STERLIN
22,7735
DOLAR
18,8298
EURO
20,2143
ALTIN
1.137,78
BIST
4.186,01
SON DAKİKA
Kurtarma seferberliği
Şam, AB’den resmen yardım talep etti
Dualarımız bu hoş insanlara
Dünyanın en uygun restoranı Türkiye için kapılarını açıyor
Ticaret Bakanlığı’ndan bir şirkete men
Bağış sahtekarlarına dikkat
Afet bölgesinde ‘mücbir sebep’ nedeniyle vergiler ertelendi
Limanda yangın denetim altında
Trabzonspor, tesislerini depremzedelere açıyor
Fode Koita: Yaşanan iki dakika, bir saat üzere geldi’
Brezilyalı dostlardan Türkiye’ye dayanak eli
Mukavelesini feshetti, sarsıntıdan kurtuldu!
Volkan Demirel’den Christian Atsu ve Taner Savut açıklaması! ‘İnşallah ikisi de kurtarılacak’
‘Çok mutluyuz’ diye taşınmadığı meskende sarsıntıya yakalandı
Sarsıntı bölgesinde 24 saat barınma ve yiyecek hizmeti veren tesisler
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: 10 vilayette 152 tesiste 150 bin vatandaşımız konaklıyor
Galatasaray’ın antrenörü Gomez: ‘Bu ülke yardım etme konusunda çok büyük’
Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıda can kaybı artıyor
İktisat ve siyaset gündemi – 9 Şubat 2023
Kosova Başbakanlık binasına Türk bayrağı silueti yansıtıldı
Twitter’dan dezenformasyonla uğraş tahhüdü
Yardım materyali taşıyan TCG Bayraktar İskenderun Limanı’na ulaştı
Fenerbahçe Genel Sekreteri Kızılhan: ‘Tüm vatandaşlarımız takviye vermeye devam ediyor’
Resmi Gazete’de bugün (09.02.2023)
AFAD, depremzedeler için oluşturulan tahliye noktalarını paylaştı
ABD Donanması’na bağlı USS George HW Bush uçak gemisi Türkiye’ye gerçek yola çıktı
Fed/Waller: Enflasyonda süratli düşüşün sinyallerini görmüyorum
Başbakanlıktan açıklama: Otel enkazında 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı – KIBRIS HABER
Türkiye’den Twitter’a dezenformasyon uyarısı
Sertaç Şanlı ve Barcelona’dan destek

İsrailli iş heyeti, İstanbul’da Türk ihracatçılarla bir araya geldi

İsrail Ticaret Odaları Federasyonu öncülüğündeki 60 firmadan yaklaşık 100 kişilik İsrailli alım heyeti, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyeleriyle İstanbul’da bir araya geldi.

İsrailli iş heyeti, İstanbul’da Türk ihracatçılarla bir araya geldi
CyborNFT
06.12.2022 15:38
0
A+
A-

İsrailli iş heyeti, İstanbul’da Türk ihracatçılarla bir araya geldi
İsrail Ticaret Odaları Federasyonu öncülüğündeki 60 firmadan yaklaşık 100 kişilik İsrailli alım heyeti, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyeleriyle İstanbul’da bir araya geldi.

Görüşmeler öncesi düzenlenen toplantıda konuşan Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Türkiye ile İsrail arasındaki ekonomik ilişkilerin istikrarlı bir seyir izlediğini ifade etti.

İki ülke arasındaki üst düzey diyaloğun son dönemde yükselen profilinin, ticari alanda yeni bir sinerji yaratmak, ikili ticaret hacmini artırmak ve yeni ortaklıklar geliştirmek için değerli bir fırsat sunduğunu belirten Kılıçkaya, şöyle devam etti:

CyborNFT

“Buna karşılık, ekonomik ve ticari ilişkilerin artan ivmesi, hiç şüphesiz tüm ilişkilere olumlu yansıyacak. 2021’de ülkelerimiz arasındaki ticaret hacminin yüzde 35 artarak 8,4 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. 2022’nin sonunda 9 milyar doların üzerinde bir hacmin ortaya çıkması bekleniyor. Geliştireceğimiz yeni iş birlikleri ile karşılıklı yararları gözeterek ticaret rakamlarında sürdürülebilir bir artış yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. Türkiye’nin İsrail’in dış ticaretinde açığa çıkan potansiyeli gerçekleştirmek için daha etkin rol oynaması gerektiğine inanıyoruz.”

– “Son 10 yılda gerçekleştirilen bu en büyük etkinlik”

İsrail’in Ankara Büyükelçisi Irit Lillian da hem Türkiye’den hem de İsrail’den iş yapmaya kararlı insanların aynı ortamda olduğunu görmekten büyük onur ve mutluluk duyduğunu dile getirdi.

İki ülke arasında son 10 yılda gerçekleştirilen bu en büyük etkinliğin heyecan verici olduğunu ifade eden Lillian, “Bu özel enerji, sadece umutları ve beklentileri, hatta büyüyen ikili ticaret hacmini ve büyüme potansiyelini değil, esas olarak 10 yılı aşkın süredir bizi ayakta tutan pozitif ruhu yansıtıyor. Bu değişim kazanımına bu kadar bağlı olduğunuz için hepinize çok minnettarım.” diye konuştu.

