STERLIN
23,7981
DOLAR
19,1730
EURO
20,9099
ALTIN
1.221,65
BIST
4.896,07
SON DAKİKA
Tokyo’da enflasyon sürat kesti
Asya borsaları yükselişte
İngiltere, Asya-Pasifik ticaret bloku CPTPP’ye resmen katılıyor
İktisat ve siyaset gündemi – 31 Mart 2023
Spor Toto 1. Lig’de gol rekoru kırıldı
SPK, birinci halka arzlarda ferdî yatırımcıları eşitledi
Kur muhafazalı mevduat hesaplarında faiz üst sonu kaldırıldı
Cumhurbaşkanlığı seçimi kesin aday listesi Resmi Gazete’de
Emekliye maaş artışı maddeleşti
Resmi Gazete’de bugün (31.03.2023)
Eyüpspor, Sakaryaspor’a 2 golle kaybetti
Fenerbahçe, OGM Ormanspor’u 40 sayı farkla geçti
ABD Başkanı Biden’dan bankacılık düzenlemelerini sıkılaştırma çağrısı
En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL oldu
Fed yetkililerinden faiz ve bankacılık krizi yorumu
S&P: Yüksek faiz oranları varlık fiyatlarını daha da zorlayabilir
Anadolu Efes 86-67 Virtus Bologna (Euroleague maçı)
SGK çalışanlarının fazla mesai süresi uzatıldı
GKK’dan 7 bin fidan! – KIBRIS HABER
YSK Başkanı Yener’den, adaylarla ilgili açıklama! – KIBRIS HABER
450 sayfalık Kuzey Kore raporu: İnsanlar video paylaşımı, dini faaliyetler gibi gerekçelerle idam ediliyor
Fuat Oktay, İsias Otel’de yaşamını yitiren öğrencilerin mezarlarını ziyaret edecek! – KIBRIS HABER
Bolsonaro 3 ay sonra Brezilya’ya döndü
Malavi’de kasırgada kaybolan 537 kişi ölü ilan edilecek
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a saldırı girişimi
Zübeyde Ezel hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Tahliyesi istenen Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin yerleşkesinde gergin bekleyiş
“Çin’in savaşa yönelik tavrı, AB ile ilişkilerde belirleyici olacak”
Anaokulunda öğrenciye cinsel istismar! – KIBRIS HABER
8 yıl hapis cezası aldı! – KIBRIS HABER

İş dünyası temsilcileri BDDK’nın kararını kıymetlendirdi

İş dünyası temsilcileri BDDK’nın kararını değerlendirdiMÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı “BDDK’nın atılımı ile döviz arz-talep istikrarı, Türk …

İş dünyası temsilcileri BDDK’nın kararını kıymetlendirdi
CyborNFT
27.06.2022 13:08
0
A+
A-

İş dünyası temsilcileri BDDK’nın kararını değerlendirdi
MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı “BDDK’nın atılımı ile döviz arz-talep istikrarı, Türk lirası lehine, çok daha makul seviyelere gerileyecektir. BDDK kararının akabinde yapılan “piyasa iktisadına müdahale” telaffuzları gerçekçi olmayan ve yeterli niyetten…

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı ve Ankara Ticaret Odası (ATO) İdare Heyeti Lideri Gürsel Baran BDDK’nın kredi kullandırımı konusundaki kararını kıymetlendirdi.

Asmalı, “Ülkemizde döviz kurunda meydana gelen süratli yükselişin başat faktörü olan dolarizasyonu önlemek; ulusal paramızın kıymetini korumak ve enflasyonla çaba etmek ismine öncelikli gayelerimizden biridir.

CyborNFT

BDDK’nın Döviz cinsinden gereksinim fazlası nakdi varlık tutan şirketlere Türk Lirası cinsinden kredi kullandırılmasını sınırlayan kararını MÜSİAD olarak destekliyoruz. Kelam konusu kararın enflasyondaki kura bağlı maliyet artışları kaynaklı yükselişi engelleyeceği aşikârdır. BDDK’nın bu atağı ile döviz arz-talep istikrarı, Türk Lirası lehine, çok daha makul seviyelere gerileyecektir” dedi.

