STERLIN
36,7655
DOLAR
28,9502
EURO
31,8254
ALTIN
1.900,48
BIST
8.109,96
SON DAKİKA
29 Kasım altın fiyatları – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER
Sterlin 36,72TL! – KIBRIS HABER
Aracına benzin yerine su koyunca olanlar oldu! – KIBRIS HABER
Güzelyurt’ta yol aydınlatma tamiratı başladı! – KIBRIS HABER
Ombudsmanın 22 milyon 727 bin 500 TL’lik bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Spora yatırımlar hızlanacak”! – KIBRIS HABER
Market hırsızının cezası belli oldu! – KIBRIS HABER
Güney’de bir kadına tecavüz eden 39 yaşındaki Türkiye Survivor eski yarışmacısının cezası belli oldu! – KIBRIS HABER
Girne’de bir dükkanda ölü bulunan kişinin nasıl öldürüldüğü belli oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar’ın kitabı yayımlandı! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, Adıyaman’da konuştu! – KIBRIS HABER
Türkiye denizaltı gücünde dünyadaki ilk 10 ülke arasında! – KIBRIS HABER
1963 kayıplarından Mustafa Mulla Hüseyin toprağa verilecek! – KIBRIS HABER
Asgari ücret masasında anlaşma sağlanamadı! – KIBRIS HABER
Tansu Çıdan davasında erteleme! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’ndan ilk açıklamalar! – KIBRIS HABER
Sterlin 36,68TL! – KIBRIS HABER
28 Kasım petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu – KIBRIS HABER
Göğüs dekoltesi vererek yayın açan kadına kocası da dahil olmuş! – KIBRIS HABER
Sayıştay’a bunun için başvuru yapıldı! – KIBRIS HABER
Düğünden sonra damadın başına gelmeyen kalmadı! – KIBRIS HABER
Erkut Şahali; “Her şeyiyle ile gayri yasal bir düzen ve gayri yasal bir bütçe var”! – KIBRIS HABER
Diyetisyenler Birliği, kantinlerin sağlıklı gıdalar satması gerektiğini söyledi! – KIBRIS HABER
Hasan Sadıkoğlu, Karadeniz Kültür Derneği yetkilileri ile görüştü! – KIBRIS HABER
7 yangın, 31 de hususi servis olayı yaşandı! – KIBRIS HABER
2022-2023 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarıları onaylandı! – KIBRIS HABER
Hayvancılık Dairesi’nden önemli açıklama! – KIBRIS HABER

Kamuda Örgütlü Sendikalar; “Yarın 12.00’ye kadar Maliye Bakanlığı’na çağrılmazsak, biz gelip protokol masasına oturacağız”! – KIBRIS HABER

Kamuda Örgütlü Sendikalar; “Yarın 12.00’ye kadar Maliye Bakanlığı’na çağrılmazsak, biz gelip protokol masasına oturacağız”! – KIBRIS HABER
CyborNFT
17.01.2023 15:21
0
A+
A-

Kamuda örgütlü sendikalar, kamu çalışanlarının ödeneklerinin düzenlenmesine yönelik protokolü görüşmek üzere, Maliye Bakanı Alişan Şan’a seslenerek, “Yarın 12.00’ye kadar Maliye Bakanlığı’na çağrılmazsak, biz gelip protokol masasına oturacağız” denildi…

Maliye Bakanlığı önünde bir araya gelen kamuda örgütlü sendikalar, Maliye Bakanı Alişan Şan’a seslenerek, Başbakan Ünal Üstel’in kendileriyle imzalamış olduğu kamu çalışanlarının ödeneklerinin düzenlenmesine yönelik Protokol’ü görüşmek üzere sendikaları çağırması talebinde bulundu. Sendikalar yaptığı açıklamada, “Yarın 12.00’ye kadar Maliye Bakanlığı’na çağrılmazsak, biz gelip protokol masasına oturacağız” denildi.

Sendikalar, Kamu Görevlileri Yasası Madde 135 ve Başbakan’ın Protokol’ün altındaki imzası gereği, protokol masasına çağrılmaları gerektiğini kaydederek, yarın saat 12.00’ye kadar bir davet almadıkları takdirde, kendilerinin Maliye Bakanlığına gelerek, protokol masasına oturacaklarını belirtti.

Kamuda örgütlü sendikalar, hükümet ile sendikalar arasında imzalanan 47/2010 sayılı yasa kapsamında bulunan kamu çalışanlarının aylık (maaş-ücret) ve diğer ödeneklerinin düzenlenmesine ilişkin protokolün gereklerinin yerine getirilmemesi sebebi ile bir araya geldi.

CyborNFT

Maliye Bakanlığı önünde gerçekleşen protesto eylemine, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, TÜRK-SEN, DEV-İŞ, HÜR-İŞ, KOOP-SEN, MALİYE-SEN, GÜÇ-SEN, VERGİ-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ-BİR SEN ve KAMU-SEN temsilcileri katıldı.

