STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
Togg’da geri sayım başladı! NFT açık artırması yarın başlayacak
Odun kesme makinesini çaldı! – KIBRIS HABER
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme
Blinken’den ‘Çin balonu’ için net ileti: Açık bir biçimde egemenliğimizin ihlali
Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere, 51,5 milyon lira idari para cezası kesildi! – KIBRIS HABER
ABD’de raydan çıkan tren alev aldı
Bakan Kurum: Vatandaşımızı bu liyakatsizlerin eline bırakmayacağız
Hamsi Festivali yarın gerçekleşiyor! – KIBRIS HABER
KOSGEB, 5 bin KOBİ’ye 10 milyar TL “Ortak Finansman Desteği” verecek
İsveç’te terör yuvası! PKK ismine adına şantaj yapıp, haraç kesiyorlar!
THY 238 seferini iptal etti
THY hava muhalefeti nedeniyle 238 seferini iptal etti
Bakanlık harekete geçti! Sıfır araba satıcılarına araştırma ve inceleme
Polis Uyardı! – KIBRIS HABER
Uludağ’da konaklama 4500 liradan başlıyor
81 vilayet valiliğine ‘ikinci yarıyıl’ genelgesi
Kar geliyor! – KIBRIS HABER
Güneşköy’de yol kenarında bulunan tekneyi kundakladı! – KIBRIS HABER
Adile Erk Kayıp! – KIBRIS HABER
Girne’de 7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Pentagon duyurdu: Kriz bitmeden bir tane daha görüldü
Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti Toplantısı başladı…
Bakan Dönmez: Türkiye kıymetli bir partner durumunda
Eskişehirspor’da Özcan Kızıltan devri
Şili’de orman yangınlarında can kaybı 13’e yükseldi
Galatasaray ile Trabzonspor ligde 100. sefer karşılaşacak
Hasipoğlu; “Sayın Oktay’ın mesajları doğru algılanmalı, farklı yönlere çekilmemelidir”! – KIBRIS HABER
BTK’dan 51,5 milyon TL “istenmeyen arama” cezası
Finansal İstikrar Komitesi toplandı… İşte gündeme gelen hususlar

Tarım kredileri 200 milyarı aştı

Tarım ekosisteminin finansmanı stratejisi çerçevesinde hem kullandırılan kredi ölçüsünün hem de kredi kullanan çiftçi sayısının arttığını belirten Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, “930 bini aşan çiftçimizin bankamızdaki tarım kredisi ölçüsü 211 milyar TL’ye ulaştı. Bu kredilerin yaklaşık yüzde 88’i faiz sübvansiyonu uygulanan kredilerden oluşuyor” dedi.

Tarım kredileri 200 milyarı aştı
CyborNFT
08.12.2022 07:25
0
A+
A-

Tarım kredileri 200 milyarı aştı
Tarım ekosisteminin finansmanı stratejisi çerçevesinde hem kullandırılan kredi ölçüsünün hem de kredi kullanan çiftçi sayısının arttığını belirten Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, “930 bini aşan çiftçimizin bankamızdaki tarım kredisi ölçüsü 211 milyar TL’ye ulaştı. Bu kredilerin yaklaşık yüzde 88’i faiz sübvansiyonu uygulanan kredilerden oluşuyor” dedi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Bankanın tarım kredilerindeki gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Tarım bankacılığında belirledikleri ‘tarım ekosisteminin finansmanı’ stratejisi çerçevesinde hem kullandırılan kredi ölçüsünün hem de kredi kullanan çiftçi sayısının kıymetli ölçüde arttığını belirten Çakar, “Bugün prestijiyle 930 bini aşan çiftçimizin Bankamızdaki tarım kredisi ölçüsü 211 milyar TL’ye ulaştı. Bu kredilerin yaklaşık yüzde 88’i faiz sübvansiyonu uygulanan kredilerden oluşuyor” dedi. 2022 yıl sonu prestijiyle tarım kredilerindeki artışın yüzde 100 üzerinde olacağını belirten Çakar, yıl sonu amaçlarının 200 milyar TL olduğunu hatırlatarak şu bilgileri verdi:

