STERLIN
19,9029
DOLAR
15,8769
EURO
16,8435
ALTIN
942,56
BIST
2.372,35
SON DAKİKA
ABD’yi hortum vurdu: 2 meyyit, 44 yaralı
İsrail ordusu, Cenin’de Filistinli çocuğu öldürdü
Spot piyasada elektrik fiyatları (21.05.2022)
Özersay: Sineye çekmemek, sine-i millete gitmek kaçınılmazdır – KIBRIS HABER
Doğru beslenme ömrü uzatıyor… İşte uzun yaşamanın sırları… – KIBRIS HABER
KTİMB 17. Olağan Genel Kurulu Yapıldı – KIBRIS HABER
Uyuşturucu ile yakalandı – KIBRIS HABER
Koruçam’daki yangın kontrol altına alındı – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı ile telefonda görüştü
Sovyetlerin çöküşünden bu yana Ruslar birinci defa Davos’a katılmıyor
Üstel: Hedef kalkınma ve gelişme – KIBRIS HABER
Son dakika: Avustralya’da seçim sonucu aşikâr oldu!
ABD’den Kuzey Kore’ye Covid-19 aşısı teklifi… Biden: Yanıt alamadım!
İmha edilen Rus tankları Kiev’de sergileniyor
Biden, Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım kararını imzaladı
Biden imzayı attı! Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım
Türkiye’de mühendislik ve mimarlığın 250 yılı
Kripto paralarda kayıp devam ediyor
Hortum Almanya’yı vurdu: 1 kişi hayatını kaybetti
Çin’den Huawei ve ZTE yasağına reaksiyon
ABD Ulusal Güvenlik Kurulu’nda dikkat çeken atama
Rusya’dan bir flaş karar daha! Yaş sonu kaldırılıyor
Maymun çiçeği paniği büyüyor: Hastalık ‘fetiş’ şenliğinden yayılmış!
Gazprom’un Avrupa’ya doğalgaz hacmi % 26,4 düşecek
Avustralya’da seçim heyecanı: Halk sandık başında!
Bingöl Ulusal Eğitim Müdürü misyondan alındı
Rusya, Finlandiya’ya gaz sevkiyatını durdurdu
Hangi yatırım aracı ne kazandırdı?
Çin, BRICS kümesinin genişletilmesini istiyor
Rusya duyurdu: Azovstal çelik fabrikası büsbütün boşaltıldı

Dünya Ticaret Örgütü büyüme varsayımlarını düşürdü

Dünya Ticaret Örgütü büyüme iddialarını düşürdüDünya Ticaret Örgütü Ukrayna savaşı ve Çin’de tekrar kapanmalara neden olan pandemi nedeniyle …

Dünya Ticaret Örgütü büyüme varsayımlarını düşürdü
CyborNFT
13.04.2022 00:03
0
A+
A-

Dünya Ticaret Örgütü büyüme iddialarını düşürdü
Dünya Ticaret Örgütü Ukrayna savaşı ve Çin’de tekrar kapanmalara neden olan pandemi nedeniyle global ticaretin yavaşlayacağını belirterek bu yıl için global ticaret büyüme kestirimlerini aşağı istikametli revize etti.

Dünya Ticaret Örgütü, Ukrayna savaşının pandemi sonrası toparlanmaya başlayan global ekonomiyi yavaşlatacağını, eser ticaretini azaltacağını ve global ticarette potansiyel meselelere yol açacağını belirtti.

Cenevre merkezli kurum mal ticaretinde büyüme iddiasını yüzde 4,7’den yüzde 3’e düşürdü. Örgüt 2023 yılı ticari büyüme varsayımını de yüzde 3,4 olarak açıklarken değerlendirmesini besin güvenliği ve koronavirüsün tekrardan yayılması ihtimali üzere aşağı taraflı risklere dayandırdı.

CyborNFT

“Tarih bize dünya iktisadını rakip bloklara bölmenin ya da en yoksul ülkelere sırtımızı dönmenin refaha ya da barışa yol açmayacağını öğretti” diyen DTÖ Genel Yöneticisi Ngozi Okonjo-Iweala, “DTÖ ülkelerin kaba kuvvete başvurmadan farklılılarını tartışabilecekleri bir oturum yapılması için öncü bir rol oynayabilir ve bu bağlamda desteklenmeyi hak ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

2023 ile birlikte tarihi olağan düzeylere dönülecek

DTÖ bu yıl global iktisadın yüzde 2,8 büyüyeceğini öngördü. Bu sayı daha evvelki varsayımda yüzde 4,1 olarak gerçekleşmişti. Örgüte nazaran büyüme 2023’te hızlanarak yüzde 3,2’e ulaşacak ve son on yılın ortalaması olan yüzde 3’ün üzerine çıkacak.

Ukrayna savaşı ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlar global büyüme üzerinde hissedilir tesirlere neden olurken ticaret akışının yavaş yavaş eski tarihi eğrisine oturmaya başladığı görülüyor.

Geçtiğimizi iki yılda hudut ötesi ticaret, bilhassa ABD’nin Asya’dan yaptığı mal ithalatı, şaşırtan halde global iktisat için itici bir güç haline gelmişti.

Yeniden de DTÖ’nün kestirimlerinin tutması durumunda bu, global finansal kriz sonrası on yıl boyunca yüzde 1-3 ortasında kalıcı olan ticaret büyümesinin yeniden tıpkı düzeylere çekileceği manasına geliyor.

Böylesi bir trende dönüş DTÖ yetkilileri için ülkü olmasa da, 2020 yılında yapılan ve pandeminin ikinci dünya savaşı sonrası en büyük çöküşe yol açabileceği istikametinden yapılan birinci felaket varsayımlarından çok daha âlâ bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Felaket iddiasını önlemek ismine ülkeler devasa mali harcama paketleri açıkladılar ve destekleyici para siyasetleri uyguladılar.

Global ticaret 2020 yılında DTÖ’nün birinci kestirimi olan yüzde 32’den çok daha düşük bir sayı olan yüzde 5 gerilemiş ve 2021 yılında da yüzde 9,8’lik bir toparlama gerçekleştirmişti.

Virüsün tekrar yayılması ve Ukrayna savaşının tesirleri

Evvelki yıl uygulanan nakdî genişleme kaynaklı tüketim ithalatın güçlü formda toparlanmasına neden olmuş ancak tedarik zincirindeki bozulmalar ve virüsün yine ortaya çıkmasıyla geri gelen kapanmalar iktisatların eski suratına yetişmesine mani olmuştu.

Bu yıl Rusya’nın Ukrayna işgalinin petrol, çelik, alüminyum, gübre ve tahıl üzere kritik emtia piyasalarında bozulmalara neden olmasıyla ticaretteki bozulmalar üretim için bir mahzur olmaya devam edecek.

“Gıda için azalan arz ve yükselen fiyatlar dünyadaki yoksulların besine ulaşımını engelleyebilir” diyen DTÖ’nün başındaki isim, “Bunun olmasına müsaade verilmemeli” sözlerini kullandı.

Bununla birlikte Pekin’in koronavirüse karşı uyguladığı sıfır tolerans siyaseti büyümeyi ve ülkeden yapılan ihracatın yavaşlamasına neden olmaya devam ediyor.

“Kovid-19’un yayılmasını önlemek için uygulanan Çin’deki kapanmalar tedarik zincirindeki baskıların gevşediği bir ortamda deniz çok ticaretin bozulmasına neden oluyor” açıklamasında bulunan WTÖ, “Bu durum üretim girdilerinde yeni arz problemlerine ve enflasyonun yükselmesine neden olabilir” sözlerini kullandı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.