STERLIN
22,5577
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
SON DAKİKA
Son dakika: İtalya’da heyelan: 8 kişi hayatını kaybetti
Eğiste Hadimi Viyadüğü faaliyete geçiyor
Şırnak’ta 20 bin uçak yolcusu
Trodos’ta kar! – KIBRIS HABER
Serhat Akpınar; “Şimdi bir ve biz olma zamanı. Mührümüze sahip çıkalım”! – KIBRIS HABER
Squid Game oyuncusuna cinsel taciz suçlaması
Ukrayna’da elektrik kesintisi jeneratör satışlarını arttırdı
Yusuf Yazıcı, Dünya Kupası ortasında performansını üst çekmeye çalışıyor
Fiyat İstikrarı Komitesi’nin kurulmasını içeren kanun yürürlüğe girdi
Esnaf kışa hazırlık yapıyor
DÜNYA KUPASI 2022 | Tunus Avustralya maçı ne vakit saat kaçta hangi kanalda?
İngiliz istihbaratından dikkat çeken rapor…
Fatih Terim’in annesi Nuriye Terim sol seyahatine uğurlanıyor…
7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?
1966’da çalınan (ve bir köpek tarafından bulunan) Dünya Kupası’nın gizemli kıssası…
NBA’de Gecenin sonuçları: Philadelphia’dan 10. galibiyet! Furkan Korkmaz…
Çin’de arka arda üçüncü gün olay rekoru
Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov’dan Türkiye’ye taziye iletisi
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek vazifesine başladı
Spor Toto 1. Lig’de İzmir Derbisi! Ezeli rekabette 64’üncü randevu…
Metin Feyzioğlu, Türkiye’den KKTC’ye sağlanacak yatırımların sonuçlanması için KEİ ile çalışma yürütecek – KIBRIS HABER
Uyuşturucu zanlıları 7 gün tutuklu kalacak! – KIBRIS HABER
Market Hırsızları Teminata Bağlandı! – KIBRIS HABER
Birebir gün içinde hem kanser teşhisi aldı, hem tedavi edildi! ‘Sadece 3 gün boyunca ağrı kesici aldım’
Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nden HIV ile ilgili açıklama! – KIBRIS HABER
Önündeki yavaşlayan araca çarpmamak için beton sete çarpıp takla attı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji’den Uyarı! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da Burçak sokak karanlığa mahkum edilmiş! – KIBRIS HABER
Marmaris’te turizm dönemini uzatma isteği
Din Hizmetleri ve Adalet Bakanlığı İmtihanları bu hafta sonu

Müfettiş Savaş Gökdeniz 24 ay, eğitmen Emirzade Tilki’ye 18 ay hapis cezası

Müfettiş Savaş Gökdeniz 24 ay, eğitmen Emirzade Tilki’ye 18 ay hapis cezası
CyborNFT
21.10.2022 17:26
0
A+
A-

Lefkoşa’da meydana gelen sahte ehliyet yolsuzluğu olarak bilinen davada “Resmi evrak sahteleme tedavüle sürme” suçlarından yargılanan sanıklar Savaş Gökdeniz 24 ay, Emirzade Tilki 18 ay hapis cezası aldı.

Türkiye’den gelen ve KKTC ehliyeti bulunmayan kişiye 10 saatlik sürüş kursu vermeden ehliyet almasını sağlayan Emirzade Tilki’ye 18 ay, ehliyet alması için evrak sahteleyen ehliyet müfettişi Savaş Gökdeniz’e ise 24 ay hapis cezası verildi.

Sanıklar, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde itham edildikleri davaları kabul etmemiş ancak Savaş Gökdeniz, ikrar değişikliği yaparak duruşma ortasında suçlamaları kabul etmişti. Duruşma neticesinde Emirzade Tilki de aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bulunmuştu. 