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı kelamlarına şöyle devam etti: “Bunlara ilaveten; BDDK’nın bu düzenlemesi, bu kapsamda yer alan şirketlerin döviz varlıklarına ve gerçek bireylerin döviz alımlarına yönelik rastgele bir sınırlama öngörmemekte, sadece Şirketlerin TL kredilere erişimini kısıtlamaktadır. Üstelik getirilen istisnalar ve kapsam değerlendirildiğinde etkilenecek şirket sayısı hayli sonludur. Bu bağlamda ilgili BDDK kararının akabinde “piyasa iktisadına müdahale” telaffuzları gerçekçi olmayan ve âlâ niyetten uzak yorumlardır.”

ATO Lideri: TL’nin güçlenmesi ve iktisadın istikrarı için olumlu

Ankara Ticaret Odası (ATO) İdare Heyeti Lideri Gürsel Baran, bankacılık kredilerinin en rasyonel ve en hakikat formda kullanılmasının gerçek kesimin kaynağa erişiminin kolaylaştırılması açısından değerli olduğunu belirterek, “Kaynakların üretime, yatırıma, ihracata ve istihdama aktarılarak, Türkiye iktisadını sağlam temeller üzerinde güçlü bir biçimde büyümesinin devamı tüm yararların üzerindedir” dedi.

ATO Lideri Baran, yazılı açıklamasında kararın ticaret ve üretime olumlu yansımasını beklediklerini kaydederek, “Kredilerin hakikaten muhtaçlık duyan gerçek kesime aktarılması Türk Lirası’nın güçlenmesi ve ekonomimizin istikrarı açısından olumlu bir adımdır” dedi.

Koronavirüs pandemisiyle başlayan süreçte dünya iktisadının tedarik sürecindeki bozulmalar, emtia ve petrol fiyatlarındaki artış, Rusya-Ukrayna savaşı, global ısınma ve besin temini üzere sıkıntılarla baş başa kaldığını hatırlatan Baran, global problemlerin Türkiye iktisadına yansımalarının bulunduğunu kaydetti. Türkiye’nin sıkıntı bir coğrafyada yer aldığının altını çizen Baran, bu süreçte Türkiye iktisadının gücünü müdafaası ve hatta daha güçlenmesinin ehemmiyetine dikkat çekti. Bankaların gerçek bölümü desteklemek hedefiyle kullanıma sunduğu kredilerin hedef dışı değerlendirilmesinin hakkaniyetli bir tavır olmadığını her vakit lisana getirdiklerini kaydeden Baran, şunları söyledi:

“Ülkemiz şiddetli bir coğrafyada varlığını sürdürmek için hem ekonomik hem de siyasi bir gayret sergiliyor. Hükümetimiz, kaynakların sonlu olduğu bu süreçte ekonomik büyümesinin devamını sağlamak için dış pazarlarda güçlü olmaya ve rekabet gücünü artırmaya çalışan gerçek dalı bankacılık sistemiyle desteklemeye çaba ediyor. Bankalarımızın gerçek kesime yönelik takviyelerinin farklı maksatlarla kullanımı, öbür işletmelerimize yapılan haksızlıktır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun kararı kredi kanallarının yanlışsız işlemesini sağlamak açısından kıymetlidir. Türk Lirası’nın güçlenmesi ve ekonomimizin istikrarı için olumlu bir adımdır. İşletmelerimizin dövizi bir yatırım aracı olarak görmemesi, yalnızca döviz yükümlülüklerini gerçekleştirmek için ellerinde bulundurması gerekir. Bu süreçte kaynakların, üretime, yatırıma, ihracata ve istihdama aktarılarak Türkiye iktisadının sağlam temeller üzerinde güçlü bir formda büyümesinin devamı tüm yararların üzerindedir”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.