STERLIN
39,3833
DOLAR
31,0991
EURO
33,6830
ALTIN
2.032,24
BIST
9.374,20
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

İki haftadır gören yok… Misyona Putin getirmişti: Savaşın önderi general nerede?

İki haftadır gören yok… Misyona Putin getirmişti: Savaşın önderi general nerede?Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş tüm şiddetiyle devam ederken …

İki haftadır gören yok… Misyona Putin getirmişti: Savaşın önderi general nerede?
Akacan The Mall
02.06.2022 11:22
0
A+
A-

İki haftadır gören yok… Misyona Putin getirmişti: Savaşın önderi general nerede?
Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş tüm şiddetiyle devam ederken Rusya cephesinden her gün ordudaki huzursuzluk ve ‘kayıplara’ dair haberler gelmeye devam ediyor. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in şahsen ordunun başına geçirdiği generalle ilgili de çarpıcı tezler ortaya atıldı…

Rusya’nın Suriye’deki savaşa katılmış ve bu ülkedeki hareketleri nedeniyle savaş hatalısı ilan edilmiş General Aleksandr Dvornikov yıllar sonra Ukrayna savaşıyla tekrar gündeme gelmişti.

Dvornikov, Rusya’nın Kiev’e yönelik taarruzları başarısız olduktan sonra nisan ayında Putin tarafından Rus ordusuna liderlik etmesi için seçilmişti.

Akacan The Mall

Kulislere bomba üzere düşen habere nazaran ünlü general iki haftadır ortalarda yok. Bu da Putin’in kendi eliyle vazifeye getirdiği kumandanını tekrar kendisinin misyondan almış olabileceği söylentilerine yol açtı.

General Aleksandr Dvornikov’un iki haftadır görülmediği argümanı ABD’li yetkililer tarafından ortaya atıldı. ABD, Dvornikov’un Donbass’a karşı yürütülen akının da tıpkı Kiev’de olduğu üzere başarısızlığa yanlışsız yol aldığını gören Putin tarafından vazifeden alınmış olabileceğini argüman ediyor.

Rusya’nın makûs şöhretli generali iki haftadır kayıp

ARGÜMANLAR DOĞRUYSA SAVAŞI KİM YÖNETİYOR?

Bu savlar doğruysa şu an Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını kimin yönettiği de meçhul hale geliyor.

General Dvornikov sahiden Putin tarafından kovulduyduysa ismi artık Karadeniz filosu kumandanı Amiral Igor Osipov ve Batılı yetkililerin savaş alanındaki başarısızlıklar nedeniyle misyondan alındığını söylediği 1. Muhafız Tank Ordusu başkanı Korgeneral Sergei Kisel üzere meslektaşlarıyla birlikte anılacak.

Öte yandan Rusya genelkurmay lideri General Valery Gerasimov’un da kayıp olduğuna inanılıyor ve Putin onun yazgısına karar verirken vazifeden uzaklaştırıldığı söyleniyor.

Bu haberler Ukrayna’nın öldürdüğünü sav ettiği dokuz generalin ve üç aydan biraz fazla süren savaşta öldüğü doğrulanan düzinelerce öteki üst seviye subayın üzerine gelince Rus ordusu içindeki karmaşa daha da bariz hale geliyor.

Dvornikov’un ortadan kayboluşu birinci olarak Amerikan yetkililerinin işgalin durumu hakkında verdiği bir brifingden sonra New York Times tarafından bildirildi.

Rusya’nın Donbass’ta da Kiev’de yaptığı yanılgıları tekrarladığına inanılıyor. Uzamanlar, Kiev’i almak için baskı yaparken askerlerin aşağılanması, ordunun farklı kolları ortasındaki uyum eksikliği ve ilerlemenin “ağır” temposu da dahil olmak üzere Rusya’nın “aynı hataları” tekrarladığını söylüyorlar.

