STERLIN
26,8667
DOLAR
21,5040
EURO
23,1249
ALTIN
1.358,40
BIST
5.361,99
SON DAKİKA
Ömer Faruk Borahan’ın otopsisi yapıldı! – KIBRIS HABER
Ölüm sebebi belli oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu Raporu! – KIBRIS HABER
YSK’dan ara seçime yönelik 6 ilçede askıya alınan sandık seçmen listelerine ilişkin açıklama! – KIBRIS HABER
KTOEÖS, deprem riski olan okullar için Milli Eğitim Bakanlığı önündeydi! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı! – KIBRIS HABER
Girne’de elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
SON DAKİKA! İYİ Parti’de istifa şoku – KIBRIS HABER
6 Haziran 2023’e ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Kahramanmaraş’ta deprem! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor! – KIBRIS HABER
Altın zirvede! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! 06.06.2023 Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Asya Karaali’yi darp eden 2 Kıbrıslı Rum tutuklandı! – KIBRIS HABER
‘2. Birkan Uzun Zirve Koşusu’ yapıldı! – KIBRIS HABER
TDP oy pusulasında ilk sırada! – KIBRIS HABER
Portekiz, haftada 4 gün çalışmaya geçiyor! – KIBRIS HABER
Fuat Topaloğlu; “Araçların giderlerini dahi karşılamakta zorlanıyoruz”! – KIBRIS HABER
100’den fazla arının aynı anda saldırdığı 81 yaşındaki adam canını zor kurtardı! – KIBRIS HABER
Karneler hangi tarihte verilecek? İşte akademik takvimdeki değişiklikler – KIBRIS HABER
CHP’de yeni MYK belli oldu! – KIBRIS HABER
Açlık sınırı 14 bin 454 TL! – KIBRIS HABER
Emre Yağmuroğlu seçildi! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, “laubalisiniz”! – KIBRIS HABER
İçinde 2 yaşındaki çocukla birlikte araba çalındı! – KIBRIS HABER
Dikkat! “Kanser vakalarındaki artışa ve üreme bozukluklarına sebep oluyor” – KIBRIS HABER
76 trafik kazası , 23 kişi yaralı! – KIBRIS HABER
Paket servisçiye 15 kişi ırkçı saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER

Hedef katma değer yaratmak

Hedef katma değer yaratmakKuzey Kıbrıs Gayrimenkul Zirvesi’nde gayrimenkul sektörünün geleceği masaya yatırıldı, konutta katma değer yaratma …

Hedef katma değer yaratmak
CyborNFT
29.04.2022 07:39
0
A+
A-

Hedef katma değer yaratmak
Kuzey Kıbrıs Gayrimenkul Zirvesi’nde gayrimenkul sektörünün geleceği masaya yatırıldı, konutta katma değer yaratma hedefi ve yapılması gerekenler konuşuldu. Yatırımcılar için güven ortamının temel ihtiyaç olduğunu belirten katılımcılar, döngüsel ekonomi konusunda farkındalık yaratılması gerektiğini de söyledi.

KUZEY Kıbrıs Gayrimenkul Zirvesi’nde, ‘Gayrimenkulün Geleceği ve Konutta Katma Değer Yaratma’ oturumuna hem Türkiye, hem de Kuzey Kıbrıs’tan sektör temsilcileri katıldı. Her geçen gün büyüyen Kuzey Kıbrıs gayrimenkul sektörünün ihtiyaçları ve atılması gereken adımlar konuşulurken, Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Ergüven, Türkiye’de yapılan çalışmaları anlattı .

2012’de çıkan Mütekabiliyet Yasası’ndan sonrası Türkiye’de yabancıya konut satışının ivme kazandığını, geçen yıl ülke genelinde yabancıya 58 bini aşkın konut satıldığını belirten Ergüven, bu yıl için 10 milyar , 2-3 yılda da 25 milyar dolarlık satış hedeflediklerini söyledi. Sektör oyuncularının bütüncül hareket ederek, kamu desteği ile Türkiye’nin tanıtımını hızlandırmayı amaçladığını belirten Ergüven, “Derneğimizin kurulması pandemi dönemine gelse de boş durmadık. Mevzuat eksiklikleri ve teşvikler için gerekli altyapıları çalıştık. Bu kapsamda, alıcının mağduriyet yaşamaması için, konut satışı yapan acentelerin lisanslı hale getirilmesini hedefliyoruz” dedi. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir düzenleme ile yabancıya satış sürecine destek verildiğini belirten Fatih Ergüven, “Gayrimenkul sektörü hizmet ihracatı kapsamına alındı. Bu kapsamda yabancılara konut satan emlakçılara devlet desteği verileceği duyuruldu” diye konuştu.

CyborNFT

GÜVEN ORTAMI

Kuzey Kıbrıs’taki yapı stoku hakkında bilgi veren KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, “Konuya 3 başlıkta bakarsak, ilki 1974 öncesi, deprem analizi olmadan yapılan, ömrünü tamamlamış binalarımız var. Daha sonra sahip çıkmamız gereken tarihi yapılarımız ve üçüncü grupta son 30 yılda, statik hesaplarla yapılan donanımlı yapılar var” dedi. Ülkedeki en büyük sorunu imar planları olarak gören Yağcıoğlu, “Ülkede istikrar ve güven ortamı olmaması sektörün önünü tıkıyor. Yatırımcının güven duyduğu bir ortama gelmesini sağlamalıyız ve yasal düzenlemeleri hayata geçirmeliyiz” dedi. Bugüne kadar 50 yıl ayakta kalacak yapılar inşa edildiğini, bunu 100 yıla taşımak gerektiğini belirten Yağcıoğlu, “Sürekli yapıp yıkma lüksümüz yok. İnşaatçılar olarak çevreye zarar veren bir iş yapıyoruz. Araziyi, suyu, havayı hunharca kullanan sektörün paydaşlarıyız. Bunun farkında olmalı, döngüsel ekonomiye destek veren yeni vizyonlar geliştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

PANDEMİ ETKİSİ

Gayrimenkul değerlemenin Kuzey Kıbrıs’ta, özellikle son 5 yılda ihtiyaç duyulan bir hizmet alanı olduğunu belirten Kuzey Kıbrıs Gayrimenkul Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Kutay Ramiz, “Zirvede imar planları, regülasyonlar, yeşil binalar, Ada’nın konumu ve pazarlama gibi birçok başlık ele alındı. İşte bunların tamamı o gayrimenkulün değerini etkiliyor. Yasal özellikler, piyasa koşulları ve çevresel faktörler de göz önünde bulundurularak taşınmazın değeri belirleniyor” dedi. Kuzey Kıbrıs’ın tabiatı ve coğrafi özellikleri ile ilgi çektiğini belirten Ramiz, bu güzellikleri koruma için imar planlarına gerekli önemi göstermek gerektiğini dile getirdi. Pandemi ile birlikte değişen konut talebi ile alıcıların yeşili görebileceği yapılara yöneldiğini ifade eden Ramiz, artan taleple bu projelerde değer artışı olduğunu sözlerine ekledi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.