STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
Togg’da geri sayım başladı! NFT açık artırması yarın başlayacak
Odun kesme makinesini çaldı! – KIBRIS HABER
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme
Blinken’den ‘Çin balonu’ için net ileti: Açık bir biçimde egemenliğimizin ihlali
Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere, 51,5 milyon lira idari para cezası kesildi! – KIBRIS HABER
ABD’de raydan çıkan tren alev aldı
Bakan Kurum: Vatandaşımızı bu liyakatsizlerin eline bırakmayacağız
Hamsi Festivali yarın gerçekleşiyor! – KIBRIS HABER
KOSGEB, 5 bin KOBİ’ye 10 milyar TL “Ortak Finansman Desteği” verecek
İsveç’te terör yuvası! PKK ismine adına şantaj yapıp, haraç kesiyorlar!
THY 238 seferini iptal etti
THY hava muhalefeti nedeniyle 238 seferini iptal etti
Bakanlık harekete geçti! Sıfır araba satıcılarına araştırma ve inceleme
Polis Uyardı! – KIBRIS HABER
Uludağ’da konaklama 4500 liradan başlıyor
81 vilayet valiliğine ‘ikinci yarıyıl’ genelgesi
Kar geliyor! – KIBRIS HABER
Güneşköy’de yol kenarında bulunan tekneyi kundakladı! – KIBRIS HABER
Adile Erk Kayıp! – KIBRIS HABER
Girne’de 7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Pentagon duyurdu: Kriz bitmeden bir tane daha görüldü
Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti Toplantısı başladı…
Bakan Dönmez: Türkiye kıymetli bir partner durumunda
Eskişehirspor’da Özcan Kızıltan devri
Şili’de orman yangınlarında can kaybı 13’e yükseldi
Galatasaray ile Trabzonspor ligde 100. sefer karşılaşacak
Hasipoğlu; “Sayın Oktay’ın mesajları doğru algılanmalı, farklı yönlere çekilmemelidir”! – KIBRIS HABER
BTK’dan 51,5 milyon TL “istenmeyen arama” cezası
Finansal İstikrar Komitesi toplandı… İşte gündeme gelen hususlar

Kız öğrencilere kodlama desteği

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından “Kızlar Kodlar Projesi” hayata geçirildi. Proje kapsamında mesleki ve teknik eğitim Anadolu liselerinde okuyan kız öğrencilere geleceğin mühendisleri ve bilim insanları olmaları için eğitim desteği verilecek.

Kız öğrencilere kodlama desteği
CyborNFT
12.12.2022 16:22
0
A+
A-

Kız öğrencilere kodlama desteği
Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından “Kızlar Kodlar Projesi” hayata geçirildi. Proje kapsamında mesleki ve teknik eğitim Anadolu liselerinde okuyan kız öğrencilere geleceğin mühendisleri ve bilim insanları olmaları için eğitim desteği verilecek.

MEB ve yeni nesil teknoloji ürünleri şirketi Reeder tarafından imzalanan protokol kapsamında“Kızlar Kodlar” projesi hayata geçirildi. Bu kapsamda mesleki ve teknik eğitim Anadolu liselerinde öğrenim gören kız öğrencilere, mesleklerinde yazılım kullanma becerilerini arttırmak amacıyla kodlama eğitimleri verilecek. Proje, ilk olarak Samsun, İstanbul, Manisa, Mersin ve Gaziantep’te uygulanacak. Kızlar Kodlar projesiyle 12-18 yaş aralığında en az 2 bin 500 kız öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Kız öğrencilere, okul yönetimi ve öğretmenleri aracılığı ile çevrimiçi olarak bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik disiplinlerini bütünleşik olarak ele alan “STEAM” eğitimi verilecek.

İlk aşamada, 5 ilde 50 okulda eğitim gören kız öğrenciler; Maker kültürünü Tasarım Odaklı Düşünme, 3 Boyutlu Tasarım, Algoritmalar, Oyun Tasarımı, Arduino ile Kodlama ve Mobil Programlama dersleri görecek ve birer Maker olmaları hedeflenecek. Eğitimini ve sınavını başarıyla tamamlayan, 250 kız öğrenciye, her ilde 2 gün sürecek uygulamalı yüz yüze atölyeler ile öğrenilen teorik bilgileri pratiğe dönüştürme ve ilk prototiplerini üretme imkanı sunulacak. Reeder’ın staj ilanlarına başvuru yapan başarılı kız öğrenciler, staj için önceliklendirilecek.

CyborNFT

KALKINMA HEDEFİNE ODAKLANMALIYIZ
Kalkınmada kız çocuklarının rolü ve projenin öneminden bahseden Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener şöyle konuştu: “Bir toplumda kız çocukları daha nitelikli hale gelirse her şey değişir. Mesleki ve Teknik Eğitimi geliştirmeye yönelik çalışmalarımız sektörle iş birliği içerisinde tüm hızıyla devam ediyor. Ülkelerin ekonomik, toplumsal ve sosyal-kültürel yönlerden geldiği aşamalar kalkınmanın göstergeleri arasında yer alıyor. Bu açıdan toplumun bütün katmanlarıyla kalkınma hedefine odaklanması gerekiyor. Ülkemizin kalkınmasını sağlayacak en önemli araçlardan birisi de eğitimli insan gücünün yetiştirilmesini sağladığı için mesleki ve teknik eğitimdir. Çünkü eğitimli bireylerin verimliliklerinin daha yüksek olduğu biliniyor. Bu kapsamda toplumun yarısını oluşturan kadının ülke kalkınmasına olan katkısı, kadının eğitim sürecine ve istihdama daha fazla katılmasına bağlıdır. Bu nedenle kız çocuklarımızın geleceklerini hazırlamak, onları geleceğin mesleklerinde söz sahibi haline getirmek ve toplumda daha güçlü olmalarını sağlamak amacıyla yeni projemizi hayata geçirdik.” 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.