STERLIN
29,4591
DOLAR
23,3604
EURO
25,3339
ALTIN
1.461,91
BIST
5.565,22
SON DAKİKA
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER
Plastik poşetler 2-3 kez daha zamlanacak! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Serhan Aktunç; “Halkın hakkını en yüksek sesle savunacağım”! – KIBRIS HABER
Arpa buğday fiyatları belirlendi! Verilecek destek yükseltildi – KIBRIS HABER
Altında büyük artış! Yeni rekor – KIBRIS HABER
7 Haziran Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
“Polis Halk Koşusu” için kayıtlar devam ediyor! – KIBRIS HABER
Murat Şenkul’dan açıklama! Boğazyolu Caddesi kaçış yolu tamamlandı – KIBRIS HABER
Alkol yine bir kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Döviz uçuşta! – KIBRIS HABER
Lapta’da, konuşmaya gelen komşusunu vurdu! – KIBRIS HABER

İktisat Kongresi’nde adil paylaşım vurgusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ sonuç bildirgesinde; Stratejik Planlama Teşkilatı’nın kurulması, Merkez Bankası başta olmak üzere iktisat ile ilgili düzenleyici ve denetleyici kurumların araç…

İktisat Kongresi’nde adil paylaşım vurgusu
CyborNFT
22.03.2023 11:52
0
A+
A-

İktisat Kongresi’nde adil paylaşım vurgusu
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ sonuç bildirgesinde; Stratejik Planlama Teşkilatı’nın kurulması, Merkez Bankası başta olmak üzere iktisat ile ilgili düzenleyici ve denetleyici kurumların araç…

15-21 Mart tarihleri ortasında İzmir’de düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi sonuç bildirgesi yayımlandı.

Bildirge, onlarca unsur ve 200’ün üzerinde karardan oluştu.

CyborNFT

Dördüncü kısımda yer alan Geleceğin Türkiyesi’nin İktisat Stratejileri başlığı altında, ülke iktisadının sağlıklı büyümesi için yol haritası çizildi.

Sonuç bildirgesine nazaran, iktisadi gelişimin de temel desteği olan hukukun üstünlüğü unsuru şartlar ne olursa olsun kati biçimde garanti altına alınacak. Demokrasinin üniversal unsurlarına, hukukun üstünlüğüne dayalı ve tabiat haklarını kapsayan yeni bir sivil anayasa hazırlanacak.

İnsan hakları ile tabiat haklarının ortak bir ömür kültüründe buluştuğu ekonomik ve toplumsal şartlar desteklenecek.

“Bağımsız yargı sürdürülebilir bir iktisadi gelişme için zorunluluk”

İfade özgürlüğü, toplanma ve örgütlenme özgürlükleri, kültürel ve manevi varlığın korunması, adalete erişim hakkı, bağımsız yargı, en temel toplumsal ve siyasi haklar olarak sürdürülebilir bir iktisadi gelişme için mecburilik. Bu haklar geleceğin Türkiyesi’inde her bir vatandaş için şartsız olarak garanti altına alınacak.

Ülkenin beşeri ve fizikî kaynaklarının makro idaresi ve planlaması için Stratejik Planlama Teşkilatı kurulacak. Bakanlıklar ortası işbirliği ve bilgi paylaşımının tüzel temeli oluşturalacak.

Türkiye’nin mahallî idareleri geleceğin iktisadının ana aktörleri olarak tanımlandı. Türkiye iktisadı yerelden kalkınmanın üzerinde yükselecek.

Her bir vatandaşın karar düzeneklerine iştiraki sağlanacak, bu düzenekler desteklenecek, kamunun makro planlamaları katılımcılık anlayışıyla hazırlanacak. Hayatın her alanında kamu, sivil toplum ve özel kesim birlikteliğine dayalı siyasetler oluşturulacak. Gençlerin ve çocukların da karar düzeneklerine etkin iştiraki teşvik edilecek, bunun için gerekli sistemler kurulacak.

Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak yasal düzenlemeler gerçekleştirilecek

Yerel idarelerin bütçe ve yetkileri artırılacak, merkezle münasebetleri tekrar tanımlanacak, salt temsili demokrasi yerine, hayatın her alanını kapsayan lokal idareler demokrasisi Belediyeler eliyle güçlendirilecek. Halkın yerelde kendi hayatıyla ilgili kararlar alması sağlanacak.

