STERLIN
29,4528
DOLAR
23,3485
EURO
25,1292
ALTIN
1.473,26
BIST
5.626,49
SON DAKİKA
Talay Ayhun Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Gökyüzü kızıla büründü! Maskeler geri döndü – KIBRIS HABER
EVKAF, uluslararası down sendromlu çocukları misafir etti – KIBRIS HABER
Metin Arhun’dan asgari ücret açıklaması! – KIBRIS HABER
Eski dünya yıldızları sahada! – KIBRIS HABER
YÖK’ün KKTC için belirlediği 400 yükseköğrenim kontenjanı açıklandı! – KIBRIS HABER
Başbakanlık’tan flaş açıklama! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman’dan köy ziyaretleri! – KIBRIS HABER
Bu bölgelere 3 gün boyunca su verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Gönyeli’de, serada uyuşturucu yetiştirdi! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Hakemler Birliği bombalandı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Dövize karşı yeni çalışma içindeyiz”! – KIBRIS HABER
Piyasada tüp yok! – KIBRIS HABER
Acun Ilıcalı bir kulüp daha satın aldı! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatında düşüş! – KIBRIS HABER
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC’ye Geliyor! – KIBRIS HABER
Altın fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplanıyor! İşte gündem – KIBRIS HABER
13 yaşındaki çocuğa çarptı! – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da 3 işyeri kapatıldı! – KIBRIS HABER
Dövizin yükselişi durmuyor! – KIBRIS HABER
Büyük ikramiye bu bilete isabet etti! – KIBRIS HABER
9 Haziran 2023 Nöbetçi Eczaneler
Bu bölgelerde elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Şampiyon Gençlik Gücü! – KIBRIS HABER
Turgut Akçın, Doğrudan Gelir Desteği’nin bir an önce ödenmesini talep etti! – KIBRIS HABER
KTEZO’dan açıklama! – KIBRIS HABER
Akaryakıta zam! Yeni fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak – KIBRIS HABER
Sami Özuslu; “Ekonomideki kötü gidişata 25 Haziran’da hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz”! – KIBRIS HABER

Erdoğan: Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir

Erdoğan: Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildirCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan PBS kanalına yaptığı konuşmada, “Enflasyon …

Erdoğan: Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir
CyborNFT
20.09.2022 03:07
0
A+
A-

Erdoğan: Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan PBS kanalına yaptığı konuşmada, “Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir. Ben ekonomistim. Şu anda yüzde 8, yüzde 9 enflasyonun bile tehdit ettiği ülkeler var. Bizde yüzde 80 var. Türkiye’nin…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Şurası için bulunduğu New York’ta, Amerikan PBS kanalının konuğu olarak, dış siyaset ve dünya gündemine ait değerlendirmelerde bulundu.

“Rusya-Ukrayna savaşında şu an hangi tarafın üstün olduğu” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğrusu bir önder olarak ‘Rusya mı daha aktif, Ukrayna mı daha etkin’ arayışı içerisinde değilim. Tek isteğimiz bu savaşın barışla son bulmasıdır. Gerek Sayın Putin’e gerek Sayın Zelenskiy’e benim ricam, tavsiyem bu olmuştur. İnsanların vefatıyla neticelenen bir savaşın kazananı olmaz.” karşılığını verdi.

CyborNFT

Tahıl koridorunu açmak için çok efor sarf ettiklerini ve İstanbul’daki mutabakatla bunu gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “Oradan 2 milyon tonu aşan, 3 milyon tona yaklaşan tarım eserlerinin ihracı gerçekleşti. Artık yeni bir etap, bilhassa Rusya’daki eserlerin de dünyaya açılması. Olağan burada benim tek arzum, gelişmiş ülkelere değil, az gelişmiş yahut yoksul ülkelere buradan eserlerin sevkiyatını sağlamaktır. Bunu başarabilirsek yoksul ülkeler, az gelişmiş ülkeler hiç olmazsa bu eserlerle şöyle kendilerine gelmiş olurlar.” tabirini kullandı.

