STERLIN
20,7754
DOLAR
18,5897
EURO
18,2825
ALTIN
991,48
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
Erdoğan müzakerelere bir talih daha vermesini istedi
Kur muhafazalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi
Meta işe alımları durduruyor
Son dakika: Putin kararnameyi imzaladı! Herson ve Zaporijya…
Resmi Gazete’de bugün (30.09.2022)
Basketbol Üstün Ligi’nin yayıncısı muhakkak oldu!
Hong Kong, 4,9 milyar dolar değerinde hazine arazisi satacak
Türkiye ve Malezya’nın Serbest Ticaret Anlaşması’nı revize eden protokol imzalandı
Galatasaray’da Erden Timur’dan dikkat çeken açıklamalar! Transfer döneminde neler yaşandı? Arda Turan, Okan Buruk, maaşlar…
Meksika Merkez Bankası’ndan 3. kez 75 baz puanlık faiz artışı
Lefkoşa Kızılbaş Parkı’nda külliye ile ilgili halka açık toplantı yapılıyor! – KIBRIS HABER
“Bu yıl Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımın yüzde 23’ü İsviçre’den”
Okullara temizlik hizmeti sağlanmasına yönelik ihale hakkında yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Hayvanların yemine de göz diktiler! – KIBRIS HABER
Son Dakika! Türkiye’den dünyaya ‘Kıbrıs’ mesajı; “Daha fazla güç ve silah göndereceğiz” – KIBRIS HABER
AB ülkeleri enerji krizi için bir yeniden toplanıyor
Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama: ‘Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz’
Duyan şaşkına döndü… Kocası için aldığı tabutu internete koyup bağışlamaya karar verdi!
Kraliçe Elizabeth’in ölüm sebebi belli oldu
Tüketiciler için yeni dönem
Ersoy: İstanbul’un ziyaretçisi 15 milyonu aşacak
Okyay Sadıkoğlu’ndan LTB’ye sert paylaşım! – KIBRIS HABER
14 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyor! – KIBRIS HABER
Sevgilisini darp etti teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Töre; “Projeyi halkımızla buluşturmak için hiçbir masraftan kaçınmayan ana vatanımıza teşekkür ediyoruz” – KIBRIS HABER
Disiplin Kurulundan karar çıktı! – KIBRIS HABER
Bakan Taçoy’dan anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! Dikkat çeken zamanlama…
Adanın Yunanistan’a bağlanma hayali! – KIBRIS HABER
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor

Savaşta bir ilk! Rus askerleri kamera karşısına geçti ve isyan etti

Savaşta bir ilk! Rus askerleri kamera karşısına geçti ve isyan ettiSavaşın başladığı günden bu yana ‘aç ve ilaçsız’ kaldıklarını tez eden Rus …

Savaşta bir ilk! Rus askerleri kamera karşısına geçti ve isyan etti
CyborNFT
03.06.2022 13:52
0
A+
A-

Savaşta bir ilk! Rus askerleri kamera karşısına geçti ve isyan etti
Savaşın başladığı günden bu yana ‘aç ve ilaçsız’ kaldıklarını tez eden Rus askerleri kameralar önüne geçerek Rusya Devlet Lideri Putin’e isyan etti. Toplumsal medyada geniş yankı uyandıran görüntüde bölük kumandanı üst komutanın şikayetleri sabotaj olarak yorumladığına dikkat çekerek, “Askerlerinizi mevte göndermekten ne kazanılır?” sorusunu soruyor.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya açtığı savaş 100 günü geride bırakırken, kendi tabirlerine nazaran ‘barış gücü’ olarak Ukrayna’ya gönderilen Rus askerleri sonu bilinmeyen bir çatışmanın içine sürüklendi.

Rus askerlerinin Ukrayna içerisinde yaşadıkları kahırlar nedeni ile şikayetçi oldukları, buyruklara uymadıkları ve silah bıraktıkları aylardır muhakkak aralıklarla gündeme geliyor.

CyborNFT

ASKERLER İSYAN ETTİ: AÇ VE İLAÇSIZ KALDIK

Dünya basını Rus askerlerine ilişkin ses kayıtlarını tekraren kere deşifre etti fakat bu kere askerler kendi istekleri ile kamera önüne çıktı ve Rusya Devlet Lideri Putin’e seslendi.

Telegram’da yayınlanan imajlarda ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin 113. tüfek alayından olduklarını argüman eden askerler Ukrayna’ya ön saflarda savaşmak için gönderildiklerini lakin aylardır soğukta ilaçsız ve yiyeceksiz kaldıklarını söyleyerek isyan ettiler.

