STERLIN
23,3201
DOLAR
19,0183
EURO
20,3796
ALTIN
1.211,83
BIST
4.975,47
SON DAKİKA
İşte ucuz arsa için yeni kura takvimi
Asya borsaları bankacılık krizinin hafiflemesiyle yükselişte
‘Hatay’da Cumhuriyetimize yakışan 3 okul açıyoruz’
Her keseye nazaran iftar var… Fiyatlar 160 ila 3.500 TL ortasında değişiyor
Konut aidatı cep yakıyor
Geçersiz ilaca tedbir teklifi Meclis’te
Ramazan pidesinin fiyatı aşikâr oldu: 10 TL
Sarsıntı endişesiyle satılık meskenler arttı
Merkez bankalarından ortak swap adımı
Galatasaray’da yüzleri güldüren gelişme! Yıldız isimler dönüyor, kadro klasik formatına kavuşuyor
Fenerbahçe, Beşiktaş maçı öncesi ağır yaralı! Yıldız isimlerin derbiye yetişmesi sıkıntı
Hakem tartışmalarıyla ilgili dikkat çeken kıymetlendirme: İki kadro da dorukta lakin daima hakları yeniyor | 2 ayda yalnızca 5 maç Galatasaray’ı bozdu
Son dakika: Beşiktaş’ta 48 milyon TL’lik Dele Alli problemi! Veda için kural koştu
Afet Yine İmar Fonunun kurulmasını öngören kanun Resmi Gazete’de
İktisat ve siyaset gündemi – 21 Mart 2023
Putin ve Şi’nin Moskova’daki görüşmesi başladı
Hektaş’ın yurtdışı iştiraki sermaye artırımı kararı aldı
Resmi Gazete’de bugün (21.03.2023)
Çavuşoğlu: Bağışların 4,3 milyar eurosu uygun kredi
Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’nda 7 milyar euroluk yardım taahhüdü
Suudi Arabistan’dan Marmarabirlik’e ilgi
Azerbaycan’dan deprem bölgelerine 100 milyon dolarlık konut
A Milli Futbol Takımı’nda Ermenistan ve Hırvatistan maçlarının hazırlıkları başladı
Sakaryaspor sahasında kazandı
Adebayor, futbolu bıraktığını açıkladı
MHK Başkanı Lale Orta: “Hiçbir şekilde, hiç kimseye baskı yapmadım”
Depremin maliyeti 104 milyar dolar! – KIBRIS HABER
“Hükümet hiç kimseye vergi muafiyeti yapamaz”! – KIBRIS HABER
Stoltenberg, Türkiye’nin Finlandiya kararından memnun
ABD’den Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık ek güvenlik yardımı

İtalya’da bölgelere özerklik tasarısı tartışması yarattı: ‘Ülke parçalanıyor’

İtalya’da uzun zamandır tartışılan “federasyon” formülü yeni bir yasa tasarısıyla gerçekleştirilmeye bir adım daha yaklaştı. Bakanlar Kurulu’nda dün kabul edilen tasarıyla bölgeler eğitim, sağlık, enerji gibi 23 başlıkta özerklik alabilecek.

İtalya’da bölgelere özerklik tasarısı tartışması yarattı: ‘Ülke parçalanıyor’
CyborNFT
03.02.2023 17:06
0
A+
A-

İtalya’da bölgelere özerklik tasarısı tartışması yarattı: ‘Ülke parçalanıyor’
İtalya’da uzun zamandır tartışılan “federasyon” formülü yeni bir yasa tasarısıyla gerçekleştirilmeye bir adım daha yaklaştı. Bakanlar Kurulu’nda dün kabul edilen tasarıyla bölgeler eğitim, sağlık, enerji gibi 23 başlıkta özerklik alabilecek.

İtalya’da halen beşi kısmi özerklik de içeren bir özel statüye sahip olmak üzere, 20 bölge bulunuyor. Yeni yasa tasarısı ise bu özel statüye sahip olmayan bölgelerin de belli başlıklarda münhasır yetki almasına olanak tanıyor.

İtalya’da halen beşi kısmi özerklik de içeren bir özel statüye sahip olmak üzere, 20 bölge bulunuyor. Yeni yasa tasarısı ise bu özel statüye sahip olmayan bölgelerin de belli başlıklarda münhasır yetki almasına olanak tanıyor.
Lig partisinden Bölgesel İşler ve Özerklikler Bakanı Roberto Calderoli tarafından hazırlanan yasa tasarısında “farklılaştırılmış özerklik” ifadesi kullanılıyor. Bölgelere farklı başlıklarda otonomi talep etme hakkı getiriliyor.
Kuzeydeki Padanya bölgesinin bağımsızlığını savunan bir parti olarak doğan Kuzey Ligi, ilerleyen yıllarda ulusal çapta iddialı bir partiye dönüşme sürecinde yalnızca Lig adını kullanmaya başlamış ve bağımsızlık talebinin dozunu düşürerek özerklik formülüne yakınlaşmıştı.