“Putin de bu işi artık bir an evvel bitirmenin çabası içerisinde”

Rusya-Ukrayna savaşının süratli bir biçimde bitmesinin nasıl mümkün olabileceği sorusu üzerine Erdoğan, burada yüklü olarak Rusya’nın halinin çok kıymetli olduğunu belirtti.

Özbekistan’da Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile etraflıca görüşmelerinin olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Kendilerinin de aslında bu işi artık bir an evvel bitirmenin uğraşı içerisinde olduğunu anladım. Bu gidişin düşüncesi büyük. Bu noktada, örneğin şu anda 200 rehinenin takası konusunda bir mutabakat sağlandı. Bu hoş bir gelişme. Zira bu rehinelerle birlikte orada çok çok kıymetli bir adım atılmış oluyor. Şu anda onun teknik boyutunu da arkadaşlar yürütüyorlar. Bununla birlikte hoş bir gelişmeyi sağlamış olacağız. Öteki taraftan tarım eserleri olayını tekrar tespit ettiğimiz arkadaşlarımız, teknik takımlar etraflıca yürütüyorlar. Bunlar da natürel hoş gelişmeler ancak burada Ukrayna’nın da Rusya’yla tıpkı anlayışta olması lazım ve artık karşılıklı olarak bu çatışmaların, bu savaşın durdurulması noktasında kararlı olmak lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, şayet Rusya-Ukrayna ortasında bir barış sağlanacaksa, burada alınan yerlerin iadesinin büyük ehemmiyet arz ettiğini belirterek, “İstenen, beklenen esasen bu. Bu mevzuda Sayın Guterres’in attığı adımlar da var. Bizim attığımız adımlar da var. Bu adımlarla birlikte beklediğimiz bu iadelerin sağlanması gerçekten işimizi kolaylaştır.” dedi.

Rusya Devlet Lideri Putin’den 2014’ten itibaren Kırım’ı da sahiplerine vermelerini rica ettiklerini anlatan Erdoğan, “Bunlar tıpkı vakitte bizim soydaşlarımız. Şayet bu adımı atarsanız bizi de rahatlatırsınız, Ukrayna’yı da rahatlatırsınız, Kırım Tatarlarını da rahatlatırsınız.’ dedik. Lakin maalesef o günden bugüne orada bir adım atılamadı.” diye konuştu.

“Hiçbir önder attığı adımdan sonra ‘Ben yanlış yaptım’ demez”

“Sizce Putin, Ukrayna halkının kendini savunma iradesini küçümseyerek aslında yanlış hesap yaptığının farkında mı?” formundaki soru üzerine de Erdoğan, şunları söyledi:

“Hiçbir önder attığı adımdan sonra ‘Ben yanlış yaptım.’ demez. Bunu görmek lazım. Alışılmış bunu söylerken tıpkı şeyi Ukrayna için de düşünmek lazım. Sanki Sayın Zelenskiy bu türlü bir adımı atarken ‘Ben yanlış yaptım.’ diye düşünüyor mu yahut düşündü mü? Olağan başkanlar girdikleri bir yoldan geri dönüşleri çok güç olan insanlardır. Şu anda yalnızca Polonya’da 3 milyonu aşkın Ukraynalı mülteci var. Avrupa’nın birçok ülkelerine, bize dahi gelen Ukraynalı göçmenler var. Bunların tümünü ele aldığımız vakit, 5 milyona yakın göçmen şu anda Ukrayna’dan çıkmış vaziyette. Alışılmış bu hususta bir başkanın bu işe dayanması, yani 35-36 milyon nüfusu olan Ukrayna’dan bu kadar insanın çıkmış olması kolay bir iş değil. Bir başkanın de bunu anlatması kolay bir iş değil. Ancak başkanlar bu hususta kolay kolay pişmanlık duymuyor.”

