STERLIN
36,4726
DOLAR
28,8616
EURO
31,4578
ALTIN
1.887,30
BIST
7.948,60
SON DAKİKA
Türkiye Adalet Bakanı Tunç; “İsias sorumluları yargı huzurunda hesap verecek”! – KIBRIS HABER
Bu bölgelerde yarın uzun süreli elektrik kesintisi yaşanacak! – KIBRIS HABER
Birinin 6. diğerinin 4. tutuklanması! – KIBRIS HABER
629 Gündür ülkede kaçak yaşamış! – KIBRIS HABER
KKTC, Türk Devletleri Atletizm Birliği toplantısına katıldı! – KIBRIS HABER
“Rum yönetimi kışkırtıcı eylemlerine son vermeli”! – KIBRIS HABER
KTSO, İSO ile işbirliği protokolü imzaladı! – KIBRIS HABER
“Türkiye ile tam bir fikir birliği içerisinde hareket ediyoruz”! – KIBRIS HABER
Hamitköy’de 264 kilo kaçak et ele geçirildi! – KIBRIS HABER
İkamet izinsiz 6 kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi onaylandı! – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi, abonelerinin, 31 Ekim tarihine kadar olan borçlarını kapatmaları gerektiğini duyurdu! – KIBRIS HABER
Evlilik Yolculuğunuza Uygun: Mobilya Düğün Paketleri İle Evliliğinizi Şıklaştırın
Ateşkes 1 gün daha uzatıldı! – KIBRIS HABER
Haftalık hava durumu raporu – KIBRIS HABER
30 Kasım Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında artış! – KIBRIS HABER
Bilişim verilerini kullanarak 24 milyon TL para temin ettiler! – KIBRIS HABER
Yarın bu bölgelerde elektrik kesintisi yaşanacak! – KIBRIS HABER
İkamet izinsiz 7 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Gazimağusa kötü kokudan kurtuluyor! – KIBRIS HABER
Ercan’da hava trafiği normale döndü! – KIBRIS HABER
Harup ödemeleri başladı! – KIBRIS HABER
Ercan’da uçuşlar durdu! – KIBRIS HABER
Gemikonağı’nda feci kaza! – KIBRIS HABER
“Yer Fıstığında Hasat ve Mekanizasyon” eğitimi! – KIBRIS HABER
Limasol’da bir genç kendisine kesilen 500 Euro’luk para cezasını madeni paralarla ödemeye kalkıştı! – KIBRIS HABER
Katil 14, maktul 15 yaşında! – KIBRIS HABER
Netflix’in en iyi 11 dizisi! – KIBRIS HABER
29 Kasım altın fiyatları – KIBRIS HABER

O Lise’de öğretmen ve öğrenciler hayati risk altında! – KIBRIS HABER

O Lise’de öğretmen ve öğrenciler hayati risk altında! – KIBRIS HABER
CyborNFT
20.09.2023 13:20
0
A+
A-

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), “bina güvenliği olmayan”  Gazimağusa’daki Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde iyileştirme konusunda hiçbir adım atılmadan yeni eğitim ve öğretim yılına başlandığını belirterek, “bu okuldaki öğretmen ve öğrencilerin hayati risk altında olduğunu” açıkladı…

KTOEÖS  Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde bu sabah basın açıklaması yaptı.

-Eylem

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem,  Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nin geçen yıl, gözle görülecek şekilde  depreme dayanıksız olduğu tespit edilen okul olduğunu belirterek, okulda, bina performans analizinden sonra sadece ana binada -idari bina ile üzerindeki sınıfların- güçlendirilmesiyle ilgili tespit söz konusu olduğunu belirtti.

CyborNFT

Eylem, bu bina dışında, esas riskli olan diğer sınıflar sıvanıp boyanarak, öğretmen ve öğrencilerin girmesinin öngörüldüğünü, yapılan iki prefabrik sınıfın da yetersiz olduğunu, öğretmenlerin çardakta bile ders yapmak zorunda kaldığını  ifade etti.

Eylem, gelinen noktada kolonların ayrıldığı, gözle görülecek şekilde sıkıntıların devam ettiği sınıflara öğretmen ve  öğrencilerin  girmek zorunda bırakıldığını, hayati riskin söz konusu olduğunu kaydetti.

