STERLIN
22,8613
DOLAR
18,6525
EURO
19,7353
ALTIN
1.075,07
BIST
4.855,92
SON DAKİKA
Brezilya’da sol bek krizi çözüldü mü? Hırvatistan’da eksik var mı? Dünya Kupası haberleri, iddaa oranları…
Almanya’da Başbakan Scholz, eyalet başbakanları ile bir ortaya geldi
AB ve BM’den İran’a “idamları durdur” daveti
Turizm Bakanı Ersoy: Yıl sonu maksadımız 46 milyar dolar
Resmi Gazete’de bugün (09.12.2022)
ALBA Berlin 75-104 Fenerbahçe Beko (Euroleague maçı)
Çukurova, tartışmalı düdüklerle kaybetti
Bakan Alim’den EYT açıklaması
Adana Demirspor Lideri Murat Sancak ameliyat oldu
Vitor Pereira’nın yeni adresi belli oluyor! Kulüpten açıklama: ‘İnanıyorum’
Son Dakika: TFF, Göztepe ve Altay’ı hükmen yenik saydı! Olaylı derbi sonrası…
ABD 2023 savunma bütçesi Temsilciler Meclisi’nde onaylandı
Credit Suisse 4,3 milyar dolarlık sermaye artırımını tamamladı
Rekor satın almaya Federal Ticaret Komisyon freni
Blinken: İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin endişelerini gidermek için somut adımlar attı
ABD’de 18 yaşındaki öğrenci belediye başkanı seçildi
Satrançta gururumuz. Hüseyin Can Ağdelen – KIBRIS HABER
DP’liler Dayanışma Gecesi’nde bir araya geldi! – KIBRIS HABER
Borsa yükselişte! Dövizde son durum – KIBRIS HABER
Güney’e para kaçıran zanlıya 1 yıl hapis! – KIBRIS HABER
AB’den Hırvatistan’a onay, Bulgaristan ve Romanya’ya ret
Ceyhun Kırok; “İddialıyız, kazanacağız”! – KIBRIS HABER
Almanya’daki darbe planı iddiası! Prens Heinrich de tutuklandı – KIBRIS HABER
Merkez Bankası’ndan uyarı! – KIBRIS HABER
Mimarlar Odası; “İnşaatların projelendirilmesi yerel mimar ve mühendislerle birlikte yürütülmelidir”! – KIBRIS HABER
Mehmet Harmancı; “Paylaşım Mutfağı yanında Paylaşım Bakkal’ının hizmet ağını genişletip kalıcı hale getireceğiz” – KIBRIS HABER
Güney Kore’den vatandaşlarına yeni yıl hediyesi: 1 yıl daha gençleşecekler
Son dakika: Amerikalı basketbol yıldızı Brittney Griner esir takası kapsamında serbest bırakıldı
Sınır Tanımayan Doktorlar’ın kurtarma gemisinde sürpriz doğum!
Putin’den Ukrayna’da görev yapan askerlere “Altın Yıldız” madalyası

Sigorta şirketlerine rücu ve sovtaj düzenlemesi

Sigorta şirketlerine rücu ve sovtaj düzenlemesiSigorta şirketlerinin rücu ve sovtaj süreçleri sonucunda lehlerine geçen paralara ait BSMV …

Sigorta şirketlerine rücu ve sovtaj düzenlemesi
CyborNFT
11.10.2022 07:39
0
A+
A-

Sigorta şirketlerine rücu ve sovtaj düzenlemesi
Sigorta şirketlerinin rücu ve sovtaj süreçleri sonucunda lehlerine geçen paralara ait BSMV vergisinin işlemesine yönelik bildiri yürürlüğe girdi.

Sigorta şirketlerince rücu ve sovtaj süreçleri sonucunda lehe alınan paraların banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV) tarafından vergilendirilmesine ait açıklamaların yapılmasına dair Bildirim yürürlüğe girdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın husus ile ilgili Bildirisi Resmi Gazete’de yayımlandı.

CyborNFT

Tebliğde 13/7/1956 tarihli ve 6802 sayılı Sarfiyat Vergileri Kanununun 28 inci unsurunun birinci fıkrasına nazaran, sigorta şirketlerinin her ne formda olursa olsun yapmış oldukları bütün muameleler münasebetiyle kendi lehlerine her ne nam ile olursa olsun nakden yahut hesaben aldıkları paralar BSMV’ye tabi olduğu belirtilerek; “Buna nazaran, sigorta şirketlerince bir muamele yapılması ve bu muamele sonucu lehe para alınmasıyla birlikte vergiyi doğuran olay gerçekleşmektedir. ” denildi.

BSMV’de lehe alınan paranın hesabında süreç maliyetleri dikkate alınabilir. Lakin süreç anında ortaya çıkmayan yahut süreç anında ortaya çıkmakla birlikte meblağı net bir formda hesaplanamayan maliyet ögeleri lehe alınan paranın hesabında dikkate alınmayacak.