Erdoğan, “Sizce bu işgal, Rusların gerekçelendirebildiği bir işgal miydi?” sorusunu yanıtlarken ise şunları kaydetti:

“İşgallerin hiçbirisinin münasebeti olmaz. Bir işgal noktasında bunun sebep sonuç bağlantısının ne olduğunu en uygun anlatabilecek olan bizden fazla gerek Sayın Zelenskiy gerekse Sayın Putin’dir. En âlâ onlar bunun münasebetlerini bilir. Bu münasebetleri değerlendirdiğimiz vakit, istikrar siyasetlerini gözeten bir ülke olarak Türkiye, burada her iki tarafı da dinlemekten yana. Onun için ısrarla bu önderleri bir ortaya getirme dileğimiz var. Bir ortaya getirelim, şahsen kendilerinden bunu daima dinleyelim istedim. Şimdi bunu başarabilmiş değiliz fakat ümitsiz de değilim.” diye konuştu.

“En ülkü karşılığı BM, yapacağı çalışmalarla ortaya koymalı”

Rus birliklerinin çıktığı yerlerde toplu mezarlar bulunduğunun hatırlatılmasının akabinde “Sizce bundan kimi sorumlu tutmak lazım?” sorusuna Erdoğan, şu cevabı verdi:

“Bu hususla ilgili en ülkü yanıtı bana nazaran Birleşmiş Milletler, yapacağı çalışmalarla ortaya koymalı. Şu anda Birleşmiş Milletler yaptığı yahut yapacağı çalışmaları ortaya koymadıktan sonra, bu hususta bir tespit yapmak yahut bu türlü bir açıklamaya girmek bizi istikrar siyaseti sürdüren bir ülke olmaktan, tarafgir bir ülke pozisyonuna düşürür ki bunu bu formda cevaplamak hakikat olmaz.”

“BM soruşturma yaptığında bu zulümleri Rus askerlerinin yaptığı kanıtlanırsa sanki Putin sorumlu tutulmalı mı?” sorusu üzerine ise Erdoğan, şunları kaydetti:

“Böyle bir durum ortaya çıktığı anda esasen Putin de bununla ilgili olarak gerekli halini ortaya koyacaktır. Yani Putin’i bu noktada külliyen farklı bir insan olarak görmek gerçek olmasa gerek. Zira o da ülkesinin menfaatlerini birinci derecede savunan ve bunun da uğraşını veren bir ülke pozisyonunda. Biz şu anda bu iki ülkenin savaşında, Sayın Putin’le de Sayın Zelenskiy’le de etraflıca görüşmeler yapıyoruz. Tıpkı halde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri de Sayın Putin ve Sayın Zelenskiy’le görüşmelerini sürdürüyor. Bu ne demektir? Biz şayet bir sonuca varacaksak, bir önderin tarafında olmakla değil, her iki başkanla de görüşmeleri yaparak sonuca varmanın çabası içerisinde olmamız lazım. Yalnız şunu da görmek lazım, yalnızca Ukrayna tarafında beşerler ölmüyor, Rusya tarafında da çok beşerler öldü.”

Program sunucusunun “Ama Rusya işgal gerçekleştirdi” yorumu üzerine Erdoğan, şöyle devam etti:

“O farklı bir bahis. O yapıldığı üzere, alışılmış daha bu savaş başlamadan evvel bunlar olmuştu ve savaşla birlikte daha da gelişti. Son vakitlerde biraz gerileme de oldu. Lakin dediğim üzere burada bilhassa Birleşmiş Milletler’in üzerine düşen vazifesi hızla yerine getirmesi lazım, neticeyi açıklaması lazım. Bu sonuç üzerinden de bizlerin halimizi ortaya tam manasıyla koymamız gerekir. Onun içindir ki mesela biz artık rehine krizini çözmek için çalışıyoruz, adımlar atıyoruz ve muhakkak bir yere de geldik. Öbür taraftan işte tahıl koridoruyla ilgili adımları buna dayanarak attık. Aşikâr bir sonuca orada da varmış bulunuyoruz. Hasebiyle birisini büsbütün bir kenara at, öbürünü bir kenara koy; o denli olmaz. Sonuç alacaksak sonuca oynamamız lazım ve şu anda ben Türkiye olarak bu sonuca oynamanın uğraşı içerisindeyim.”