CyborNFT

Ülkenin refah seviyesi nispeten yüksek olan kuzey bölgeleri, güney bölgelerin yükünü taşıdıkları iddiasıyla uzun süredir daha fazla özerklik talep ediyordu. Geçen Eylül’de yapılan genel seçimler öncesinde de özerklik teması Lig partisinin kampanya vaatleri arasında yer alıyordu.

Aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri, Lig ve merkez sağdaki Haydi İtalya partilerinden oluşan hükümet, yasa tasarısının yaklaşık bir yıl içinde onaylanarak yürürlüğe girmesini planlıyor.

YOKSULLAR VE ZENGİNLER AYRIMI

Güney bölgeleri ve işçi sendikaları başta olmak üzere karşı cephe ise bu düzenlemenin ülkeyi “1. sınıf” ve “2. sınıf” bölgeler olarak böleceğini, eşitsizlikleri artıracağını söylüyor. Muhalefet de yasa tasarısını hazırlayanları ülkeyi “parçalamakla” suçluyor.

Ülkenin en büyük işçi sendikası Cgil’in lideri Maurizio Landini, farklılaştırılmış özerklik planının ülkeyi “yoksullar ve zenginler” olarak ikiye böleceğini ve “topyekün hatalı bir yol olduğunu” söyledi. Güney bölgelerde altyapı ve sosyal hizmetlerin daha yetersiz olduğunu vurgulayan Landini “Yapılması gereken şey, altyapının daha düşük seviyede olduğu yerlere daha fazla yatırım yapmaktır” dedi.

Muhafelet partileri de tasarının bu ay kuzeydeki Lombardia bölgesinde yapılacak yerel seçimler öncesi bir “seçim yatırımı” olduğu ve ülkenin birliğini tehlikeye attığı eleştirisi yaptı.

Merkez soldaki Demokratik Parti’nin (PD) lider adaylarından Elly Schlein, “Farklılaştırılmış özerklik tasarısı (Başbakan Giorgia) Meloni’nin güneye attığı bir tokattır” dedi. Aynı partiden bir diğer lider adayı ve Emilia-Romagna Bölge Başkanı Stefano Bonaccini de tasarıya karşı “harekete geçmeye hazırız” dedi.

5 Yıldız Hareketi’nin lideri Giuseppe Conte, 12-13 Şubat’ta kuzeydeki Lombardia bölgesinde yapılacak yerel seçimlere atıfla, “Meloni bölgesel seçimler uğruna İtalya’nın birliğini gözden çıkarıyor” diye tepki gösterdi.

FEDARALİZM YOLCULUĞU BAŞLIYOR
Öte yandan özerklik talebini yıllardır dile getiren ve bağlayıcılığı olmayan referandumlarla bağımsızlık talebinde de bulunan Veneto bölgesi yönetimi ise tasarıyı sevinçle karşıladı.

Veneto Bölge Başkanı Luca Zaia “Bu, tarihi bir gün… Nihayet özerkliğe, federalizme giden yolculuk başlıyor” dedi. Zaia, “Bu bazılarının iddia ettiği gibi zenginlerin ayrılıkçılığı ya da İtalya’yı ikiye bölme arzusu değil, hep beraber büyüme imkanı” diye konuştu.

Güneydeki Puglia bölgesinin başkanı Michele Emiliano ise özerklik tasarısının Lombardia’daki yerel seçimlerde Lig’in desteğini artırması amacı taşıdığını savundu ve “Lig’in rezil olmasını önlemek için Lombardia’daki seçimler öncesinde bu otonomi girişimi öfke verici” dedi.

Dün akşam Bakanlar Kurulu’nda onaylanan özerklik tasarısı bugünkü gazetelerin de baş sayfalarında yer aldı.
Il Fatto Quotidiano gazetesi “İtalya’yı parçalıyorlar” manşetiyle çıktı. La Repubblica, “Özerklik için ilk adım. PD: İtalya bölünüyor” başlığını kullandı.

La Stampa gazetesi de manşetinden Tabipler Birliği’nin itirazına yer verdi. Gazeteye konuşan Tabipler Birliği Başkanı Filippo Anelli, “Zengin bölgeler vergi gelirlerinin bir kısmını sağlık harcamalarına ayırabilecek, bugün devlete verdikleri dayanışma katkısını kendi bölgeleri için tutabilecek” dedi ve bunun bölgeler arasındaki uçurumu daha da derinleştireceğini söyledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.