STERLIN
20,7130
DOLAR
18,5043
EURO
18,2178
ALTIN
988,99
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
Erdoğan müzakerelere bir talih daha vermesini istedi
Kur muhafazalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi
Meta işe alımları durduruyor
Son dakika: Putin kararnameyi imzaladı! Herson ve Zaporijya…
Resmi Gazete’de bugün (30.09.2022)
Basketbol Üstün Ligi’nin yayıncısı muhakkak oldu!
Hong Kong, 4,9 milyar dolar değerinde hazine arazisi satacak
Türkiye ve Malezya’nın Serbest Ticaret Anlaşması’nı revize eden protokol imzalandı
Galatasaray’da Erden Timur’dan dikkat çeken açıklamalar! Transfer döneminde neler yaşandı? Arda Turan, Okan Buruk, maaşlar…
Meksika Merkez Bankası’ndan 3. kez 75 baz puanlık faiz artışı
Lefkoşa Kızılbaş Parkı’nda külliye ile ilgili halka açık toplantı yapılıyor! – KIBRIS HABER
“Bu yıl Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımın yüzde 23’ü İsviçre’den”
Okullara temizlik hizmeti sağlanmasına yönelik ihale hakkında yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Hayvanların yemine de göz diktiler! – KIBRIS HABER
Son Dakika! Türkiye’den dünyaya ‘Kıbrıs’ mesajı; “Daha fazla güç ve silah göndereceğiz” – KIBRIS HABER
AB ülkeleri enerji krizi için bir yeniden toplanıyor
Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama: ‘Kıbrıs Türkü’nü korumak için daha fazla güç göndereceğiz’
Duyan şaşkına döndü… Kocası için aldığı tabutu internete koyup bağışlamaya karar verdi!
Kraliçe Elizabeth’in ölüm sebebi belli oldu
Tüketiciler için yeni dönem
Ersoy: İstanbul’un ziyaretçisi 15 milyonu aşacak
Okyay Sadıkoğlu’ndan LTB’ye sert paylaşım! – KIBRIS HABER
14 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyor! – KIBRIS HABER
Sevgilisini darp etti teminata bağlandı! – KIBRIS HABER
Töre; “Projeyi halkımızla buluşturmak için hiçbir masraftan kaçınmayan ana vatanımıza teşekkür ediyoruz” – KIBRIS HABER
Disiplin Kurulundan karar çıktı! – KIBRIS HABER
Bakan Taçoy’dan anlamlı ziyaret! – KIBRIS HABER
Kuzey Kore’den yeni füze denemesi! Dikkat çeken zamanlama…
Adanın Yunanistan’a bağlanma hayali! – KIBRIS HABER
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor

Birinci tahıl gemisi Ukrayna’dan yola çıktı… Rozani bugün İstanbul’da!

İlk tahıl gemisi Ukrayna’dan yola çıktı… Rozani bugün İstanbul’da!Ukrayna’nın tahıl gemisi Razoni, Odessa Limanı’ndan ayrılarak Lübnan’ın …

Birinci tahıl gemisi Ukrayna’dan yola çıktı… Rozani bugün İstanbul’da!
CyborNFT
02.08.2022 07:38
0
A+
A-

İlk tahıl gemisi Ukrayna’dan yola çıktı… Rozani bugün İstanbul’da!
Ukrayna’nın tahıl gemisi Razoni, Odessa Limanı’ndan ayrılarak Lübnan’ın başşehri Beyrut’a gerçek yola çıktı. Bugün İstanbul Boğazı’ndan geçecek olan gemi, 26 bin ton mısır taşıyor…

TÜRKİYE’nin öncülüğünde Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’den (BM) yetkililerle yapılan toplantılar sonucu varılan tahıl koridoru mutabakatı kapsamında Ukrayna’ya ilişkin Razoni isimli gemi Odessa Limanı’ndan ayrıldı. 

BEYRUT’A GİDİYOR

CyborNFT

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksanr Kubrakov, geminin limandan ayrıldığı anlara ait manzaraları paylaştı. Geminin İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan geçerek Lübnan’ın başşehri Beyrut’taki limana ulaşması bekleniyor. Ulusal Savunma Bakanlığı da (MSB), tahıl sevkıyatı muahedesi kapsamında Odessa Limanı’ndan hareket eden geminin bugün İstanbul’da olacağını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Razoni isimli gemi, Lübnan’ın Trablus Limanı’na gitmek üzere Odessa’dan hareket etmiştir. Geminin, 2 Ağustos’ta İstanbul’da olması beklenmektedir. Gemi İstanbul’da yapılacak kontrolü müteakip varış limanına intikaline devam edecektir” tabirlerine yer verildi.