“Dünyanın tüm ülkeleriyle görüşürüz”

“Şangay İşbirliği Örgütüne katılma niyetiniz var. Bu örgütte Rusya, Çin, İran var. Bu, NATO’dan çok farklı paha ve amaçları olan bir örgüt. Siz ülkenizin doğunun modülü mı olmasını istiyorsunuz batının modülü mı?” biçimindeki soruya karşılık Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

“Şunu çok açık net söylemem lazım, biz dünyanın kesimiyiz; ne doğunun ne batının… Bizim için ülkemizin coğrafik olarak büyük bir kısmı doğuya aittir. Batıya ilişkin olan kısmı başkadır. Fakat Avrupa Birliği 52 yıldır bizi devamlı oyalamıştır. Avrupa Birliği, 52 yıldır bizi ne yazık ki hala üye yapmamıştır. Avrupa Birliği içinde bizim durumumuzda olan bir diğer ülke yok. Hala da oyalamaya devam ediyorlar. Halbuki NATO ülkesiyiz. NATO ülkesi olduğumuz halde NATO ülkeleri dahi Avrupa Birliği süreci içerisinde bizi oyalamaktadır. Biz NATO’nun içerisinde verdiğimiz dayanaklarla birinci beşin içerisinde yer alan bir ülkeyiz. Bizim NATO’da bu türlü de bir pozisyonumuz var.

Böyle güçlü bir pozisyonu olan Türkiye’nin bu türlü oyalama taktikleriyle bir kenarda tutulması elbet ki bizim için çok çok manidardır. İster istemez farklı arayışlar içerisine girme durumunda da olabiliriz. Avrupa Birliği 52 yıldır bizi tutacak, bizi yanına yaklaştırmayacak ve ondan sonra da ‘Niçin şurayla görüştü, niye burayla görüştü?’ diyecek. Görüşürüm. Bu görüşmeleri yaparken de biz Avrupa Birliği’ne bu noktada hesap verecek değiliz. Biz dünyanın tüm ülkeleriyle görüşürüz. Ben Sayın Şi’yle de görüşürüm, Sayın Putin’le de görüşürüm, Sayın Modi’yle de görüşürüm. Bütün ülkelerle görüşmelerimi yaparım. Zira hepimiz bu dünyanın birer kesimiyiz. Avrupa Birliği üyesi ülkelerle görüşmeler yaptığımız vakit bize ‘Niçin onlarla görüştünüz?’ diye bir soru gelmedi. Biz şu anda bilhassa Şanghay İşbirliği Teşkilatında olan ülkelerle nasıl bir tavır içindeysek onlarla da tıpkı tavır içerisinde süreci işleteceğiz.”

“Türkiye olarak İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini daimi olarak engellemek üzere bir niyetiniz var mı?” sorusu üzerine Erdoğan, “Şunu bir kez görmeniz lazım, burada bilhassa İsveç terörün adeta bir kuluçka yuvasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

İsveç’te teröristlerin parlamentoya varıncaya kadar sızdığını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sürekli, Stockholm caddelerinde, teröristbaşının paçavralarını, pankartlarını taşıyarak teröristlerin yürüyüşler yaptığını ve İsveç’teki bizim samimi saf Türklere akınlar düzenlediğini biz evraklarla tekraren İsveç tarafına verdik. ‘Finlandiya bu türlü mi?’ derseniz, İsveç üzere değil. Onlar bu noktada daha sakinler ve duruma yargıçlar. Ancak İsveç’te bu türlü bir hakimiyet yok. Bize daima bir münasebetle karşılık veriyorlar. Diyorlar ki ‘Anayasamızın amir kararı sebebiyle bu, özgürlükler kapsamında kıymetlendirilir.’ Ben de diyorum ki, terörün özgürlükle alakası olmaz. Terörün özgürlük tarifi içerisinde yeri olamaz. Hasebiyle da bu teröristlere karşı uğraşınızı şayet ortaya koyarsanız, bir uğraş verirseniz, biz bu hususta her türlü takviyesi veririz. Doğal bununla ilgili de son karar merci bizim parlamentomuzdur. Son kararı parlamentomuz verir.