Söz konusu protokolün maddelerinin gösterildiği bir pankart kullanılan eylemde, Başbakan Üstel’in imzasının olduğu bir protokolün gereğini Maliye Bakanı Şan’ın yerine getirmediği öne sürülerek, “Başbakan’ın imzasını tanımıyor musunuz” diye soruldu.

MAVİŞ: “VERGİ ADALETİ İSTİYORUZ”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Burak Maviş, burada yaptığı konuşmada, hükümet ile imzalamış oldukları protokol içerisinde vergi matrah ve dilimlerinde yapılacak düzenlemeler ile alt gelir düzeyine sahip çalışanların daha az vergi vermesinin sağlanacağının belirtildiğine işaret ederek, vergide adalet istediklerinin altını çizdi.

Maviş, maaş ve ücretlilerin vergilerini ay içerisinde peşin olarak ödeyeceğini ancak özel sektör patronlarının 2024 Mart’ta beyan üzerine vergi ödeyeceğini kaydederek, maaş ve ücretli ile bir patrona uygulanacak kişisel indirimin aynı olmaması gerektiğini savundu.

Güney’de yıllık 60 bin Euro’dan fazla, Türkiye’de ise 1 milyonun üzerinde kazananların süper zenginler sınıfında vergi ödediğini kaydeden Maviş, ülkede her kesimin yüzde 37 vergi diliminden vergi ödediğini söyledi ve sürdürülebilir, adaletli bir vergi dilimi çağrısında bulundu.

BENGİHAN: “YAZILI OLAN BİR PROTOKOL, ALTINDA BAŞBAKAN’IN KAPI GİBİ İMZASI VAR”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Başkanı Güven Bengihan da, konuya ilişkin yazılı bir protokol ve altında Başbakan’ın “kapı gibi” imzası olduğuna dikkat çekerek, Maliye Bakanı’nı “Başbakan’ın talimatlarına uymamakla ve iş bilmezlikle “ suçladı.

Bengihan, “Maliye Bakanı, Başbakan’ın imzasını tanımazsa, demek ki bir kastı var” dedi.

Aralık ayı içerisinde Bakan Hasan Taçoy’un asgari ücretlerin belirlenmesinin ardından yapılması planlanan düzenlemeleri görüşmek üzere kendileriyle masaya oturulacağını söylediğini aktaran Bengihan, “Maliye Bakanı Şan’ın kendileriyle iletişime geçmediğini” ifade etti.

Maliye Bakanı’na görevini yapma çağrısında bulunan Bengihan, “Bu Bakanlık’ta bir kişi bile çıkıp ‘bu Bakan, işini layıkıyla yapar, dikkate alır, bizimle diyalog içerisindedir’ derse çıkıp burada özür dileyeceğim” dedi ve devlet yöneticilerinde liyakat vurgusu yaptı.

“BAŞBAKAN ÜSTEL, ATTIĞI İMZANIN ARKASINDA DURMALIDIR”

Bengihan, imzalanan protokolde, vergi matrahları düzenlemesinin ocak ayında yürürlüğe gireceği ve “göç yasası” olarak bilinen yasa kapsamındaki çalışanlar ve diğer kamu çalışanları arasındaki maaş farkının büyümesini önlemek amacıyla ek artış yapılacağı maddelerine işaret ederek, Başbakan Üstel’in attığı imzanın arkasında durması gerektiğini söyledi.

En azından Maliye Bakanı’nın sendikaları masaya çağırıp, bu değişiklikleri yapmak için bütçenin uygun olmadığını söylemesi gerektiğini ifade eden Bengihan, bunun bile yapılmadığını, “kapının kapalı olduğunu” kaydetti.

“Biz karar aldık. Yarın Maliye Bakanı’nı masaya oturtma eylemi yapacağız” diyen Bengihan, Kamu Görevlileri Yasası Madde 135 ve Protokol’ün altındaki Başbakan’ın imzası gereği protokol masasına çağrılmaları gerektiğini, yarın saat 12.00’ye kadar çağrılmadıkları takdirde, kendilerinin gelip masaya oturacaklarını söyledi.

“AMACIMIZ SORUN ÇIKARMAK DEĞİL, İŞ BİLMEYENLERE SORUMLULUKLARINI HATIRLATMAK”

Hükümetin toplayabileceği diğer vergilere de değinen Bengihan, üniversite patronlarının, hotel sahiplerinin, teşvik yasası kapsamında 40 yıldır vergi vermediğini, kripto para ve sanal bet ofislerinden elde edilebilecek verginin 2022 itibarıyla 4.2 milyar olduğunu ancak bunun tasarısının Bakanlar Kurulu’ndan geçmediğini öne sürdü.

Bengihan, “amacımız sorun çıkarmak, kaos yaratmak değildir. İş bilmeyenlere sorumluluklarını hatırlatmaktır” şeklinde konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.