan ve domuzların şuurunu tekrar kazanma mümkünlüğünü engelleyen hususlar – ve her bir hayvanın kendi kanıyla karıştırılmış yapay bir hemoglobin içeriyordu.

Müfettişler, meyyit domuzları tedavi ederken hayvanların acı çekmemesi için tedbir aldı. Domuzlara kalpleri durdurularak öldürülmeden evvel anestezi uygulandı ve derin anestezi deney boyunca devam etti.

Ayrıca OrganEx solüsyonundaki hudut blokerleri, beynin etkin olmadığından emin olmak için sonların ateşlenmesini durdurdu.

Araştırmacılar ayrıyeten kimyasal tepkileri yavaşlatmak için hayvanları soğuttu. Kişisel beyin hücreleri canlıydı, lakin beyinde rastgele bir organize global hudut aktivitesi belirtisi yoktu.

Şaşırtıcı bir bulgu vardı: OrganEx ile tedavi edilen domuzlar, araştırmacılar görüntüleme için bir iyot kontrast solüsyonu enjekte ettiğinde başlarını salladılar.

Dr. Latham, hareketin nedeni bilinmemekle birlikte beyinde rastgele bir tutulum belirtisi olmadığını vurguladı.

Yale, teknoloji için bir patent müracaatında bulundu. Dr. Sestan, bir sonraki adımın organların düzgün çalışıp çalışmadığını ve başarılı bir formda nakledilip nakledilemeyeceğini görmek olacağını söyledi. Bundan bir müddet sonra araştırmacılar, yolun hasarlı kalpleri yahut beyinleri onarıp onaramayacağını test etmeyi umuyorlar.

YAŞAM DAYANAĞI KESİLEN HASTALARIN BİRÇOK ORGAN BAĞIŞÇISI OLAMIYOR

Yaşam takviyesi kesildikten sonra ölen ve aileleri organlarını bağışlamak isteyen hastaların yüzde 50 ila 60’ı bağışçı olamıyor.

OrganEx bu organları canlandırabilseydi, dedi Dr. Porte, tesiri çok büyük olurdu. Zira nakil için mevcut organ sayısında büyük bir artış yaşanırdı.

Grup, solüsyonunda hudut blokerleri kullanmasaydı ve beyinleri yine fonksiyon görseydi, domuzlar yeniden de ölmüş olur muydu? Gaye, vücutları organ nakli için korumaksa ve domuzlar süreç sırasında bir dereceye kadar şuurlarını tekrar kazanmış olsaydı, bu etik meseleler yaratırdı.

Ancak, hasta şiddetli bir felç geçirmişse yahut boğulma kurbanıysa, hedef beyin işlevlerini eski haline getirmek olabilir.

Parent “Bu teknolojiyi insanlara yardımcı olabilecek bir noktaya getireceksek, beyinde hudut blokerleri olmadan neler olduğunu görmemiz gerekecek” dedi.

ETİK SIKINTILAR VE TARTIŞMALAR

Ona nazaran, yolun sonunda felç yahut boğulma mağdurları üzere yarar sağlayabilecek bireyler üzerinde denenmesi gerekecekti. Fakat bu, etikçiler, nörologlar ve sinirbilimciler tarafından çok fazla müzakere gerektirecektir.

Diğer bir bahis da OrganEx’in vefatın tarifi üzerindeki etkileridir.

OrganEx, kan ve oksijen yoksunluğundan sonra hücrelerin toparlanamayacağı mühletin evvelden düşünülenden çok daha uzun olduğunu göstermeye devam ederse, o vakit bir kişinin öldüğünün belirlendiği vakitte bir değişiklik olması gerekir.

Parent “Garip fakat, bu süreç teneffüs aygıtının geliştirilmesinde yaşadıklarımızdan farklı değil” dedi.

“Dünyada, nefes alan ve yaşayan, farklı bir çağda olsalardı meyyit olarak isimlendirilebilecek bir sürü insan var”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.