STERLIN
33,2590
DOLAR
27,4982
EURO
28,8423
ALTIN
1.619,52
BIST
8.474,18
SON DAKİKA
İstanbul Turizm 2023 Fuarında KKTC de yer alıyor! – KIBRIS HABER
Beklenen ödeme yapıldı! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar’dan halka çağrı! – KIBRIS HABER
Girne’de 13 yaşındaki erkek çocukla ilişkiye girdi! – KIBRIS HABER
Balayı dönüşünde aldığı haberle hayatı bir anda değişti! – KIBRIS HABER
En fazla yağış alan bölge! – KIBRIS HABER
Eski sevgilisini erkek arkadaşıyla görünce gözü döndü! – KIBRIS HABER
Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı! – KIBRIS HABER
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı! – KIBRIS HABER
Antonio Guterres, Ersin Tatar’ın yanıtını bekliyor! – KIBRIS HABER
BTHK üniversitelerde geçici kayıt birimi kuracak! – KIBRIS HABER
Yağmurlu hava ne kadar sürecek? – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında son durum! – KIBRIS HABER
3 Ekim Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Harmancı, kanalizasyon sorunu ile ilgili açıklama yaptı! – KIBRIS HABER
Zeytin ve Zeytin Ürünleri Konseyi – KIBRIS HABER
Kıbrıs sularında istilacı çizgili yılan balığı! – KIBRIS HABER
Araç sahiplerinin dikkatine! Kayıt ve muayene işlemleri hakkında duyuru – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi’nden duyuru! Bu bölgelerde 2 gün kesinti yaşanacak – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, Ombudsman İlkan Varol ile görüştü! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın, 1 milyon 276 bin 600 TL’lik hasar! – KIBRIS HABER
Bir tona yakın kaçak avokado ile yakalandı! – KIBRIS HABER
Ankara’daki bombalı saldırıyı düzenleyen teröristin kimliği belirlendi! – KIBRIS HABER
2023 Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu! – KIBRIS HABER
Denetimler sonucu ikamet izinsiz olan 6 kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Ercan’da yakalandı! – KIBRIS HABER
2 hellim işletmesinin faaliyeti durduruldu! – KIBRIS HABER
Yeni yasama yılının ilk toplantısında Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre konuşma yaptı – KIBRIS HABER
Meclis’in yeni yasama yılı başladı! – KIBRIS HABER
Cani sürücü aracına bağladığı köpeği metrelerce sürükledi! – KIBRIS HABER

PGM Trafik Müdürlüğü’nden uyarı! – KIBRIS HABER

PGM Trafik Müdürlüğü’nden uyarı! – KIBRIS HABER
CyborNFT
16.09.2023 10:51
0
A+
A-

PGM Trafik Müdürlüğü, 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın 18 Eylül Pazartesi gününden itibaren başlayacağını belirterek, yoğun trafikte yayalara karşı duyarlı olunması gerektiğini kaydetti…

PGM Trafik Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada;

Ülkede bulunan ilk ve orta dereceli okullarda 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı’na 18 Eylül Pazartesi günü başlanacağı ifade edilerek, okulların açılması ile yoğun olan trafik akışının, okul giriş ve çıkış saatlerinde daha da yoğunlaşacağına dikkat çekildi.

Açıklamada, trafikte yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilebilmesi amacıyla yetkili diğer kurum ve kuruluşlar yanında Polis Genel Müdürlüğü’nün de gerekli önlemleri aldığı ve okul önlerinde öğrencilerin güvenli bir şekilde okula giriş ve çıkış yapabilmeleri için personel görevlendirildiği belirtildi.    

CyborNFT

SÜRÜCÜLERE UYARILAR

“Trafik eğitiminin ailede başladığı unutulmamalı ve çocuklarımızı trafikte nasıl davranmaları gerektiği konusunda eğitmeliyiz” vurgusu yapılan açıklamada, “Çocuklarımızı okula bırakırken veya okuldan alırken araç yoğunluğu olacağından, okul giriş-çıkış kapıları önüne araçlarımızı park edip yığılmalara sebep olunmamalı ve trafikte çocuklarımızın hayatını tehlikeye atacak sürüşler yapılmamalıdır” denildi.

