STERLIN
36,5440
DOLAR
28,9250
EURO
31,3672
ALTIN
1.891,45
BIST
8.087,24
SON DAKİKA
Cumhurbaşkanı Tatar; “Kırgızistan’ın bize var olan desteğini artırması yönünde taleplerde bulunduk”! – KIBRIS HABER
Filistin İle Dayanışma ve Dostluk Futbol Maçı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel’den, “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” mesajı! – KIBRIS HABER
Yağmurlu hava geliyor! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre; “Trafik canavarını biraz da bizler beslemekteyiz”! – KIBRIS HABER
Bu bölgelerde internet kesintisi yapılacak! – KIBRIS HABER
10 Yerde yangın, 651 bin TL zarar! – KIBRIS HABER
Bakan Amcaoğlu İstanbul’da, KKTC’nin İslam ülkeleriyle işbirliği yapmak istediğini dile getirdi! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Kırgızistan’da konuştu! – KIBRIS HABER
KIB-TEK’ten önemli uyarı! – KIBRIS HABER
Sterlin 36,92 TL! – KIBRIS HABER
Tozlu hava o güne kadar etkisini sürdürecek! – KIBRIS HABER
Altın fiyatı rekor seviyede! – KIBRIS HABER
Okullarda ağız ve diş sağlığı taramaları başlıyor! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi, ağır vasıta trafiğine kısıtlama getirdi! – KIBRIS HABER
Evli lise öğretmeni 11 yaşındaki öğrencisiyle yasak aşkının ifşa edilmesinden sonra tutuklandı! “Sık sık arabamda buluşup cinsel ilişkiye giriyorduk” – KIBRIS HABER
“Güney Kıbrıs’ın Chevron ile Doğu Akdeniz’de doğal gaz çıkarmak için anlaştı”! – KIBRIS HABER
Girne’de ağır vasıta trafik kısıtlaması başlıyor! – KIBRIS HABER
Devlet yetkililerini eleştirdi! – KIBRIS HABER
Seyir halindeki otobüs yandı! – KIBRIS HABER
Yaşlılara yönelik şiddet ve kötü muameleye dikkat çekti! – KIBRIS HABER
‘Tokat terapisi’ sırasında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Maraş Futbol sahasını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Altın fiyatında rekor! – KIBRIS HABER
Şöhret Öngideren hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Can Gürzap hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Kırsal kesim arsaları altyapılarının bitmesi için 10 milyon TL ayrıldı! – KIBRIS HABER
Asgari ücretin 4 katı cezası var! – KIBRIS HABER
Yine alkol yine kaza! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Gençlerimiz için her türlü fedakarlığı yapacağız”! – KIBRIS HABER

Cumhurbaşkanı Tatar’a öneriler sunuldu – KIBRIS HABER

Cumhurbaşkanı Tatar’a öneriler sunuldu – KIBRIS HABER
CyborNFT
20.05.2022 18:46
0
A+
A-

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) ve paydaş Kurumları’nı temsilen bir heyet Cumhurbaşkanı Sn. Ersin Tatar’ın davetlisi olarak bugün saat 16.00’da Cumhurbaşkanlığına ziyaret gerçekleştirdi.

Odadan verilen bilgiye göre, ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini kullanarak sorunları çözüme katkı koymasını talep etmek için aşağıdaki önerilerde bulunulduğu ifade edildi.

Öneriler şu şekilde:

Yeşil Hat Tüzüğü kapsamının genişletilmesi ayni zamanda Dünya’ya açılım anlamına gelmektedir. Yıllardır yürüttüğümüz çalışmalar ile uluslararası standartları sağlanan başta zeytin ürünleri olmak üzere, işlenmiş gıda ürünlerinin kapılardan geçişi için AB Komisyonu karar almıştır ve bu kararı kamuoyuna da açıklamıştır. Ekonomimiz açısından büyük önem arz eden bu kararın pratikte anlam bulabilmesi için Cumhurbaşkanı’nın girişim başlatmasını veya artırmasını beklemekteyiz.

