STERLIN
33,1427
DOLAR
26,8970
EURO
28,3358
ALTIN
1.646,54
BIST
8.213,76
SON DAKİKA
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti KKTC’ye geldi! – KIBRIS HABER
Başa bela olan matematik sorusu! Cevabı çözebilir misiniz? – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel’den, Turizm mesajı! – KIBRIS HABER
Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 960’a yükseldi! – KIBRIS HABER
KKTC’ye kaçak gelen Suriyeliler polise teslim oldu! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye dönmek istemeyen eşini dövdü! – KIBRIS HABER
Çalıştığı iş yerine ait 31 bin TL parayı çaldı! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, bir takım eylem planları hazırladıklarını ifade etti! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafı olarak görüşmeye hazır olduklarını vurguladı! – KIBRIS HABER
Başbakan Tatar, siyasi partileri bilgilendirdi! – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili dün gece idrak edildi! – KIBRIS HABER
“Ülkemizde spor da adeta soykırıma uğratılmış”! – KIBRIS HABER
Yeni yasama yılı başlıyor! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, bugün önemli görüşmeler gerçekleştirecek! – KIBRIS HABER
Brent petrol güncel fiyatı! – KIBRIS HABER
27 Eylül Güncel Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Azerbaycan’ın Guba şehri, “Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Başkenti” ilan edildi! – KIBRIS HABER
Yunanistan’da sokağa çıkmama uyarısı yapıldı! – KIBRIS HABER
Haspolat-Hamitköy yolunda kaza! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
3 ayrı bölgede hırsızlık, 6 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
Girne ve Güzelyurt’ta asayiş ve trafik denetimi! – KIBRIS HABER
Genç kızın odasına zorla girdi ve ona tecavüz etti! – KIBRIS HABER
Polis’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
3 kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
Hıfzı Topuz hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi’nden tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
İbrahim Benter, mesaj yayımladı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Benzine indirim! – KIBRIS HABER

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı: EYT’nin kaynağı hazır

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati gazetelerin Ankara temsilcileriyle iktisat gündemini kıymetlendirdi. EYT’nin 2023 için 255 milyar liralık bir maliyeti olacağını söyleyen Nebati, “Kaynak hazır” dedi. Borsa İstanbul’daki hareketleri yakından takip ettiklerini de vurgulayan Bakan Nebati, gazetecilere verdiği cevaplarda muhalefetin savlarından enflasyona, açlık hududu hesabından besin fiyatlarına kadar pek çok mevzuya değindi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı: EYT’nin kaynağı hazır
CyborNFT
02.02.2023 07:22
0
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı: EYT’nin kaynağı hazır
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati gazetelerin Ankara temsilcileriyle iktisat gündemini kıymetlendirdi. EYT’nin 2023 için 255 milyar liralık bir maliyeti olacağını söyleyen Nebati, “Kaynak hazır” dedi. Borsa İstanbul’daki hareketleri yakından takip ettiklerini de vurgulayan Bakan Nebati, gazetecilere verdiği karşılıklarda muhalefetin savlarından enflasyona, açlık sonu hesabından besin fiyatlarına kadar pek çok hususa değindi.

HAZİNE ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati gazetelerin Ankara temsilcileriyle kahvaltıda buluştu. Bakan Nebati EYT’nin maliyetinden yine yapılandırmaya, enflasyonla uğraştan CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun net yanılgı noksan ile ilgili tezlerine kadar birçok başlıkta soruları yanıtladı. Hazine Bakanı Nebati, EYT’nin 2023 yılı maliyetinin 255 milyar lira olduğunu açıkladı:

EYT BÜTÇESİNİ 31 ARALIK’TA KASAYA KOYDUK

CyborNFT

– Aralık ayına kadar EYT düzenlemesi için 2023 bütçesine yönelik çok sıkı önlemler aldık.

– Bana “Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı olarak bu ödemeyi yapacaksın” dediklerinde hazır olmam gerekiyordu. 31 Aralık’ta biz EYT’nin bu yılki yükünü kasaya koyduk.

– Emekli ve memurlara 1 puanlık güzelleştirmenin maliyeti 19 milyar lira, 15 puana yakın bir maliyet eklendi; 270 milyar lira. EYT düzenlemesi için 2023 bütçesine yönelik çok sıkı önlemler aldık. EYT’nin bütçeye maliyetini de bu yıl için 255 milyar lira olarak hesapladık, kasada hazır duruyor. Buna KGF kefaletleri dahil değil.

GIDADA FİYAT ARTIŞININ MÜNASEBETİ YOK

Türkiye’nin en kıymetli gündem unsuru enflasyon, bilhassa de besin enflasyonu. Öbür yandan hükümet borç yapılandırmasıyla da rahatlama sağlamayı amaçlıyor. Bakan Nebati’nin bu iki bahisteki açıklamaları ise şöyle oldu:

– Besinde fiyatları artıracak bir münasebet yok.

