STERLIN
22,8880
DOLAR
18,6344
EURO
19,6306
ALTIN
1.077,07
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Galatasaraylı Abdülkerim Bardakçı’dan dikkat çeken açıklamalar! Marcao, Mata ve Ronaldo…
Galatasaraylı Marcao’dan dikkat çeken açıklamalar! Marcao, Mata ve Ronaldo…
Blinken’dan Filistin-İsrail ihtilafı açıklaması: İki devletli çözüm umutlarını baltalayan her türlü eyleme karşı çıkmaya devam edeceğiz
OPEC+ üretimi 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek
Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı’ndan istifa etti
Spot piyasada elektrik fiyatları (04.12.2022)
Rusya’da 5 katlı binada patlama: 4 ölü, 10 yaralı
OPEC petrol üretimini günlük 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek
Yunanistan’da dinleme skandalında yeni iddia! Genelkurmay Başkanı Floros da casus yazılımla dinlendi
Çinli 3 astronot 183 gün sonra tekrar Dünya’da
Pakistan’da maden ocağında patlama: 6 ölü
Düzce’de okullar açılıyor
Ukrayna savaşı: ABD istihbaratı, savaşın kış aylarında yavaşlayacağını düşünüyor
Tahıl koridorunda 13 milyon tondan fazla tahıl taşındı
Her gün yarım kilo çiğ et yiyordu… ‘Ciğer Kralı’ sır gibi sakladığı gerçeği açıkladı! Takipçilerini hayal kırıklığına uğratan itiraf
Bakan Nebati’den Kılıçdaroğlu’na: Bizler ithal ekonomi komiserlerine asla bel bağlamayız
Tahıl koridorunda taşınan tahıl 13 milyon tonu geçti
Galatasaray Lisesi mezunları madalyalarını aldı
Hangi yatırım aracı ne kazandırdı?
Endonezya’daki Semeru Yanardağı yeniden harekete geçti
İran’da İsrail istihbaratına çalışan 4 kişi idam edildi
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Nikolenko: Tehditler almaya devam ediyoruz
‘Türkiye elektrifikasyonda öncü ülkelerden biri olacak’
‘Koronavirüs gerçeği’ni yıllar sonra açıkladı… Wuhan’da çalışan bilim insanından itiraf üzere kelamlar
Son dakika… İran’dan flaş karar: Ahlak polisi lağvedildi
Guardiola, Dünya Kupası ortasını Münih’te geçiriyor
Rusya’nın petrol ihracatında gerileme sonlu kaldı
‘Pendik-Sabiha Gökçen Metro Sınırı’nda 1,4 milyon yolcu seyahat etti’
Türk satrancının şampiyonu Mustafa Yılmaz
Özvar: 50/D’li araştırma vazifelilerinin, 33/A’ya intikaline yönelik bir çalışma olacak

Polat Holding/Adnan: Sektörün YEKDEM’e  ihtiyacı kalmadı

Polat Holding/Adnan: Sektörün YEKDEM’e  ihtiyacı kalmadıTürkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) düzenlediği Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi …

Polat Holding/Adnan: Sektörün YEKDEM’e  ihtiyacı kalmadı
CyborNFT
04.11.2022 15:37
0
A+
A-

Polat Holding/Adnan: Sektörün YEKDEM’e  ihtiyacı kalmadı
Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) düzenlediği Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde sektör temsilcilerinin, finansmana erişimin kolaylaştırılması ve izin sürelerinin kısaltılmasına ilişkin talepleri öne çıktı. sekötürün belli bir noktaya…

İLAYDA KILIÇAY

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliğ (TÜREB) tarafından düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde, ülkedeki enerji potansiyeli, yapılması gerekenler ve sorunlar masaya yatırıldı.

CyborNFT

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı İbrahim Erden finansmana erişimin zorlaşmasının yatırımları da zorlaştırabildiğine vurgu yaparken tedarik sürelerinin uzamasına da şu sözlerle değindi:

“Bir sene öncesine kadar 6-8 ay aralığında tedarik edilen türbinlerde teslim süresi 14 aya kadar çıktı. Finansmanınız olsa dahi bu nedenle yatırımlar 4-5 ay öteleniyor. Yatırımların bir kısmının ötelenebileceğini düşünüyorum ancak sanayinin belli bir kısmının finansmana erişimi hala var bu nedenle o tarafın enerji yatırımlarını yapacağını düşünüyorum.”

“Proje stoku anlamında ciddi sıkıntımız var”

Türkiye son 15-20 sene içerisinde yenilenebilir enerji alanında büyük atılım yaptığını belirten Sanko Enerji Grubu CEO’su Hakan Yıldırım, “Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmaların önümüzdeki 15 sene içinde de olmasını bekliyoruz ancak proje stoku anlamında ciddi bir sıkıntımız var. Kapasite tahsis edilmesi burada bizi sınırlandırıyor. Türkiye’nin elektrik talebinin karşılanmasına ihtiyaç var. Bunun için yenilenebilir Enerji kaynak alanı (YEKA) benzeri yarışmalar yapılıyor ancak şu atlanmamalı ki; bizim gibi son 15-20 senede yatırım yapmış fiili olarak santrali olan firmalar kendi kapasitelerini çok rahat bir şekilde artırabilirler. Bugün elektrik üretim tesislerine yenilenebilir enerjinin katılmasının önündeki en büyük engel kapasite sınırı” diye konuştu.

