STERLIN
23,1807
DOLAR
18,8079
EURO
20,4527
ALTIN
1.164,84
BIST
4.976,55

Japonya birinci Maymun Çiçeği hadisesini duyurdu

Japonya birinci Maymun Çiçeği hadisesini duyurduDünyayı alarma geçiren ve geçtiğimiz hafta sonu Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) global acil durum …

Japonya birinci Maymun Çiçeği hadisesini duyurdu
CyborNFT
25.07.2022 16:07
0
A+
A-

Japonya birinci Maymun Çiçeği hadisesini duyurdu
Dünyayı alarma geçiren ve geçtiğimiz hafta sonu Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) global acil durum ilan etmesine neden olan bulaşıcı Maymun Çiçeği virüsü Japonya’ya da sıçradı

Japonya hükümetinden edinilen bilgilere nazaran, başşehir Tokyo’da yaşayan 30’lu yaşlarında bir erkeğin Maymun Çiçeği virüsü testi müspet çıktı. Şahsın yurt dışı seyahat geçmişinin bulunduğu öğrenilirken, hastanın kimliğine dair ayrıntılı bilgi paylaşılmadı.

HÜKÜMET İHTAR YAPMIŞTI

CyborNFT

Japonya’da hükümet bugün Maymun Çiçeği hastalığına karşı bir ikaz yayınlamış, ülke vatandaşlarından hastalığa karşı ekstra tedbir almaları istenmişti. Yurt dışına seyahat etmeyi planlayan ya da Japonya dışında bulunan şahıslara ise dikkatli olmaları daveti yapılmıştı.

DSÖ ALARMA GEÇMİŞTİ

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde tesirini sürdüren Maymun Çiçeği virüsü Dünya Sıhhat Örgütü’nü (DSÖ) harekete geçirmiş, 75 ülkede 16 binden fazla şahsa bulaşan virüs nedeniyle Milletlerarası Halk Sıhhati Acil Durumu (PHEIC) ilan edilmişti. Yakın fizikî temas yoluyla yayılan hastalığın semptomlarının, 5 ila 21 gün ortası bir kuluçka periyodundan sonra ateş ve cilt lezyonları halinde ortaya çıktığı duyurulmuştu. Japonya Sıhhat Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, 2003 yılında bahis hakkında bilgi toplanmaya başlamasından bu yana ülkede hiçbir Maymun Çiçeği hadisesinin tespit edilmediği bildirilmişti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.