STERLIN
29,4501
DOLAR
23,3834
EURO
25,1530
ALTIN
1.474,46
BIST
5.626,49
SON DAKİKA
Dijital Kartvizit ile Anlık Kartvizit İhtiyacını Karşıla
Cumhurbaşkanı Tatar, Meclis Başkanı Töre’yi kabul etti
Putin nükleer silahlar için tarih verdi – KIBRIS HABER
Atlı, Girne Antik Liman’da sürdürülen restorasyon çalışmalarını eleştirdi – KIBRIS HABER
ABD’de panik: Gökyüzü kızıla büründü! “Dışarı çıkmayın uyarısı” yapıldı… Hava kalitesi düşünce maskeler geri döndü
Dikkat! 3 günlük su kesintisi – KIBRIS HABER
Başman; “Sorunları istikrarlı, güçlü bir hükümet ve 25 milletvekilli bir meclis grubu ile çözeceğiz”! – KIBRIS HABER
Ticaret Odası heyeti Ankara’da temaslarda bulundu! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü ile polisin ilginç anları… “Alkollüyüm” dedi, direksiyon başında içki şişesiyle yakalandı! Alkolmetre bambaşka çıktı
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan pazartesi KKTC’ye geliyor
Üstel: “2027’ye kadar bütün sorunları çözeceğiz”
Hakan Fidan ile Josep Borrell telefonda görüştü
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı
10 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Talay Ayhun Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Hürriyet’in sorularını yanıtladı: ‘Enflasyonda kalıcı katılaşma beklemiyoruz’

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Hürriyet’in sorularını yanıtladı: ‘Enflasyonda kalıcı katılaşma beklemiyoruz’Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin …

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Hürriyet’in sorularını yanıtladı: ‘Enflasyonda kalıcı katılaşma beklemiyoruz’
CyborNFT
02.05.2022 08:07
0
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Hürriyet’in sorularını yanıtladı: ‘Enflasyonda kalıcı katılaşma beklemiyoruz’
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon ataletini kırmayı amaçladıklarını söyleyerek, “Bu çerçevede önümüzdeki periyotta enflasyonda uzun vadeye sirayet edecek ve kalıcı olacak bir katılaşma eğilimi beklemiyoruz” dedi. Fiyatların sebepsizce artışına müsamaha gösterilmeyeceğini de vurgulayan Bakan Nebati, kişisel yatırımcıya yönelik enflasyon muhafazalı tahvilin tasarım çalışmalarının tamamlandığını da bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla gayret kapsamında atılan adımlarla birlikte, enflasyon beklentilerini de gün be gün uygunlaştırmayı ve enflasyon ataletini kırmayı amaçladıklarını söyledi. Nebati, “Bu çerçevede önümüzdeki periyotta enflasyonda uzun vadeye sirayet edecek ve kalıcı olacak bir katılaşma eğilimi beklemiyoruz” dedi. Nebati, kişisel yatırımcıya yönelik enflasyon muhafazalı tahvilin tasarım çalışmalarının tamamlandığını da bildirdi.

‘İLK BEKLENTİMİZ AYLIK ENFLASYON’

CyborNFT

Nebati, Hürriyet’in yazılı sorularını yanıtlarken pandeminin neden olduğu tedarik zincirlerindeki aksamalar, ek olarak Rusya-Ukrayna savaşının global güç, besin ve öteki emtia fiyatlarını daha da yükseltmesinin tüm dünyada enflasyonist baskıyı arttırdığını kaydetti. Üretici-tüketici enflasyon sayılarında global ölçekte tarihi rekor düzeylere şahit olunduğunu tabir eden Nebati, “Örneğin; ABD’de enflasyon son 41 yılın tepesinde seyrediyor. Almanya ve Fransa son 40 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyor. Bu nedenle enflasyon global boyutta öncelikli gayret edilmesi gerekenler listesinde en ön sıralarda yer alıyor” değerlendirmesini yaptı.

Global aksiliklere ek olarak Türkiye’de gelişmelerine bağlı olarak TÜFE enflasyonunun hızlandığını ve mart ayı itibariyle yüzde 61.1’e ulaştığını hatırlatan Nebati, “Kur muhafazalı mevduat eserleri başta olmak üzere aralık ayından bu yana aldığımız tüm önlemlerle birlikte finansal piyasalarda istikrarı sağladık ve döviz kurundaki oynaklığı kıymetli ölçüde denetim altına aldık. Döviz kurundaki oynaklığın sona ermesinin akabinde önümüzdeki kısa periyotta birinci olarak aylık enflasyonların olağanlaşmasını bekliyoruz. Başka yandan, 2021 yılı Aralık ayındaki ve 2022 yılı birinci çeyreğindeki yüksek enflasyon gerçekleşmeleri, enflasyonun belli bir müddet yüksek seyretmesine neden olabilir. Emtia fiyatlarındaki olağanlaşma, döviz kurundaki istikrar ve atacağımız ek adımlarla önümüzdeki devirde enflasyonda besbelli bir düşüşün olmasını bekliyoruz” dedi.

