STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Hessen Eyalet Parlamentosu Milletvekili İsmail Tipi hayatını kaybetti
Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç’e sert tepki!
Avustralyalı balıkçılar denizde soğutucuya tutunarak yardım bekledi
Balık azaldı, ilgi çoğaldı
En çok yağış alan bölge! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Ocak ayında işsizlik ve enflasyonda artış – KIBRIS HABER
Rum polisi seçim alarmında – KIBRIS HABER
İskele’de yaya geçitleri aydınlatıldı! – KIBRIS HABER
Tehdit gibi sözler: Her türlü silahı kullanmaya hazırız
Çin’den ABD’ye balon tepkisi
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’ye pranga vuramazsınız
Kalbi 6 kez durdu, 27 dakika ‘ölü’ kaldı! ‘Öbür tarafı gördüm, o gerçek’
İngiliz tutuklu banyoda ölü bulundu! – KIBRIS HABER
Teknenin kundaklandığı tespit edildi – KIBRIS HABER
Polis: Kazada yaralanan şahsın hayati tehlikesi var – KIBRIS HABER
UKÜ’de mezuniyet sevinci – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Burada esas amaç KKTC’nin dünyada kabul görmesidir – KIBRIS HABER
Rusya ve Ukrayna arasında bir esir takası daha
Ukrayna’ya 150 km menzilli füze! Kırım vurulur mu?
Girne Belediyesi’nden, kan şekeri ve tansiyon ölçüm hizmeti! – KIBRIS HABER
Okul öncesinde ‘ücretsiz yemek’ pazartesi başlıyor
Bakan Muş: Yüzde 5 veya üzerinde büyüme oranı bekliyoruz
Kaza yapan araç sürücüsüne, tutukluluk! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi eski meclis üyesi Faik Kasapoğlu hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
Togg’da geri sayım başladı! NFT açık artırması yarın başlayacak
Odun kesme makinesini çaldı! – KIBRIS HABER
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme
Blinken’den ‘Çin balonu’ için net ileti: Açık bir biçimde egemenliğimizin ihlali
Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere, 51,5 milyon lira idari para cezası kesildi! – KIBRIS HABER

Erdoğan’dan G20 tepesinde kıymetli açıklamalar

Erdoğan’dan G20 tepesinde değerli açıklamalarCumhurbaşkanı Erdoğan G20 Tepesi’nde açıklama yapıyor. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları …

Erdoğan’dan G20 tepesinde kıymetli açıklamalar
CyborNFT
16.11.2022 09:08
0
A+
A-

Erdoğan’dan G20 tepesinde değerli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 Tepesi’nde açıklama yapıyor. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları…

‘Değerli arkadaşlar G-20’nin bu yılki teması birlikte daha güçlü toparlanmaydı. Sene boyunca çok sayıda teknik seviyede çalışma gerçekleştirildi. Türkiye olarak görüşlerimizi paylaştık, tepe gündemine katkıda bulunduk. Son gelişmeleri değerlendirdik. Dünyamız son 3 yıldır salgınla başlayıp sıcak çatışmalarla çetrefilleşen sancılı bir devirden geçiyor.

Aşırı yükselen güç, besin ve hammadde fiyatlarının tüm ekonomileri zorladığı görülüyor. Pek çok bölgede 60 yılın tepesine ulaşan enflasyon sayıları karşılaşılan sorunların büyüklüğünü gösteriyor. Alışılageldik metotlarla enflasyonu düşürme formülünün şimdi isteneni veremediğini görüyoruz.

CyborNFT

Küresel iktisatla ilgili giderek artan resesyon tartışmaları bizi bekleyen tehlikelere işaret ediyor. Bir çıkış yolu bulunamazsa mevcut durumun kötüleşeceğini gösteriyor. Bu kriz tüm ülkelerin krizidir lakin global iktisattaki kötüleşmenin en şiddetli vurduğu yerler Afrika ve Asya’daki kırılgan devletlerdir.

