STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
“Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi” kapsamında hasat yapıldı – KIBRIS HABER
Türkiye ve Azerbaycan’a skandal sözler! ‘Soykırım’ çıkışı taptı – KIBRIS HABER
27 yıl önce öldürülmüştü, sır perdesi aralandı! – KIBRIS HABER
2 yaşındaki çocuk pitbull saldırısında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Atatürk büstüne zarar veren şahıslar tutuklandı! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden iki kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Sapkınlık gerçekten” dedirten görüntüler! – KIBRIS HABER
35 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Gümrüğe beyan edilmemiş ürünler tespit edildi! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da uyuşturucu! – KIBRIS HABER
Trafik kazasında Zafer Akyurt ağır yaralandı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER

FinTek uyarısı! Alım gücü enflasyonla birlikte ‘şimdi al sonra öde’ sistemindeki yükselişi etkileyebilir

Pandemide ‘şimdi al sonra öde’ sistemine artan ilgi, yüksek enflasyon ortamında da devam ediyor. Uzmanlar, Türkiye’de bu alandaki şirket sayısında artış beklerken, borçluluğun artmasına karşı ödeme planları konusunda tüketicileri uyarıyor. Düşen alım gücü, artan işsizlik nedeniyle daima gelir konusundaki belirsizlikler ise öteki riskler ortasında.

FinTek uyarısı! Alım gücü enflasyonla birlikte ‘şimdi al sonra öde’ sistemindeki yükselişi etkileyebilir
CyborNFT
17.04.2023 07:30
0
A+
A-

FinTek uyarısı! Alım gücü enflasyonla birlikte ‘şimdi al sonra öde’ sistemindeki yükselişi etkileyebilir
Pandemide ‘şimdi al sonra öde’ sistemine artan ilgi, yüksek enflasyon ortamında da devam ediyor. Uzmanlar, Türkiye’de bu alandaki şirket sayısında artış beklerken, borçluluğun artmasına karşı ödeme planları konusunda tüketicileri uyarıyor. Düşen alım gücü, artan işsizlik nedeniyle daima gelir konusundaki belirsizlikler ise öteki riskler ortasında.

PANDEMİDE tıpkı e-ticaret üzere değerli bir büyüme kaydeden ‘şimdi al sonra öde’ (buy now hisse later) sisteminin kullanımı, tüm dünyada yükselen enflasyonla birlikte her geçen gün artıyor. Bu yükselişte ABD ve Avrupa’daki ülkeler başı çekerken, pazarın bu yıl tüm dünyada 527.9 milyar dolara ulaşması bekleniyor. FinTek şirketleri ise Türkiye’de de sisteme olan ilginin artacağı ve bununla birlikte borçluluğun yükselebileceği konusunda uyarıyor. Artık al sonra öde sisteminin enflasyonun ana gündem olduğu tüm dünyada tüketicinin muhtaçlığını karşılama konusunda âlâ bir alternatif olduğunu belirten finansal teknoloji şirketi Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, “Satın alma gücü düşük, nizamlı geliri sonlu olanların yanı sıra bilhassa gençlerin bu sisteme ilgisini görüyoruz. Yani kredi kartı olmayan, ödeme zahmeti çeken ya da faiz ödemek istemeyen kısımlar tarafından tercih ediliyor. Finansal okuryazarlığın artması ödeme planlarını için büyük kıymet taşıyor” diye konuştu.

SENETLİ ÖDEME ÖRNEĞİ

CyborNFT

Fintek teşebbüs şirketi Insha Genel Müdürü Hasan Sami Bayansar ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Ülkemizde geçmişte, senetli ödemeler ve kredi kartıyla taksitlendirme nasıl ilgi gördüyse artık al sonra öde sistemi de kabul görmeye başladı. Önümüzdeki devir pek çok farklı tüketici segmentinin ilgi göstereceği bir ödeme usulü olacak.” Sipay’ın CEO’su Semih Muşabak da “Sistem borçluluğun artması riskini beraberinde getirebilir. Fakat Türkiye’deki düzenlemeler düşünüldüğünde, bu sistemin tüketiciler için büyük bir risk oluşturacağını düşünmüyoruz” yorumunda bulundu.

APPLE DA OYUNDA

Fitch Ratings, geçtiğimiz periyotlarda merkez bankalarının düşük faiz kararlarının ve harcamayı artırmaya yönelik siyasetlerinin ‘şimdi al sonra öde’ şirketlerinde yükseliş yarattığını belirtmişti. Uzmanlara nazaran faiz oranları ve enflasyon yüksek düzeyde kaldıkça tüketicierin bu sisteme olan ilgisi artmaya devam edebilir. Son olarak Apple, “Pay Later” isminde yeni hizmetini duyurmuş ve Apple Hisse kullanıcılarının artık al sonra öde hizmetinden yararlanacağı açıklanmıştı.

 

RİSKLER NELER?

EKONOMİST Dr. Tolga Dağlaroğlu, bilhassa elektronik eşyalar için artık al sonra öde uygulamasının cazip olabileceğini belirterek, “Temel sorunlardan biri bu sistemi kullanan tüketiciler için gelirin daima olması. Faiz ödemeseniz de gecikme fiyatı var ve bu yeni mağduriyetler yaratabilir. Cari süreçler açığı, artan talep nedeniyle yükselebilir. Bu enflasyon önünde de yeni bir risk oluşturabilir. Büyümedeki oynaklığın yüksek olması, insanların gelirlerinin daima dalgalanmasına neden oluyor. Bu türlü kontratlarda daima gelir son derece değerli. Orta sınıfın alım gücünün düşmesi de sistemin işleyebilmesi için değerli bir problem” diye konuştu.

 

ŞİMDİ AL SONRA ÖDE SİSTEMİ NEDİR?

FİNANS kesiminde ödeme süreçlerinde, yatırım idaresinde, sigortacılıkta ve öbür finansal alanlarda daha süratli, ucuz ve erişilebilir bir sistemi hedefleyen finansal teknolojiler yani FinTek için artık al sonra öde sistemi, son devrin en tanınan kavramlardan biri olarak kabul ediliyor. Kısa vadeli bir finansman tipi olarak bilinen sistem, tüketicilerin satın aldıkları eserleri ileri bir tarihte ve çoklukla faizsiz olarak ödeme imkânı sağlıyor. Fakat birtakım sistemlerde gecikme faizi alınabiliyor. 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.