Yıldırım finansman maliyetlerine de şu sözlerle değindi, “Bu kapasiteler mevcut santral sahiplerine açılırsa hali hazırda santrali olan firmalar kapasiteyi çok hızlı şekilde artırabilir. Finansmana erişimde sıkıntı yok önemli olan hangi maliyetle eriştiğiniz. Finansman maliyeti tek başına bir projenin kendini ödemesini 3-4 sene öteleyebiliyor.”

Yıldırım, rüzgar ve güneş gibi kaynaklardan da elektrik üretimi miktarını artırmak için şebekeyi yormayacak birtakım altyapı yatırımları yapılması gerektiğine vurgu yaparak “Depolama bunlardan bir tanesi, şu an maliyeti çok yüksek dolayısıyla bu ciddi bir yük” ifadelerini kullandı.

“Sektör belli bir yere geldi”

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını tamamen ortadan kaldırması gerektiğini vurgulayan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat sektörün Elektrik Piyasası Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’na (YEKDEM) ihtiyacı kalmadığını şu sözlerle dile getirdi:

“YEKDEM bankalardan finansman bulma konusunda iyi bir enstrüman olarak kullanılıyordu ancak sektör artık belli bir noktaya geldi ve firmalar kendi yatırımlarını yapıp finansmanını bulabilir. YEKDEM’e ihtiyaç kaldığını düşünmüyorum.”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin, Adnan Polat Enerji Yatırım A.Ş.’ye sağladığı 100 milyon dolarlık krediye ilişkin de konuşan Polat, “Mevcut ekonomik konjonktürde EBRD’nin kredi vermesini Türkiye’ye duyulan güven olarak değerlendirebiliriz” dedi.

Polat enerji stratejisi konusunda da, “Gelişmiş ülkeler enerji stratejilerini en az 30 yıllık olarak belirliyor. Stratejilerin hükümetten hükümete değişmemesi gerekiyor. Özel sektör, akademisyenler, devlet yetkilileri uzun vadeli stratejilerimizi belirlemeli ve hepimiz o stratejinin gerçekleşmesi için mücadele vermeliyiz” diye konuştu.

Öte yandan Demirer Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Önder Demirer de, “YEKDEM vazifesini gördü. Şu anda enerji fiyatlarının geldiği noktada YEKDEM’e ihtiyaç yok” ifadelerini kullandı.

“Milli bir markanın çıkmasını arzu ederiz”

Kalyon Enerji İcra Kurulu Üyesi Dr. Murtaza Ata hem yenilenebilir enerji üretimi hem de teknoloji yatırımlarına önem verdiklerini ve ilerleyen yıllarda bu yatırımlara devam edeceklerini belirtti.

Sanayinin rüzgar türbini jenaretörü parçalarının üretiminde çok iyi bir noktaya geldiğini aktaran Ata, henüz bu konuda milli bir marka çıkarmadığını, yatırımcı olarak bir markanın çıkmasını arzu ettiklerini dile getirdi. Küresel oyuncularla rekabet edebilecek milli bir markanın Türkiye’nin ihracatında çok önemli rol oynayacağını savunan Ata, “Devam etmekte olan rüzgar enerjisi yatırımlarımızda milli bir markanın çıkması halinde tedarik konusunda kesinlikle öncelik veririz” diye konuştu.

“Türkiye 2030’da rüzgarda 30 GW’lık kurulu güç hedefine ulaşabilir”

PwC Türkiye Enerji Altyapı ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Murat Çolakoğlu Türkiye’de rüzgar yatırımlarıyla ilgili çok ciddi bir potansiyel ve yatırımcı iştahı olduğunu belirtirken verilebilecek teşvikleri de şu şekilde sıraladı:

“Yatırımcının önünün açılması, izin süreçleriyle alakalı birtakım kolaylaştırmaların yapılması, finans kaynaklarına erişimin kolaylaştırılması gibi çalışmalarla Türkiye 2030’da 30 GW’lık rüzgar enerjisi potansiyeline ulaşabilir.”

“2030’a doğru yeşil hidrojen üretim maliyeti uygun hale gelecek”

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Araştırma Koordinatörü Hasan Aksoy, yeşil hidrojen üretim maliyetlerinin henüz istenen seviyelere gelmediğini belirtti. Maliyetlerin düşmesi için kilit noktanın yenilenebilir enerji kaynaklarının üretim maliyetleri ve elektrolizör teknolojsindeki düşüşler olacağını da vurguladı.

Aksoy, “2030’a doğru yeşil hidrojen üretim maliyetinin doğalgazla üretilen hidrojenden daha uygun hale geleceğini öngörüyoruz. Yeşil hidrojen üretim tesislerinin geliştirilmesi için vergisel teşvikler olabilir. Uzun dönemli yenilenebilir enerji stratejisine ihtiyacımız var. Ülkeler ikili anlaşmalarla hidrojen üretim faaliyetlerini yapmaya başladı. Biz de bu şekilde anlaşmalarla dışarıdan gelen finansman yoluyla hidrojen üretim tesisi açma durumumuz olabilir. Hali hazırda henüz belirli bir hidrojen stratejimiz yok. Gelecek 1-2 ay içerisinde hidrojen dökümanı stratejisi yayımlanabilir. Yeşil hidrojenin gelişmesi diğer tarafta yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişmesine bağlı” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.