– Gübre, mazot fiyatları geçen yılın altında.

– İşçi masrafları hariç rastgele bir yerde artış kelam konusu değil.

– Besin fiyatlarındaki artışın denetim edilebileceğini öngörüyoruz.

HAZIR EKİBİ TERCİH EDİYOR Bu ortalar bayan modası, erkek tarzı pantolon yelek… Bakan Nureddin Nebati ile fotoğrafı evvel ceketiyle çektirdik, sonra yeleği fark edince ceketini çıkardı. “Aynı tarz olsun” diyerek poz verdik. Benimki özel dikim, Bakan Beyefendi ise hazır grubu tercih ediyormuş.

40-50 YILDIR TAHSİL EDİLEMEYEN KAMU ALACAKLARI VAR

– 40-50 yıldır tahsil edilemeyen kamu alacakları var ve bunun da kamu üzerinde bir yükü bulunuyor.

– Bu sebeple yapılandırmada 2 bin liranın altındaki alacakların temizlenmesi istikametinde düzenlemeye gittik.

– Yalnızca bu düzenleme 7.9 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

KILIÇDAROĞLU’NA: BUNLAR KENDİ ÜLKESİNİ İZAN EDEN ÇOK AĞIR SUÇLAMALAR

Bakan Nebati, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin net kusur noksan ile ilgili savlarının sorulması üzerine de şöyle karşılık verdi:

– Net yanılgı noksan suçlamalarıyla başladı, güya bu ülke kara para aklıyor, uyuşturucu parasıymış üzere söz eden cümleler kullandı.

– Türkiye Cumhuriyeti’nin muhalefet partisinin genel liderinin söylediği bu söz, kendi ülkesine izan eden çok ağır suçlamalardır.

– Güya bir tek Türkiye’de net yanılgı noksan varmış üzere bir suçlamada bulundu, sahiden üzüldüm. Ülkesine azıcık hürmet duyan, azıcık seven, milliyetçilik hissini yaşatan biri o sözleri kullanmazdı.

– 2021 datalarına nazaran ABD’deki net yanılgı noksan 137 milyar , 2021’de GSYH’ye oranı binde 6; Almanya 60 milyar dolar net yanılgı noksan, GSYH’ye oranı yüzde 1,4; İngiltere 25,5 milyar dolar, yüzde 0,8; Türkiye’nin net kusur noksanı 2002’de 1,4 milyar dolar binde 2, 2022’de bu sayı 21 milyar dolara çıkıyor, GSYH’ye oranı yüzde 1.5 civarında olacak. İngiltere’nin net kusur noksanı birebir devirde 25 milyar dolardan 69 milyar dolara, Almanya’nınki ise 60 milyar dolardan 88 milyar dolara çıktı.

İHALELER ŞEFFAF, ÖDEMELER BANKA ÜZERİNDEN YAPILIYOR

Bakan Nebati, Kılıçdaroğlu’nun birtakım kamu ihaleleriyle “5’li çete” olarak tabir ettiği kümelere haksız yarar sağlandığı savlarına yönelik soruları da yanıtladı:

– Nitelediği şahıslar yalnızca Türkiye’de iş yapmıyorlar, yurtdışında da iş yapıyorlar, kimi vilayetlerde belediyelere de iş yapıyorlar.

– İhaleler şeffaf, süreçler şeffaf, ödemeler bankalar üzerinden yapılıyor.

– Bu 90’lı yıllarda yeşil sermaye denilerek ötekileştirilen bir zihnin dışa vurumudur. Bu çeşit ötekileştirmeleri yapmak ve Türkiye’yi kara para cenneti olarak nitelendirmek gerçek değil. Bunlar ülkeye taammüden ziyan vermek için kullanılan cümlelerdir.

MAKROEKONOMİK GÖSTERGELERİMİZ RASTGELE BİR OPERASYONA AÇIK DEĞİL

Nureddin Nebati, Türkiye’nin 20 Aralık’a kadarki ataklarını hak etmediğini, makroekonomik göstergelerin hiçbirinin Türkiye’nin o duruma düşmesini gerektirecek bir altyapı sunmadığını belirtti. Nebati, “Türkiye’de seçimleri etkileyecek rastgele bir ekonomik operasyon riski görüyor musunuz” formundaki soruyu ise şöyle yanıtladı:

– Türkiye’nin makroekonomik göstergeleri rastgele bir operasyona açık değil, yapılan operasyonların bir karşılığı olmaz.

– Biz ocak ayında borçlanmaya çıktık, 2 milyar 750 milyon dolar borçlandık.

– Borçlanmalarımızı devam ettiriyoruz.

– Merkez Bankası rezervlerimiz çok kuvvetli. Makroekonomik göstergelerde bir külfetimiz yok.