Siyasal ve toplumsal ömrün her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak yasal düzenlemeler gerçekleştirilecek. Bayanların siyasete ve istihdama iştiraki, idare kademelerinde vazife almaları için önündeki tüm maniler kaldırılacak. İstanbul Kontratı yürürlüğe konulacak.

Devlet ekonomik düzenleyici ve denetleyici olmalı

Temsilde adaleti temel alan bir seçim sistemi oluşturulacak. Siyasi Partiler Kanunu iştirakçi bir anlayışla tekrar düzenlenecek. Siyasi Etik Yasası çıkarılacak.

Devletin iktisattaki düzenleyici ve denetleyici gücü aktifleştirilecek. İktisadi gelişme hiçbir toplumsal kısmı dışarıda bırakmayacak, ekoloji ve iktisat ortasında ayrılığı ortadan kaldıracak biçimde yönetilecek.

Gelir ve servet eşitsizliği azaltılacak

Gelir ve servet eşitsizliğinin azaltılması için önlemler alınacak ve hiçbir toplumsal kesiti geride bırakmayan bir iktisadi yaklaşım sağlanacak. Beşeri ve fiziki kaynakların daha aktif kullanılmasıyla global hasıladan alınan hisse artırılacak ve bu suretle gelişen refahın toplumun tüm kesitleri ortasında adil paylaşımı tesis edilecek.

Belirli bir devirde bir gerçek kişinin servetindeki artış ve harcama meblağlarının beyan edilen gelirle mukayesesini temel alan vergi kontrol düzenekleri oluşturulacak. Vatandaşlık ve vergi ödeme şuurunu zedeleyen geniş kapsamlı ve daima yinelenen vergi afları düzenlemelerine gidilmeyecek.

Toplam vergi gelirlerinin dağılımında; gelir üzerinden alınan vergilerin sarfiyat üzerinden alınan vergilere nazaran oransal olarak yük taşıması sağlanacak.

Etkin vergi kontrolü sağlanarak, gelir ve tasarruf artışının vergi beyanları ile ahengini temel alan bir vergi kontrol sistemi oluşturulacak, rantların ve kayıt dışının vergi alanı kapsamında alınması temin edilecek.

Enflasyonla gayrette dar gelirli yurttaş korunacak

Vergilemede emek ve sermaye yararlarının vergilenmesinde “ayırma nazariyesine” prestij edilmesi bir toplumsal siyaset olarak benimsenecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başta olmak üzere iktisat ile ilgili düzenleyici ve denetleyici kurumların araç bağımsızlığı sağlanacak. Para siyasetlerini yürüten kamu kurumları ortasında mutlak eşgüdüm sağlanacak.

Enflasyonla gayrette bilimsel yaklaşımlar temel alınacak. Enflasyonla çaba üzere kısa vadeli öncelikler yerine getirilirken dar ve orta gelirli yurttaşlar korunacak. Kamu kurumlarında israf engellenecek.

Teşvikler iktisadi gelişmeyi sağlayan işlere yönlendirilecek, kaynakların verimli bir halde kullanımı sağlanacak. İhracat ve teknolojiye yönelik yatırımlar, katma bedeli büyüten teşvikler yaygınlaştırılacak. Teşvikleri gerçek kullanmayan firmalar destekleme kapsamı dışına alınacak.

Çalışmak isteyen tüm kesitler işgücüne katılacak

Çalışmak isteyen tüm kesitler desteklenerek işgücüne iştirak artırılacak. İstihdama erişim, işe alım süreçleri, vazifede yükselme ve atamalarda bilgi ve tecrübenin temel alındığı şeffaf bir sistem uygulanacak.

Sosyal güvenlik ve sıhhat düzenlemeleri, aktüerya istikrarı gözetilerek yurttaşların hayat kalitesini geliştirecek halde tekrar yapılandırılacak. Toplumsal takviyelere erişim hızlandırılacak, herkese kendi maddi ve manevi varlığına uygun işlere sahip olma imkanı tanınacak.

Sosyal hareketliliği ve fırsat eşitliğini teşvik eden eğitim siyasetleri aracılığıyla 21. Yüzyıla uygun yetkinlikler ve hünerler kazanan gençlerin istihdama ve yeterli işlere erişiminin önündeki tüm mahzurlar kaldırılacak.