Burada bir şeyi daha söz etmekte yarar görüyorum, biz bu görüşmeleri yaptıktan sonra tekrar Stockholm caddelerinde maalesef bu teröristlerin devamlı yürüyüşlerini izledik. Bu orta bir seçim geçirdiler. Yeni kazanan parti bunlara müsaade etmeyeceğini söyleyerek iş başına geldi. Temenni ederim ki bu teröristlere İsveç’te müsaade edilmez, biz de elimizden gelen kolaylığı kendilerine gösteririz.”

“Eğer İsveç ve Finlandiya sizin onlardan istediğinizi yapmazsa, o vakit NATO üyeliklerini durdurma, engelleme konusunda kararlı mısınız?” sorusunu Erdoğan, “Bu bahiste NATO üyelerinden rastgele birisinin olumsuz yanıt vermesi esasen bu girişi maniler.” kelamlarıyla yanıtladı.

Yunanistan’ın NATO’ya tekrar girişine o vakit iktidarda olan Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin takviye verdiğini hatırlatan Erdoğan, “Eğer ‘ret’ deseydi, bugün Yunanistan NATO’da olamayacaktı lakin olumlu yaklaştığı için şu anda Yunanistan tekrar NATO’ya girme imkanını yakaladı. Artık burada da emsal bir durumla karşı karşıyayız. Şayet bu dediklerimiz yerine getirilecek olursa biz olumlu yaklaşımda bulunuruz. Fakat burada terör faaliyetleri devam ederse olmaz.” dedi.

“Asla ayrım yapmayız, yapmadık”

NATO’nun terör örgütlerinin yanında olan değil, büsbütün terörle gayret eden bir kuruluş olduğuna işaret eden Erdoğan, “NATO’nun beşinci unsuru, bilhassa üyelerinin müşterek korunmasına yönelik bir husustur ve biz bunu da natürel bekliyoruz. Zira biz 40 yıldır terörle gayret ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece İsveç ve Finlandiya’da değil, Suriye, Irak ve kendi ülkeniz içinde de Kürtler konusu var. Bu bahis sizce nasıl tahlile ulaşır?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Bir kere evvel şunu belirleyelim, olayı Kürt-Türk sorunu olarak ele alırsanız yanılırsınız. Olay bir Kürt-Türk problemi değildir. Olay büsbütün terörist ve terörist olmayanlar problemidir. Şu anda Suriye’nin kuzeyinde Kürt de var, Arap da var. Bizim tarafa geçtiğiniz vakit bu uzunluklarda Kürt var, Arap daha çok var. Benim partimin içerisinde Kürt yönetici arkadaşlarım var, Kürt milletvekili arkadaşlarım var. Kendi içimizde rastgele bir sorun kelam konusu değil. Kaldı ki şu anda ülkemin güneydoğu, doğu bölgelerinde biz ikinci parti pozisyonundayız ve buralardan önemli bir oy alabiliyoruz. Buralarda yüklü olarak Kürt vatandaşlar yaşıyor. Kürt vatandaşlarımızın yaşadığı bu bölgelerden AK Parti olarak biz bu kadar ağır bir oy alıyoruz. İktidar olarak da biz bu bölgelere çok önemli yatırımlar yaptık. Yani ‘Burası Kürtlerin yaşadığı bölgedir, buraya yatırım yapmayalım’ diye bir şey bizim ideolojimizde yok, bizim programlarımızda yok. Türkler de benim vatandaşım, Kürtler de benim vatandaşım, Araplar da benim vatandaşım. Biz bunların ortasında asla ayrım yapmayız, yapmadık. Şu anda da birebir pozisyondayız. Bizim bütün vatandaşlarımıza yaklaşımımız birebirdir. Bundan sonra da motamot bu türlü devam edecektir.”