HEDEF YÜKSELTTİ

CyborNFT

“Mevcut kredi talebi ve artış suratı 2022 yıl sonunda kredi sayımızın 225 milyar TL’ye ulaşacağını gösteriyor. 2022 yıl sonu için kredi kullanan çiftçi sayısında kendimize 1 milyon çiftçi maksadı belirlemiştik. Kalan müddette bu gayemize de ulaşmayı istiyoruz. Ziraat Bankası için tarım dün olduğu üzere bugün de birinci öncelikli bölüm. Bu bu türlü olmaya da devam edecek. Ziraî üretimin artırılması ve sürdürülebilirliği için gereken finansal takviyesi vermeye her vakit olduğu üzere hazırız. Üreticilerimiz kullandıkları her türlü ziraî girdinin finansmanı için muhtaçlık duydukları krediyi Ziraat Bankası’ndan alabilirler.”

BAKANLIK DESTEKLİYOR

“Bankamızca kullandırılan tarım kredilerinin yüzde 88’i, başka bir tabirle yaklaşık 185 milyar TL’ lik kısmı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz dayanağı uyguladığı kredilerden oluşmaktadır. Küçük ölçekli işletme sahibi çiftçilerimizin 200 bin TL’ye kadar kullandıkları kredilerde faizin tamamını Hazine ve Maliye Bakanlığımız karşılıyor. Öbür kredilerde de makul koşulların sağlanması halinde çiftçilerimize yansıyan faiz oranı sıfıra kadar düşebiliyor. Mevcut faiz takviyeli tarım kredilerimizin 53 milyar TL’ lik kısmında faizin tamamı devletimiz tarafından ödeniyor; 44 milyar TL’ lik kısmında faiz oranı yüzde 1-5 aralığında; 82 milyar TL’ lik kısmında yüzde 5-10 aralığında; 6 milyar TL’ lik kısmında ise yüzde 10 ve üzerinde faiz oranı yansıtılıyor. Bu açıdan Bankamızca kullandırılan tarım kredilerinde Hazine ve Maliye Bakanlığımız çok güçlü faiz takviyesi sağlıyor.”

‘HEPİMİZ İÇİN STRATEJİK SEKTÖR’

Alpaslan Çakar, “Tarım, tüm dünya için olduğu üzere bizim için de stratejik bir dal. Sayın Cumhurbaşkanımızın tabir ettikleri üzere tarım en az savunma sanayii kadar değerli bir bölüm. Bu yıl uygulamaya koyduğumuz tarım ekosisteminin finansmanı stratejisi kapsamında bir yıldan daha kısa bir müddette geldiğimiz nokta özetlediğim üzere çok net. Bizim tek emelimiz çiftçilerimize hakikat vakitlerde hakikat finansman araçları ile dayanak vermek ve uygun şartlardaki kredi imkanlarını daha fazla çiftçimize ulaştırarak ziraî üretimimizin artırılmasına katkı yapabilmek. Biz Ziraat Bankası olarak, kuruluşumuzdan bugüne olduğu üzere bundan sonra da tarım kesimine ve çiftçilerimize muhtaçlıkları olan finansal dayanağı daha güçlü formda vermeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

BİTKİSEL ÜRETİMDE REKOR BEKLENİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Prof.Dr. Vahit Kirişci,”Bu yıl 127 milyon tonu bulan ve tüm vakitlerin rekoru olarak nitelendirebileceğimiz bitkisel üretimi gerçekleştirmiş olacağız” dedi. Agroshow Eurasia (ASE) Tarım, Tarım Makineleri, Teknolojileri ve Yan Endüstrileri Fuarı’na katılan Kirişci, “Bitkisel üretimimiz, 98 milyon tondan 117 milyon tona yükselmiştir. Hayvansal üretimde, büyükbaşta 9.9’dan 18-19 milyon adet büyükbaş hayvana, küçükbaş hayvanda da 32 milyondan, 58.5 – 59 milyon tona gelen bir hayvan varlığımız var. 2002’de 65 milyonu doyururken, bugün 85 milyonu doyurmaktayız. 2002’de 15 milyon ülkemizi ziyaret eden turisti doyururken bugün 52 milyonu bulmuş konuklarımıza ikramlarımızı üretmekte, refah düzeyimizin yüksekliğinden ötürü, değişen taleplerimizi karşılamaya yönelik eser çeşitliliğini dikkate aldığımızda yeniden bu ülkenin üreticisinin ürettikleridir” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.