STERLIN
29,4501
DOLAR
23,3834
EURO
25,1530
ALTIN
1.474,46
BIST
5.626,49
SON DAKİKA
Talay Ayhun Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplanıyor! İşte gündem – KIBRIS HABER
13 yaşındaki çocuğa çarptı! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da 3 işyeri kapatıldı! – KIBRIS HABER
Dövizin yükselişi durmuyor! – KIBRIS HABER
Büyük ikramiye bu bilete isabet etti! – KIBRIS HABER
9 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Bu bölgelerde elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER

İngiltere, Ukrayna’ya 300 milyon poundluk askeri dayanak yardımı yapacağını duyurdu

İngiltere, Ukrayna’ya 300 milyon poundluk askeri dayanak yardımı yapacağını duyurduİngiltere Başbakanı Boris Johnson, videokonferans yoluyla …

İngiltere, Ukrayna’ya 300 milyon poundluk askeri dayanak yardımı yapacağını duyurdu
CyborNFT
03.05.2022 19:52
0
A+
A-

İngiltere, Ukrayna’ya 300 milyon poundluk askeri dayanak yardımı yapacağını duyurdu
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, videokonferans yoluyla Ukrayna parlamentosunda konuştu. Johnson, konuşmasında Ukrayna’ya 300 milyon poundluk askeri dayanak paketini de duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumlar devam ederken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, videokonferans yoluyla Ukrayna parlamentosuna hitap etti. Ukrayna parlamentosuna hitap etmenin kendisi için büyük bir onur olduğunu lisana getiren Johnson, “Gün geçtikçe günahsız Ukrayna halkının üzerine füzeler ve bombalar yağmaya devam ediyor. Kusursuz ülkenizin güneyinde ve doğusunda Putin, Ukrayna topraklarını almak ve elinde tutmak için yasadışı kampanyasına devam ediyor. Askerlerinin artık ne yaptıklarını bilmemek üzere bir mazereti yok. Savaş cürümleri işliyorlar ve vahşetleri geri çekilmek zorunda kaldıkları her yerde ortaya çıkıyor. Buça’da, Irpin’de Gostomel’de ve başka birçok yerde gördüğümüz gibi” dedi.

Rusya’yı Ukrayna’da işlediği savaş hatalarından sorumlu tutmak için İngiltere’nin elinden gelen her şeyi yapacağını vurgulayan Johnson, “Devam eden belirsizlik, kaygı ve kuşku anında bugün size bir mesajım var. Ukrayna kazanacak, Ukrayna özgür olacak. Size neden başarılı olacağınıza inandığımı söylüyorum” dedi.

CyborNFT

“ASKERİ UZMANLARIN HER BİRİNİN BÜSBÜTÜN YANILDIKLARINI KANITLADINIZ”

Rusya’nın yanlış hesaplar sonucu müthiş bir kusur yaptığını aktaran Johnson, kimi kısımların Ukrayna’nın başşehri Kiev’in günler içinde düşeceğini söylediklerini hatırlatarak, “İnsanlar Vladimir’i aradılar ve ona ülkeden inançlı bir çıkış önerdiler ve o dedi ki hayır teşekkürler. Bugün, Ukrayna’nın düşeceğini söyleyen askeri uzmanların her birinin büsbütün yanıldıklarını kanıtladınız” dedi.

“PUTİN’İN YENİLMEZLİĞİNE DAİR OLAN EFSANE BOŞA ÇIKTI”

Putin’in yenilmezliğine dair olan efsanenin Ukrayna tarafından boşa çıkarıldığını aktaran Johnson, “Askeri tarihin ve ülkenizin en görkemli kısımlardan birini yazdınız. Putin’in savaş makinesinin kelamda karşı konulmaz gücü, Ukrayna’daki vatanseverlik ve ülke sevgisi ile kırıldı. Bu, Ukrayna’nın gelecek kuşaklar için hatırlanacak ve anlatılacak olan en hoş anlarından. Çocuklarınız ve torunlarınız, Ukraynalıların dünyaya, bir saldırganın kaba kuvvetinin, özgür olmaya kararlı bir halkın ahlaki gücüne karşı hiçbir şey söz etmediğini öğrettiklerini söyleyecekler” dedi.