Okulla ilgili raporun ne olduğunun Bakanlık tarafından açıklanması gerektiğini söyleyen Eylem, “Bu insanları hayati tehlikeye atmaktan vazgeçmesi lazım eğer öyle  bir durum söz konusuysa ki geçtiğimiz  yıldan buraya hiçbir şey yapılmamıştır. Bu okul  çok daha önceden birtakım sıkıntılar yaşamıştır bina güvenliğiyle ilgili. Zaman zaman  tavandan sıvaların çökmesi söz konusudur. Dolayısıyla 6 Şubat’tan  bu tarafa değil çok daha önceden bu tadilatlar ve tamiratların yapılması gerekirken Bakanlık bu konuda herhangi bir  adım atmamıştır” dedi.

Eylem 6 Şubat’tan sonra okuldaki öğrenciler ve öğretmenlerin 3’e bölünerek farklı yerlere dağılıp, bir kısmı da okulda kalarak eğitime devam etmeye çalıştığını, bu eğitim yılında ise hiçbir şey yapılmadığını, sadece bahçeye iki konteyner konulup, hiçbir şey yokmuş gibi eğitime devam edilmesinin istendiğini söyledi.

“-Hayati risk endişelerimiz vardır”

Eylem, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde bina güvenliği konusunda hayati risk endişeleri bulunduğunu vurgulayarak, Bakanlığın bu konuda bir an önce adım artması gerektiğini kaydetti.

-Sendika öğleden sonraki derslerin yapılmaması konusunda karar aldı

Eylem bir soru üzerine, KTOEÖS Yönetim Kurulunun önümüzdeki haftadan itibaren öğleden sonraki derslerin yapılmaması yönünde karar aldığını söyledi.

Eylem, “yarım gün eğitimin dahi gerektiği gibi yapılamazken, öğleden sonra ders yapılmasının riskler taşıdığını” kaydetti.

Eylem, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’ni örnek göstererek, okuldaki öğrencilerin sadece yüzde 20’sinin kantine gittiğini kaydetti. Öğle arasında okullardaki  çocukların beslenme ihtiyacını karşılayamayacağı için aç kalacağını,  ayrıca  tam gün eğitimin şu aşamada  güvenlik sorunu yaratacağını ifade etti.

Eylem, ayrıca Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde kantin fiyatlarının denetlenmediği, fiyatların  dışarıdan daha pahalı olduğu konusundaki şikayetleri de dile getirdi.

-Gökçebel

KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel de,  Milli Eğitim Bakanı’nın ısrarla  toplumu yanlış bilgilendirdiğini, algı oluşturmaya, topu başkalarına atmaya çalıştığını iddia etti.

Bakan’ın atmadığı adımlarla çocukları ve öğretmenleri risk altında bıraktığını iddia eden  Gökçebel, bunun vebalinin Milli  Eğitim Bakanı’nın omuzlarında olduğunu söyledi.

Gökçebel,  Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde  bina risk analiz raporu sonucunda “kullanılamaz” denilen ana  binanın bugün  günlük ihtiyaçlar için kullanıldığını belirterek, ” Bir çivi bile çakılmadı hiçbir  hazırlık yapılmadı” dedi.

Eğitim ve çocukları gözden çıkaran bir hükümet  anlayışı ile  karşı karşıya olduklarını savunan Gökçebel,  söz konusu okulda binayla ilgili sorunların 4 yıl öncesine dayandığını söyledi.

Gökçebel, Bakan’ın toplumun karakteri, yaşam biçimi ve ritüelleriyle oynamaya devam ettiğini, algı yarattığını ve makamda oturmaya devam ettiğini öne sürerek, “Böyle bir anlayış  kabul edilemezdir.  Öğretmene ve öğrenciye biçilen bu eğitim anlayışı bir kader değildir. Bu anlayışın sorumluluğu istifadır ve artık istifasını bekliyoruz. Eğitim Bakanı  sorun çözme becerisini yitirmiştir”  dedi.

Gökçebel Gazimağusa’da bina güvenliği açsından risk taşıdığı tespit edilen okullara yenilerinin de eklendiğini belirterek,  Bakanlığın sorunu konteyner ile çözmeye çalıştığını kaydetti.

Gökçebel, öğretmenin; çocukların ve eğitimin riske atıldığı bir ortamda sinip kalmayacağını “hesabını sormak için her yöntemi deneyeceğini” söyledi.

Gökçebel, “Biz geleceğimiz için mücadele ediyoruz. Biz bugünü kurtarmak için uğraşmıyoruz, reklam yapmıyoruz, siyaset, makam, peşinde değiliz” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.