STERLIN
21,3438
DOLAR
18,5978
EURO
18,5807
ALTIN
1.030,80
BIST
3.458,03
SON DAKİKA
Satın almaktan vazgeçmişti! Elon Musk’tan ikinci Twitter hamlesi
ABD’den Ukrayna’ya 625 milyon Dolarlık ek askeri yardım
Biden, Ukrayna’ya 625 milyon dolarlık güvenlik yardımı
İran, Irak’ın kuzeyini vurmaya devam ediyor
Elon Musk’tan Twitter’a yeni teklif
Biden, Japonya Başbakanı Kişida ile Kuzey Kore’nin füze denemesini görüştü
Pembe tablolar çiziyorsunuz! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları devam ediyor! – KIBRIS HABER
ABD’de fabrika siparişleri Ağustos’ta yatay seyretti
ABD’de fabrika siparişleri Ağustos’ta yatay bir seyretti
ABD’de açık iş sayısı Nisan 2020’den bu yana en yüksek düşüşü kaydetti
MONDI OLMUKSAN KAĞIT VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş.( Katılım Finans İlkeleri Bilgi Formu
YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş.( Yeni İş İlişkisi
İŞ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( Haftalık Rapor
ALARKO HOLDİNG A.Ş.( Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)
ARD GRUP BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.( Bağımsız Denetim Kuruluşunun Belirlenmesi
Avrupa borsaları Fed iyimserliğiyle ralli yaptı
ABD’de okul tuvaletine giren çakal doğaya bırakıldı
Çin’den ABD’ye gözdağı… Öldürücü nükleer füzelerin görüntülerini yayınladılar!
Fed/Daly: Enflasyonu düşürmek için faiz artışı sürmeli
Üniversitelere iklim dostu kampüsler oluşturuluyor
Dünya Bankası Ukrayna ekonomisinin yüzde 35 daralmasını bekliyor
Rusya duyurdu: 200 binden fazla kişi orduya alındı
Bangladeş bir anda karanlığa gömüldü
Müftülük imha edilmiş bir noktaya geldi! – KIBRIS HABER
AB’de yeni asgari ücret yasası onaylandı
Hindistan’da çığ felaketi: 10 ölü, 11 kayıp
Elektrik konusunda toplantı! – KIBRIS HABER
2 bin Euro paha biçilen vazo, 7.7 milyon Euro’ya satıldı

‘Mavi Vatan’ haritasıyla şikayet etti

‘Mavi Vatan’ haritasıyla şikayet ettiABD’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in ABD ziyaretine ‘Türkiye …

‘Mavi Vatan’ haritasıyla şikayet etti
CyborNFT
18.05.2022 07:43
0
A+
A-

‘Mavi Vatan’ haritasıyla şikayet etti
ABD’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in ABD ziyaretine ‘Türkiye’ damgasını vurdu. Miçotakis, Türkiye’yi ‘Mavi Vatan’ haritasını göstererek Biden’a şikâyet etti, ABD Kongresi’nden dolaylı biçimde Ankara’nın F-16 talebine onay vermemesini istedi.

YUNANİSTAN Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Beyaz Saray’da Yunan bayraklı kravat takarak kendisini ağırlayan ABD Lideri Joe Biden’a ‘Mavi Vatan’ haritasını göstererek, Türkiye’yi şikâyet etti. Ayrıyeten ABD’den 20-24 adet F-35 tipi savaş uçağı satın alımına da talip oldu. Biden, askeri üsler dahil ABD’nin her isteğini yerine getiren Yunanistan’ın Başbakanı Miçotakis’i çok sıcak karşıladı. Hatta konuşmasında “Kıbrıs’ta iki farklı devlete dayalı bir tahlili kimse kabul etmeyecek” diyen Miçotakis’i alkışladı.