Sürücülerin özellikle okulların bulunduğu bölgelerde, öğrencilerin davranışlarını takip ederek, doğacak tehlikelere karşı önceden hazırlıklı olması, park halindeki araçlar arasından çocukların aniden dikkatsizce yola atılabileceğini düşünmesi ve sürat yapmadan araç kullanması gerektiği kaydedilen açıklamada, şunlar belirtildi:

“Sürücüler araçlarını yaya geçitlerine veya köşe başlarına park ederek, diğer sürücü ve yayalara tehlike yaratmamalıdır. Araçlarından yolcu indirirken mutlaka yol kenarına açılan kapılar kullanılıp, her zaman sol taraftaki kapıdan yol kenarına veya kaldırıma öğrenci indirilmelidir. Öğrencileri araçtan indirdikten sonra her zaman gözlemleyerek, güvende olduklarından emin olduktan sonra hareket edilmelidir.”

“TOPLU TAŞIMACILIK YAPAN ARAÇ SÜRÜCÜLERİ, ÖĞRENCİLERİ SALİMEN OKULLARINA TAŞIMAKLA SORUMLU”

Toplu taşımacılık yapan araç sürücülerinin, daima trafik kurallarına uyması ve öğrencileri salimen okullarına taşımakla sorumlu olduklarını unutmaması gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlara dikkat çekildi:

“Otobüs durmadan öğrencilerin araçtan inmesini mümkün kılmamak için otobüsün kapısı açılmamalıdır. Trafiğin uygun ve emniyetli olduğu yerlerde ve otobüs duraklarında yolcu indirip alınmalıdır. Otobüsten yolcu indirirken mutlaka yol kenarına açılan kapılar kullanılıp, her zaman sol taraftaki kapıdan yol kenarına veya kaldırıma öğrencinin salimen indirilmesi sağlanmalıdır. Öğrencilerin araçtan indiğinden veya araca girdiğinden emin olduktan sonra hareket edilmelidir.”

Açıklamada, öğrenci taşımacılığında kullanılan otobüs ve minibüslerde on bir yaşından küçük öğrencilerin taşınması halinde, küçük yolcuların güvenliğinden sorumlu olacak bir refakatçi bulundurulmasının yasal mevzuat gereği olduğu ifade edildi.

ÖĞRENCİLERE UYARILAR

Öğrencilerin, okullarına emniyet içinde gidebilmek için son derece dikkatli olması, daima kaldırımda yürümesi, kaldırım yoksa yolun sağ tarafını kullanması gerektiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Öğrenciler, yolu kontrol etmeden aniden yola atılmamalı ve yolda yürürken arkadaşlarıyla el şakası yaparak, yol içerisinde kendilerini tehlikeye atacak hareketlerden kaçınmalıdır. Karşıdan karşıya geçerken görüş açısının geniş olduğu yerler, yaya geçitleri ve polisin bulunduğu noktalar tercih edilmelidir.

Bunların dışında karşıya geçilecekse, yolun sağını ve solunu kontrol etmeden ani olarak yol içerisine çıkılmamalı ve sürücülerin kendilerini görebileceği yerlerden veya varsa yaya geçitlerini kullanarak, koşmadan ancak hızlı adımlarla karşıya geçilmelidir.

Otobüs veya araçlarda ayakta durmayıp, vücudun herhangi bir yerini araçtan dışarı çıkarmamalıdır. Araçlardan inerken mutlaka yol kenarına açılan kapılar kullanılıp, her zaman sol taraftaki kapıdan yol kenarına veya kaldırıma inilmeli ve kendilerinden küçük kardeşlerine ve arkadaşlarına daima örnek olarak öğrendiklerini onlara da öğretmelidir.”

Öğretmenlerin, çocukları geleceğe hazırlarken trafik kuralları ile ilgili bilgileri onlara özenle aktarması gerektiği ifade edilen açıklamada, “Öğretmenlerin vereceği bilgilerin, öğrencilerimizin eğitiminde daha fazla katkı sağlayacağı unutulmamalıdır” denildi.

“OKUL İDARELERİ İMKANLARI DAHİLİNDE GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMALI”

Açıklamada, okul idareleri tarafından öğrencilerin güvenli bir şekilde okula giriş ve çıkış yapabilmelerini sağlamak amacıyla giriş ve çıkış saatlerinde imkanları dahilinde okul önlerinde gerekli tedbirleri alması gerektiği belirtildi.

Trafikte herkesin birbirine saygı göstererek, kurallara uyması halinde, yaşanacak üzücü olayların önlenebileceği hatırlatılan açıklamada, huzurlu, güvenli ve kazasız bir eğitim yılı geçirilmesi temenni edildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.