STERLIN
22,5577
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
SON DAKİKA
2022 Dünya Kupası’ndaki Arjantin – Meksika maçına damga vuran isim Lionel Messi oldu! Yıldız futbolcu birçok prensip imza attı…
2022 DÜNYA KUPASI | Arjantin 2-0 Meksika (Lionel Messi galibiyete taşıdı)
Çaykur Rizespor 3 puanı 3 golle aldı
Son dakika: Dünya Kupası’nda gollerine devam eden Kylian Mbappe, Zinedine Zidane’ı geçip Pele’yi yakaladı
Katar’da Dünya Kupası’nı izlemeye gelen taraftarların kaldığı bölgede yangın
Galatasaray’da Oliveira idmanı yarıda bıraktı!
Motosikletli yayaya çarptı! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tek haneli faiz açıklaması
Vatandaşa 380 milyon borç daha yazıldı! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanı Altuğra eleştirilere yanıt verdi! – KIBRIS HABER
Futbolun kalbi antrenörler derneğinde attı! – KIBRIS HABER
Ukrayna’da insani kriz büyüyor… Elektrik ve suya erişim zorlaştı
Lefkoşa’da 3 kaza! – KIBRIS HABER
Elif Lort cinayeti! Mahkemeden detaylar – KIBRIS HABER
Düzce’de 1 hafta, Karkamış’ta 2 gün eğitime orta
1 kilo altın kayıp! – KIBRIS HABER
Çin, Mali’de pamuklu dokuma fabrikası kuruyor
Bol Bol Tüketin! Gribin düşmanı, antioksidan deposu, mikrop savar – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (26.11.2022)
Vakitle yarış! Raylardan metro gelmeden saniyeler evvel kurtarıldı
ÖSYM sınav takvimini geri çekti! – KIBRIS HABER
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıymetli açıklamalar
Acı Haber! 1 Şehit 3 Yaralı – KIBRIS HABER
İstanbul Havalimanı en ağır havalimanı oldu
Deve Gribi Alarmı! Koronavirüsten daha ölümcül – KIBRIS HABER
Dr Ceren Kabukçu ve grubu, dünyanın en eski pişirilmiş yemek kalıntılarını keşfetti
8 aylık bebeğini emzirirken öldürdü… Cinayet kuşkusu ile tutuklandı
Esaslı kurumda 55’inci yıl gururu
Son dakika: İtalya’da heyelan: 8 kişi hayatını kaybetti
Eğiste Hadimi Viyadüğü faaliyete geçiyor

Demir çelikte rota Türkiye’ye dönecek

Demir çelikte rota Türkiye’ye dönecekDemir-çelikte Türkiye için yeni risklerle birlikte, yeni fırsatların da doğabileceğini belirten ADMİB Lideri …

Demir çelikte rota Türkiye’ye dönecek
CyborNFT
24.10.2022 07:25
0
A+
A-

Demir çelikte rota Türkiye’ye dönecek
Demir-çelikte Türkiye için yeni risklerle birlikte, yeni fırsatların da doğabileceğini belirten ADMİB Lideri Fuat Tosyalı, “Avrupa, sert bir kış devri geçirecek. Güç ağır dallarda Türkiye sağlam tedarikçi olarak öne çıkıyor. Bilhassa demir-çelik kesiminde önemli talep artışı bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

BU yılın ocak-eylül periyodunda 188 milyar dolara ulaşan Türkiye ihracatının 28 milyar doları aşkın kısmını demir-çelik kesimi üstlendi. Dünyanın içinde bulunduğu badirelerden ötürü global talebin azalmaya başladığını söyleyen Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) Lideri Fuat Tosyalı, Türkiye için yeni risklerle birlikte, yeni fırsatların da doğabileceğini söyledi.

“Avrupa, sert bir kış periyodu geçirecek. Güç ağır bölümlerde Türkiye sağlam tedarikçi olarak öne çıkıyor” diyen Tosyalı, “Özellikle demir-çelik bölümlerimizde önemli bir talep artışı bekliyoruz. Güç krizi nedeniyle Avrupa yeşil dönüşüm konusunda zorluklar yaşıyor. Lakin önümüzde ‘Yeşil Mutabakat’ üzere tezli bir maksat bulunuyor. Dünyanın üretimde belirlediği değişim süreçlerine ahenk sağlamak için adımlarımızı evvelce atmaya başladık. Meyvelerini de ilerleyen devirde almak istiyoruz. 2023 ve sonrasında ortaya çıkacak riskleri gerçek yönetip olası fırsatları en âlâ formda kıymetlendirmemiz halinde hem dallarımız hem de Türkiye ihracatı amaçların üzerinde bir muvaffakiyete ulaşabilir” dedi.

CyborNFT

İLK SIRADA ALMANYA

Türkiye demir ve demir dışı metaller dalı ile çelik kesimi eylül ayında yaklaşık 3 milyar , birinci 9 ayda ise 28 milyar doları aşan ihracat gerçekleştirdi. 9 aylık periyotta Türkiye’nin toplam ihracatından demir ve demir dışı metaller yüzde 6.6’lık, çelik kesimi ise 10.1’lik hisse aldı. Eylülde Türkiye geneli sektörel ihracatta en başarılı ülke 235.5 milyon dolar ile Almanya oldu. Bu ülkeyi, 193.1 milyon dolar ile Romanya, 163.7 milyon dolar ile İsrail izledi. ADMİB’in 2022 yılı eylül ayı ihracatı ülkelere nazaran incelendiğinde; Romanya’nın 26 milyon ile birinci sırada olduğu görüldü. Bu ülkeyi, 22.7 milyon dolarla İsrail ve 20.6 milyon dolarla Irak takip etti.

 

İHRACATTAKİ KATKISI 28 MİLYAR DOLARI AŞTI

Türkiye’nin eylül ayı ihracatı geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 9.2 artışla 22.6 milyar dolara ulaşırken, ocak-eylül devrinde 188 milyar dolara, son 12 ayda ise 252 milyar dolara yükseldi. Türkiye demir ve demir dışı metaller kesimi ile çelik dalı eylül ayında yaklaşık 3 milyar dolar, birinci 9 ayda ise 28 milyar doları aşan katkısıyla Türkiye ihracatına değerli takviye sundu. 9 aylık periyotta Türkiye’nin toplam ihracatından demir ve demir dışı metaller yüzde 6.6’lık, çelik bölümü ise 10.1’lik hisse almayı başardı.

‘FIRSATLARI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ’

Tüm dünyada hammadde tedarikindeki problemlerin devam ettiğini, yüksek ve güç fiyatlarından, savaşın ekonomik yansımalarına kadar birçok sebepten ötürü arz ve talebin düştüğünü kaydeden Fuat Tosyalı, her şartta oluşabilecek yeni fırsatları yakından izlediklerinin altını çizdi. demir ve demir dışı metallerin eser çeşitliliği ve üretim kabiliyetiyle istikrarlı artışına devam ettiğini söz eden Tosyalı, “çelik ise tüm dünyada muhakkak dönemlerle talepte üstlere çıkıyor. Bilhassa son 3-4 aydır global talep zayıfladı. Ama bizim yaşadığımız düşüşler rakip ülkelere oranla daha makul seviyelerde” diye konuştu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.