13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 1472 nci unsurunda, sigortacının sigorta tazminatını ödediğinde, hukuken sigortalının yerine geçeceği, sigortalının, gerçekleşen ziyandan ötürü sorumlulara karşı dava hakkı varsa bu hakkın, tazmin ettiği bedel kadar, sigortacıya intikal edeceği, sorumlulara karşı bir dava yahut takip başlatılmışsa, sigortacının, mahkemenin yahut öbür tarafın onayı gerekmeksizin, halefiyet kuralı uyarınca, sigortalısına yaptığı ödemeyi ispat ederek, dava yahut takibi kaldığı yerden devam ettirebileceği, sigortacının ziyanı kısmen tazmin etmişse, sigortalının kalan kısımdan ötürü sorumlulara karşı sahip olduğu başvurma hakkını koruyacağı karar altına alındı.

Tebliğde şöyle devam edildi:

“Buna nazaran, halefîyet prensibi mucibince sigorta şirketleri ödediği tazminat münasebetiyle tazmin ettiği ziyan ölçüsünde sigortalının haklarına sahip olmakta ve üçüncü şahıslara karşı rücu hakkını kullanabilmektedir.

Sigorta kapsamında olan hurda yahut hasarlı mallar, sigorta şirketlerince malın rayiç kıymetinden sovtaj bedeli tenzil edilerek kalan fiyatın sigortalıya ödenmesi suretiyle sigortalıya bırakılabildiği üzere sigortalı ve sigorta şirketi ortasında yapılan mutabakatla tazminat ödemesinin bir modülü olmak üzere sigorta şirketlerinin mülkiyetine de geçebilmektedir. Ayrıyeten, hasarlı mallar, sigortalı tarafından vekalet verilen aracı bir firma vasıtasıyla üçüncü şahıslara satılabilmekte ve satış bedeli direkt ya da sigorta şirketi aracılığı ile tazminat bedelinin bir modülü olarak sigortalıya ödenebilmektedir.

Mülga Hazine Müsteşarlığının 2015/6 sayılı Rücu ve Sovtaj Fiyatlarına Ait Genelge’sinin;

– 2.2. unsurunda, rücu ve sovtaj meblağının tahakkukunun yapılabilmesi için, halefiyet hakkının kazanılması ve meblağın şirket uygulamasına nazaran belirlenmiş olması gerektiği,

– 2.4. unsurunda, sigorta şirketlerinin yaptıkları tazminat ödemelerini sigortalılardan aldıkları ibraname yahut banka dekontu ile tevsik etmeleri gerektiği ve rücu hedefiyle karşı sigorta şirketine ya da üçüncü şahıslara bildirim yapılması kaydıyla, karşı sigorta şirketinin teminat limitine kadar olan rücu fiyatlarının tahakkuk ettirilebileceği,

– 2.6. hususunda, sovtaj meblağlarının sovtajın sigortalıya bırakılmadığı her durumda tahakkuk ettirilmesi gerektiği,

– 2.8. unsurunda de tahsil edilen rücu ve sovtaj fiyatının tahakkuk ettirilen meblağlardan fazla olması durumunda ortadaki farkın ilgili gelir hesabına aktarılması gerektiği hususları düzenlenmiştir.”

Rücu ve sovtaj fiyatlarının BSMV tarafından vergilendirilmesi ve matrah

Sigorta şirketlerinin rücu ve sovtaj süreçleri sonucunda nakden yahut hesaben lehe aldığı paralar üzerinden yürürlükteki oranlara nazaran BSMV hesaplamaları gerekmekte olup, kelam konusu süreçlerde BSMV matrahı, mülga Hazine Müsteşarlığının 2015/6 sayılı Genelgesi kapsamında sigorta şirketleri tarafından tahsil edilen/edilecek rücu yahut sovtaj bedeli ile daha evvel tahakkuk ettirilen rücu yahut sovtaj kıymeti ortasındaki fark olduğu belirtilen Bildirimde, şöyle denildi:

“Buna nazaran, sigorta şirketlerinin sovtaj süreçleri sonucunda mülkiyetine almış oldukları hurda yahut hasarlı malların satışı ya da kelam konusu malların sigortalıdan alınan bir vekaletle aracı bir firma tarafından üçüncü şahıslara satılması sonucu satış bedelinin direkt yahut sigorta şirketi aracılığıyla tazminat bedelinin bir modülü olarak sigortalıya ödenmesi süreçlerinde, hurda yahut hasarlı malların satış bedeli ile daha evvel tahakkuk ettirilen sovtaj kıymeti ortasındaki fark üzerinden BSMV hesaplanması gerekir.

Sigorta şirketleri tarafından sovtaj bedeli ödenmeyerek hurda yahut hasarlı malların sigortalıya bırakılması ve sigortalı tarafından şahsen satılmasına ait süreçlerde ise sigorta şirketlerince yapılan bir muameleden kelam edilemeyeceğinden kelam konusu süreç BSMV’ye tabi tutulmaz.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.