STERLIN
22,7376
DOLAR
18,8198
EURO
20,3977
ALTIN
1.129,41
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Kur’an-ı Kerim yakan Paludan’dan bir skandal daha! Çocuklarla cinsel içerikli sohbetleri ortaya çıktı
İlaç eksikliği ile ilgili kriz masası kuruldu! – KIBRIS HABER
Dünyanın beklediği toplantı! AB’den hem Rusya hem Ukrayna’ya kötü haber….
Yıllık enflasyon yüzde 89,23! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Ahmet Ünsal’a UBP tarafından istisnai vatandaşlık verildi”! – KIBRIS HABER
Bir çivi bile çakacaksanız Planlama İnşaat Dairesi’nin onayı gerekir! – KIBRIS HABER
Bulgaristan’da parlamento feshedildi
İngiltere’de kelebekler yüzde 80 azaldı
İtalya’da bölgelere özerklik tasarısı tartışması yarattı: ‘Ülke parçalanıyor’
KKTC’ye 14 TIR eğitim materyali
Kız kardeşi ile trambolinde çarpıştı, günlerdir komada! ‘Bir daha asla yürüyemeyebilir’
4’üncü Selçuk Yaşar ödülü sahibini bekliyor
KKTC’ye kar geliyor – KIBRIS HABER
İtalya’da göçmen teknesinden 8 ceset çıkarıldı
Çelik üretimi Aralık’ta geriledi
Kontrolmatik, 2024’de ABD’de lityum iyon pil üretimine başlıyor
Şili’de 750 hektar alan küle döndü
ABD polisi bu kez de köpek öldürdü
ABD’li akademisyenlerden dikkat çeken Türkiye analizi
Rusya döviz satışını artıracak
Ahmet Ünsal’ın istisnai vatandaşlığı iptal edilmeli eylemi! – KIBRIS HABER
Elektrik ve doğalgaz zamları TÜİK’in sepetine yansıdı
AB’nin Rus petrol ürünlerine ithalat yasağı başlıyor
’40 kadar ülke Paris Olimpiyatlarını boykot edebilir’
İGART Sanat Projeleri Yarışması’ndan sanatçı ve tasarımcılara açık çağrı
İskele’de Helin Reessur için eylem! – KIBRIS HABER
Bakan Karaismialoğlu’ndan Avrasya Tüneli’nden geçen 100 milyonuncu araca hediye
Morgan Stanley’den Türkiye için 3 farklı seçim senaryosu
Norveç, Almanya’dan 54 Leopard 2 tankı sipariş edecek
Polise çarptı! – KIBRIS HABER

Fransa ile İtalya arasında mülteci krizi

Fransa ile İtalya arasında mülteci kriziFransa, durumları kritik 230 mülteciyi taşıyan bir sivil toplum kuruluşunun gemisine karaya çıkma izni …

Fransa ile İtalya arasında mülteci krizi
CyborNFT
11.11.2022 18:22
0
A+
A-

Fransa ile İtalya arasında mülteci krizi
Fransa, durumları kritik 230 mülteciyi taşıyan bir sivil toplum kuruluşunun gemisine karaya çıkma izni verdi. Gemi, 3 hafta boyunca İtalyan hükümetine sayısız talepte bulunmuş ancak İtalya hükümeti izin vermemişti. Fransa İçişleri Bakanı, dün akşam İtalya’nın kararının ‘ağır sonuçları’ olacağını söylerek İtalya’yı eleştirdi.

SOS Mediterranee sivil toplum kuruluşunun Ocean Viking adlı mülteci kurtarma gemisi, Libya açıklarında 22-26 Ekim arasında 6 farklı operasyonla 57’si çocuk 230 mülteciyi denizden kurtarmıştı. Gemide bulunan bazı mültecilerin sağlık durumunun kritik olduğu bildirilmesine rağmen İtalya hükümeti 3 hafta boyunca gemiye yanaşma izni vermemişti. SOS Mediterranee yetkilileri İtalyan yetkililere defalarca seslenmiş ve 8 Kasım’da basın açıklaması yaparak “Ocean Viking’deki durum kritik bir sınıra ulaştı. Can kaybı riskleri de dahil olmak üzere çok ciddi sonuçlarla karşı karşıyayız” ifadelerini kullanmıştı.