Lillian, ekonomi ve ticaretle uğraşan insanların kendilerine has bir dinamizmi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bugünkü buluşma, sadece Türk ihracatçıları ile İsrailli ithalatçıların buluşma noktası olarak görülmemeli. Daha ziyade bir öğrenme sürecine götüren bir sıfırlama noktası olarak görülmeli. Her iki ortak da diğerinin ihtiyaçlarını ve yeteneklerini öğrenmeli. Bu aynı zamanda önümüzdeki yılların ihtiyaç ve zorluklarına da daha uyumlu, ince ayarlı bir iş ortamı yaratmak için daha kapsamlı, daha doğru bir çalışma için fayda sağlayacaktır. Büyüklük, nüfus ve imalat kapasitelerindeki farklılıklara rağmen İsrail ve Türkiye ekonomisinin, özellikle avantajlarını yükseltme konusunda, birbirlerinden kazanacakları çok şey var.”

Türk Hava Yolları ve İsrail Hava Yolları ile iki ülke arasında daha sık uçacak insanlar olacağına işaret eden Lillian, “Tüm bu değişiklikler, ticari ve ekonomik bağların gelecekte ilişkilerimizin güçlü bir ayağı olmasını sağlayacak, sadece iki ülke arasındaki barışı değil, bölgemizdeki istikrarı da artıracaktır.” dedi.

– “İhracatımızı 12 milyar dolara, dış ticaret hacmimizi 15 milyar dolara çıkarabiliriz”

TİM Başkanı Mustafa Gültepe ise Türkiye ve İsrail’in bölgenin en güçlü iki aktörü olduğunu söyledi.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin zaman zaman sıkıntılı dönemlerden geçse de özellikle ticari bağların hep güçlü kaldığına işaret eden Gültepe, şunları kaydetti:

“İsrail, en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 10 ülke arasında bulunuyor. Sadece son 5 yılda ihracatımızı yüzde 100’ün üzerinde artırarak 6,4 milyar dolara çıkardık. Bu yılın ocak-kasım döneminde geçen yılın tamamındaki hacmi yakaladık. İsrail’den yıllık ithalatımız ise 2 milyar dolarlarda seyrediyor. Kabaca toplam dış ticaret hacmimiz 9 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor. Önümüzdeki 5 yılda ihracatımızı en az 12 milyar dolara, dış ticaret hacmimizi 15 milyar dolara çıkarabiliriz. Çünkü iki ülkenin üretim gücü ve coğrafi yakınlığı ticaretimizi çok daha büyütebileceğimiz bir potansiyel barındırıyor. Çelikten kimyaya, otomotivden hazır giyime birçok sektörümüzün İsrailli firmalarla iş birlikleri var. Karşılıklı ‘kazan-kazan’ ilkesi çerçevesinde ilişkilerimizi çok daha ileriye taşıyabiliriz. İş birliğimizi gıda, tarım, hayvansal ürünler, kozmetik ve ev tekstili başta olmak üzere farklı birçok sektörle genişletip güçlendirebiliriz. Memnuniyetle görüyorum ki iki tarafta da bu potansiyeli harekete geçirme konusunda güçlü bir irade bulunuyor.”

Gültepe, ticareti sadece alışveriş olarak görmediklerini, güçlü ticari bağların hem iki ülke ilişkilerinin daha sağlam temellere oturmasını sağlayacağını hem de bölgenin barış ve huzuruna katkı sunacağını ifade etti.

– “Türkiye, bize coğrafi yakınlık bakımından evimiz kadar yakın”

İsrail Uluslararası Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Uriel Lynn de yeni bir ortaklık çağına başlandığını belirterek, “Bu dönem birlikte çalışmanın yeni bir dönemi. Buraya sadece delegasyonumuzun bir iadeiziyaret eylemi olarak gelmedik, aynı zamanda ilişkilerimizi daha da canlandırmak için geldik.” dedi.

Lynn, sözlerini, “Bence hiç şüphe yok ki birlikte çalışmaya devam edersek kesinlikle bir yıl içinde karşılıklı ticareti 10 milyar dolara çıkarabiliriz. Ulaşılamaz bir hedef değil. Hedefe çok yakınız. Gerçekten sürdürülebilir bir ticaret ilişkisi kurabiliriz. Bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzyılın başından beri Türkiye’nin ekonomik büyümesi etkileyici.” şeklinde tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lynn, TİM’in mart ayında Tel Aviv’e gerçekleştirdiği Türkiye-İsrail Ticaret Heyeti buluşmasında Türkiye tarafının profesyonelliği ve samimiyetinden etkilendiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Biz iki ülke arasında yaşanan sıkıntılardan sonra ticari boyutta tekrar eski günlerimize dönebileceğimizin, hatta daha da ötesine geçebileceğimizin sinyallerini aldık. Biz buraya sadece İsrailli firmalarla gelmedik, özellikle alım yapma arzusu olan, Türkiye’den ithalat yapmak isteyen ithalatçı firmaları getirdik. Burada hiçbir İsrail ihracatçı firma bulunmuyor. Ayrıca burada ikili ticaret hacmimizi artıracak yol ve yöntemleri de değerlendireceğiz.

İsrail için Çin’den mi almak, yoksa İstanbul’dan mı almak? Tabii ki İstanbul’dan almak… Türkiye, coğrafi yakınlığından dolayı bize nakliyede oldukça avantaj sağlıyor. Bu anlamda Türkiye’nin dinamizmi ile üretim gücünü önemsiyoruz. Deniz ticaretimizde de oldukça sevindirici gelişmeler yaşandı. Türkiye bize coğrafi yakınlık bakımından evimiz kadar yakın. Ticari ilişkilerimizin daha da üst seviyelere çıkacağını umuyoruz.”

Ziyaret kapsamında İsrailli ithalatçılar, Türkiye’den gıda, kozmetik, inşaat ve ham madde, oyuncak, bebek ürünleri, metal, mobilya, tekstil, tıbbi malzeme, kimyasallar, plastik ve ev eşyası firmalarının temsilcileriyle görüştü.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.