ANKARA’YI SUÇLADI

CyborNFT

Yunan hükümet kaynakları, Miçotakis’in Biden ile görüşmesinde, Türk savaş uçaklarının Ege’deki uçuşlarından ve bilhassa adalar üzerinden “üst uçuşlar”dan şikâyet ederek, Beyaz Saray’a beraberinde getirttiği, Türkiye’nin etrafını saran denizlerde ‘yetki alanı’ ilan edilmesiyle ilgili “Mavi Vatan” doktrinini mevzu alan haritayı ABD Başkanı’na gösterdiğini söylediler. Buna nazaran, Yunan Başbakanı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de güvenliği tehlikeye attığını da argüman etti. Miçotakis, Biden ile görüşmesinden sonra, Yunanistan’ın 1821’de Osmanlı’ya karşı isyanın 201’inci yılı nedeniyle düzelenlenen davet sırasındaki konuşmasında “Komşularımızla uyuşmazlıkların barışçı biçimde tahlilinden yanayız. Fakat, egemenliğimize ve egemenlik haklarımıza yönelik rastgele bir ihlali de kabul etmeyeceğiz” dedi.

F-35 UÇAĞI İSTEDİ

Miçotakis konuşmasında, 2030’dan evvel bir filo (20-24 adet )F -35 savaş uçağı satın almaya talip olduklarını da açıkladı. Yunanistan’ın önümüzdeki devirde ABD’ye göndereceği resmi bir mektupla F-35’ler için düğmeye basması, Yunan talebine yanıtın ise 18-24 ay sürecek müzakerelerden sonra verilmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra, F-35’lerin üretici Lockheed Martin firmasının, uçakların birtakım modüllerin imalatı için Yunan Havacılık Sanayisi’ne (EAV) yatırım yapma niyetinde olduğu da sav edildi.

BIDEN’DAN KIBRIS ALKIŞI

Kiriakos Miçotakis, Beyaz Saray’da düzenlenen davet sırasında, Kıbrıs konusunda BM kararları temelinde müzakerelerin tekrar başlaması için Biden’ın yükünü koymasını isteyerek “İki farklı develete dayalı tahlili kimse kabul etmeyecek” biçiminde konuştu. Biden, alkışladı.

KONGRE’DE F-16 İLETİSİ

Dün ABD Kongresi’nde bir konuşma yapan Miçotakis, dolaylı biçimde Türkiye’nin F-16 uçakları ile ilgili taleplerinin kabul edilmemesini istedi. Kıbrıs’ta iki devletli tahlilin kabul edilemeyeceği savını yineleyen Miçotakis, Türkiye’yi kast ederek “Meskun adalar üzerindeki üst uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz” halinde konuştu. Miçotakis çabucak sonra “Siz Kongre üyelerinden, bölgede silah satışları ile ilgili kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı istiyorum” diye ekledi.

Kongre’ye hitabı sırasında tekraren ayakta alkışlanan Miçotakis, “Ben Yunan parlamentosunda bu kadar alkış almıyorum” esprisi yaptı. Yunan kaynaklar “Kongre’de rüzgâr Yunanistan’dan yana yorumunda” bulundu.

BİDENOPULOS MU BİDENAKİS Mİ

ABD Lideri Joe Biden, Bayaz Saray’da Yunan Başbakanı Miçotakis’i karşılarken “Ben Joe Bidenopulos” esprisi yaptı. Yunan Başbakanı “Bidenakis daha güzel. Miçotakis-Bideniakis” esprisiyle karşılık verdi. ABD’deki Yunan lobisinin önde gelenleri, Yunan-Rum yanlısı görüşleri nedeniyle Biden’e 2008 seçimlerinden sonra “Bidenopulos” ismini takmışlardı. Yunanistan’da ‘pulos’ soyadı takısı Türkçe’deki ‘oğlu’ üzere kullanılıyor. ‘Akis’ ekine ise daha çok Girit kökenlilerinin soyisimlerinde rastlanıyor.

ATİNA’YA ÖVGÜ

Biden, ABD ile Yunanistan ortasındaki bağlantıların geçmişte hiçbir vakit bu kadar uygun olmadığını vurguladı. Miçotakis için “Kişisel dostluğumuz var. İstisnai bir şahsiyetsiniz” sözünü kullandı.

BAKLAVA VE SARMA

Beyaz Saray’daki davetİn mönüsünde, ıspanaklı börek, pancar salatası, yaprak sarma ve baklava vardı. Orkestra ortalarında “Kalenin Bedenleri” türküsünün Yunan versiyonu dahil, çok sayıda Yunan müziği çaldı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.