STERLIN
39,7364
DOLAR
31,3634
EURO
34,0393
ALTIN
2.103,21
BIST
9.097,15
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Demir çelikte rota Türkiye’ye dönecek

Demir çelikte rota Türkiye’ye dönecekDemir-çelikte Türkiye için yeni risklerle birlikte, yeni fırsatların da doğabileceğini belirten ADMİB Lideri …

Demir çelikte rota Türkiye’ye dönecek
Akacan The Mall
24.10.2022 07:25
0
A+
A-

Demir çelikte rota Türkiye’ye dönecek
Demir-çelikte Türkiye için yeni risklerle birlikte, yeni fırsatların da doğabileceğini belirten ADMİB Lideri Fuat Tosyalı, “Avrupa, sert bir kış devri geçirecek. Güç ağır dallarda Türkiye sağlam tedarikçi olarak öne çıkıyor. Bilhassa demir-çelik kesiminde önemli talep artışı bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

BU yılın ocak-eylül periyodunda 188 milyar dolara ulaşan Türkiye ihracatının 28 milyar doları aşkın kısmını demir-çelik kesimi üstlendi. Dünyanın içinde bulunduğu badirelerden ötürü global talebin azalmaya başladığını söyleyen Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) Lideri Fuat Tosyalı, Türkiye için yeni risklerle birlikte, yeni fırsatların da doğabileceğini söyledi.

“Avrupa, sert bir kış periyodu geçirecek. Güç ağır bölümlerde Türkiye sağlam tedarikçi olarak öne çıkıyor” diyen Tosyalı, “Özellikle demir-çelik bölümlerimizde önemli bir talep artışı bekliyoruz. Güç krizi nedeniyle Avrupa yeşil dönüşüm konusunda zorluklar yaşıyor. Lakin önümüzde ‘Yeşil Mutabakat’ üzere tezli bir maksat bulunuyor. Dünyanın üretimde belirlediği değişim süreçlerine ahenk sağlamak için adımlarımızı evvelce atmaya başladık. Meyvelerini de ilerleyen devirde almak istiyoruz. 2023 ve sonrasında ortaya çıkacak riskleri gerçek yönetip olası fırsatları en âlâ formda kıymetlendirmemiz halinde hem dallarımız hem de Türkiye ihracatı amaçların üzerinde bir muvaffakiyete ulaşabilir” dedi.

Akacan The Mall

İLK SIRADA ALMANYA

Türkiye demir ve demir dışı metaller dalı ile çelik kesimi eylül ayında yaklaşık 3 milyar , birinci 9 ayda ise 28 milyar doları aşan ihracat gerçekleştirdi. 9 aylık periyotta Türkiye’nin toplam ihracatından demir ve demir dışı metaller yüzde 6.6’lık, çelik kesimi ise 10.1’lik hisse aldı. Eylülde Türkiye geneli sektörel ihracatta en başarılı ülke 235.5 milyon dolar ile Almanya oldu. Bu ülkeyi, 193.1 milyon dolar ile Romanya, 163.7 milyon dolar ile İsrail izledi. ADMİB’in 2022 yılı eylül ayı ihracatı ülkelere nazaran incelendiğinde; Romanya’nın 26 milyon ile birinci sırada olduğu görüldü. Bu ülkeyi, 22.7 milyon dolarla İsrail ve 20.6 milyon dolarla Irak takip etti.

 

İHRACATTAKİ KATKISI 28 MİLYAR DOLARI AŞTI

Türkiye’nin eylül ayı ihracatı geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 9.2 artışla 22.6 milyar dolara ulaşırken, ocak-eylül devrinde 188 milyar dolara, son 12 ayda ise 252 milyar dolara yükseldi. Türkiye demir ve demir dışı metaller kesimi ile çelik dalı eylül ayında yaklaşık 3 milyar dolar, birinci 9 ayda ise 28 milyar doları aşan katkısıyla Türkiye ihracatına değerli takviye sundu. 9 aylık periyotta Türkiye’nin toplam ihracatından demir ve demir dışı metaller yüzde 6.6’lık, çelik bölümü ise 10.1’lik hisse almayı başardı.

‘FIRSATLARI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ’

Tüm dünyada hammadde tedarikindeki problemlerin devam ettiğini, yüksek ve güç fiyatlarından, savaşın ekonomik yansımalarına kadar birçok sebepten ötürü arz ve talebin düştüğünü kaydeden Fuat Tosyalı, her şartta oluşabilecek yeni fırsatları yakından izlediklerinin altını çizdi. demir ve demir dışı metallerin eser çeşitliliği ve üretim kabiliyetiyle istikrarlı artışına devam ettiğini söz eden Tosyalı, “çelik ise tüm dünyada muhakkak dönemlerle talepte üstlere çıkıyor. Bilhassa son 3-4 aydır global talep zayıfladı. Ama bizim yaşadığımız düşüşler rakip ülkelere oranla daha makul seviyelerde” diye konuştu.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.