 

JOHNSON’DAN PUTİN’E OTOKRAT BENZETMESİ

Putin’in otokrat olarak nitelendiren Johnson, “Sadece bir otokratın yapabileceği devasa yanılgıyı ifşa ettiniz. Bir önder dehşetle yönettiğinde, seçimlere hile karıştırdığında, eleştirmenleri mahpusa attığında, medyayı susturduğunda ve yalnızca dalkavukları dinlediğinde, gücünün hududu olmadığında İşte o vakit feci kusurlar yapar” tabirlerini kullanarak, “Bir otokrat kurumları taammüden yok ettiğinde, güçlüymüş üzere görünebilir ve hatta birtakım beşerler buna inanabilir, lakin kendisi ve ülkesi için felaket tohumları ekiyor” dedi.
Her 4 Ukraynalıdan en az 1’inin konutlarını terk ettiğini aktaran Johnson, Ukraynalı çocukların ise 3’te 2’sinin ülke içinde yahut diğer bir yerde mülteci pozisyonunda olmasını ise dehşetli bir gerçek olarak nitelendirdi.

JOHNSON’DAN KIRIM İTİRAFI

Rusya’nın 2014’de Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı yasadışı biçimde ilhak etmesini konusuna değinen Johnson, Ukrayna daha evvel işgal edildi, Kırım Ukrayna’dan alındığında ve Donbass’ta savaş başladığında gerçek şu ki neler olduğunu kavramak için çok geç kaldık. O vakit Vladimir Putin’e karşı uygulamamız gereken yaptırımları toplu olarak uygulamayı başaramadık. Birebir yanılgıyı tekrar yapamayız” dedi.

İNGİLTERE KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİNİ TEKRAR AÇIYOR

Johnson, “Sizin arkadaşınız olmaktan gurur duyuyoruz. Büyükelçimiz Melinda Simmons’ın büyükelçiliğimizi yine açmak için Kiev’e döndüğünü söylemekten gurur duyuyorum” tabirlerini kullandı.

İNGİLTERE’DEN UKRAYNA’YA FÜZE VE UÇAKSAVAR TAKVİYESİ

İngiltere’nin Ukrayna’ya 300 milyon poundluk askeri dayanakta bulunacağını duyuran Johnson, “Önümüzdeki haftalarda, size Brimstone gemisavar füzeleri ve Stormer uçaksavar sistemleri göndereceğiz. Sivilleri akın altındaki bölgelerden tahliye etmek ve yetkilileri korumak için zırhlı araçlar sağlıyoruz. Bugün İngiltere hükümetinden, kentlerinizi bombalayan topçuların yerini saptayacak radarlar, kuvvetlerinize ikmal için ağır yük dronları ve binlerce gece görüş aygıtı da dahil olmak üzere toplam 300 milyon poundluk yeni bir takviye paketini duyuruyorum” dedi.

Ukrayna’ya silah, finansman ve insani yardım sağlamaya devam edeceklerini aktaran Johnson, “Ukrayna halkının kahramanlığına ve önderiniz Vladimir Zelenski’nin hamasetine baktığımızda, Ukrayna’nın kazanacağını biliyoruz. İngiltere, özgür, hâkim ve bağımsız bir Ukrayna’yı yine kurmak için elinden gelen her şeyi yapacak” dedi.

“ORTAK BİR GELECEK VE MEFKURELER İÇİN SAVAŞIYORUZ”

Johnson’a teşekkür eden Zelenski ise, “Öncelikle İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a ve tüm İngiliz halkına verilen takviyelerin ardında durduğu için teşekkür etmek istiyorum. 8 Ekim 2020’de ülkelerimiz stratejik ortak oldu. 24 Şubat 2022’de iştirakimizin kağıt üzerinde olmadığını kanıtladılar. Ortak bir gelecek ve mefkureler için savaşıyoruz. Rusya’nın tam ölçekli savaş ilan etmesinden ve hoş Ukrayna topraklarımızı işgal etmesinden bu yana neredeyse 10 hafta geçti. Bu mühlet zarfında, Ukrayna ve İngiltere iştirakten çok dost ve kardeşçe davrandı. Bu kelamlar iltifat değil, nezaket değil yalnızca gerçek. Her gün irtibat halindeyiz. İngiltere tarafından yalnızca diyalog ve dayanağın yanı sıra Ukrayna’yı, Rus işgalcilerden koruyan ordumuz için silah ve teçhizat dayanağını tüm detaylarını kamuoyuyla paylaşmayacağım. Saldırganlara her gün yeni sürprizlerimiz olsun” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.