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ni oluşturan Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’ın oluşturduğu heyetin oy birliği ile vermiş olduğu kararı Yargıç Soytaç açıkladı. Kararı okuyan Yargıç Murat Soytaç, “17 Ekim 2022 tarihli gerekçeli kararımızda yapmış olduğumuz bulgulardan hareketle sanık Savaş Gökdeniz’in kamu görevlisi olduğu bir sırada, bulunduğu makamın kendisine vermiş olduğu imkânlardan faydalanarak KKTC’de ehliyeti bulunmayan Ahmet Bilir isimli kişiye ehliyet alması için beş farklı resmi evrak sahtelediğini görmekteyiz. Bu çerçevede değerlendirdiğimiz zaman sanık Emirzade Tilki’nin ise bir şoför okulu sahibi birisi olması sebebiyle tüzük gereğince vermesi gerekli on saatlik sürüş eğitimini Almet Bilir’e vermeden fatura tanzim etmek suretiyle “B” sınıfı ehliyet almasını sağlayan süreci tamamlamasına yardımcı olduğunu görmekteyiz” dedi.

CyborNFT

Yargıç Murat Soytaç dava incelemesine bu çerçeveden bakıldığı zaman sanık Gökdeniz’in sanık Tilki’ye nazaran daha fazla bir rolü olduğu eylemlerinin vahim bir suç oluşturduğunu belirterek ceza takdirinde aralarında bir ayrım yaptıklarını da belirtti. Huzurdaki dava dışında sanık Gökdeniz’in nazara alınan 6 davasının daha bulunduğunu ve benzer suçları 2 yıl boyunca tekrar kez işlediğinin de tespit edildiğinin altını çizen Yargıç Soytaç bu durumunda sanık aleyhine ağırlaştırıcı faktör olduğunu belirtti.

Yargıç Murat Soytaç, “Sanık Gökdeniz’in suç tarihinde sürüş ehliyeti müfettişi olup öğrenci ehliyeti sahibi kişileri sınava tabii tutan bir kamu görevlisi olduğunu, Sanık Tilki’nin ise şoför okulu sahibi ve öğrenci ehliyeti sahiplerine sürüş dersi veren bir eğitmen olduğunu belirterek her ikisinin de bulundukları konumları ve yasalar ile tüzüklerin kendilerine vermiş olduğu sorumlulukları bir kenara bırakarak KKTC’de herhangi bir ehliyeti bulunmayan ve yolun ters şeritten aktığı bir ülkeden yani Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen bir kimsenin herhangi bir eğitimden ve sınavdan geçmeden B sınıfı ehliyet yani kamyon ehliyeti almasını sağlamışlardır.

KKTC’de trafiğin Türkiye Cumhuriyeti’ne göre tersten aktığı bilinen bir gerçek olup trafik kurallarında ve sürüş alışkanlıkları açından ciddi farklılıkları da beraberinde getirmektedir. Dolayısı ile Türkiye’den gelen bir kişinin KKTC’de araç kullanırken çok dikkat sarf etmesi gerekmektedir. KKTC’de trafiğinin aktığı yolların ve altyapısının yetersiz olması ve sürücü hataları dolayı her yıl onlarca trafik kazası meydana gelmekte ve bu kazalar dolayısı ile maddi kayıplar ve en önemlisi insanlar yaralanmakta ve hatta daha da ötesi hayatlarını kaybetmektedir.  

Bu sebeple bir kamyon şoför adayının daha titiz bir eğitimden ve sınavdan geçirilmesini gerektirmektedir. Bu noktada gerek şoför okulu eğitmenlerine gerekse de Sürüş Ehliyetleri Müfettişleri’ne büyük bir sorumluluk düşmektedir. Buna rağmen sanıkları bu sorumlulukların bilincini unutarak huzurumuzdaki davaya konu suçları işlediğini, sanıklara bir ceza takdir ederken kamu yararını ön plana çıktığını görmekteyiz” dedi.

Yargıç Murat Soytaç, sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, Savaş Gökdeniz’e 24 ay, Emirzade Tilki’ye 18 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.