“Bu bahis en çok bizi rahatsız ediyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milyonlarca Suriye vatandaşı ülkesinden ayrılmak zorunda kaldı. Bunların pek birden fazla sizin ülkenizde yaşıyor. Siz bu Suriye savaşı nereye gerçek gidecek diye düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine de “Tabii bu bahis en çok bizi rahatsız ediyor. Çünkü 4 milyon Suriyeli bizim ülkemizde, ki bunların büyük kısmı Arap’tır, biz bunları konuk ediyoruz.” dedi.

Türkiye’de vatandaşlık verilen Suriyelilerin olduğunu, bunların içinde hekim, mühendis, hukukçu, ebe, hemşirenin bulunduğunu aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu kadar vasıflı beşerler sizden bir şeyler bekliyorlar ve biz bu insanları yol ortasında bırakmadık. Elimizden gelen takviyesi onlara da verdik. Ancak biz artık yeni bir adım attık. O da şu, bilhassa Suriye’nin kuzeyinde aşikâr bir bölgeyi şu anda briket konutlarla inşa ediyoruz. Bu briket konutlar 2 artı 1 biçiminde. Banyosu, tuvaleti her şeyi içerisinde var. Altyapılarını yaptık. Maksadımız birinci etapta 100 bin konut yapmak ve bunu artırarak devam ettirmek. Pekala niye bunları yapıyoruz? Bizdeki Suriyeliler tekrar kendi topraklarına dönsün diye bunu yaptık. Orada, o yaşanmaz çadırların içerisinde bu insanların insanlık dışı bir yaşama mahkum edilmesine katlanmak mümkün değil. Biz bununla ilgili de Avrupa Birliği’nden olsun birçok yerlerden takviyeler istedik. Lakin maalesef bu takviyeleri alamadık. Birçok başkanla benim özel görüşmelerim oldu. Lakin o denli de olsa bu türlü de olsa Türkiye kendi ulusal bütçesinden ve STK’ların çabalarıyla bu konutları yaptı. Gayemiz artık 250 bin briket konuta bunu ulaştırmak ve şu andaki bizde bulunan Suriyeli konuklarımızı yavaş yavaş kendi topraklarına göndermek.”

Erdoğan, Türkiye’deki Suriyelilerin dönüşlerinin başladığını, burada gayenin birinci etapta 1 milyonu yakalamak olduğunu söyledi.

“Büyümede ikinci sıradayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’deki enflasyon probleminin nasıl çözülebileceğine” ait soruya karşılık da şunları söyledi:

“Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir. Ben ekonomistim. Şu anda yüzde 8, yüzde 9 enflasyonun bile tehdit ettiği ülkeler var. Bizde yüzde 80 var. Biz şu anda 250 milyar dolar ihracatı yakalamış bir ülkeyiz. Benim ülkemde marketlerde raflar boş değil. Fakat Amerika’da bile bugün raflar boş, Fransa’da raflar boş, Almanya’da raflar boş. Benim vatandaşım şu anda istediği her türlü eseri marketlerde bulabiliyor. Örneğin şu anda yeni bir adım attık. O da şu, Tarım Kredi Kooperatiflerimizde eserler çok çok ucuz fiyatla satılıyor. Bunlar başka zincir marketlerden çok daha düşük fiyatlı. Bizim için şu anda enflasyon bir kahırdır lakin yılbaşından sonra biz enflasyonda da bu düşünceyi aşacağız ve yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Şu anda Türkiye’nin büyüme oranı yüzde 7,6. Dünyada şu anda ikinci sıradayız büyümede. Bu da bir şeyi gösteriyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de 2023’te yapılacak seçimlere” dair soruya, “Bizim şu anda seçimleri kazanma noktasında bir kaygımız yok. Ben meydanların lisanını yeterli bilirim. Şu anda yaptığım toplu açılışlarda, meydan mitinglerinde şayet on binleri meydanlara toplayabiliyorsam, bu halkımın bize olan teveccühünü göstermektedir. Halkımızın bize olan bu teveccühü devam ettikçe, bizi kimse tutamaz. Zira alternatif yok.” dedi.

