STERLIN
20,1189
DOLAR
18,5548
EURO
17,9956
ALTIN
981,67
BIST
3.198,16
SON DAKİKA
29 Eylül 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Fikri Ataoğlu Göçebe oyunları açılış töreni için Bursa’da! – KIBRIS HABER
Altında “müdahale” dalgalanması
ABD Lideri Biden izleyicileri şoke etti… Sahnede ölen arkadaşını aradı!
Fenerbahçe’den Hull City’ye transfer olan Pelkas, geleceğiyle ilgili konuştu
Döviz kurları güne nasıl başladı? – KIBRIS HABER
Petrolde iki günlük rallinin akabinde dalgalı seyir
BMW, Amazon Alexa’yı sesli asistanı seçti
Avrupa ülkeleri, sızıntıların akabinde boru çizgilerinde güvenliği artırdı
Drift özlemi sona erdi! – KIBRIS HABER
İşte o Vergi Rekortmeni ve dudak uçuklatan vergi tutarı! – KIBRIS HABER
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (29.09.2022)
Borsada 30 Eylül bekleyişi
Hollanda işte koronavirüse yakalanan sıhhat çalışanlarına tazminat ödeyecek
Hayvancılardan Hükümete Cuma gününe kadar süre! – KIBRIS HABER
Devleti zarara uğratan güneş yüzü görmemeli! – KIBRIS HABER
BIST 50’de açığa satışa üst adım devam ediyor
Dünya Göçebe Oyunları bugün İznik’te başlıyor
Son Dakika: Çağlar Söyüncü için Serie A iddiası! Fenerbahçe ve Galatasaray derken…
29 Eylül 2022 Nöbetçi Eczaneler
Dev fon yöneticilerinden resesyon yorumları
Gangsta’s Paradise müziğiyle tanınan rapçi Coolio 59 yaşında öldü
Global piyasalara İngiltere dopingi
FUPS Bank’a dijital mevduat bankası müsaadesi
Japonya’da ticaret Ağustos’un birinci 10 gününde açık verdi
Yapı Kredi’den tahsili gecikmiş alacak satışı
ABD’de Ian Kasırgası alarmı: Florida elektriksiz kaldı… Milyonlarca şahsa tahliye
Asya pay senetleri “Wall Street” sonrası yükseldi
Galatasaray’da Mauro Icardi kulübede, Bafetimbi Gomis 11’de!
A Ulusal Kadro’nun Almanya yolu açık! Kümede birinci ikiye giremezsek…

Rusya’da rubleyi altına endeksleme arayışı

Rusya’da rubleyi altına endeksleme arayışıYaklaşık 2 bin 300 ton altın rezervi ve yılda yaklaşık 300 ton altın üretimiyle Rusya’nın, rubleyi …

Rusya’da rubleyi altına endeksleme arayışı
CyborNFT
25.05.2022 12:52
0
A+
A-

Rusya’da rubleyi altına endeksleme arayışı
Yaklaşık 2 bin 300 ton altın rezervi ve yılda yaklaşık 300 ton altın üretimiyle Rusya’nın, rubleyi altına endekslemesi fikrine yönelik tartışmalar, yaptırımlar ve Rus yetkililerden gelen açıklamalarla sürat kazandı.

Rusya’da ulusal para ünitesi rubleyi istikrara kavuşturmak ve ülkenin finansal bağımsızlığını artırabilmek için rublenin altına ve çeşitli emtialara endekslenmesi tartışılıyor.

Yaklaşık 2 bin 300 ton altın rezervi ve yılda yaklaşık 300 ton altın üretimiyle Rusya’nın, rubleyi altına endekslemesi fikrine yönelik tartışmalar, yaptırımlar ve Rus yetkililerden gelen açıklamalarla sürat kazandı.

CyborNFT

UNIVER Capital Sermaye Piyasası Kısmı Yöneticisi Artem Tuzov, 100 yıl evvel nakit paraların altın üzerinden denklikleri olduğunu anımsattı.

