STERLIN
40,1188
DOLAR
31,5743
EURO
34,2930
ALTIN
2.147,29
BIST
8.907,65
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Müfettiş Savaş Gökdeniz 24 ay, eğitmen Emirzade Tilki’ye 18 ay hapis cezası

Müfettiş Savaş Gökdeniz 24 ay, eğitmen Emirzade Tilki’ye 18 ay hapis cezası
Akacan The Mall
21.10.2022 17:26
0
A+
A-

Lefkoşa’da meydana gelen sahte ehliyet yolsuzluğu olarak bilinen davada “Resmi evrak sahteleme tedavüle sürme” suçlarından yargılanan sanıklar Savaş Gökdeniz 24 ay, Emirzade Tilki 18 ay hapis cezası aldı.

Türkiye’den gelen ve KKTC ehliyeti bulunmayan kişiye 10 saatlik sürüş kursu vermeden ehliyet almasını sağlayan Emirzade Tilki’ye 18 ay, ehliyet alması için evrak sahteleyen ehliyet müfettişi Savaş Gökdeniz’e ise 24 ay hapis cezası verildi.

Sanıklar, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde itham edildikleri davaları kabul etmemiş ancak Savaş Gökdeniz, ikrar değişikliği yaparak duruşma ortasında suçlamaları kabul etmişti. Duruşma neticesinde Emirzade Tilki de aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bulunmuştu. 

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ni oluşturan Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’ın oluşturduğu heyetin oy birliği ile vermiş olduğu kararı Yargıç Soytaç açıkladı. Kararı okuyan Yargıç Murat Soytaç, “17 Ekim 2022 tarihli gerekçeli kararımızda yapmış olduğumuz bulgulardan hareketle sanık Savaş Gökdeniz’in kamu görevlisi olduğu bir sırada, bulunduğu makamın kendisine vermiş olduğu imkânlardan faydalanarak KKTC’de ehliyeti bulunmayan Ahmet Bilir isimli kişiye ehliyet alması için beş farklı resmi evrak sahtelediğini görmekteyiz. Bu çerçevede değerlendirdiğimiz zaman sanık Emirzade Tilki’nin ise bir şoför okulu sahibi birisi olması sebebiyle tüzük gereğince vermesi gerekli on saatlik sürüş eğitimini Almet Bilir’e vermeden fatura tanzim etmek suretiyle “B” sınıfı ehliyet almasını sağlayan süreci tamamlamasına yardımcı olduğunu görmekteyiz” dedi.

Akacan The Mall

Yargıç Murat Soytaç dava incelemesine bu çerçeveden bakıldığı zaman sanık Gökdeniz’in sanık Tilki’ye nazaran daha fazla bir rolü olduğu eylemlerinin vahim bir suç oluşturduğunu belirterek ceza takdirinde aralarında bir ayrım yaptıklarını da belirtti. Huzurdaki dava dışında sanık Gökdeniz’in nazara alınan 6 davasının daha bulunduğunu ve benzer suçları 2 yıl boyunca tekrar kez işlediğinin de tespit edildiğinin altını çizen Yargıç Soytaç bu durumunda sanık aleyhine ağırlaştırıcı faktör olduğunu belirtti.

Yargıç Murat Soytaç, “Sanık Gökdeniz’in suç tarihinde sürüş ehliyeti müfettişi olup öğrenci ehliyeti sahibi kişileri sınava tabii tutan bir kamu görevlisi olduğunu, Sanık Tilki’nin ise şoför okulu sahibi ve öğrenci ehliyeti sahiplerine sürüş dersi veren bir eğitmen olduğunu belirterek her ikisinin de bulundukları konumları ve yasalar ile tüzüklerin kendilerine vermiş olduğu sorumlulukları bir kenara bırakarak KKTC’de herhangi bir ehliyeti bulunmayan ve yolun ters şeritten aktığı bir ülkeden yani Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen bir kimsenin herhangi bir eğitimden ve sınavdan geçmeden B sınıfı ehliyet yani kamyon ehliyeti almasını sağlamışlardır.

KKTC’de trafiğin Türkiye Cumhuriyeti’ne göre tersten aktığı bilinen bir gerçek olup trafik kurallarında ve sürüş alışkanlıkları açından ciddi farklılıkları da beraberinde getirmektedir. Dolayısı ile Türkiye’den gelen bir kişinin KKTC’de araç kullanırken çok dikkat sarf etmesi gerekmektedir. KKTC’de trafiğinin aktığı yolların ve altyapısının yetersiz olması ve sürücü hataları dolayı her yıl onlarca trafik kazası meydana gelmekte ve bu kazalar dolayısı ile maddi kayıplar ve en önemlisi insanlar yaralanmakta ve hatta daha da ötesi hayatlarını kaybetmektedir.  

Bu sebeple bir kamyon şoför adayının daha titiz bir eğitimden ve sınavdan geçirilmesini gerektirmektedir. Bu noktada gerek şoför okulu eğitmenlerine gerekse de Sürüş Ehliyetleri Müfettişleri’ne büyük bir sorumluluk düşmektedir. Buna rağmen sanıkları bu sorumlulukların bilincini unutarak huzurumuzdaki davaya konu suçları işlediğini, sanıklara bir ceza takdir ederken kamu yararını ön plana çıktığını görmekteyiz” dedi.

Yargıç Murat Soytaç, sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, Savaş Gökdeniz’e 24 ay, Emirzade Tilki’ye 18 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.