Eğitim sistemi; laik, demokratik ve eleştirel düşünmeyi temel alan ferdi yetenek ve hünerleri destekleyici, ülkenin beşerî sermayesini ve entelektüel kapasitesini geliştirici bir yaklaşımla ele alınacak.

Rant değil insan ve tabiat merkezli büyüme

İnsanca yaşamaya imkan veren ve yeni işler üreten iktisadi büyüme desteklenecek. Geleceğin Türkiye’sinin en değerli özelliği, rant değil, insan ve tabiat merkezli kalkınma olacak. Ülke içinde ve dışında verimli iş birlikleri kurulacak. Katma kıymeti yüksek üretim ve ihracatı temel alan siyasetler uygulanacak.

Yurtta ve dünyada barış dış siyasetin temel unsuru kabul edilecektir. Dış siyaset, toprak bütünlüğüne hürmet, işbirliğine dayalı ve üniversal unsurlarla uyumlu bir formda barışçıl bir eksene oturtulacak. Uyuşmazlıkların barışçıl yollara tahlili temel alınacak.

Türkiye’nin inançlı bir üretim üssü ve milletlerarası ticarette bir odak noktası olması için gerekli siyaset ve stratejiler uygulanacak.

KİT’lerde dinamizm geliştirilecek

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) bölümlere dinamizm getirecek formda yine yapılandırılacak, özel dal, sivil toplum ve KİT’lerin iştirakine dayalı teşebbüsler desteklenecek.

Mekansal planlar ile başka ulusal ve bölgesel planlar ortasında tam ahenk sağlanacak. Türkiye’de yatırımların mekânsal dağılımı tekrar ele alınacak.

Nitelikli, dirençli konut politikası

Kapsayıcı bir konut siyaseti olmadan iktisadi kalkınma sağlanamaz. Türkiye’de yaşayan herkesin nitelikli, dirençli konutlarda barınma hakkı var. İkinci Yüzyılın Türkiyesi’nde kentsel dönüşüm projelerinde soylulaştırma, mülksüzleştirme siyasetlerine son verilecek ve tabiat ile uyumlu toplumsal konut siyaseti geliştirilecek.

Yeni bankacılık yaklaşımı

Türk Bankacılık Sistemindeki bankaların, plasman desenlerinde gerçek dalın finansal gereksinimlerine dönük kararlar alması özendirilecek. Planlamayla belirlenmiş alanlara kaynak sağlayacak güçlü ve kamu sermayeli bir kalkınma bankası kurulmalı.

Hazırlıklar 8 ay sürdü

2022’nin Ağustos atından beri süren hazırlık sürecinde çiftçi, emekçi ve sanayici-tüccar-esnaf kümeleri toplam dokuz paydaş buluşması gerçekleştirdi. Akabinde Birbirimizden Razıyız, Tabiatımıza Dönüyoruz, Geçmişimizi Anlıyoruz ve Geleceği Görüyoruz başlıklı dört uzman toplantısında 200’den fazla uzman, paydaş buluşmalarında alınan kararlara katkılarını sundu.

Paydaş ve uzman toplantılarında görüşülenler, 3 farklı yüksek istişare konseyi toplantısında değerlendirildi. Kongre hazırlıkları kapsamında Gençlik Forumu ve Bayan Forumu’nun yanında Çocuk, Sokak İktisadı ve Eğitim Çalıştayları da düzenlendi. Tüm bu çalışmaların çıktıları sonuç bildirgesini şekillendirdi.

Yedi gün süren kongreye onlarca uzman isim katıldı

Akademisyen, iktisatçı, siyasetçi, bilim insanı, sendika ve kooperatif lideri, tarihçi, müellif ve sanatçı birçok uzman 15-21 Mart’ta İzmir’de düzenlenen kongrede dinleyicilerle bir ortaya geldi.

Kongre Prof. Dr. Andrew McAfee, Sir Bob Geldof, Prof. Dr. Francis Fukuyama, mimar Hiroyuki Unemori, Prof. Dr. Ian Goldin, Joschka Fischer, Prof. Dr. Michio Kaku ve Prof. Dr. Vandana Shiva üzere dünyaca ünlü birçok ismi de İzmir’de buluşturdu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.