STERLIN
21,2287
DOLAR
18,5807
EURO
18,4998
ALTIN
1.023,82
BIST
3.464,37
SON DAKİKA
AB’den Rusya’ya yeni yaptırım paketi
İbrahim Tatlıses’in acı kaybı! – KIBRIS HABER
7 saat elektrik verilmeyecek! – KIBRIS HABER
Bağdat’ta Sadr destekçileri TV kanalını bastı
Borcu olanların elektriği yarın kesiliyor! – KIBRIS HABER
Çelik üretimi yüzde 21 düştü, üretiçi son çeyrek için korkulu
Kulak çınlaması, baş ağrısı, çarpıntı…Doktorlar dert olduğunu söylediler, 12 aylık ömrü kaldı!
İran’da 5.4’lük zelzelede 276 yaralı
Global CEO’lar ‘kısa müddetli resesyon’ bekliyor
Trabzonspor, Monaco deplasmanında! Fransa’da kaybetmiyor…
LGS örnek sorular yayınlandı
Adnan Amcaoğlu Hayatını Kaybetti
Seymen Usta Kimdir?
Ukrayna Merkez Bankası Lideri Shevchenko istifa etti
Gazprom’dan İtalya’ya yine gaz ihracatı başlıyor
Ukrayna’ya berbat haber… Son rapor, Ukrayna iktisadının Rusya’nın sekiz katı küçüleceğini öngördü!
Avrupa ülke önderleri Prag’da toplanacak
Altında gözler Fed’in patikasında
Ukrayna savaşında son durum: Canlı yayında itiraf üzere kelamlar… Başarısızlığın sorumlusunu açıkladı!
Sivasspor, Avrupa’daki 25. müsabakasına çıkıyor! Kadroda 2 eksik…
Tiyatro biletine yüzde 233.33 zam! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu’ndan öğretmenlere mesaj! – KIBRIS HABER
Son dakika… Putin ilhak için imzayı attı
Wesley Sneijder canlı yayında patladı! Ajax – Napoli maçı sonrası…
Japonya, Kiev Büyükelçiliğini yine açıyor
Hazine’den sukuk ihracı için 4 bankaya yetki
TZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktu
Özgür piyasada döviz açılış fiyatları (05.10.2022)
Güney Kore ve ABD, Japon Denizi’ne füze fırlattı
Son Dakika: Fenerbahçe’de gündem Arda Güler? Neden oynatılmıyor…

Dünya Türk SİHA’larını konuşuyor! ‘Türkiye güç merkezi haline geldi’

Dünya Türk SİHA’larını konuşuyor! ‘Türkiye güç merkezi haline geldi’Rusya ve Ukrayna ortasında süren savaşta Ukrayna tarafından kullanılan …

Dünya Türk SİHA’larını konuşuyor! ‘Türkiye güç merkezi haline geldi’
CyborNFT
22.07.2022 11:22
0
A+
A-

Dünya Türk SİHA’larını konuşuyor! ‘Türkiye güç merkezi haline geldi’
Rusya ve Ukrayna ortasında süren savaşta Ukrayna tarafından kullanılan Türkiye üretimi İHA ve SİHA’lar savaşta kilit bir rol oynamaya başladığından beri tüm dünyanın gözü de ülkemize çevrildi. Türkiye son yirmi yılda silah üretiminde global bir oyuncu haline geldi diyen dünya basını neredeyse her gün Türkiye’nin bu büyük muvaffakiyetini manşetlerine taşımaya başladı. Bunun son örneği ise Wall Street Journal’ın bahisle ilgili makalesi ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Lideri Prof. Dr. İsmail Demir’le yapılan röportaj oldu…

“Türkiye’nin silah üreten bir güç merkezi olma yolunda yirmi yıl süren projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için meyvelerini vermeye başlıyor.” ABD’nin en saygın gazetelerinden ise Wall Street Journal’ın yayınladığı haber bu cümleyle başlıyor.

Gazete, Türkiye’nin düşük maliyetli insansız hava araçları, Ukrayna’nın Rus işgaline karşı savaşında güç istikrarını değiştirmeye yardımcı oldu ve dünyadaki çatışmaları da dönüştürüyor yorumu yaparken Türk şirketlerinin yeni bir eseri olan helikopterin Filipinler’e, deniz korvetinin Pakistan’a ve zırhlı araçların da Kenya’ya ihraç edileceğini anlatıyor.

CyborNFT

WSJ, Rakibi Yunanistan ile rekabet edebilmek için donanmasını kuran Türkiye’nin 10 farklı ülkeye devriye botları sattığını lisana getiriyor.

WSJ: ERDOĞAN VERDİĞİ KARARLARIN MEYVELERİNİ TOPLUYOR

Erdoğan hükümetinin 2002’de 5 milyar dolardan başlayan yatırımları şu anda yılda 60 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu da ABD ve öteki silah üreticilerine olan dış bağımlılığı azaltıyor.