Rus askerleri kamera önüne geçip isyan etti. Twitter/ChristopherJM

UYGUN TEÇHİZAT VE TIBBİ BAKIM YOK

Askerlerine uygun teçhizat ve tıbbi bakım sağlanmadığını söyleyen bölük kumandanı da hiç bir formda askere alınmaması gereken, kronik hastalıkları olan erkeklerin savaşın ortasına atıldığını argüman etti.

Toplumsal medyada hızla  yayılan görüntüde komutanın “113. Tüfek Alayı’nın 5. Piyade Taburu Ukrayna’nın Herson bölgesinde ön saflardaydı. O vakitler işçi soğuk ve açlığın üstesinden geldi ve kıymetli bir mühlet boyunca maddi dayanak, tıbbi gereç yahut yiyecek olmadan savaşmayı başardık.” dediği duyuluyor.

“ŞİKAYETLERİMİZ SABOTAJ OLARAK GÖRÜLÜYOR”

Askerlerin rastgele bir tıbbi muayene yapılmadan savaş alanına gönderildiği belirten kumandan “Taburumuz içinde Donetsk Halk Cumhuriyeti maddelerine nazaran askere gitmemesi gereken bireyler var. Kronik hastalıkları olanlar var, akıl sıhhati ile meseleler yaşayanlar var.” tabirlerini kullanıyor.

“Üst komuta şikayetlerimizi sabotaj olarak yorumluyor” diyen kumandan “Memurlarınıza hürmet gösterin. Askerlerinizi vefata göndermekten ne kazanılır?” sorusunu soruyor.

Bölük kumandanı, ‘askerlerimizi vefata göndermekle ne kazanırız?’ diye sordu Twitter/ChristopherJM

Kumandandan sonra kaygılarını lisana getiren lakin üst kademe tarafından görmezden gelindiklerini söyleyen askerler tek tek konuşuyor.

KANLI ÇATIŞMANIN ORTASINDA GELDİ

Dünya basınında ve toplumsal medyada geniş yankı uyandıran görüntü Donbas’ta yaşanan şiddetli ve kanlı çatışmanın ortasında ortaya çıktı fakat görüntüdeki ünitenin yüzlerce kilometre ötede işgal altındaki Herson kenti yakınlarında konuşlandığı düşünülüyor.

HERSON’DA YENİ DİRENİŞ DALGASI

Rus yanlısı blogcu Valery Kuleshov Moskova yanlısı yetkililerin başına 15 bin sterlinlik bir ödül konduktan sonra geçen ay otomobilinde vurularak öldürüldü.

Stratejik kıymete sahip Herson kenti savaşın birinci günlerinden beri Rus güçlerinin elinde. Fakat kent son devirde yeni bir direniş dalgası ile sarsılıyor.

Ukrayna yanlıları kentin duvarlarına, elektrik direklerine Rus yetkilileri gaye alan tehditler yazıyor. Küçük ve büyük çapta sabotaj hücumları düzenleniyor. Mavi ve Sarı Ukrayna bayrağı hala binalarda görülmeye devam ediyor.

“Bu lokal bir direniş” diyen Herson Bölge Yönetimi liderinin danışmanı Serhiy Khlan, “Direnişciler Herson’un Ukrayna’ya ilişkin olduğu gerçeğini her gün hatırlatıyor” sözlerini kullandı.

Bölgedeki Rus askerlerin isyan etmesinin bir sebebinin de bu direniş olduğu ileri sürülüyor.

ASKERE GİTMEMEK İÇİN BODRUM KATLARINA SAKLANDILAR

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden kısa bir müddet evvel ayrılıkçı Donetsk ve Luhansnk bölgelerinde genel seferberlik ilan edilmişti.

Seferberlik kapsamında 55 yaşın altındaki tüm erkeklerin bölgeyi terk etmesi yasaklandı. Savaşa katılacakların sayısı yetersiz bulununca Donetsk başkanı Denis Pushilin yaş hududunu 65’e yükseltti.

Fakat bölgede yaşayanların göz gerisi edilemeyecek kadar büyük bir çoğunluğu Ukrayna’yı anavatanları olarak görüyor ve onlara karşı savaşmak istemiyor. Bu nedenle bölgedeki binlerce erkeğin orduya katılmamak için meskenlerinin bodrum katlarına ve saklı depolara saklandıkları sav ediliyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.