ESER TAKİP SİSTEMİ GELİYOR

Enflasyonla gayret kapsamında besin, temel gereksinim unsurlarında KDV indirimi yaptıklarını hatırlatan Nebati, işletmelerin de bu indirimleri fiyatlara yansıtmalarını beklediklerini kaydetti. Enflasyonla Çaba Timleri aracılığıyla indirimlerin etiketlere yansıyıp yansımadığının takibini yaptıklarını vurgulayan Nebati, “Bu timler ile fahiş fiyat, fiyat manipülasyonu ve stokçuluğa asla müsaade vermiyor, bunun için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz” dedi. Besin arzında istikrarı sağlamak için önlemleri üretim basamağından başlattıklarını kaydeden Nebati, en tipik örneğinin tarım eserlerine yönelik rekolte ve fiyat gelişmelerini evvelce tespit etmek üzere oluşturulan ‘Erken İhtar Sistemi’ olduğunu tabir etti.

Stokçuluğu önlemek ve fiyatların seyrini izlemek emeliyle Hazine ve Maliye Bakanlığı uyumunda dijital ‘Ürün Takip Sistemi’ çalışmalarının devam ettiğini lisana getiren Nebati, “Türkiye’de enflasyonu belirleyen temel etkenler maliyet ve arz taraflı faktörler ile enflasyon beklentileridir. Bu çerçevede kurdaki istikrara çok ehemmiyet veriyoruz ve önümüzdeki devirde ortaya koyacağımız yeni enstrümanlarla finansal piyasalardaki istikrarı kalıcı hale getireceğiz. Çalışmalarımız vatandaşlarımızın refahını ve alım güçlerini eskisinin üzerine çıkarma maksadımız doğrultusunda ilerliyor. Milletimizi enflasyon baskısı altında ezdirmemek konusunda kararlıyız” iletisini verdi.

MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ YOK

Bakan Nebati, temel gereksinim unsurlarının fiyatlarını sebepsizce artıranlara karşı en küçük bir müsamaha dahi göstermeyeceklerini vurgulayarak, bu hususun kırmızı çizgileri olduğunu söz etti. Fahiş fiyat, fiyat manipülasyonu ve stokçuluğa asla müsaade vermeyeceklerini kaydeden Nebati, ‘Enflasyonla Uğraş Tim’lerinin risk tahlilleri çerçevesinde ülke geneline yönelik kontrol planları hazırladıklarını söz etti. Besin, otomotiv, gübre şeker üzere kesimlerde saha kontrollerinin yapıldığını hatırlatan Nebati, “İşlemlerinde usulsüzlükler tespit edilenlere cezai süreçler uygulandı; vergi incelemesine sevk edildi. Vergi siyasetlerinde vatandaşlarımız ve gerçek kesimimizin gereksinimlerini gözeterek, istikrarı ve öngörülebilirliği merkeze aldığımız siyaset ve uygulamalarımıza mali disiplinden taviz vermeksizin devam edeceğiz” dedi.

VERGİDE YAPILANDIRMA GÜNDEMDE DEĞİL

Bakan Nebati, piyasada konuşulmaya başlanan vergi borçlarının yapılandırılmasına yönelik yeni bir çalışmanın olmadığını kaydetti. Salgın devrinde başta vergi ve SGK borçları olmak üzere, kamuya olan yükümlülüklerini yerine getirmede zorluk çeken vatandaşları rahatlatmak maksadıyla kıymetli ödeme kolaylıkları sağlayarak borçların azaltıldığını ve taksitler halinde ödeme imkânı sunulduğunu lisana getiren Nebati, şöyle devam etti:

“Sağlık otoriteleri pandeminin sonuna gerçek yaklaştığımızı vurguluyorlar. Her ne kadar Karadeniz’in kuzeyinde yaşanan gelişmelerin ekonomik tesirlerini hissediyor olsak da kısa vadede bu düşüncelerin da aşılacağını ümit ediyoruz. Münasebetiyle bu basamakta bütçe dengelerimizi de gözeterek yapılandırma düzenlemesi düşünmüyoruz. Vatandaşlarımızdan bu tip söylentilere prestij etmemelerini, yükümlülüklerini vaktinde yerine getirmeye devam etmelerini istirham ediyorum. Bununla birlikte, vergi mevzuatımızda, vergi ödeme konusunda zorluk çeken mükelleflerimize yönelik taksitlendirme imkânı bulunuyor. Borcunu ödemekte zorluk çeken vatandaşlarımızın vergi dairelerimize başvurmaları halinde ilgili mevzuat kapsamında sunulan kolaylıklardan yararlanmaları her vakit mümkün.”

ENFLASYON MUHAFAZALI TAHVİL TAMAM

TL cinsi varlıklara yönelimi arttırma çalışmalar kapsamında kişisel yatırımcının ilgisini çekebilecek farklı borçlanma enstrüman alternatifleri hazırladıklarını anlatan Nebati, şöyle devam etti: “İhtiyaç duyulması halinde devreye alınacak bu enstrümanlara yönelik ilgili kurumlarımızın çalışmaları ağır bir halde devam ediyor. Bu alternatiflerden biri olan ferdî yatırımcıya yönelik enflasyon muhafazalı tahvilin tasarımı ve geliştirilmesi çalışmalarımızı tamamladık. Kelam konusu senedin ihracına ait başka operasyonel süreçlerin tamamlanmasının akabinde ihracın zamanlamasına piyasa koşulları ve Hazine borçlanma stratejilerimiz çerçevesinde karar vererek kamuoyuyla paylaşacağız.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.