SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

‘Tersine’ vefat mü geliyor? Bilim insanları meyyit organlardaki hücreleri tek bir solüsyonla canlandırdı!

‘Tersine’ vefat mü geliyor? Bilim insanları meyyit organlardaki hücreleri tek bir solüsyonla canlandırdı!Bilim dünyasında ve buna paralel olarak …

‘Tersine’ vefat mü geliyor? Bilim insanları meyyit organlardaki hücreleri tek bir solüsyonla canlandırdı!
Akacan The Mall
04.08.2022 12:37
0
A+
A-

‘Tersine’ vefat mü geliyor? Bilim insanları meyyit organlardaki hücreleri tek bir solüsyonla canlandırdı!
Bilim dünyasında ve buna paralel olarak da tıpta yaşanan gelişmeler insanlığın var oluşundan beri deva aradığı ‘ölümlülüğü’ ortadan kaldırabilir mi? Dünyanın en saygın bilim mecmualarının başında gelen Nature’da, dün yayınlanan makale, tabir yerindeyse dünyayı ayağa kaldırdı.

Domuzlar bir saattir laboratuvarda meyyit halde yatıyorlardı. Bedenlerinde kan dolaşmıyordu, kalpleri hareketsizdi, beyin dalgaları düzdü. Daha sonra bir küme Yale bilim insanı, kalp-akciğer makinesine emsal bir aygıtla meyyit domuzların bedenlerine, özel olarak üretilmiş bir solüsyon pompaladı.

Daha sonra olanlar, bilimin ömür ve vefat ortasındaki duvar olarak gördüğü şeyi sorgulamamıza sebep oluyor.

Akacan The Mall

ÖLÜ HÜCRELER CANLANDI!

Domuzlar hiçbir biçimde şuurlu olarak kabul edilmese de meyyit görünen hücreleri tekrar canlandı. Bilim insanlarının OrganEx ismini verdiği solüsyon, domuzların damarlarında ve atardamarınlarda dolaşarak kalplerini attırmaya başladı.

Kalp, karaciğer, böbrekler ve beyin dahil olmak üzere organlarındaki hücreler yine çalışıyordu ve hayvanlar asla tipik bir meyyit domuz üzere katılaşmadı.

Daha evvel meyyit domuzlarda kimi beyin hücrelerini canlandıran araştırmacılar, süreci daha fazla organda tekrarlamayı başardılar.

Bir saatliğine meyyit olan başka domuzlar, bedenlerine kan pompalayan bir makine olan ECMO ile tedavi edildi. Sertleştiler, organları şişti ve hasar gördü, kan damarları çöktü ve sırtlarında kanın biriktiği mor noktalar vardı.

Araştırma kümesi, çalışma sonuçlarını çarşamba günü Nature’da yayınladı.

HEDEF: ORGAN NAKLİNDE ÇIĞIR AÇMAK

Araştırmacılar, gayelerinin, tabiplerin vefattan uzun mühlet sonra canlı organlar elde etmelerine müsaade vererek, nakil için insan organlarının arzını bir gün artırmak olduğunu söylüyorlar.

Ve teknolojilerinin, yıkıcı bir kalp krizi sonrasında kalplerde yahut büyük bir felçten sonra beyinlerde önemli hasarı önlemek için kullanılabileceğini umduklarını söylüyorlar.

Ancak, Yale Üniversitesi’nde kümeyle yakın çalışan bir biyoetikçi olan Stephen Latham, bulguların yalnızca bir birinci adım olduğunu söyledi. Teknolojinin “insanlarda kullanımdan şimdi uzak” olduğunu vurguladı.

Yale School of Medicine’de nörobilim, mukayeseli tıp, genetik ve psikiyatri profesörü Dr. Nenad Sestan liderliğindeki küme, solüsyonun hücreleri canlandırma yeteneği karşısında hayrete düştü.

Yale’de nörobilimci ve makalenin muharrirlerinden biri olan Dr. David Andrijeviç, “Ne bekleyeceğimizi bilmiyorduk” dedi. “Başarabildiğimiz her şey bizim için inanılmazdı.”

Çalışma, birkaç yıl evvel kümenin bir mezbahadan alınan meyyit domuzların beyinleriyle benzeri bir deney yapmasıyla başladı. Domuzlar öldükten dört saat sonra küme, BrainEx ismini verdikleri OrganEx’e benzeri bir solüsyon aşıladı ve ölmesi gereken beyin hücrelerinin tekrar canlandırılabileceğini gördü.

