STERLIN
40,1121
DOLAR
31,5707
EURO
34,3204
ALTIN
2.148,93
BIST
8.907,65
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

İki yıl sonra faiz tek hane

İki yıl sonra faiz tek haneİki yılı aşkın bir müddetten sonra siyaset faizi tek haneli sayılara geldi. Para Siyaseti Heyeti (PPK) siyaset faizi …

İki yıl sonra faiz tek hane
Akacan The Mall
25.11.2022 07:28
0
A+
A-

İki yıl sonra faiz tek hane
İki yılı aşkın bir müddetten sonra siyaset faizi tek haneli sayılara geldi. Para Siyaseti Heyeti (PPK) siyaset faizi olan bir hafta vadeli faiz oranını yüzde 10.5’ten yüzde 9’a indirilmesine karar verdi.

Son olarak 24 Eylül 2020 tarihinde PPK’da yüzde 8.25 olan siyaset faizi yüzde 10.25’e yükseltilmişti. Lideri Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan PPK sonrası yapılan açıklamada, 2022’nin birinci yarısında güçlü bir büyümenin gerçekleştiği belirtilerek, yılın ikinci yarısına dair öncü göstergelerin ise zayıflayan dış talebin tesiriyle büyümedeki yavaşlamanın sürdüğüne işaret ettiği kaydedildi. İmalat sanayi üzerindeki dış talep kaynaklı baskıların iç talep ve arz kapasitesi üzerinde şimdilik sonlu olan tesirlerinin daha besbelli hale geldiğine dikkat çekilen açıklamada, istihdam kazanımlarının misal ekonomilere nazaran daha olumlu seyrettiğine değinildi. Bilhassa istihdam artışına katkı veren dallar dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğunun görüldüğü belirtildi.

ARALIKTA AÇIKLANACAK

Akacan The Mall

Açıklamada büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin hissesi artarken, turizmin cari süreçler istikrarına beklentileri aşan güçlü katkısının devam ettiği kaydedildi. Güç fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme mümkünlüğünün cari istikrar üzerindeki riskleri canlı tuttuğunun lisana getirildiği açıklamada, “Cari süreçler istikrarının sürdürülebilir düzeylerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için değer arz etmektedir. Kredilerin büyüme suratı ve erişilen finansman kaynaklarının hedefine uygun biçimde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıyeten, son periyotta bariz formda açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati önlemlerin katkısı ile geldiği istikrar yakından takip edilmektedir. Konsey, nakdî transfer sisteminin aktifliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve ek önlemleri devreye alacaktır. Uygulanacak siyasetler aralık ayında açıklanacak olan 2023 Yılı Para ve Kur Siyaseti metninde kapsamlı olarak ilan edilecektir” denildi.

Azalan dış talebin toplam talep şartları ve üretim üzerindeki tesirlerinin yakından izlendiğinin belirtildiği açıklamada, global büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin daha da arttığı bir devirde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi ile arz ve yatırım kapasitesindeki yapısal kazanımların sürekliliği açısından finansal şartların destekleyici olmasının kritik değerde olduğu vurgulandı. Bu çerçevede Kurul’un siyaset faizinin 150 baz puan düşürülmesine karar verdiğinin kaydedildiği açıklamaya şöyle devam edildi: “Kurul, mevcut siyaset faizinin global talebe ait artan riskleri dikkate alarak kâfi seviyede olduğunu kıymetlendirmiş, ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir halde kurumsallaşması gayesiyle TCMB’nin tüm siyaset araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir siyaset çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Kıymetlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite siyaset adımları para siyaseti transfer düzeneğinin aktifliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.”

‘PİYASA FAİZİNİN DE TEK HANEYE İNMESİNİ BEKLİYORUZ’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, ülke gerçekleriyle uyumlu biçimde şekillenen iktisat siyasetleri sayesinde siyaset faizinin 2 yıl ortadan sonra tekrar tek haneye gerilediğini belirterek, şöyle devam etti: “Türkiye İktisat Modelimiz kapsamında uygulamaya aldığımız siyasetlerin ve yakın devirde kurumlarımızın koordineli bir formda almış olduğu önlemlerin katkısıyla politika-kredi faizi makası kademeli biçimde kapanıyor. Bu sayede önümüzdeki devirde piyasa faizlerinin de misal biçimde tek haneli düzeylere inmesini bekliyoruz. Böylelikle, tüm dünyada resesyon telaşlarının arttığı bir devirde Türkiye iktisadı yoluna güçlü bir halde devam edecek; Türkiye iktisadı Model’in sacayakları üzerinde yükselmesini sürdürecektir.”

 

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.