Çağdaş teknolojilerin geliştiği çağımızda ise fiat paralara yahut metallere endeksli kripto paraların geliştiğine işaret eden Tuzov, “Rublenin de muhakkak ihracat eserlerine endekslenmesi misal bir halde geliştirilebilir. Dijital ruble projesiyle iki döngülü mali sistem yapılabilir. Ülke içerisinde fiat ruble ve milletlerarası ortaklar için de muhakkak ihracat eserlerine endeksli bir dijital ruble olabilir.” diye konuştu.

Ruble üzerinden düşük maliyetli üretimdeki karlılıkların azalacağını, ihracatçıların da bu nedenle ziyan görebileceğini tabir eden Tuzov, “Ancak sonunda Rusya, vatandaşların satın alma gücünde kalıcı bir düşüşe yol açan ve rublenin daima paha kaybetmesine dayalı bir iktisattan kurtulabilir.” dedi.

İki döngülü sistem

Rusya Güvenlik Kurulu Sekreteri Nikolay Patruşev, bir müddet evvel Rossiyskaya Gazeta’ya verdiği röportajda, Rus uzmanların “iki döngülü mali ve finansal sistem” üzerinde çalıştıklarını söylemişti.

Projeye nazaran, Rus rublesinin altın ve Döviz pahası olan çeşitli emtialara endekslenmesinin araştırıldığını belirten Patruşev, “Sonuç prestijiyle ruble döviz kuru gerçek satın alma gücü paritesine karşılık gelecek. Rastgele bir ulusal finansal sistemin egemenliğini sağlamak için ödeme araçlarının temel bir pahaya ve fiyat istikrarına sahip olması, dolara bağlı olmaması gerekir.” sözünü kullanmıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da kelam konusu açıklamanın akabinde rublenin altın ve çeşitli emtialara endekslenmesi konusunun gündemlerinde olduğunu teyit etmişti.

Rus rublesi, Batılı ülkelerin yaptırımlarının akabinde dolar karşısında 70 düzeyinden 130 düzeyine kadar çıkmış, ülkede yaşanan döviz krizi nedeniyle Rusya Merkez Bankası, sert sermaye denetimleri uygulamaya başlamıştı. Akabinde ruble, dolar karşısındaki kayıplarını telafi ederek 60 düzeyinin altına geriledi.

Rusya Merkez Bankası, 28 Mart’ta aldığı kararla süreksiz olarak, piyasadan gramına 5 bin ruble sabit fiyatla altın alacağını duyururken, birtakım Rus ve milletlerarası ekonomistler, kelam konusu adımın “rublenin altına endekslendiği” manasına geldiğini öne sürmüştü.

Rusya Merkez Bankası Lideri Elvira Nabiullina, rublenin döviz karşısındaki hür dalgalı yapısının korunması gerektiğini belirterek, rublenin altına endekslenmesi fikrinin gündemlerinde olmadığını bildirmişti.

19’uncu yüzyılda denenmişti

Rus iktisadının, “Batılı ülkelerin kapsamlı yaptırımları nedeniyle kapsamlı bir değişim sürecine girdiği” yorumları tartı kazanırken, Rus rublesinin altına endekslenmesi konusu ülke tarihinde birinci kere gündeme gelmiyor.

Rus İmparatorluğu’nda 1892 ila 1903 yıllarında maliye bakanlığı misyonunu yürüten Sergey Vitte, 1897’de ülkede “altın standardı” uygulaması başlatmıştı.

Kelam konusu adımın akabinde ruble değerli oranda devalüe olmuş, bu sayede ihracat gelirleri artarken, ülkeye yapılan dış yatırımlar da artış kaydetmişti. Vitte, bilhassa endüstride yaşanan süratli büyüme sayesinde “Rus endüstrileşmesinin babası” lakabını kazanmıştı.

Rus tarihçi Aleksandr Bugrov ise Rusya Merkez Bankası için kaleme aldığı makalede, Vitte’nin altın standardı uygulamasının, ülkede artan dış yatırımlar için bir münasebet olmadığını, ülkenin zati cazip bir pazar pozisyonundayken kelam konusu uygulama nedeniyle Rusya’nın dış borcunun yönetim edilemeyecek kadar arttığını belirtti.

Rublenin pahasının altına endekslenmesine yönelik uygulama, 1. Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle sona ermiş, savaşın akabinde tekrar uygulanması gündeme gelse de bir daha yürürlüğe konulmamıştı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.