Türkiye’nin özel savunma endüstrisi yatırımları da 2002’de 1 milyar dolardan 2020’de 11 milyar dolara çıktı. Silah mutabakatları Türkiye’nin en tesirli dış siyaset araçlarından biri haline geldi.

Türkiye artık Türk silahlı kuvvetlerinin muhtaçlığının yaklaşık %70’ini karşılayabiliyor. Bu oran 2000’lerin başında yalnızca %30’du.

Yetkililer, Bayraktar TB-2 dronlarının başarısına, imzalanan askeri ihracat mutabakatlarına dayanarak dayanarak, Türkiye’nin insansız kara, deniz ve sualtı araçları da dahil olmak üzere başka drone’ların ana tedarikçisi olmak istediğini söylüyor.

İSMAİL DEMİR: HAVA ARAÇLARIYLA HUDUTLU KALMAYACAK

Türkiye Savunma Sanayii Kurumu Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en sağlam çalışma arkadaşlarından bir olan İsmail Demir, “Geleneksel şeylerin birtakım sonları olduğu açık ve yeni ve ticari bir şeyler aramamız gerekiyor. Bunun da hava araçlarıyla sonlu kalmaması gerektiğini düşündük. Kara, deniz ve deniz altı araçlarımız da olmalı.” diyor WSJ’ye verdiği röportajda.

Stockholm Milletlerarası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne nazaran Türkiye, 2017 ile 2021 yılları ortasında silah ihracatında İsrail ve İsviçre’nin gerisinde, Ukrayna ve İsveç’in önünde 12. sırada yer aldı. Türkiye’nin endüstrisi ABD, Rusya ve Fransa üzere silah satan devlerle karşılaştırıldığında hala küçük, lakin 2001’de 36. sırada yer aldığından beri ülkemiz artık yeni bir evreye geçti.

Geçen hafta CNN International kanalında konuşan Haluk Bayraktar, Ukrayna’ya Türk SİHA’sı temin etmeye devam edeceklerini söylemiş lakin Rusya’ya asla Bayraktar TB2 satılmayacağının altını çizmişti.

“ÖNCELİK ULUSAL ÇIKARLARDA”

CNN International’daki yayının çabucak akabinde bu sefer ABD’nin tesirli gazetesi Wall Street Journal, ‘Drone’lar, insansız deniz araçları ve katil robotlar, Türkiye’yi silah sanayii için güç merkezi yaptı’ başlığıyla geniş bir haberi sayfasına taşıdı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Lideri Prof. Dr. İsmail Demir’le de röportaj yapan WSJ, Demir’in “Yüzde yüz bağımsız olmaya çalışmanın mümkün ve mantıklı bir şey olmadığını biliyoruz. Buradaki anahtar, ne vakit olursa olsun ulusal çıkarlarımızı müdafaamız gerektiğidir” sözlerine yer verdi.

WSJ’nin kapsamlı haberinde, insansız kara araçları üreten ve merkezi Ankara’da olan Elektroland Savunma’nın satış yöneticisi Mustafa Orakçı’nın kelamlarına de yer verildi. Orakçı, “Bayraktar’ın başarısı bizim için büyük bir reklam oldu” diye konuşurken gazete, Elektroland’in deposunda, Bangladeş hükümetine gönderilmeyi bekleyen 10 aracın hazır beklediğini yazdı.

ÜRETİM PATLAMASI YAŞANDI

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Türk savunma endüstrisinin öbür kesitlerinde de büyük bir üretim patlaması yaşanmasına sebep oldu.

Yozgat’ın bir kasabasında emekçiler, Ukrayna ordusu için askeri sınıf kollayıcı giysiler, dikiş ve paketleme beden zırhı ve miğfer ürettiler.

Garanti Kompozit’in giderek genişleyen tesislerinde çalışan şirketin lideri Hüseyin Muharrir, şubat ayındaki Rus işgalinden kısa bir mühlet sonra Ukrayna’ya on binlerce zırh setinden oluşan büyük bir sipariş yolladı.

ÜRETTİĞİ ZIRHI ZELENSKİ’NİN ÜZERİNDE GÖRDÜ!

Şirket, işgücünü artırmak için 120 çalışanı daha işe alarak üretimi hızlandırdı. Müellif, şirketin Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna’ya 80.000 ila 100.000 set zırh gönderdiğini söyledi.

Yazar, savaşın başlamasına birkaç hafta kala, Ukraynalı yetkililerin şirketle temasa geçerek kaslı ve hayli kısa uzunluklu bir adam için “özel bir zırh seti” talep ettiğini söyledi.

Birkaç hafta sonra Muharrir, Ukrayna’daki savaşla ilgili bir televizyon haberini izlerken, göğsünde zırh giyen gizemli müşteriyi gördü: Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski…

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.