STERLIN
36,4690
DOLAR
28,9866
EURO
31,1913
ALTIN
1.855,36
BIST
7.790,03
SON DAKİKA
Yağışlı hava o güne kadar etkili olacak! – KIBRIS HABER
Rum tahvillerinin değeri 6,75 milyar Euro! – KIBRIS HABER
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi toplandı! – KIBRIS HABER
Ölümlü kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER
Bir haftada 604 bin TL’lik zarar! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da bir kişinin üzerinden kokain çıktı! – KIBRIS HABER
Meclis’te bütçe görüşmesi başladı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onur Yürüyüşü” düzenliyor! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Guterres’in atadığı temsilci adayını onayladı! – KIBRIS HABER
Ercan hava trafiğine kapatıldı! – KIBRIS HABER
Kıbrıs’ta sarı alarm verildi! – KIBRIS HABER
11 Aralık Brent petrol fiyatı – KIBRIS HABER
Sağanak yağmur yurdu etkisi altına aldı! – KIBRIS HABER
MasterChef’te herkesi şaşırtan veda! – KIBRIS HABER
11 Aralık Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Diş fırçasını bütünüyle yutan kadın boğulmaktan son anda kurtuldu! – KIBRIS HABER
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul seçim döneminde verdiği sözü tuttu! – KIBRIS HABER
Rum Maliye Bakanı; “Önümüzdeki yıllar zor olacak”! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, KTMMOB’nin 63’üncü Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu’na katıldı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onurları İçin” Meclis’e yürüyecek! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar; “AB’nin Kıbrıs’ta iki devletli çözümü kabul etmesi gerekiyor”! – KIBRIS HABER
“Yurt dışından hayvan girişi yasaklanmalı”! – KIBRIS HABER
“Kamuya yapılan engelli vatandaş istihdamları olumlu”! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda üye değişti! – KIBRIS HABER
2 Saat elektrik verilemeyecek! – KIBRIS HABER
İçki hırsızları mahkemeye çıkarıldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji uyardı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları! – KIBRIS HABER
Elektrik direğine çarpıp kaçtı, yakalandı! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası yine ertelendi! – KIBRIS HABER

İngiltere duyurdu: Maymun çiçeği hadiseleri yükselecek

İngiltere duyurdu: Maymun çiçeği olayları yükselecekDünya genelinde 15 ülkede görülen maymun çiçeği hastalığı yayılırken, İngiltere’deki sıhhat …

İngiltere duyurdu: Maymun çiçeği hadiseleri yükselecek
CyborNFT
23.05.2022 10:37
0
A+
A-

İngiltere duyurdu: Maymun çiçeği olayları yükselecek
Dünya genelinde 15 ülkede görülen maymun çiçeği hastalığı yayılırken, İngiltere’deki sıhhat yetkilileri hadise sayısında artış beklendiğini duyurdu. Ülkede yakın temaslı şahıslara 21 gün boyunca kendilerini tecrit etmeleri önerilirken hastalığın cinsel ağlar yoluyla yayılmış olabileceği belirtiliyor. Öte yandan Belçika  hastalığın yayılmasını engellemek için üç haftalık karantina uygulayan birinci ülke oldu.

Birinci olarak İngiltere’de tespit edilen ve alışılmadık bir formda süratli yayılan maymun çiçeği (monkeypox) ABD, Kanada, Avustralya, İsrail, İsviçre ve Avusturya’nın da ortalarında bulunduğu 15 ülkeye yayıldı.

İspanya, Portekiz, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya ve İsveç hadiseleri doğrulayan ülkeler ortasında.

CyborNFT

İNGİLTERE DUYURDU: OLAY SAYISI YÜKSELECEK

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), “Tespit çalışmaları arttıkça olay sayısının da artmasını bekliyoruz” dedi.

Dünya genelinde yaklaşık 80 hadise bildirilirken hastalığın birinci patladığı İngiltere’deki sıhhat yetkilileri olay sayısında artış beklendiğini duyurdu.

Britanya Cinsel Sıhhat ve HIV Derneği lideri Claire Dewsnap, önümüzdeki haftalarda ‘gerçekten değerli rakamlar’ görmeyi beklediğini söyledi. Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA) baş tıbbi danışmanı  Susan Hopkins ise hafta sonu tespit edilen olayların bugün açıklanacağını belirterek sayının artmasından duyduğu kaygıyı lisana getirdi.