BM ANKARA OFİSİ: TÜRKİYE’DE TEFTİŞ EDİLECEK

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Ankara Ofisi, Odessa Limanı’ndan hareket eden mısır yüklü M/V Razoni isimli geminin, bugün (salı) Türkiye’deki teftişin akabinde Lübnan’ın Trablus Limanı’na gideceğini açıkladı. 22 milyon ton tahılı dünyaya ulaştıracak koridorun bütün denetimi İstanbul’da kurulacak merkezde gerçekleştirilecek. Global besin fiyatlarını düşürecek koridorun aktif biçimde çalışması için tedbirler alındı.

İHA’LARLA KONTROL

Buna nazaran gemilerin takibi uydudan ve İHA’larla yapılacak. Denetimler varış limanında gerçekleştirilecek. Sinyalini kapatan, liman uğrak noktaları konusunda şeffaf bilgi vermeyen gemiler Türk karasularına alınmayacak. Rusya da artık tahıl ve gübre ihracatı yapabilecek. Bu sevkıyatın yönetileceği merkez de İstanbul’da. 

DÜNYA ŞAD: RAHATLAMA SAĞLAYACAK

RUSYA: Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, geminin hareket etmesini ‘çok olumlu’ bir gelişme addederek, sürecin, İstanbul’daki görüşmelerin aktifliğinin bir testi niteliğinde olduğunu söyledi.

BM: Genel Sekreter Antonio Guterres, gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını belirtti ve “Sevkıyat, global besin krizine karşı bölgede muhtaçlık duyulan istikrar ve rahatlamayı getirecek” değerlendirmesinde bulundu.

AB: Avrupa Birliği, dün Ukrayna’dan yine başlayan tahıl sevkıyatının, Rusya işgali ile birlikte artan global besin krizini rahatlatmak için ‘ilk adım’ olduğunu duyurdu.

NATO: Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Ukrayna tahılının sevk edilmesi sürecine ait toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Müttefikimiz Türkiye’ye oynadığı kilit rolden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

16 GEMİ LİMANDA BEKLİYOR

Razoni, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekâta başladığı 24 Şubat tarihinden beri Ukrayna limanlarında mahsur kalan tonlarca tahılı bölgeden birinci kere çıkaran gemi olması bakımından kıymet taşıyor.

Sierra Leone bandıralı kargo gemisi, Razoni 26 bin ton mısır taşıyor. Ukrayna limanlarında mahsur kalan tahıl ise yaklaşık 22 milyon ton olarak biliniyor.

Boş gemiler ve tahıl yüklü olmayan gemilerin limanlardan çıkmasına ise müsaade verilmeyecek.

NEDEN LÜBNAN?

Gemideki mısır, Dünya Bankası’nın son 150 yılın en berbat finansal krizinin yaşandığını duyurduğu Lübnan’a gidiyor. 2020 yılında Beyrut limanında gerçekleşen müthiş patlama, bölgedeki tahıl silolarını yok etmiş ve ülkedeki krizi daha da derinleştirmişti.

Lübnan, Ukrayna’dan tahıl ithal ediyor ve bunu yemeklik yağ ve hayvan yemi üretimi için kullanıyor.

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, geminin Odessa Limanı’ndan hareket ederken düdük çaldığını gösteren bir görüntüyü toplumsal medya hesaplarından paylaştı. Kubrakov, Ukrayna’nın, dünyada mısır ihracatında dördüncü ülke olduğuna dikkat çekerek kelam konusu gelişmenin global besin krizine deva olabileceğine dikkat çekti.

Oleksandr Kubrakov, 16 geminin daha hareket etmek için Odessa limanında bulunduğunu belirterek, Razoni’nin hareket etmesinin Ukrayna’nın savaşla zayıflayan iktisadına katkı sunacağını söyledi. Limanlarda mahsur kalan tahılların sevkıyatının, Ukrayna’ya en az 1 milyar dolar döviz getireceğini bildirdi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.