Attıkları adımlarla Türkiye’nin savunma endüstrisinden sıhhate, eğitime kadar her alanda Batı ülkeleriyle kıyaslanamayacak noktada olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Keşke gelseniz de bizim sıhhat bölümünü yerinde inceleseniz, bizim eğitim sistemimizi yerinde inceleseniz. Hepsinde Batı’yla mukayese edilemeyecek derecede bir performansı olan ülkeyiz. Onun için alternatifsiziz. Şu anda biz o denli bir pozisyondayız ki inşallah bu seçimleri de bizler kazanacağız. Ben yüzde 52 ile Cumhurbaşkanlığını kazandım. Artık önümüzdeki seçimlerde bizim maksadımız natürel birebir halde kazanmak. Biz başkanlık sistemine geçtik. Ancak bizim muhalif kanat, Türkiye’de başkanlık sistemi değil, parlamenter sistemi savunuyor, ki o parlamenter sistemde Türkiye yıllar yılı 7 ayda, 8 ayda, 10 ayda, 13, 14, 15, 16 ayda bir seçime gitmiş, hükümetler bozulmuş. Bu türlü bir ülkede istikrar olur mu? İstikrar olmadığı için de ne oldu? Türkiye daima geride kaldı. Biz ise dedik ki başkanlık sistemine geçeceğiz ve başkanlık sistemine geçtik. Amerika’daki sistemi de kısmen baz aldık. Başkanlık sistemiyle birlikte de Türkiye çok daha farklı bir yürüyüşe geçti ve bu farklı yürüyüş içerisinde de çok hoş bir yere ülkemizi getirdik.”

“Sizce şu an Türkiye-ABD alakaları ne durumda?” sorusunu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İdeal bir pozisyondadır diyemem. Zira bizim şu anda Amerika’yla dış ticaret hacmimizin buralarda olmaması lazım. Bizim Sayın Trump periyodunda de belirlediğimiz bir sayı vardı, ‘100 milyar doları bulmalıyız’ demiştik. Ancak maalesef şu anda çok çok gerilerdeyiz.” diye yanıtladı.

Türkiye-ABD ticaret hacminin 20, 25, 30 milyar dolar olmaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Bizim bunları aşmamız lazım.” diye konuştu.

“Yaptırım, iki dost ülke için çok yanlış bir şey”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-ABD bağlantılarının savunma endüstrisinde de istenilen yerde olmadığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Savunma endüstrini güzel bir yere taşımamız lazım. İşte mesela bizim F-16 sorunumuz var. Biz sizden F-16 almışız. Artık sizden F-16 aldığımıza nazaran bunun gerisinin gelmesi lazım. Lakin burada siyasi yaklaşımla karar vererek F-16 konusunda Türkiye’ye hala bir yaptırım uygulama yoluna gitmek iki dost ülke için çok yanlış bir şey. En son Sayın Biden, bunu çözme noktasında bana kelam verdi. Şu anda Biden’ın buna olumlu baktığını biliyorum. Hatta Cumhuriyetçilerle de görüşmelerimiz oldu, onlar da buna olumlu bakacaklarını söylediler. Artık F-16 konusunda şayet biz Amerika’dan istediğimiz neticeyi alamazsak ne yapacağız? Başımızın dermanına bakacağız. Siz kalkıp da Yunanistan’a F-16 konusunda her türlü takviyesi vereceksiniz, orada üsler kuracaksınız ancak Türkiye üzere NATO’daki dost ülkeye ve birinci 5 içerisinde NATO’da her türlü takviyesi veren ülkeye bu dayanağı vermeyeceksiniz. Bu durumda Türkiye’nin yapacağı iş de başının devasına bakmaktır. Yoksa bunun dışında bizim Amerika’yla derdimiz yok.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.