– Mali olarak operasyon çekebilecekleri hiçbir alan yok.

HAZİNE BAKANI’NDAN 6’LI MASA’YA İKTİSAT SORULARI

– Muhalefetin yol haritasına baktım; enflasyonu nasıl önleyeceklerine ait bir yol haritaları yok.

– 6’lı Masaya da 6’lı Masa’nın ekonomistlerine de açık davette bulunuyorum: Enflasyonu düşüreceğiz diyorlar, bunun için enstrümanlarınız nedir? Açıklasınlar; faiz artıracak mısınız artırmayacak mısınız? Faiz artıracaksanız ne kadarlık bir artırım düşünüyorsunuz?

– Manşet enflasyonla irtibatı nasıl olacak? Bunlarla işsizlik ve kapanan şirket sayısı ne kadar artacak?

– Dövizle ilgili de IMF’den borç almayı tasarlıyorsanız ne kadar alacaksınız? Buna ne kadar faiz vereceksiniz? Bu ithalatı-ihracatı ne kadar etkileyecek? Bunları hiç kullanmıyorlar.

İZMİR İKTİSAT KONGRESİ YÜZYIL SONRA BİREBİR BİNADA TOPLANIYOR

Cumhuriyet’in ilanından çabucak sonra 17 Şubat 1923 tarihinde İzmir İktisat Kongresi toplanmış ve yeni Türkiye’nin iktisat siyasetlerine istikamet verilmişti. Artık tam 100 yıl sonra birebir tarihte, yani 17 Şubat’ta yine toplanacak. 4 Mart’a kadar sürecek kongre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açılışla başlayacak. Ortalarında 15 ülkeden iştirakçilerin da bulunduğu 150’den fazla akademisyen, iş insanı, bürokrat, basın mensubu, profesyonel ve sivil toplum ile kesim temsilcisi de kongreyi izleyecek. Bakan Nebati kongre ile ilgili Atatürk’ün “Siyasî, askerî muzafferiyetler ne kadar büyük olursa olsunlar, iktisadi muzafferiyetler ile taçlandırılmazlarsa elde edilen zaferler payidar olamaz, az vakitte söner” kelamını hatırlatarak, şunları söyledi:

Cumhuriyetimizin kuruluş arifesinde alınan Misak-ı İktisadi kararlarının kıymetli bir kısmı esasen bugün de bizlere yol gösterici niteliktedir.

Bugün de hem ülkemiz hem de dünya tarihi için, tekrar kritik bir dönüm noktasındayız. Neredeyse İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana global ölçekte iktisatta yaşanan en derin sarsıntılarla uğraş ettik.                                      

Tüm bu global değişimleri bir fırsata çevirerek, ülkemizin yeni ve daha üst bir istikrara ulaşmasını garantilemek için 20 Aralık 2021’de Türkiye İktisat Modelimizi devreye aldık.

Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat sayılarımızın neredeyse tamamında Cumhuriyet tarihimizin en âlâ düzeylerine ulaşmış durumdayız.

OTOPARKA ÇEVRİLEN TARİHİ BİNA HİZMETE AÇILIYOR

İzmir İktisat Kongresi, 1923’te inşa edilen tarihi binada yapılacak. Nasıl mı? Karşılık Nureddin Nebati’den:

Kongrenin düzenlendiği tarihi bina ne yazık ki 1979’da yıkılmıştı. Yerinde, yakın vakte kadar bir otopark işletiliyordu. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in katkılarıyla bina 1923’teki aslına uygun olarak yine yapılıyor. 17 Şubat günü hem açılışı yapılacak hem de kongre, 100 yıl sonra birebir binada düzenlenecek.

‘İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİYLE BİRLİKTE HAREKET EDİLEBİLİRDİ’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın da bir İzmir İktisat Kongresi organize ettiğini belirten Nebati, “Rekabet hoş bir şey lakin bir ülke iktisadını yöneten merkezi hükümettir, yani Ankara’dır. Bu bir ulusal program, rekabetten fazla burada birlikte hareket edilebilirdi” dedi.

İZMİR İKTİSAT KONGRESİ’NİN GÜNDEMİ

Kongrede 100’den fazla oturum düzenlenecek. Gündem ise şöyle:

– Küresel salgın sonrası iktisat paradigmasında yaşanan değişimden Asya’nın yükselişine;

 Sürdürülebilir finanstan FinTech uygulamaları ve blockchain teknolojilerine;

– Yapay zekâdan yenilik ekosistemine; 

– İklim değişikliğinden sürdürülebilir etraf ve güç kaynaklarına,

– Savunma endüstrisinden altyapı yatırımlarına ve otomotiv dalı başta olmak üzere sektörel gelişmelere kadar pek çok bahis etraflıca ele alınacak.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.