CyborNFT

Kara kapılarından geçişler eziyet haline gelmiştir. Beklentimiz geçişleri rahatlatacak gerekli kararların ivedilikle alınmasıdır. Yeni yol şeritlerinin açılması, kabin ve personel sayısının artırılması ilk anda akla gelen tedbirlerdir. Bu çerçevede Cumhurbaşkanlığı’nı duyarlılığa davet etmekteyiz. 

Bu arada kara geçiş noktalarının artırılması için girişimlerin tarafınızdan samimiyetle yürütülmesini ve takibinin yapılmasını beklemekteyiz.

Banka borçları faizli ötelemelerden dolayı ödenemez hale gelmiştir. 2 yılı aşkın bir süredir banka borçlarında sadece öteleme yapılmıştır. Ancak bu süre zarfında ekonomi ödeyebilme kapasitesini maalesef kazanamadığı için mahkemeye intikal eden davaların sayısı hızla artmaya başlamıştır. Banka borç faizleri ile ilgili derhal önlem alınmalı ve borçları uzun vadeye yayarak ödeyebilme imkânı sağlanmalıdır. Devlet bu konuda vatandaşın yanında durmalıdır. Dünya’da ve Türkiye’de alınan bu tedbirler maalesef bizim ülkemizde GÜNDEM bile yapılmak istenmemektedir. 

Giderek daha fazla artan darboğazdan ve maliyetlerden dolayı (akaryakıt, elektrik, hammadde) özellikle esnaf ve zanaatkârların ve küçük ölçekte işletmelerin ayakta durma olanağı her geçen gün azalmaktadır. Bunu dikkate alarak mevcut koşulların en azından bir nebze iyileştirilmesi için özellikle esnaf ve zanaatkâra yönelik düşük faizli ve uzun vadeli kredi olanağının gecikmeden uygulamaya geçirilmesi ve bu konuda kaynak kullanılması ŞART OLMUŞTUR. 

Temel Tüketim Maddelerinde %100leri aşan hayat pahalılığının bir nedeni de devletin gerekli tedbirleri zamanında almamasından kaynaklanmaktadır. Girdi maliyetlerinin olağanüstü artışına müdahale edilmemesi anlaşılır gibi değildir. Üretimin de gerilemesine sebep olan, tüketicinin ise alım gücünü sıfırlayan bu duruma devletin müdahale edebileceğine ve bu konuda gerekli araçlara sahip olduğuna inanıyoruz. Mazot, elektrik, gübre gibi temel maliyetlere destek verilmeli ancak bununla kalmayarak, tek tek üretim maliyetlerini hesaplayarak, fiyatlar İLAN EDİLMELİDİR. Narh ve taban fiyat uygulamasına geçilerek hem üretici hem tüketici korunmalıdır. 

Kalifiye eleman sorunu ülkenin en temel sorunlarından bir tanesidir. Gençleri üretime katabilmek için yürüttüğümüz çalışmalar, bütünlüklü politikaların eksikliğinden dolayı yetersiz kalmaktadır. Çağ nüfusunun %70’i, yönlendirme yapılmadığından ve üniversitelere girişlere kıstas konmadığından dolayı ekonomik yaşama katılamamakta, gereksiz yere üniversitelere gitmekte ve göç hızlanmaktadır.

11 yıldır üreticileri bir araya getirerek kurduğumuz kooperatifler sayesinde zeytin ve üzüm ürünlerinde gerekli uluslararası standartlar sağlanmış, ülke kalkınmasına da görünür bir katkı ortaya çıkmaya başlanmıştır. Bu sayede üretim ölçeği de büyüdüğü için ihracat olanağı da yakalanmıştır. Kooperatifleşmenin yarattığı bu katkı sayesinde zeytincilik ve bağcılıkta büyük bir ivme yakalanmıştır. Dolayısıyla bu küçücük ülkemizde kooperatiflerin desteklenmesi büyük önem kazanmıştır.

Saygılarımızla,

KTEZO YÖNETİM KURULU

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Doğru, Tarafsız ve Güncel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.

Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Politika, Sağlık, Ekonomi, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

kibrishaberci.com

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.