Somali’den Yemen’e uzanan geniş bir bölgede milyonlarca insan kıtlık tehdidiyle karşı karşıyadır. Ekonomik kriz Afrika ve Asya kökenleri göçmenlere karşı nefret telaffuzlarını de artırmıştır. İslam ve yabancı düşmanlığıyla uğraşta daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Türkiye bu sınamalar karşısında üzerine düşeni yerine getirmenin gayretindedir. Bugün de tüm gücümüzle barışın, refahın ve adaletin tescili için içtenlikle gayret gösteriyoruz. 5 milyon yerlerinden edilmiş şahsa mesken sahipliği yapıyoruz. Bölgemizdeki çatışmaları durdurmak için en fazla çalışan ülke pozisyonundayız. Savaşın kazananı, adil bir barışın ise kaybedeninin olmayacağı kanısıyla hareket ettik. Tarafları pek çok kez tıpkı masa etrafında bir ortaya getirme muvaffakiyetini sergiledik. Karadeniz’de tahıl koridorunu inşa ettik bu formda besin krizinin tahliline katkı sağladık. 11 milyon ton tahılın dünya pazarına girmesini temin ettik.

Ortak bildirimizde besin israfının azaltılması konusunda taahhütte bulunmuştuk. Bir yanda dijitalleşmeyi düşünürken başka yanda 2 milyar insanın yoksulluk içinde yaşadığı gerçeğiyle yüzleşiyoruz. Bir tarafta lüks, şatafat ve israf hakimse burada bir sorun var demektir. Türkiye olarak bu adaletsiz tabloyu değiştirmeye yönelik faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Eşim Emine Erdoğan öncülüğünde yürütülen ‘Sıfır Atık’ projesinin milletlerarası arenaya taşıdık.

Zirvemizin bir başka yüklü gündemini de sıhhat konusu oluşturdu. Global sıhhat sisteminin geliştirilmesi üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Türkiye’nin sıhhat altyapısında katlettiği arayı burada paylaşma imkanı buldum. Türkiye olarak büyük bir muvaffakiyet öyküsü yazdığımıza inanıyorum. 1 milyon 350 bini bulan sıhhat çalışanımızla kelam sahibiyiz. Dünyada Kovid-19 aşısı üretebilen 9 ülke ortasına girdik. Kent hastaneleri sıhhat alanında yeni bir devri başlattı. Kritik salgın günlerinde devasa bir sıhhat kompleksi olan çağdaş tesislerin çok önemli yararını gördük.

Sahip olduğumuz yaygın altyapıyı bilim, teknoloji ve üretim gücünü daha da geliştirmekte kararlıyız. 2 günlük tepe boyunca pek çok ikili görüşme gerçekleştirdik. Endonezya Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Biden, Macron, Meloni, Scholz ile biraraya geldik. Tepe vesilesiyle ayrıyeten başkanlar olarak aile fotoğrafı çektirdik ve ortak açıklama yayınladık. G20 platformu global seviyede karşı karşıya kaldığımız meydan okumalar karşısında kendisinden beklenen liderlik misyonunu yönetiyor.’

‘2 gün boyunca gerçekleştirdiğimiz istişarelerin global siyasi ve ekonomik istikrar için iyi sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum. Sizleri bir defa daha sevgiyle, hürmetle selamlıyorum.’

Erdoğan, ABD Lideri Biden ile yaptığı görüşme ile ilgili soruya ‘Biden F-16’da olumlu gelişmelerin olduğunu söyledi’ cevabını verdi.

Erdoğan, ‘Görüşmeler şu anda olumlu, fazla ayrıntıya girmeye gerek yok. Sayın Biden ile yaptığım görüşmede bu olumlu havayı hissettim’ dedi.

Erdoğan, İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısı ile ilgili ise ‘Şu anda sorgulamalar devam ediyor ve bildiğiniz üzere 81 yaralımız vardı. Yaralı sayısı 25’e düştü, 6 vefat var. Bu sorgulamalar sonucunda nereye uzanıyor bunların araştırılması gerekiyor. Kararlı olduğumuzu tüm dünyanın bilmesi lazım’ tabirlerini kullandı.

Yunanistan’ın KKTC reaksiyonu ile ilgili Erdoğan şu değerlendirmede bulundu;

‘Kuzey Kıbrıs’la ilgili bizim Türk Devletleri Teşkilatı’nda aldığımız karar geçerlidir. Rastgele bir yerden yahut ülkeden icazet almamıza gerek yoktur. Olumsuz yaklaşan ülkelere gerekli olan yerde gerekli karşılığı veririz.’

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.