BİRİNCİ MECBURÎ KARANTİNA KARARI GELDİ,  İNGİLTERE’DE 21 GÜN TECRİT ÖNERİSİ

Az hastalığın olağandışı yayılışı İngiltere’de temaslı izleme ve test dalgasını ateşledi. Şimdiye kadar 20 hadise doğrulandı. Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA) yakın temaslıların 21 gün boyunca kendilerini tecrit etmelerini, işten uzak durmalarını ve bağışıklığı baskılanmış şahıslar, gebe bayanlar ve 12 yaşın altındaki çocuklarla temastan kaçınmalarını tavsiye etti.

Belçika hastalığın yayılmasını engellemek için üç haftalık karantina uygulayan birinci ülke oldu. Kararla birlikte, maymun çiçeği virüsüne yakalananlar 21 gün zarurî izolasyona tabi tutulacak. 

BAĞIŞIKLIĞI ZAYIF ŞAHISLARDA ÖNEMLİ HASTALIĞA NEDEN OLABİLİR

Maymun çiçeği virüsü kolay kolay yayılmaz ve enfekte olan bireylerde ateş, ciltte kızarıklık ve su toplaması üzere tedavi gerektirmeyen hafif semptomlara neden olur. Lakin virüs, bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda, gebe bayanlarda ve küçük çocuklarda daha önemli hastalıklara neden olabilir. İngiltere tespit edilen olaylardan birinin ağır bakımda tedavi gördüğünü doğruladı.

Maymun çiçeği virüsü mikroskop altında bu türlü görünüyor

SEBEBİ ‘SÜPER YAYICILAR’ MI?

Maymun çiçeği hastalığı Orta ve Batı Afrika’da yaygın olarak görülüyor. İngiltere’de 2018’den 2021’e kadar 7 maymun çiçeği olayı görülmesine karşın olayların tümü Nijerya ile irtibatlıydı. Son açıklanan hastaların batı yahut orta Afrika bölgeleriyle bilinen hiçbir kontağı yok. Bu ayrıntı salgını daha da olağandışı hale getirirken ‘süper yayıcı‘ların salgını hızlandırmış olabileceği düşünülüyor.

HASTALIK CİNSEL AĞ YOLUYLA YAYILMIŞ

Belçika’da görülen hadiselerin ‘Darklands’ isimli fetiş şenliği ile ilişkili olması ve dünya genelindeki olayların büyük çoğunluğunun eşcinsel genç erkekler olması sonrası uzmanlar hastalığın cinsel ağlar yoluyla yayılmış olabileceğini belirtti.

Virüsün beden sıvıları, yakın tensel temas ve damlacık yoluyla bulaştığı varsayım edilirken UKHSA başdanışmanı Dr Hopkins hadiselerin çoğunlukla gay yahut biseksüel erkekler ortasında olduğunu, genel nüfusa yönelik riskin ise ‘son derece düşük’ olduğunu tabir etti. 

PEŞ PEŞE İKAZLAR: “HERKES ENDİŞELENMELİ” 

Dünya Sıhhat Örgütü, dünya genelinde yayılmada devam eden maymun çiçeği virüsü hakkında açıklamada bulundu. Yapılan açıklama, “En az 12 ülkede 80’den fazla maymun çiçeği olayı doğrulandı” tabirleri kullanıldı. DSÖ ayrıyeten rastgele bir ülke ismi vermeden 50 kuşkulu maymun çiçeği hadisesinin araştırıldığını belirterek, dünya genelinde daha fazla maymun çiçeği olayının olabileceğini bildirdi.

İsrail ve İsviçre, tespit edilen birer hadisenin yakın vakitte yurtdışına seyahat eden bireylerde görüldüğünü söyledi.

ABD Lideri Joe Biden, Güney Kore ziyareti dönüşünde Osan Hava Üssü’nde süratle yayılmaya başlayan maymun çiçeği virüsü hakkında “Virüsün yayılım düzeyiyle ilgili bana bilgi verilmedi lakin herkes bunun hakkında endişelenmeli” dedi. Biden ayrıyeten, hangi aşının virüse tesir edebileceği ile ilgili çalışmaların sürdüğünü de kelamlarına ekledi.

BİR KAÇ HAFTA İÇİNDE RESEN GEÇİYOR

Maymun çiçeği virüsü, Avrupa’da 1980 yılında resmen ortadan kaldırılan çiçek hastalığı ile tıpkı soydan gelen bir rahatsızlık. Belirtileri, çiçek hastalığıyla benzerlik taşıyor.

Maymun çiçeği virüsüne yakalananlarda da, çiçek hastalığında olduğu üzere, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, titreme ve kızarıklık, ciltte kabarıklar üzere şikayetler oluşuyor.

Lakin uzmanlara nazaran, maymun çiçeği virüsü, yakalananların yüzde 30’unu öldüren çiçek hastalığından çok daha az tehlikeli. Maymun çiçeği virüsüne yakalananlarda rahatsızlıklar birkaç hafta içinde zaten geçiyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.