STERLIN
33,2938
DOLAR
27,1902
EURO
28,9642
ALTIN
1.681,48
BIST
8.039,18
SON DAKİKA
Kendisiyle evlenmeye karar verdi! – KIBRIS HABER
Mehmetçik’ten Kıbrıs’ın güneyinde Akdeniz’de eğitim uçuşu! – KIBRIS HABER
Erhürman; “Sn. Hristodulidis yalan söylüyorsa açıklayın”! – KIBRIS HABER
Mağusa’da13 yaşındaki çocuğa annesi ve babası şiddet uyguladı! – KIBRIS HABER
Eşini öperken kulak zarını deldi! – KIBRIS HABER
iPhone 15 satın alabilmek için birbirlerini ezdiler! – KIBRIS HABER
14 metrelik timsah cansız insan bedenini kanala taşırken yakalandı! – KIBRIS HABER
Ertuğruloğlu New York’ta Noziri ile görüştü! – KIBRIS HABER
23 yaşındaki gencin ölümünde baba mahkemede! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde içki içip, uyuya kaldı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER
Evcil hayvan beslediği için taşındıktan iki hafta sonra ev sahibi tarafından evden kovuldu! – KIBRIS HABER
Göçeri’de yangın! – KIBRIS HABER
İnşaattan demir kesme makinesi çaldılar! – KIBRIS HABER
Ombudsman İlkan Varol’un Roma’da yapacağı konuşma engellendi! – KIBRIS HABER
Nikos Hristodulidis ile Antonio Guterres görüşecek! – KIBRIS HABER
“Dünya Bankası ile 895,7 milyon Euro’luk kredi anlaşması imzaladık”! – KIBRIS HABER
22 Eylül Brent petrol varil fiyatı! – KIBRIS HABER
Murat Sarı, Özdemir Berova’yı makamında ziyaret etti! – KIBRIS HABER
22 Eylül Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Bu Lise’de yarın eylem yapılacak! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden 7 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Temizliğe gittiği evde hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü kaza yaptı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, UBP Merkez Yönetim Kurulu’nu toplantıya çağırdı! – KIBRIS HABER
25 yaşında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
İki farklı yerde orman yangını! – KIBRIS HABER

Prof. Dr. Füsun Yıldız uyardı! – KIBRIS HABER

Prof. Dr. Füsun Yıldız uyardı! – KIBRIS HABER
CyborNFT
02.05.2023 16:09
0
A+
A-

Türk Toraks Derneği KKTC Temsilcisi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, 2 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, astımı kontrol altında tutmak için ilaçların doğru ve düzenli kullanılması, tetikleyicilerden uzak durulması, düzenli egzersiz yapılması, her yıl grip aşısı olunması ve tütün ürünlerinden uzak durulmasının önemine vurgu yaptı…

Prof. Dr. Füsun Yıldız, astım ile ilgili farkındalığın artması için her yıl Dünya Astım Günü’nde bir tema belirlendiğini anlatarak, bu yılki temanın “Astımda Doğru Tanı ve Doğru Tedavi İçin El Ele” olduğunu kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) astımla ilgili verilerini de paylaşan Yıldız, dünyada milyon astımlı hasta olduğunun tahmin edildiğini ve her yıl 400 binden fazla kişinin astım hastalığına bağlı yaşamını yitirdiğini aktardı.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ SONUCU ALERJİK HASTALIKLAR VE ASTIM GÖRÜLME SIKLIĞI İLE ASTIM ATAKLARI ARTMAKTADIR”

CyborNFT

Astımı “akciğer içi hava yollarında mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının daralması sonucu ortaya çıkan kronik bir akciğer hastalığı” olarak tanımlayan Prof. Dr. Füsun Yıldız, hastalıkta en sık rastlanan belirtilerin tekrarlayan ve ataklar halinde gelen nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük olduğunu belirtti. Yıldız, doğru tanı için şikayetlerin ayrıntılı bir şekilde sorgulanması, hastanın muayene edilmesi ve solunum fonksiyon testlerinin yapılması gerektiğini de aktardı.

İklim değişikliğinin astım üzerindeki etkisinden bahseden Yıldız, “Çağımızın tehdidi olan iklim değişikliğinin neden olduğu, aşırı yağışlar sonucu oluşan rutubet, küf mantarlarını arttırmakta, küresel ısınma ve hava kirliliği polen mevsiminin değişmesine neden olmaktadır.  Bunun sonucu alerjik hastalıklar ve astım görülme sıklığı, astım atakları artmakta ve astım hastalığının kontrol altına alınması güçleşmektedir. İklim değişikliğinin yavaşlatılması ve durdurulması için tüm dünyada gerekli önlemlerin acilen alınması astım da dahil birçok hastalığın görülme sıklığı ve ataklarını önleyerek, kontrol altına alınmasını kolaylaştıracaktır” ifadelerini kullandı.

“TEDAVİNİN AMACI HASTANIN YAŞAMINI NORMALE EN YAKIN ŞEKİLDE DEVAM ETTİREBİLMESİNİ SAĞLAMAKTIR… ASTIMI TAMAMEN ORTADAN KALDIRAN BİR İLAÇ TEDAVİSİ YOKTUR”

Astım tedavisinin amacının uygun ilaç tedavisinin verilmesi ve solunum yolu enfeksiyonları, allerjenler, hava kirliliği, sigara dumanı ve kimyasallar gibi astım tetikleyicilerinden uzak durulması ile yakınmaların kontrol altına alınması olduğunu anlatan Yıldız, tedavi ile hastanın yaşamını normale en yakın şekilde devam ettirebilmesinin sağlanabileceğini ancak dünyanın hiçbir yerinde astımı tamamen ortadan kaldıran bir ilaç tedavisi olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Füsun Yıldız, astım ilaçlarının büyük bir kısmının daha az yan etki ile direkt hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluşturan soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlar olduğunu belirterek, “Bu cihazların (İnhalerler) önerilen şekilde doğru kullanılması tedavinin etkin yapılabilmesi için çok önemlidir. Bu ilaçlar bağımlılık yapmaz. Hastalığın kronik yani yaşam boyu devam etme özelliğinden dolayı uzun süre, yaşam boyu kullanımları gerekmektedir” dedi.

Astımı kontrol altında tutmak için yapılması gerekenleri de anlatan Yıldız, “İlaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılması, tetikleyicilerden uzak durulması, astımın kontrolünü güçleştiren obeziteyi önlemek için düzenli egzersiz yapılması, viral enfeksiyonlardan korunmak için her yıl grip aşısı olunması, elektronik sigara ve ısıtmalı tütün ürünleri de dahil olmak üzere tüm tütün ürünlerinden uzak durulması gereklidir” ifadelerini kullandı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.