Yale takımının bir diğer üyesi olan Dr. Zvonimir Vrselja, bunun tüm bir bedeni canlandırıp canlandıramayacakları sorusunu sormalarına neden olduğunu söyledi.

Fotoğraf Yale Üniversitesi’nin sayfasında, araştırmacıların buluşlarını anlattıkları sayfada yer alıyor

ORGANEX, HÜCRELERE HAYAT VERDİ

OrganEx solüsyonu, besinler, iltihap önleyici ilaçlar, hücre vefatını önleyen ilaçlar, hudut blokerleri – nöronların aktivitesini azaltan ve domuzların şuurunu tekrar kazanma mümkünlüğünü engelleyen hususlar – ve her bir hayvanın kendi kanıyla karıştırılmış yapay bir hemoglobin içeriyordu.

Müfettişler, meyyit domuzları tedavi ederken hayvanların acı çekmemesi için tedbir aldı. Domuzlara kalpleri durdurularak öldürülmeden evvel anestezi uygulandı ve derin anestezi deney boyunca devam etti.

Ayrıca OrganEx solüsyonundaki hudut blokerleri, beynin etkin olmadığından emin olmak için sonların ateşlenmesini durdurdu.

Araştırmacılar ayrıyeten kimyasal tepkileri yavaşlatmak için hayvanları soğuttu. Kişisel beyin hücreleri canlıydı, lakin beyinde rastgele bir organize global hudut aktivitesi belirtisi yoktu.

Şaşırtıcı bir bulgu vardı: OrganEx ile tedavi edilen domuzlar, araştırmacılar görüntüleme için bir iyot kontrast solüsyonu enjekte ettiğinde başlarını salladılar.

Dr. Latham, hareketin nedeni bilinmemekle birlikte beyinde rastgele bir tutulum belirtisi olmadığını vurguladı.

Yale, teknoloji için bir patent müracaatında bulundu. Dr. Sestan, bir sonraki adımın organların düzgün çalışıp çalışmadığını ve başarılı bir formda nakledilip nakledilemeyeceğini görmek olacağını söyledi. Bundan bir müddet sonra araştırmacılar, yolun hasarlı kalpleri yahut beyinleri onarıp onaramayacağını test etmeyi umuyorlar.

YAŞAM DAYANAĞI KESİLEN HASTALARIN BİRÇOK ORGAN BAĞIŞÇISI OLAMIYOR

Yaşam takviyesi kesildikten sonra ölen ve aileleri organlarını bağışlamak isteyen hastaların yüzde 50 ila 60’ı bağışçı olamıyor.

OrganEx bu organları canlandırabilseydi, dedi Dr. Porte, tesiri çok büyük olurdu. Zira nakil için mevcut organ sayısında büyük bir artış yaşanırdı.

Grup, solüsyonunda hudut blokerleri kullanmasaydı ve beyinleri yine fonksiyon görseydi, domuzlar yeniden de ölmüş olur muydu? Gaye, vücutları organ nakli için korumaksa ve domuzlar süreç sırasında bir dereceye kadar şuurlarını tekrar kazanmış olsaydı, bu etik meseleler yaratırdı.

Ancak, hasta şiddetli bir felç geçirmişse yahut boğulma kurbanıysa, hedef beyin işlevlerini eski haline getirmek olabilir.

Parent “Bu teknolojiyi insanlara yardımcı olabilecek bir noktaya getireceksek, beyinde hudut blokerleri olmadan neler olduğunu görmemiz gerekecek” dedi.

ETİK SIKINTILAR VE TARTIŞMALAR

Ona nazaran, yolun sonunda felç yahut boğulma mağdurları üzere yarar sağlayabilecek bireyler üzerinde denenmesi gerekecekti. Fakat bu, etikçiler, nörologlar ve sinirbilimciler tarafından çok fazla müzakere gerektirecektir.

Diğer bir bahis da OrganEx’in vefatın tarifi üzerindeki etkileridir.

OrganEx, kan ve oksijen yoksunluğundan sonra hücrelerin toparlanamayacağı mühletin evvelden düşünülenden çok daha uzun olduğunu göstermeye devam ederse, o vakit bir kişinin öldüğünün belirlendiği vakitte bir değişiklik olması gerekir.

Parent “Garip fakat, bu süreç teneffüs aygıtının geliştirilmesinde yaşadıklarımızdan farklı değil” dedi.

“Dünyada, nefes alan ve yaşayan, farklı bir çağda olsalardı meyyit olarak isimlendirilebilecek bir sürü insan var”

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.