STERLIN
33,2719
DOLAR
27,2242
EURO
28,8556
ALTIN
1.677,74
BIST
8.304,83
SON DAKİKA
Şenkul’dan, Hirondel Çemberi’nin isim tartışmasına yanıt! – KIBRIS HABER
Deprem Komitesi, Ankara’da temaslarda bulunuyor! – KIBRIS HABER
Elindeki silahla damadı vurdu, hiçbir şey olmamış gibi dans etmeye devam etti! – KIBRIS HABER
“59 Milyon Euro 75 okul eder”! – KIBRIS HABER
132,5 milyon TL açık! – KIBRIS HABER
Sahte araç poliçesiyle, Metehan Sınır Kapısından KKTC’ye giriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
8 Kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Vergide adalet istiyoruz”! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın! – KIBRIS HABER
4 milyon 660 bin 500 TL hasar! – KIBRIS HABER
CTP gençlerinden, ihtiyaç sahibi çocuklara kıyafet yardımı – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili yarın gece idrak edilecek – KIBRIS HABER
Petrol fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Haftalık hava durumu raporu – KIBRIS HABER
1 Sterlin 33,50TL! – KIBRIS HABER
Kendisiyle evlenmeye karar verdi! – KIBRIS HABER
Mehmetçik’ten Kıbrıs’ın güneyinde Akdeniz’de eğitim uçuşu! – KIBRIS HABER
Erhürman; “Sn. Hristodulidis yalan söylüyorsa açıklayın”! – KIBRIS HABER
Mağusa’da13 yaşındaki çocuğa annesi ve babası şiddet uyguladı! – KIBRIS HABER
Eşini öperken kulak zarını deldi! – KIBRIS HABER
iPhone 15 satın alabilmek için birbirlerini ezdiler! – KIBRIS HABER
14 metrelik timsah cansız insan bedenini kanala taşırken yakalandı! – KIBRIS HABER
Ertuğruloğlu New York’ta Noziri ile görüştü! – KIBRIS HABER
23 yaşındaki gencin ölümünde baba mahkemede! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde içki içip, uyuya kaldı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER

Kripto borsalarda ‘kara para’ takibi

Kripto borsalarda ‘kara para’ takibiMali Hataları Araştırma Şurası (MASAK) kripto borsalarda kara para aklandığından nasıl kuşku edileceğini tek …

Kripto borsalarda ‘kara para’ takibi
CyborNFT
01.05.2022 12:53
0
A+
A-

Kripto borsalarda ‘kara para’ takibi
Mali Hataları Araştırma Şurası (MASAK) kripto borsalarda kara para aklandığından nasıl kuşku edileceğini tek tek açıkladı. Kripto varlık hizmet sağlayıcıların elektronik ortamda kuşkulu süreç bildirimi gönderebilmelerine ait ‘Şüpheli Süreç Bildirimi Rehberi’ yayımlandı. MASAK, aklama işinin nasıl yapılacağına ait 25 süreç tipini de sıraladı.

Kara para ve terörün finansmanı önlemek hedefiyle Mali Hataları Araştırma Şurası (MASAK) bankalar, kuyumcular, büfeleri üzere kuruluşlar için hangi süreçlerden şüphelenilmesi gerektiğini belirliyor. MASAK, yükümlülerin kuşkulu süreçleri kendisine bildirilmesini istiyor. MASAK, artık de kripto varlık hizmet sağlayıcıları için bir rehber düzenledi. Artık kripto borsaları MASAK’ın hazırladığı yöntemlere nazaran kuşkulu süreç bildiriminde bulunacaklar. Kripto borsalara yönelik kuşkulu süreç tiplerini sıralayan MASAK, meblağ sonlarına takılmamak için parçalama metodunun kullanılmasını, kripto varlıkların bir borsaya yatırıldıktan kısa mühlet sonra – portföy çeşitlendirmesi üzere mantıklı bir açıklaması yoksa- birden fazla kripto varlığa dönüştürülmesini kuşkulu olarak tanımladı.

‘ŞÜPHELİ İŞLEMLER’

Kripto varlıkların bir borsaya yatırıldıktan kısa müddet sonra özel bir cüzdana çekilmesinin de kuşkulu olduğunu vurgulayan MASAK başka “tip”leri şöyle sıraladı: “Benzer süreçlerin kısa müddet içerisinde tıpkı IP üzerinden gerçekleştirilmesi, tıpkı IP adresinden çok sayıda hesaba erişim sağlanması, birebir IP adresinden çok sayıda hesap açılması, yabancı borsadaki tek bir cüzdana birden fazla kişi tarafından transfer yapılması, bir hesaptan yabancı borsalardaki çok sayıda cüzdana transfer yapılması, yabancı borsalardaki farklı hesaplardan tek bir cüzdana transfer yapılması, yeni hesap açan kişinin birinci yatırımının mali profili ile uyumsuz halde çok yüksek meblağda olması, yüksek meblağda yatırım yapan kişinin birebir gün yüksek meblağda satış yapması yahut tıpkı gün tüm parayı çekmesi, birden fazla cüzdandan tek bir cüzdana gelen paranın oradan da öteki bir cüzdana aktarılması, bilindik bir kripto varlığın merkezi bir borsaya taşınması ve daha sonra derhal daha az bilindik bir kripto varlıklara çevrilmesi, kripto varlıkların, kumar, yasa dışı bahis, darkweb vb. yasadışı faaliyetler hedefiyle kullanıldığı bilinen yahut forumlarda bu gayeyle paylaşılan cüzdanlara gönderilmesi, yeni açılmış bir hesapta hiçbir trade süreci olmaksızın sırf öteki cüzdandan gelen paraların nakit olarak çekilmesi, daha evvel kuşkulu süreç bildirimine husus olmuş bir IP’den yeni bir hesap açılması, daha evvel kuşkulu süreç bildirimine husus olmuş bir kişinin transfer ettiği cüzdana farklı şahıslar tarafından da transfer yapılması.”

CyborNFT

YAŞI BÜYÜKSE DİKKAT

MASAK rehberde sıraladığı süreç tiplerinde platform kullanıcılarının yaş ortalamasının epeyce üzerinde yer alan ve kripto varlıklara ait teknolojilere aşina görünmeyen bireyler tarafından yapılan süreçlere dikkat edilmesini istedi. Müşteriye ilişkin telefon, e-posta, IP adresi üzere bilgilerinin sıklıkla değiştirilmesi, birebir gün içinde ve kısa vakit aralıklarında birebir hesaba farklı IP’lerden giriş kaydı bulunmasının da kuşkulu bulan MASAK, “İşlem açıklamasında yasadışı ibarelerin yer alması, kripto varlık nakte çevrilirken çok sayıda banka hesabına bölünerek çıkartılmasını” da kuşkulu olarak tanımladı.

CyborNFT
ETİKETLER: , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.