STERLIN
23,1895
DOLAR
18,8060
EURO
20,4557
ALTIN
1.165,58
BIST
4.976,55

Geetanjali Shree Memleketler arası Booker Ödülü’nü kazanan birinci Hint muharrir oldu

Geetanjali Shree Memleketler arası Booker Ödülü’nü kazanan birinci Hint müellif olduMilletlerarası Booker Ödülü’nü bu yıl Hint muharrir …

Geetanjali Shree Memleketler arası Booker Ödülü’nü kazanan birinci Hint muharrir oldu
CyborNFT
27.05.2022 09:52
0
A+
A-

Geetanjali Shree Memleketler arası Booker Ödülü’nü kazanan birinci Hint müellif oldu
Milletlerarası Booker Ödülü’nü bu yıl Hint muharrir Geetanjali Shree kazandı.Shree mükafatı, Hindistan’ın bölünmesinin gölgesinde geçen bir aile kıssası olan “Tomb of Sand” isimli romanı ile kazandı.Romanı Hintçe kaleme alan Shree, bu mükafatı kazanan birinci Hint müellif oldu.

80 yaşındaki Hint bir bayanın eşinin vefatının akabinde ani bir formda Pakistan’a seyahat etme kararını anlatan roman şimdi Türkçeye çevrilmedi.

Shree, “Booker’ı asla hayal etmemiştim, yapabileceğimi de düşünmemiştim” dedi.

CyborNFT

Mükafatı aldığı için çok keyifli olduğunu belirten müellif, Hint haber ajansı Press Trust of India’nın aktardığına nazaran, mükafatı kabul ettiği konuşmasında, “Gerek bu kitabın gerekse de benim ardımda, Hintçe ve öbür Güney Asya lisanlarının varlıklı ve gelişen edebi geleneği var. Dünya edebiyatı bu lisanlardaki en uygun muharrirleri tanıyarak daha da zenginleşecek” tabirlerini kullandı.

50 bin sterlinlik para mükafatı kitabı Hintçeden İngilizceye çeviren Daisy Rockwell ile Shree ortasında paylaştırılacak.

Heyet Lideri Frank Wynne, heyetin “romanın gücü, dokunaklığı ve oyunbazlığı” konusunda etkilendiğini ve kendisinin de daha evvel bu türlü bir şey okumadığını kaydetti.

Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletindeki Mainpuri kentinde doğan 64 yaşındaki Shree’nin üç romanı bulunuyor. “Tomb of Sand” ise İngiltere’de yayınlanan kitaplarından birincisi.

2018 yılında Hintçe Ret Samadhi ismiyle yayımlanan kitap, kocasının vefatından sonra buhrana giren Ma’nın dönüştürücü seyahatinin izini sürüyor.

Daha evvel verdiği bir BBC röportajında Shree, romanın kültürel art planlarından bağımsız kozmik olan insan kıssalarını anlattığını söylemişti.

Shree, Mieko Kawakami, Claudia Piñeiro, Jon Fosse, Olga Tokarczuk ve Bora Chung ile birlikte mükafatın kısa listesine kalmıştı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.