General Dvornikov, Putin’in elinden sayısız ödül almıştı

KİEV’DEKİ KUSURLAR DONBASS’TA DA TEKRARLANDI

Rus pilotların hâlâ Ukrayna hava alanına girmeyi reddettiklerini, bunun yerine füzeleri ateşlemeyi ve vurulma dehşetleri nedeniyle süratle çıkmayı tercih ettikleri de bölgeden gelen haberler ortasında.

Gökyüzünde denetiminin olmaması, Putin’in yerdeki kuvvetlerinin, mesken üretimi insansız hava araçları da dahil olmak üzere Ukrayna’nın kendi hava kuvvetlerinin hücumlarına maruz kalması manasına geliyor.

Yetkililer, birliklerin Mariupol’u ele geçirmesi ve Severodonetsk’te kazanımlar elde etmesiyle, Donbass’taki ağır topçu ve nispeten kısa tedarik sınırlarının tekrar de birtakım bölgelerinde Rusya’ya üstünlük sağladığını söyledi.

Lakin ABD Lideri Biden’ın dün Ukrayna’ya göndereceğini açıkladığı gelişmiş ABD roket topçuları, Rusya Ukrayna’ya gerçek ilerlerken ikmal sınırlarını genişletecek. Bu da alanda Ukrayna’ya büyük bir avantaj sağlayabilir.

Gözlemciler, General Dvornikov’un atanmasından sonra Rus ordusu ögeleri ortasındaki uyumun bir ölçü düzeldiğini, fakat generalin ordunun işleyişindeki “temel kusurları” düzeltemediğini söyledi.

Putin ve Savunma Bakanı Şoygu savaş konusunda epeyce zorlandıkları bir duruma düştü…

DVORNİKOV KİMDİR?

General Dvornikov, Rusya’nın silahlı kuvvetlerinin kumandanı olarak uzun, kanlı ve müthiş bir üne sahip.

2016’dan itibaren Dvornikov, Rusya’nın Suriye iç savaşına müdahalesini denetledi. Bu müddet zarfında kimyasal silahlar ve ayrım gözetmeyen hava taarruzları kullanıldı; bu da binlerce sivilin vefatına neden oldu.

1961’de doğan Dvornikov, mesleğine Sovyet Askeri Okulu’nda başladı, akabinde 1978’de Sovyet Ordusu’na katıldı. 1982’de mezun olduğu Moskova Yüksek Komuta Eğitim Okulu’nda da ileri eğitim gördü.

O vakitten beri, Sovyet ve akabinde Rus ordusunda rütbelerini yükseltti, çeşitli kısımlarda üst seviye misyonlarda bulundu ve 2005 yılında Genelkurmay Askeri Akademisi’nden mezun oldu.

2008 yılında Doğu Askeri Bölge kumandan yardımcısı ve akabinde Merkez Askeri Bölge kurmay lideri olarak misyon yapmadan evvel 5. Kızıl Bayrak Ordusu’nun komutasını üstlendi.

Dvornikov’un Suriye’de savaş hatası işlediğine dair birçok rapor bulunuyor

RAPORLAR: SURİYE’DE SAVAŞ KABAHATİ İŞLEDİ

Eylül 2015’te Moskova’nın ülkeye müdahalesinin başlangıcında Suriye’deki Rus Silahlı Kuvvetleri’nin birinci kumandanı oldu ve 2016’da Suriye’deki askeri operasyonunun sorumluluğunu üstlendi.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) nazaran, Eylül 2017’nin sonunda, Rus hava hücumlarında yaklaşık dörtte biri çocuk olmak üzere 5.703 sivil ve binlerce savaşçı öldü.

Dvornikov’un Ukrayna’da komutayı devraldığından bu yana, nisan ayı başlarında Kramatorsk tren istasyonuna tahliye etmeye çalışırken yedisi çocuk 59 kişiyi öldüren bir füze saldırısını planladığı düşünülüyor.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.