STERLIN
22,7845
DOLAR
18,8299
EURO
20,2277
ALTIN
1.137,76
BIST
4.186,01
SON DAKİKA
Zelzelelerin acı tablosu ağırlaşıyor
Yatırım ve emeklilik fonları süreçleri durduruldu
Twitter’dan dezenformasyonla uğraş taahhüdü
Türkiye sarsıntısı dünyada manşet… BBC 1000 kilometrelik umut seyahatini yazdı
Kurtarma seferberliği
Şam, AB’den resmen yardım talep etti
Dualarımız bu hoş insanlara
Dünyanın en uygun restoranı Türkiye için kapılarını açıyor
Ticaret Bakanlığı’ndan bir şirkete men
Bağış sahtekarlarına dikkat
Afet bölgesinde ‘mücbir sebep’ nedeniyle vergiler ertelendi
Limanda yangın denetim altında
Trabzonspor, tesislerini depremzedelere açıyor
Fode Koita: Yaşanan iki dakika, bir saat üzere geldi’
Brezilyalı dostlardan Türkiye’ye dayanak eli
Mukavelesini feshetti, sarsıntıdan kurtuldu!
Volkan Demirel’den Christian Atsu ve Taner Savut açıklaması! ‘İnşallah ikisi de kurtarılacak’
‘Çok mutluyuz’ diye taşınmadığı meskende sarsıntıya yakalandı
Sarsıntı bölgesinde 24 saat barınma ve yiyecek hizmeti veren tesisler
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: 10 vilayette 152 tesiste 150 bin vatandaşımız konaklıyor
Galatasaray’ın antrenörü Gomez: ‘Bu ülke yardım etme konusunda çok büyük’
Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıda can kaybı artıyor
İktisat ve siyaset gündemi – 9 Şubat 2023
Kosova Başbakanlık binasına Türk bayrağı silueti yansıtıldı
Twitter’dan dezenformasyonla uğraş tahhüdü
Yardım materyali taşıyan TCG Bayraktar İskenderun Limanı’na ulaştı
Fenerbahçe Genel Sekreteri Kızılhan: ‘Tüm vatandaşlarımız takviye vermeye devam ediyor’
Resmi Gazete’de bugün (09.02.2023)
AFAD, depremzedeler için oluşturulan tahliye noktalarını paylaştı
ABD Donanması’na bağlı USS George HW Bush uçak gemisi Türkiye’ye gerçek yola çıktı

Putin’den ‘nükleer savaş’ açıklaması: Rusya sadece karşılık vermek için kullanır

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ellerinde nükleer silah olmasına karşın bu silahları birinci kullanan tarafın kendilerinin olmayacağını belirtirken, “Rusya sırf düşman saldırısına karşılık vermek için nükleer silah kullanır” dedi.

Putin’den ‘nükleer savaş’ açıklaması: Rusya sadece karşılık vermek için kullanır
CyborNFT
07.12.2022 21:07
0
A+
A-

Putin’den ‘nükleer savaş’ açıklaması: Rusya sadece cevap vermek için kullanır
Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ellerinde nükleer silah olmasına karşın bu silahları birinci kullanan tarafın kendilerinin olmayacağını belirtirken, “Rusya sadece düşman saldırısına cevap vermek için nükleer silah kullanır” dedi.

 

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rusya İnsan Hakları Kurulu toplantısına görüntü konferans yoluyla katıldı. Batılı ülkeler ile yaşadıkları tansiyona değinen Putin, global boyutta nükleer savaş tehdidinin arttığına işaret etti. Nükleer savaş tehdidinin büyüdüğüne dikkat çeken Putin, “Rusya (nükleer) birinci kullanmayacak, birinci kullanmayacaksa ikinci olmayacak. Bu araçlara (nükleer silahlara) sahibiz ve bunlar tüm nükleer ülkelerden daha gelişmiş ve daha çağdaş düzeyde. Bugün için bu açık bir gerçek. Bu silahları tüm dünyaya bir ustura üzere sallama niyetinde değiliz. Nükleer silaha sahip olmak, çatışmaların genişlemesini provoke etmek değil, dizginleyen bir faktördür” sözlerini kullandı. Buna karşı kendilerine bir atak olmadan bu silahları kullanmayacaklarını da belirten Putin, “Bununla birlikte savunma araçlarını kullanma stratejimiz var. Buna nazaran savunma için kitle imha silahlarını, nükleer silahları göz önünde bulunduruyoruz. Tüm bunlar kelamda misilleme saldırısı için ayarlandı. Rusya sırf düşman saldırısına karşılık vermek için nükleer silah kullanır” diyerek bilhassa batılı ülkelere sert ileti verdi.