SAYISIZ BAŞVURUYA RAĞMEN SESSİZ KALDI

CyborNFT

SOS Mediterranee açıklamasında “Sağır edici bir sessizlik içinde kaldıktan sonra, deniz hukuku uyarınca, RCC’ye bir Güvenlik Yeri sağlama kapasitesinde en fazla yardımcı olabilecek makam olan İtalya ile temasa geçtik. Ancak yeni seçilen hükümet, STK tarafından işletilen tüm arama kurtarma gemilerine karasularına girme konusunda ayrımcı ve üstü kapalı bir yasak getirdi ve hepsinden önemlisi, sayısız resmi talebimize rağmen bir Güvenli Yer tahsis etmedi” denildi.

GEMİDEKİ DURUM KRİTİK DÜZEYE ULAŞTI

Avrupa Birliği Komisyonu 9 Kasım’da açıklama yaparak “Avrupa Komisyonu, (denizden) kurtarılan ve Ocean Viking’de bulunan tüm şahısların en yakın güvenli yerde derhal karaya çıkarılması çağrısında bulunuyor. Gemideki durum kritik bir düzeye ulaştı ve insani bir trajediden kaçınmak için durumun acilen ele alınması gerekiyor. Denizde kurtarma ve can güvenliğini sağlama konusundaki yasal yükümlülük, insanları tehlike durumuna düşüren koşullar ne olursa olsun, açık ve nettir” ifadelerini kullandı. Birleşmiş Milletler mülteci ajansları da 7 Kasım’da ortak açıklama yaparak geminin acilen demir atması gerektiğini belirterek mültecilerin durumunun kritik olduğunu vurgulamıştı.

TAHADDÜT EDİLEN 3500 MÜLTECİYİ İTALYA’DAN ALMAYACAK

Fransa hükümeti dün geminin Toulon kentindeki limana yanaşmasına izin verdiğini açıkladı. Fransa İçişleri Bakanlığı ayrıca gemiye yanaşmadan önce helikopter göndererek sağlık durumu kritik 3 kişiyi Fransız hastanelerine taşıdı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, “Fransa, İtalya’nın kendisini sorumlu bir Avrupa devleti olarak görmemeye karar vermesinden derin üzüntü duymaktadır” diyerek İtalya’nın kararının ‘ağır sonuçları’ olacağını belirtti. Fransa, İtalya’dan daha önce almayı kabul ettiği 3500 mülteciyi alma planından vazgeçtiğini ve İtalya sınırındaki kontrolleri güçlendireceğini vurguladı. İtalya İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi bu yıl içinde yaklaşık 90 bin mülteci misafir ettiklerini ifade ederek İtalya’nın payına düşenden daha fazla mülteci misafir ettiğini söyledi.

SOS Mediterranee durumla ilgili dün açıklama yaparak “Ocean Viking’e nihayet demir atmak için güvenli bir yer belirlendi… Hayatta kalanlar, Fransa’nın güneyindeki Toulon’da karaya çıkacaklar. Ocean Viking yolda ve istikrarsız hava tahminlerine göre gemimiz Cuma günü Toulon limanına varmayı bekliyor. Bu haberi bir rahatlama ve öfke karışımıyla karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

AVRUPA DEVLETLERİNİN BAŞARISIZLIĞI

SOS Mediterranee Operasyon Direktörü Xavier Lauth bu 3 haftalık süreçte mülteciler kadar gemi mürettebatının da korkunç bir çile çektiğini ifade ederek “Denizden kurtarılmalarından neredeyse üç hafta sonra, Orta Akdeniz’deki operasyon alanından çok uzakta (mültecilerin) karaya çıkmaları, deniz hukukunu eşi görülmemiş bir şekilde ihlal eden tüm Avrupa devletlerinin dramatik bir başarısızlığının sonucudur” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.