CyborNFT

“ÖNYARGILAR NEDENİYLE ÜYELİĞİ ASKIYA ALDIK”

Açıklamalarında Rusya’nın Donbass’a harekat başlatmasının akabinde önyargılara karşı kendilerinin Avrupa Kurulu üzere kimi kuruluşlardan çekildiğini söyleyen Putin, “Dünya toplulukları Donbass sakinlerinin 8 yıllık acısını göz gerisi etti. Kurulumuz bunu tekraren ele alarak milletlerarası kuruluşlara bilgi gönderdi. Lakin oradakilerin birçoğu kör yahut sağır oldular. Özel askeri harekat başladıktan çabucak sonra Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Kurulu, Avrupa Kurulu, öbür kelamda insan hakları savunucusu kuruluşlar ansızın ‘gözlerini açtı’ ve kendi utanmaz ideolojik önyargısını sergilemeye, hastalıklı başlar yerine sağlıklı bölümleri suçlamaya başladı. Tüm bunlar, bu yapıların tüzükte belirlenen vazifelerini yerine getirecek kapasitede olmadıklarını tabir ediyordu. Bariz önyargıları nedeniyle Rusya, bu örgütlerin bir kısmından üyeliğini çekmek zorunda kaldı” diye konuştu.

“BATILI İNSAN HAKLARI KURULUŞLARI TARAFSIZ GÖRÜNMEK İÇİN KURULDU”

Konsey üyelerine hitaben yaptığı konuşmada Batılı insan hakları kuruluşlarını da amaç alan Putin, “Donbass kentlerinin bombalanmasında (Ukrayna tarafından) birilerinin tepkisizliğinden bahsettiniz. Esasen bunlara tırnak içinde ‘Batılı ortaklarımız’ diyebilirsiniz. Bu insan hakları örgütleri, Batılı insan örgütleri. Buna ikna olduk. Bu örgütler insan hakları çaba aracı için değil, Rusya ve eski Sovyetler Birliği üyesi ülkelerin iç siyaseti üzerinde tesir aracı için oluşturuldu. Donbass’ta meydana gelen trajediyi daha evvel 8 yıl boyunca fark etmemiş olmaları bunun en uygun teyididir” dedi. Donbass bölgesine operasyon düzenlemeye mecbur bırakıldıklarını söz eden Putin, Rus ordusunun harekatının hala devam ettiğini hatırlatarak, “Bu tahminen uzun süren bir süreç olabilir. Lakin operasyonun değerli sonuçları da oldu. Yeni bölgelerin iştiraki Rusya için kıymetli bir sonuç. Azak Denizi iç deniz hale geldi” sözlerini kullandı. Putin ayrıyeten Ukrayna savaşı için 300 bin yedek askerin orduya alınmasıyla ilgili çıkarılan kararnamenin üzerine yeni bir seferberlik için çalışma yürütmediklerini de kelamlarına ekledi.

“İDAM CEZASI İÇİN ANAYASA DEĞİŞMELİ”

Rusya’da, idam cezasının yine uygulanması üzerine kimi siyasilerden ve kurumlardan gelen davetlere değinen Putin, bu karar için Rusya anayasasının değişmesi gerektiğini söyleyerek, “İdam cezasına gelince, geçtiğimiz günlerde bir yargıçlar kongresinde konuşan Anayasa Mahkemesi Lideri Valery Zorkin, bundan kelam etmiş ve idam cezasının geri getirilmesini savunanlara karşılık vermişti. Son yapılan Sivil Toplum ve İnsan Haklarını Geliştirme Kurulu toplantısında anayasanın değiştirilmesi gerektiğini söylemiştim. Bu durumum değişmedi” açıklamasında bulundu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.